Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.20 ч. 20.09.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: ЗАШТО БОЈАН БАШИЋ БАША БРИШЕ НАСЛОВЕ КОЈИ МУ СЕ НЕ СВИЂАЈУ?  (Прочитано 8756 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 0

« у: 07.30 ч. 09.02.2009. »

СВЕ МОЈЕ "ТЕМЕ" ЈЕ ИЗБРИСАО.  ЈА ВИШЕ НЕЋУ ПОСЕЋИВАТИ ОВО НЕНАРОДНО МЕЂУМРЕЖНО МЕСТО.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.943

« Одговор #1 у: 11.23 ч. 09.02.2009. »

Posao urednika na forumu je da forum drže sređen u skladu sa namenom i pravilima foruma. Ako su tvoji naslovi izlazili iz tvog okvira, onda je normalno da će neki urednik da ih propusti kroz šake.

Verujem da je Bojan imam sasvim dobar razlog da uradi to što je uradio, jer evo i ova tvoja poruka pokazuje da ne poštuješ osnovna načela kulturnog ophođewa na forumima - pisanje velikim slovima se uvek smatra nekulturnim, i za to čak i ne moraju da se pišu pravila.

Pre učešća na forumu, treba da pročitaš Pravila foruma a tu je i jedno uputstvo za nove korisnike koje takođe može da ti pojasni kakav je ovo forum i kakvo se ponašanje korisnika na njemu očekuje.

Ako su ti ta pravila neprihvatljiva, onda, naravno, uvek možeš da odlučiš da ne posećuješ forum.
« Задњи пут промењено: 11.26 ч. 09.02.2009. од Pedja » Сачувана

Бојан Башић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611

« Одговор #2 у: 12.51 ч. 09.02.2009. »

Verujem da je Bojan imam sasvim dobar razlog da uradi to što je uradio

Ja bih samo dodao da Bojan to nije uradio. Nisam obrisao nijednu poruku ovog korisnika. Ne znam otkud mu ideja da me ovako proziva, ali u pravu si da i to pokazuje njegov nivo kulture na forumima.
Сачувана
СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #3 у: 23.30 ч. 03.03.2009. »

Ја сам добио писмо у мојој међумрежној пошти са назнаком да је тему избрисао Бојан Башић, а што се тиче наслова, он се, ради наглашавања, увек пише великим словом.  Моји наслови ("теме") нису ни на који начин урушавали правила и пристојност овог међумрежног места.  Докази:

1) "Уклоњена тема: "ћирилица" је Србица
Тема коју нагледате је уклоњена од стране Бојан Башић.

Најлепше жеље,
Српски језик - Вокабулар форум / Srpski jezik - Vokabular forum тим. "

2) Уклоњена тема: НЕ "вокабулар" већ РЕЧНИК или ПОЈМОВНИК

Најлепше жеље,
Српски језик - Вокабулар форум / Srpski jezik - Vokabular forum тим.

3) Уклоњена тема: СРБСКИ ЈЕЗИК

Најлепше жеље,
Српски језик - Вокабулар форум / Srpski jezik - Vokabular forum тим.

Не знам само ко се овде прави луд?
Сачувана
СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #4 у: 01.18 ч. 04.03.2009. »

Да, најлепше жеље да се не реши загонетка и не сазна истина о веома важним појмовима:

1) Правилном називу писма којим пишемо;
2) Правилним речима које не користимо;
3) И правилном називу језика, којима је посвећена ова скупштина.

Па ако су то најлепше жеље, онда сам ја заиста промашио скуп.  Изгледа да ово међумрежно место не служи оном чему пише да служи. 

Вероватно сви и даље мисле да је гос'ин Башић, пошто их је "пропустио кроз шаке", имао "чврсте" разлоге за брисање мојих наслова? Наравно, ти разлози се никад неће обелоданити, јер је власт увек у праву. . .

Гос'ин "Pedja" жарко бих желео да ми објасните то писмено правило лепог понашања да се "pisanje velikim slovima uvek smatra nekulturnim"? То до сада нисам знао.  Чуо сам да, на неким међумрежним причаоницама, писање великим словима представља гласно говорење, али, заиста, не знам да се у Србском језику повезано писање великим словима сматра неваспитаним? Хвала за упливисање, и потрудићу се да то писано или неписано правило негде ипак пронађем.

Додуше, одавно знам за бар једно писано правило, да се неваспитаним сматра писање Србског језика туђим писмом.  Па бих ја, да сам којим случајем управник ("администратор") овде, поштујући то начело, обрисао бар пола овде изнетих тумачења, јер се тиме иде управо против основне замисли оваквог скупа.
Сачувана
СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #5 у: 01.43 ч. 04.03.2009. »

Наглашавам:

Правила су ми прихватљива, али ми није прихватљиво кршење истих од стране управе.  Јер, ако нисам прекшио ниједан усвојен пропис, не видим такво правило да ми се једноставно обришу поставке? Ако већ имамо дозволу за постављање неразјашњених смислених поставки, ради стручног расправљања, не разумем толику количину страха код угледних језичара ("лингвиста"), да ми тако грубо укидају основно право на овој скупштини, да питам и добијем, по могућству, одговор?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #6 у: 11.31 ч. 04.03.2009. »

Смислена поставка једнако је „пост из кога врца знање“, колико сам ја успео да схватим. Само још да чујем смислене аргументе за макар једну од ове три тврдње:

Да, најлепше жеље да се не реши загонетка и не сазна истина о веома важним појмовима:

Друго, непоштовањем правила, СРБ-е, сматра се и ваннормативна дискусија о српком језику где јој није место, јер је једино место за то потфорум Антиправила. У осталима се добија информација шта је исправно по важећим нормама.

Уз најлепше жеље.
Сачувана
Бојан Башић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611

« Одговор #7 у: 19.38 ч. 04.03.2009. »

Aha, sad vidim. Nisam očekivao žalbu sa zakašnjenjem od četiri meseca (u oktobru prošle godine se dogodilo brisanje), pa sam zato bio uveren da si me pomešao s nekim. Smiley

E sad, pošto si sa svim korisnicima foruma podelio naslove obrisanih tema, verujem da svi oni već i po naslovu mogu zaključiti zbog čega su dotične obrisane, pa su dalji komentari najverovatnije suvišni. No, evo ipak nekoliko pravila koje si prekršio:

Цитат
A3. Pre nego što otvorite novu temu, pretražite forum kako biste proverili da li se već diskutovalo o vašem pitanju. Nema potrebe ponovo pokretati istu diskusiju.

(Drugim rečima: bez sumnje nisi prvi koji na forumu iznosi slične ideje, pa je trebalo da primetiš kako je diskusija o tome odavno završena.)

Цитат
A6. Trudite se da poruke koje pišete imaju što manje tipografskih i gramatičkih grešaka. Vokabular je forum o srpskom jeziku i kulturi, i red je da poruke budu prijatne kako za dušu, tako i za oko.

(Tvoje poruke vrve od grešaka, od kojih je verovatno najupečatljivija pisanje „Srbski“ umesto „srpski“. Možda se ti, na osnovu ko zna kakve logike, osećaš većim Srbinom ako tako pišeš, ali to ne umanjuje činjenicu da se za takvu grešku dobija jedinica već u drugom-trećem razredu osnovne škole.)

Цитат
B2. Diskutujte argumentima. Trudite se da ono što tvrdite potkrepite nekim izvorom, bilo linkom bilo bibliografskim podatkom.

(Ovde je valjda sve jasno.)

Toliko od mene. Smatram da sam svoj postupak obrazložio i više nego dovoljno, i u skladu s tim se ovde više neću javljati. Ukoliko se i dalje ne slažeš s gornjim, administrator će odlučiti da li je tvoja žalba osnovana (doduše, on je već izneo svoje mišljenje, a videćemo hoće li ga promeniti).
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.943

« Одговор #8 у: 08.03 ч. 06.03.2009. »

За такве теме постоји и начин и место, али то то ниси испоштовао.

Цитат
Вероватно сви и даље мисле да је гос'ин Башић, пошто их је "пропустио кроз шаке", имао "чврсте" разлоге за брисање мојих наслова? Наравно, ти разлози се никад неће обелоданити, јер је власт увек у праву. . .

Бојан је образложио те теме које су обрисане. А стварно не видим у чему је штос да се жалиш после четири месеца? Сви подаци о тим темема које су обрисане су одавно ишчезли са форума. Чак и да си у праву, да су ти поруке обрисане без ваљаног разлога сада ту ништа не можемо. Да си се јавио правовремено, онда би твоја жалба, ако је оправдана, била решена тако што би обрисане теме биле враћене у живот.

Цитат
Гос'ин "Pedja" жарко бих желео да ми објасните то писмено правило лепог понашања да се "pisanje velikim slovima uvek smatra nekulturnim"?

Заиста не бих улазио у објашњавање тако нечега. Ако заиста на знаш зашто је тако, онда си засигурно погрешио форум.

Цитат
Додуше, одавно знам за бар једно писано правило, да се неваспитаним сматра писање Србског језика туђим писмом.  Па бих ја, да сам којим случајем управник ("администратор") овде, поштујући то начело, обрисао бар пола овде изнетих тумачења, јер се тиме иде управо против основне замисли оваквог скупа.

Могу само да те упутим да прочиташ правила и друга упутства која стоје на форуму, а и Правопис.

Сачувана

СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #9 у: 13.42 ч. 25.03.2009. »

Господине Мирославе,

Израз „смислена поставка“ је појам који означава нешто постављено са смислом.   У овом случају, то је наслов који сам поставио.   Али, пошто ми је јасно да често дајете првенство туђинским речима, превешћу Вам ово на „срболатински језик“, којим често говорите:

Смислена поставка = "интелектуална сентенциозна тема"

Надам се да Вам је сад мало јасније?

Радо бих Вам објаснио све три тврдње, али, нажалост, гос'ин Башић је обрисао све наслове које сам поставио, у којима сам желео да доказима поткрепим ове моје исказане ставове, а на овом месту је забрањено да се објашњава нешто што није у складу са горњом поставком. 

Погрешни смештај поставке није био разлог за њено брисање, већ за њено премештање на подскупштину „Противправила“. 

Ванправилна расправа о језику, о којој говорите, није потврђена никаквим тумачењем, било од стране уредника, било од стране неког члана скупштине.   Наиме, по мом мишљењу, све три моје поставке биле су у складу са важећим правилима („нормама“) званичног правописа, али ми то уредник није дозволио да докажем.  

Уз поштовање, Вас поздрављам. 
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #10 у: 13.53 ч. 25.03.2009. »

Шта, тебе није синоћ у'апсило? Зар ти ниси рекао да нећеш више овамо да се враћаш?
Сачувана
СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #11 у: 14.09 ч. 25.03.2009. »

"У'аспити" са турског на србски језик значи притворити.

"Срби србују, а Турци туркују", Вук Стефановић Карашчић, Српски рјечник, 1852.   страна 707.  

Јел' па зар још постоје југослави?   :D
Сачувана
СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #12 у: 14.15 ч. 25.03.2009. »

Имао сам једног познаника Југослава, који је био муслиман. 
Сачувана
СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #13 у: 14.17 ч. 25.03.2009. »

Гос'ин Башићу,

Изговор ти није на месту.   Какве има везе кад сам поднео жалбу? Не морам ја да висим овде сваки дан.   Имам ја и других ствари у животу. 

Навод:
„E sad, pošto si sa svim korisnicima foruma podelio naslove obrisanih tema, verujem da svi oni već i po naslovu mogu zaključiti zbog čega su dotične obrisane, pa su dalji komentari najverovatnije suvišni.   No, evo ipak nekoliko pravila koje si prekršio:“

Ја баш мислим супротно.   Након читања мојих наслова сваком школованом Србину је јасно да су у питању важне ствари за србску писменост.   Најгоре од свега што ми није ни омогућено да „покушам“ да докажем те моје тврдње. 

А сад, раскринкавање по тачкама:

Навод:
„Drugim rečima: bez sumnje nisi prvi koji na forumu iznosi slične ideje, pa je trebalo da primetiš kako je diskusija o tome odavno završena.  “

А3.   Претходно сам покушао да, претраживачем, нађем реч „србски“, и нисам је нашао.   Реци ми, где је расправа о тим поставкама вођена? А и да јесте, ниси ме обавестио о томе, макар поштом, како би се, у том случају, пребацио на сродан наслов. 

Навод:
„Tvoje poruke vrve od grešaka, od kojih je verovatno najupečatljivija pisanje „Srbski“ umesto „srpski“.   Možda se ti, na osnovu ko zna kakve logike, osećaš većim Srbinom ako tako pišeš, ali to ne umanjuje činjenicu da se za takvu grešku dobija jedinica već u drugom-trećem razredu osnovne škole.  “

А6.   Моји наслови су написани у складу са правилима и духом Србског („српског“) језика.   У то сам дубоко уверен.  

Пошто си поменуо пример писања речи „Србски“, који је иначе био и смисао поставке коју сам написао, а коју ми, понављам, ниси ни дозволио да објасним доказима, ја, исто тако, могу да кажем обрнуто за твоје неписмено писање имена Србског језика као „српски“.  

Реци ми како сам требао да напишем оно што је потпуно писмено било написано, у складу са важећим правилима о изузетцима у вршењу гласовних промена у Србском језику, а што је, подвлачим, била моја основна поставка?

Твоја тврдња да се у другом разреду основне школе добија јединица за писање придева „Србски“, је тачна, и то баш зато што такви као ти, још од дана заједничарства у Србији, не дозвољавају расправу о томе.   Пошто нисам члан САНУ, искористио сам могућност покретања тог питања макар и на овој скупштини. 

Овде није ни питање начина школског оцењивања данашњице, већ озбиљних расправа о имену, писму и речима нашег језика.   А ако ћемо о оцењивању писмености, јединица се даје и за мешање „ћирилице“ и латинице у истом спису.   А на крају крајева, у самом правилу А6 пише да треба да се трудимо да нам поруке имају што мање грешака.   Дакле, грешке су дозвољене и нису разлог за брисање поставки. 

Навод:
„Ovde je valjda sve jasno.  “

Б2.   Наравно да ту ништа није јасно! Расправљајте са доказима.   Па, то ми ниси ни дозволио! У томе и јесте несрећа.   Две поставке си ми обрисао на самом почетку, а поставку под називом "Ћирилица" је Србица, си ми обрисао после само моја два одговора?

Једино се слажем да у поставкама нисам имао наведене међумрежне везе, али су докази били довољно очигледни, да сам мислио да за то нема потребе.   Нико о учесника у расправи ми те везе није ни тражио.  

Према овде изнетом од стране гос'ин Башића, требало би обрисати бар половину одговора на овој скупштини: писање властитих имена малим словом, мешање „ћирилице“ и латинице, убацивање разних цртица и кукица, мешање енглеског у изворном облику са „српским“ језиком, основна неписменост, непристојност, писање ван наслова, омаловажавање и понижавање, вређање, линчовање, и друге недозвољене радње.  

Најзанимљивије у свему су неписмено написани основни наслови скупова поставки, по свему судећи од стране самих уредника:

Антиправила – Наслов има назив по непостојећој речи у српском језику (РМС).   Лоше склопљена сложеница.   Уместо да лепо пише наслов „Противправила“ („Протуправила“), или „Антинорме“, ако творац више воли латински језик, а не да се на овај начин, неразумно, мешају језици. 

Нагађања о језику - Неписмено написано.   Није „нагађање о језику“, већ „нагађања у језику“.   Са овим постојећим насловом може се помислити се да се ту налазе одговори на питања ком језику одређена реч припада?

Ооо Транслитератор - Ово је велика правописна грешка.   Реч „Ооо“, ако представља скраћеницу, треба да буде написана свим великим словима.   А овако ништа не значи. 

ТнТ Ћирилица - Ово је такође неписмен наслов.   Скраћеница „ТнТ“ се увак пише свим великим словима. 

Српска народна књижевност - Чист сувишак („плеоназам“).   Па зар Срби нису народ? Треба да стоји само „Србска књижевност (из народа)“, или „Народна књижевност (из Србије).  “

Страна књижевност - Ово је непознавање тачног значења речи.   Написан је збуњујући наслов.   Како је сад написано, може да значи: „Непозната књижевност“, а треба да пише „Туђинска књижевност“. 

А да не помињем количину туђица уметнутих уместо јасних, србских речи.
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #14 у: 14.18 ч. 25.03.2009. »

Имао сам једног познаника Југослава, који је био муслиман. 

Dok nisu došli tvoji i prevaspitali ga?
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!