Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
02.28 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Kako se akcentuju ove reči?  (Прочитано 56483 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #15 у: 21.43 ч. 04.02.2009. »

Ниси ми одговорио на питања.

1. Како су "миљеници" добили добре оцене на контролном из акцената, ако она "нема појма"?
2. На основу чега тврдиш да си заправо добро урадио, ако си у ОШ учио симболички речено пет минута?

Дугачак и кратак слог не би требало да се било када тешко разликују. Једино што се не може научити, већ захтева вежбу и слух, јесте кратак акценат на првом слогу речи која има више од једног слога.

Ја бих се сложила с Бруни, и ипак сачекала да ти приупиташ за конкретне речи с контролног, а наставница старог кова можда и није тако лоша и толика незналица?
Сачувана
daniel
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
ucenik
Име и презиме:
Daniel Jovanovic
Поруке: 10


« Одговор #16 у: 22.04 ч. 04.02.2009. »

Veoma stara garda   Grin ali s onim sundjerom sto imamo je nemoguce obrisati tablu da bude besprekorno cista bez muzgi od krede. 
Ja nisam siguran da sam tacno uradio, samo zelim da vidim po vasim primerima (oni teski) da li bi ih znala uraditi bez greske.  Ipak je gresiti ljudski, ali ne priznati nista od 70% tacnosti mislim da nije (tamo gde znam da sam tacno odgovorio, ali to nije kod akcenata, jer njih nikako ne razlikujem sem da li je dug ili kratak). 
Ona je veoma sigurna u sebe i bilo kako da postupis ona je u pravu.  Ja samo zelim da mi date neke reci koje su teske za prepoznati kako ispravno akcentovati.  To bi prepisao i odneo u skolu da pitam kako se akcentuju, pa da vidim da li ce i te reci koje nisu iz njene knjige tacno akcentovati. 
Ja sam ubedjen da veoma mali broj ljudi zna svaku rec tacno akcentovati bez toga da je naucio napamet ili se seca i predpostavljam da zato retko daju tu oblast(barem nama u osnovnoj), citiram te "beze ko djavo od krsta"
Сачувана
daniel
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
ucenik
Име и презиме:
Daniel Jovanovic
Поруке: 10


« Одговор #17 у: 22.11 ч. 04.02.2009. »

Ne tvrdim da bas ne zna, ali se uvek drzi njenih odredjenih reci.  Kod mene u razredu ima par njih iz Kljajiceva, Stanisica, Gakova i svi drugacije izgovaraju iste reci.  Ja se potpuno zbunim koje je ispravno, a koje nije.  Da li postoji neki nacin da se bez onih pravila nauci akcentovanje, da li ima neka caka koja se svigde primanjuje?
Mozete mi i na matematicki nacin objasniti, tamo sam mnogo bolji.
E da, s ono s miljenicima.  Svaki drugi djak je dobio makar jednu jedinicu od te dve ocene, a oni nisu manje od 3 dobili.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #18 у: 22.11 ч. 04.02.2009. »

Aha! U tom čuču grmi zec! Hoće Daniel da testira nastavnicu! Cheesy

Pa ne znam, mislim da Oli sigurno zna neke reči gde ljudi zaista često greše, čak i oni kojima je lingvistika struka... Kako ono beše, Oli? Uopšte, sećam se da beše neka reč u tom fazonu, čini mi se da je prilog, ih sad ne mogu da se setim... Imaju one klasične, Jugoslavija televizija, i sl... gde je valjda akcenat na drugom slogu, a obično ljudi kažu na trećem... (JugOslavija umesto JugoslAvija...)... Al nemoj mene slušati, Oli će ti bolje reći...
Сачувана
daniel
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
ucenik
Име и презиме:
Daniel Jovanovic
Поруке: 10


« Одговор #19 у: 22.19 ч. 04.02.2009. »

eeee, bravo Brunichild zelim malo ja da testiram nju.  Vi sigurno znate neke tako reci gde se cesto gresi.  Samo zelim da joj dokazem da ni ona sigurno ne zna sve. 
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #20 у: 22.43 ч. 04.02.2009. »

Da li postoji neki nacin da se bez onih pravila nauci akcentovanje, da li ima neka caka koja se svigde primanjuje?
a oni nisu manje od 3 dobili.

Како бих могао преко леба погаче
?, Што би рекла Бранка Катић у Отвореним вратима "Да ми на брзака објасните филозофију, уметност..."
Ја те цаке не знам, радо ћу да ти помогнем око сваког конкретног примера, будући да овај форум томе и служи, ал' без љутње, нећу да учествујем у завери против те остареле госпође.

И све време избегаваш могућност да су ти "миљеници" знали и научили...
Сачувана
daniel
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
ucenik
Име и презиме:
Daniel Jovanovic
Поруке: 10


« Одговор #21 у: 23.03 ч. 04.02.2009. »

Dobro neka su miljenici naucili ili od ranije znali ili imaju dobar sluh za to.   
Moze i da ja nisam naucio, ali da bas onda ni ostalih 50% nije naucilo to mislim da je vec malo mnogo.   
Ajd molim te napisi mi par komada plizzz  Cool  :)
Svejedno nece saznati odakle, sta, gde, kada, kako.   
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #22 у: 23.42 ч. 04.02.2009. »

Што би рекла Бранка Катић у Отвореним вратима "Да ми на брзака објасните филозофију, уметност..."

„Da se malo izblažiram do sutra“, je l’ tako bi? Cheesy

Nema matematičkih caka, akcente ćeš reči pronaći u rečniku. Nema ni „par komada“ za testiranje, svi akcenti su logični i na mestu gde i treba da budu, sledeći razne zakone i promene koje su se dogodile od praindoevropskog akcenta do novoštokavskih dijalekata. (Novija su istraživanja pokazala kako baltoslovenski jezici imaju akcenat veran praindoevropskome, iako se doskora mislilo da je naš akcenat kasnija inovacija tokom jezičkog razvića i da ne oslikava praindoevropsko stanje.)
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #23 у: 23.49 ч. 04.02.2009. »

Svejedno nece saznati odakle, sta, gde, kada, kako.   

   Сунце, не заборави да си нам овде лепо написао своје пуно име и презиме, школу и разред. Теоретски, може да те провали (сумњам да госпођа у годинама баш роња по интернету, али...)  Shocked.
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #24 у: 23.54 ч. 04.02.2009. »

Nema matematičkih caka, akcente ćeš reči pronaći u rečniku. Nema ni „par komada“ za testiranje, svi akcenti su logični i na mestu gde i treba da budu, sledeći razne zakone i promene koje su se dogodile od praindoevropskog akcenta do novoštokavskih dijalekata. (Novija su istraživanja pokazala kako baltoslovenski jezici imaju akcenat veran praindoevropskome, iako se doskora mislilo da je naš akcenat kasnija inovacija tokom jezičkog razvića i da ne oslikava praindoevropsko stanje.)

   Забога, Ђорђе, мислиш да је сиротом детету сад нешто у вези са акцентима јасније и мање ужасавајуће? Smiley
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #25 у: 00.19 ч. 05.02.2009. »

Pa zato sam i stavio u zagrade ono za šta sam mislio da je već za neku drugu priču. Smiley Uglavnom, akcenti su takvi kakvi su, tu su gde jesu, i tu nema matematičkog objašnjenja i neke cake za rutinsko prepoznavanje mesta i tipa akcenta kako dobiješ reč preda se.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #26 у: 09.04 ч. 05.02.2009. »

Једино што се не може научити, већ захтева вежбу и слух,

Pored toga, ima i reči kod kojih nam sluh prosto ne pomaže, jer ih mi u svom lokalnom dijalektu zapravo pogrešno akcentujemo. Na primer, primetio sam da si ranije u ovoj temi napisala da je u reči „kupovina“ naglasak na o (na drugom slogu), a ja tu reč naglašavam na i (na trećem slogu). Tu mi nikakvo prepoznavanje akcenta po sluhu ne bi moglo pomoći. Problem je sigurno veći u sredinama gde lokalni dijalekt drastičnije odstupa od propisa nego kod mene. Ništa neće vredeti oslanjanje na osećaj, nego moraš učiti napamet, reč po reč, a to je već svakako besmisleno, zar ne?
« Задњи пут промењено: 10.51 ч. 05.02.2009. од Вученовић » Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #27 у: 09.08 ч. 05.02.2009. »

Veoma stara garda   Grin ali s onim sundjerom sto imamo je nemoguce obrisati tablu da bude besprekorno cista bez muzgi od krede. 

Nema teorije da bih joj ja brisao tu tablu — nek je obriše sama tako kako ona zamišlja. Ako svi lepo bojkotujete njene budalaštine, šta će ona da učini? Gubićete po pola časa na priču o tome kako je tabla obrisana, u kom ćošku je datum napisan i slične gluposti, pa ako joj takva sprdačina od časa odgovara, njen problem.
Сачувана
daniel
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
ucenik
Име и презиме:
Daniel Jovanovic
Поруке: 10


« Одговор #28 у: 15.44 ч. 05.02.2009. »

Hvala na odgovorima.   Ja sam ovo ovako shvatio:
Svaku rec nauciti napamet, jer drugacije pricaju ljudi iz razlicitih krajeva.   Moramo sami da se udruzimo i trazimo svoja prava za sve sto zelimo da dobijemo ukoliko imamo odgovarajuci argumenat na to.   
Ja sam ostavio svoje podatke da ne misli neko da se zezam i da gubim vase i svoje vreme.   Meni iskremo treba nesto sto bi mi uvek pomoglo kada god imam problem s akcentovanjem.   
Posto vidim da vi ovde veoma dobro baratate s akcentima moze li neko da mi akcentuje jos sledece reci i to bi bilo to od mene:

kalendar, sto, fotelja, jazavac, zid, ogledalo, Beograd, planina
Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #29 у: 16.57 ч. 05.02.2009. »

Da li postoji neki nacin da se bez onih pravila nauci akcentovanje, da li ima neka caka koja se svigde primanjuje?

Ona osnovna pravila o distribuciji naših akcenata neuporedivo (još jednom: neuporedivo) su prostija od pravila po kojima se ponašaju akcenti na nivou morfologije (promene reči), tvorbe i dr. i koja se opisuju u našim većim gramatikama. Čak i kada se jedanput nauče sva ta pravila, postoji ogroman broj reči koje nisu obuhvaćene njima (proste, nasleđene reči, neke strane i sl.).

Ako si iz „dobrog” dijalekta, jezički osećaj može pomoći, ali ne postoji jezička sredina u kojoj su akcenti jednaki standardnim (pravilnim), tako da uvek sve treba proveravati u rečnicima (Rečnik SANU, Rečnik Matice srpske, Jednotomnik).

Ovo bi trebalo da su pravi akcenti: kalèndār, stô, fotélja, jȁzavac, zîd, oglèdalo, Beògrad, planìna.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!