Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.48 ч. 20.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Kako se akcentuju ove reči?  (Прочитано 56517 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
daniel
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
ucenik
Име и презиме:
Daniel Jovanovic
Поруке: 10


« у: 16.25 ч. 04.02.2009. »

Prvo da pozdravim ovde prisutne jer sam nov.  Mene zanima da li negde postoji na internetu stranica gde su neke reči akcentovane.  Imao sam kontrolni u školi i katastrofalno uradio. 
Želim samo da nađem, ako postoji takva stranica, i da prepišem par reči da vidim da li moja nastavnica zna pravilno da akcentuje ili ide po njenom. 
To me zanima, jer je 50% razreda dobilo negativnu ocenu.
Uglavnom su tačno uradili nastavnicini miljenici i oni koji su sasvim slučajno pogodili akcenat.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #1 у: 16.31 ч. 04.02.2009. »

Zdravo Daniel!

Napiši ti nama reči koje su ti problem, a mi ćemo ti ovde prepisati iz Rečnika Matice srpske kako glase te reči sa akcentima. Protiv RMS ni nastavnica srpskog ništa ne može! Wink
Сачувана
daniel
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
ucenik
Име и презиме:
Daniel Jovanovic
Поруке: 10


« Одговор #2 у: 16.37 ч. 04.02.2009. »

E pa to mi je mali probme, jer je kontrolni ostao u školi.  Evo napisao sam neke reci kojih se secam, a zamolio bih vas da mi nađete par zeznutih reči za akcentovanje (da mi vi napišete kako se akcentuju)

konj, deca, pesak, zid, lopta, noga, kupovati, igla, peršun, seno, majka
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #3 у: 16.40 ч. 04.02.2009. »

Ti probaj da se setiš još neke reči, a u međuvremenu će se sigurno neko javiti ko ima RMS i ko može da piše akcente. Ja imam RMS, ali ne mogu da pišem akcente, tako da ti ja nisam od velike pomoći. Međutim, sigurna sam da ćeš do kraja dana dobiti odgovor!

Dobro nam došao. Smiley
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #4 у: 17.34 ч. 04.02.2009. »

Коњ је краткосилазни, зид дугосилазни, песак дугоузлазни, нога краткоузлазни, куповати краткоузлазни на о, першун дугоузлазни на е, сено и мајка су дугосилазни, децу, лопту и иглу морам да проверим у речнику, а сад немам времена да то проверавам, можда се, до мог следећег јављања, огласи нека добра душа која има речник, ако не, ја ћу вечерас.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #5 у: 18.26 ч. 04.02.2009. »

Деца су краткоузлазни, лопта краткосилазни, игла је краткоузлазни. Ипак проверих одмах.

Али, сад имам још и следећу потребу: Прво, Данијеле, занима ме који си разред? Претпостављам да си осмак, јер се професори дотичу акцената искључиво у осмом разреду. Сад, коментар о "наставничиним миљеницима". Не сумњам да постоје и такви, што миљеници што наставници, али можда су они учили, можда су имали приватне часове, можда су слушали на часу... ко зна?

Такође бих још нешто прокоментарисала у вези с овим: јасно ми је да професори беже од акцента кô ђаво од крста јер ни сами нису сигурни у своје знање, а обашка што се у збиркама за пријемни појављују примери који не проверавају знање (јер се неке основне ствари о акценту могу научити), већ слух, као да онај ко је тестове спремао појма нема о акцентима па је изабрао прве речи које је прочитао кад је насумице отварао том по том РМС, или као да је децомрзац (што за неке од аутора одавно знамо да јесу Grin)...

Волела бих детаљније информације, да бих могла да ти дам одговоре, да дијагностицирамо да ли та наставница нема појма  Wink, или нисмо пазили на часу Wink.

Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #6 у: 18.27 ч. 04.02.2009. »

А, да! И шта значи да ти наведемо акценат неких компликованијих речи? Мени је сваки акценат који је кратак, а на првом је слогу довољно компликован Grin, тако да не знам шта ти сматраш под компликованошћу или тежином.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #7 у: 18.31 ч. 04.02.2009. »

Волела бих детаљније информације, да бих могла да ти дам одговоре, да дијагностицирамо да ли та наставница нема појма  Wink, или нисмо пазили на часу Wink.

Pa to cemo saznati kad Daniel bude uporedio nase odgovore sa nastavnicinim ispravkama. Cheesy

Ocekujemo, Danijele, da nam javis da li je nastavnica pogresila ili nije...  Wink
Сачувана
daniel
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
ucenik
Име и презиме:
Daniel Jovanovic
Поруке: 10


« Одговор #8 у: 19.52 ч. 04.02.2009. »

Hvala vam na odgovorima. 
Te smo primere pisali u svesci, a vise verujem vama nego njoj, jer ima pervise godina, a i mi se cudimo kako jos nije u penziji po njenom izgledu.
Vasi odgovori su identicni s odgovorima koje smo pisali u skoli.
Ja sam Daniel Jovanovic, ucenik Srednje ekonomske skole u Somboru.  2008 gidine krenuo u prvi razred.  Registrovao sam se po preporuco jednog prijatelja, da vi mozete resiti problem. 
Moj razred je imao kontrolni u petak.  Pisali smo teoriju i akcentovanje.  U skoli smo kao nesto vezbali na 5 min.  Teorija je bila za ekavski, (i)jekavski i ikavski govor.  Posali smo jedan kontrolni iz kojeg smo dobili dve ocene.  Ako pogresimo jedno slovo ne prizna ceo zadatak iako je preko 70% odgovora u potpunosti tacno. 
Ucenicima u mojoj osnovnoj skoli su rekli da akcente naucimo na pamet za kvalifikacioni ispit i da nas posle toga niko vise nece pitati za to.
Ako je potrebna jos neka informacija vi pitajte, a ja cu odgovoriti cim procitam.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #9 у: 20.14 ч. 04.02.2009. »

Е, па, Данијеле, шта да ти кажем! Ако је тако као што кажеш, а немамо разлога да ти не верујемо, треба нешто предузети. Оно што треба да нађеш јесте Матичин једнотомни речник, јер је он савременији од овог шестотомног који ја имам па га је лакше пронаћи. Нема разлога да га не нађеш у Сомбору. Будући да је то скупа књига, предлажем ти да се сви ви скупите и купите необорив доказ. Ако ли то не игра, идите у књижару, сликајте потребне речи, однесите доказ некоме у школи, директору, ма коме. Таквом безобразлуку треба стати на пут. Шта да ти кажем, знам особу којој је професорка српског исправљала месне реченице у местне реченице... Свега има, али мислим да не треба одустајати од борбе, уколико је она правична. Једино не знам на основу чега су "љубимци" добили добре оцене? Такође, како сте сви ви добро урадили, ако си у ОШ радио то свега "пет минута"? Разна питања се овде намећу, али ако сте сигурни да сте добро обележили акценте, нема разлога да се не борите за истину.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #10 у: 20.17 ч. 04.02.2009. »

Možda ima RMS u nekoj mesnoj ili školskoj biblioteci...?
Сачувана
daniel
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
ucenik
Име и презиме:
Daniel Jovanovic
Поруке: 10


« Одговор #11 у: 20.32 ч. 04.02.2009. »

Ovi akcenti su dobri, ali mislim da ih je naucila, jer nam sve diktira iz njene neke stare knjige koja je vec sva izlepljena.  Na kontrolnom je dala druge reci, kojih se ne secam, ali ako dobijem kontroni na uvid prepisacu ih pa da vidim kako se tacno akcentuju, jer sam ja samo 2 od 10 tacno uradio. 
Ti miljenici su vec dobili par pohvala na pesme koje su pisali, konkurse i sastave (svi smo pisali, ali ima ona neke svoje).
Na pismenim zadacima ima bas lepih sastava.  Moj drugar iz klupe je u osnovnoj nejlepse sastave pisao u razredu, a ovde je jedva na polugodistu izvukao 3.  Ja sam procitao jedan njegov pismeni rad i po meni je odlicno naposao s mnogo epiteta i pesnickih izraza i "kao mu poklonila" 2, a razlog je bio da nije pogodio temu, a to ju je pitao na casu na kojem smo pisali. 
Ja priznajem da nisam nadaren za srpski jezik i kulturu i da sam u osnovnoj imao stabilnu cetvorku, ali ovde 3.  Prvi pismeni sam napisao najbolje sto sam mogao i dobio 2, drugi sam pisao nesto bez veze i dobio 4.  Pricao sam s drigovima i drugaricama o cemu su oni pisali i mi smo zakljucili da moramo pisati onako kako ona to zeli ili kako je ona to neka davno nama pricala.  Na pismenim zadacima od 35 ucenika oko 5 dobije peticu, 15 "poklonjenu" dvojku, a ostalo je sareno. 
Nadam se da sam obuhvatio sva pitanja i jasno odgovorio, a ako nisam zamolio bih te da me opomenes na zaboravljeno :)
U svakom slucaju hvala ti na odgovorima. 
Ono sto sam mislio na teske reci, mislim na one gde se bilo koji od 4 akcenta moze staviti na naglaseni samoglasnik i da je tesko odrediti da li je kratak ili dug ili uzlazni ili silazni.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #12 у: 20.37 ч. 04.02.2009. »

Au sto ne volis tvoju nastavnicu.... Cheesy

Ja mislim da bio zaista najbolje bilo da se nekako docepas opet tog pismenog i da prepises reci, pa da nam ih ovde napises. Pa da vidimo ko je u pravu a kome noge smrde... Cheesy Grin
Сачувана
daniel
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
ucenik
Име и презиме:
Daniel Jovanovic
Поруке: 10


« Одговор #13 у: 21.05 ч. 04.02.2009. »

Iskreno receno, ne voli je ceo razred.  Kada dodje u ucionicu tabla mora biti u potpunosti cista, kreda na mestu, i obavezno da pise "skolski rad" i u desnom uglu datum.  Svaki zarez, svako slovo primeti i pregleda. 
Ako ne vidi dobro tacku u datumu odmah to redari moraju da poprave i da odgovaraju zasto se nije dovoljno videla ili nije bila.
Ta non stop tezi ka savresenstvu i perfektnosti.  Secam se da je jedan moj drug 4x stampao svoj sastav, jer nije s obe strane bilo jednako, kao pod konac sve u liniji.  Samo za vas cu potraziti neke od onih recenica da se i sami uverite da to nije za 2 sigurno.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #14 у: 21.30 ч. 04.02.2009. »

Iskreno receno, ne voli je ceo razred.  Kada dodje u ucionicu tabla mora biti u potpunosti cista, kreda na mestu, i obavezno da pise "skolski rad" i u desnom uglu datum.  Svaki zarez, svako slovo primeti i pregleda. 
Ako ne vidi dobro tacku u datumu odmah to redari moraju da poprave i da odgovaraju zasto se nije dovoljno videla ili nije bila.
Ta non stop tezi ka savresenstvu i perfektnosti.  Secam se da je jedan moj drug 4x stampao svoj sastav, jer nije s obe strane bilo jednako, kao pod konac sve u liniji.  Samo za vas cu potraziti neke od onih recenica da se i sami uverite da to nije za 2 sigurno.

Vidim da je uciteljica stara garda... U moje vreme takve uciteljice su bile sasvim normalna pojava.... Cheesy
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!