Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.51 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Мало више о Џорџу Орвелу  (Прочитано 11100 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« у: 22.42 ч. 29.10.2006. »

   Испричаћу вам нешто занимљиво о Џорџу Орвелу (1903 – 1950).
Нама су углавном позната само два његова дела — ''Животињска фарма'' и ''Хиљаду деветсто осамдесет четврта''.
    Недавно сам прочитао његов први роман – ''Нико и ништа у Паризу и Лондону'' (Down and Out in Paris and London).  То је написао 1930-31., после године (1928) које је провео у Паризу, радећи најтеже послове у хотелима и ресторанима и повремено дајући часове енглеског, а потом после две године скитања по Енглеској, где се дружио  са свим могућим скитницама и пробисветима. Врло лепа прича о томе како су у то време живели људи са скромним приходима, или без њих, по каквим су све ћумезима становали, по каквим свратиштима коначили, увек више гладни него сити. Има ту упечатљивих ликова, од газда и газдарица по најбеднијим пансионима, до њихових станара и необичних станарки. Навешћу, као пример, само једну реченицу:

   ''Париски сламови су места где се скупљају ексцентрични људи – људи који су запали у усамљенички, полулуди калуп живота и одустали од тога да буду нормални и пристојни. Беда их ослобађа устаљених стандарда понашања, исто као што новац ослобађа људе рада''.

   Преводиоцима би можда било занимљиво и ово. Једно поглавље почиње овако: ''Записао бих неколико опаски о лондонском сленгу и о псовкама. Ово су (без оних које свако зна) неке жаргонске речи које се сад користе у Лондону''. И онда на 3-4 стране даје објашњење за двадесетак тада жаргонских речи.

   На крају књиге дати су кључни моменти из његовог живота, што је такође нашој публици непознато.
Сачувана
Ана Ливија Плурабел
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 76


« Одговор #1 у: 12.30 ч. 06.11.2006. »

Јееј! Још неко је прочитао ту књигу! Ја сам је прочитала пре око 5 година и отада сам тотално, апсолутно, сасвим одушевељена!!! Књига је  о д л и ч н а  и најтоплије препоруке сваком ко успе да је пронађе пошто је далеко теже наћи њу него његова два познатија дела.
Петица за тему Grin
Сачувана
d@do
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 184


« Одговор #2 у: 15.28 ч. 06.11.2006. »

Ukoliko ste zainteresovani za gore navedene knjige (doduse na engleskom jeziku), mozete ih skinuti sa:
http://www.msxnet.org/orwell/
Pozdrav
d@do
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #3 у: 16.55 ч. 06.11.2006. »

Ову књигу је издала кућа ЛОМ, Београд (никад чуо), прошле године, у тиражу од свега 700 примерака. Узео сам је из библиотеке.
Сачувана
Ана Ливија Плурабел
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 76


« Одговор #4 у: 09.55 ч. 07.11.2006. »

@Зоран Ђорђевић: Хвала на информацији!!!

@Дадо: Хвала, хвала, хвала, хвала Cheesy Cheesy Cheesy
Сачувана
BladeRunner
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 19


« Одговор #5 у: 13.15 ч. 30.04.2008. »

'Niko i ništa u Parizu i Londonu' je veoma bitan Orvelov roman i možda ključan u nizu koga čine još 'Kataloniji u čast' i 'Burmanski dani' (sva tri autobiografska).   Gotovo svaki element 'Životinjske farme' i naročito '1984-e' mogu se pratiti u spomenutim djelima. 

Motiv novogovora prisutan u '1984-oj' korijen vuče upravo iz opisa žargona u 'Niko i ništa u Parizu i Londonu'.   Dodao bih da sam roman čitao na engleskom i srpskom, te da sam zaista prijatno iznenađen kvalitetom prevoda.   Čitajući Selinovo 'Putovanje na kraj noći' par godina kasnije, imao sam osjećaj već viđenog.   Orvelov stil, u toj fazi, je veoma deskriptivan, gotovo bez analize, pisan u prvom licu.   Ove dječije (da ne kažem novinarske) boljke Orvel će se osloboditi tek u 'Životinjskoj farmi'.   Smatram da je ova knjiga (zajedno sa '1984-om') ključna u shvatanju djela Borislava Pekića, koji će na Orvela direktno upućivati citatima u 'Besnilu' i priči 'Svirač iz zlatnih vremena'.  Posredno, Orvelov utica je ključan u razumijevanju 'Atlantide'.  Kao bonus, Orvelova '1984-a' preuzela dosta enterijera iz 'Niko i ništa u Parizu i Londonu'.   Težak miris kupusa u zidovima je direktno preuzet kao viđena slika, dok je ogoljenost zidova iz zatvora '1984-e' doslovno prenesen opis dijela o beskućnicima.   

Kome se dopala ova knjiga, preporučujem čitanje Selinovog 'Putovanja na kraj noći' (ako znate francuski, kao što ga ja ne znam, bilo bi dobro da pročitate original - kažu da je stil neponovljiv), kao i 'Martina Idna' i 'Džona Barlikora' Džeka Londona (preteča).  Pozdrav. 
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #6 у: 10.22 ч. 14.04.2010. »

     Ауф, сад ћу морати поново да прочитам '84! Пре пар дана сам завршила "Нико и ништа". Оно сам читала одавно, знајући само још за Фарму. Ем сам све заборавила, ем бих можда на неке ствари сад мало другачије гледала...

   Заборавих: ја сам "Нико и ништа..." купила једном (ваљда оно око Нове године и Божића, не сећам се) на сајму књига у Дому синдиката.
« Задњи пут промењено: 10.24 ч. 14.04.2010. од Соња » Сачувана
Esme
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Sofija V
Струка: student srpske knjizevnosti
Поруке: 3



« Одговор #7 у: 18.07 ч. 11.10.2010. »

Ja sam veliki postovalac Orvela i Pekica, tako da mi je ovaj komparativni osvrt zagolicao radoznalost.  Hvala na informacijama!!!!!!
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!