Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
21.36 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Pisanje razmaka između inicijala  (Прочитано 31870 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« у: 19.49 ч. 23.10.2006. »

A ima li razmaka između J. i V?
Сачувана
Мирна
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 159


« Одговор #1 у: 09.50 ч. 24.10.2006. »


Нема размака (али не знам објашњење).

Као што нема тачке иза године у овом случају (због нагомилавања знакова интерпункције).
Сачувана

Језик је дом бића. (Хајдегер)
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #2 у: 18.22 ч. 29.10.2006. »

Pisanje inicijala nije razjašnjeno u Pravopisu. Imamo Klajnovo mišljenje, koje je ovog puta zaista samo mišljenje, nepotkrepljeno postojećim pravilima, ali siguran sam da može pomoći nekom:

Цитат
       Kad je reč o pravopisu, odavno dugujem odgovor Ognjenu Radiću, apsolventu Filozofskog fakulteta u Banjaluci. “U svom poslu često moram da se služim inicijalima”, piše on. “Problem nastupa kad ih treba mijenjati po padežima. Da li pisati, npr., A. B.-a, ili A. B-a (bez tačke poslije drugog slova), da li s razmakom ili bez razmaka između dva inicijala? Uopšte, pitanje tačke iza skraćenice i nekog znaka interpunkcije poslije nje razjašnjeno je u Pravopisu dosta nemušto i neizričito.”
       Primedba je na mestu, i nadajmo se da će te dileme biti znatno bolje razjašnjene u novom Pravopisu, koji se najavljuje za iduću godinu. U međuvremenu, rasuđujući na osnovu oskudnih dosadašnjih pravila, ja smatram da tačku treba zadržati i ispred padežnog nastavka (npr. sa A. B.-om), jer ona u svakom slučaju označava skraćenje. Nije više uobičajeno da se crticom skraćuje reč po sredini, kako se radilo u XIX veku, kada je gospodin Milanović iz Smedereva mogao da postane “g-n M-ć iz S-a”. I mada inicijale mnogi razdvajaju samo tačkom, mislim da treba zadržati razmak između njih, jer ime i prezime su dve reči, bilo da se pišu cele ili skraćene.

(NIN br. 2737)
Сачувана
Мирна
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 159


« Одговор #3 у: 09.13 ч. 30.10.2006. »

Хвала, Бојане, твој пост разјашњава ствари.

Ја сам само виђала у књигама (мислим, у добро урађеним књигама) онако како сам написала, па сам закључила да је то правилно. Заиста се ретко виђа размак на том месту.

Сачувана

Језик је дом бића. (Хајдегер)
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #4 у: 09.30 ч. 30.10.2006. »

uf, tu razjasnismo crtu i crticu, ali i dalje ostade neodgovoreno Alcestino pitanje praznog mesta iza inicijala.
Logično mi zvuči rečeno da npr. "V. Ilića" treba baš tako da izgleda, tj. da ima prazno mesto nakon tačke. Da li to važi i kod više skraćenih imena? Meni izgleda prilično razvučeno i ružno V. S. Karadžić ili J. V. Gete.
Kako li bi tek izgledalo skraćeno i sa tačkama i prostorima Čikovo puno ime? Cheesy
Сачувана
Мирна
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 159


« Одговор #5 у: 10.30 ч. 30.10.2006. »

Meni izgleda prilično razvučeno i ružno V. S. Karadžić ili J. V. Gete.

Изгледа да и јесте то био разлог. Дакле, не виђам размак између Ј. и В. али, наравно, размак постоји између В. и Гете. Пошто Правопис није довољно одређен, издавачи су сами донели одлуку о томе, јер им овако лепше изгледа.
Сачувана

Језик је дом бића. (Хајдегер)
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #6 у: 15.50 ч. 30.10.2006. »

Пошто Правопис није довољно одређен, издавачи су сами донели одлуку о томе, јер им овако лепше изгледа.

Pravopis nije dovoljno određen, ali svakako možemo tumačiti ono što od njega imamo. Estetika (to što izgleda „razvučeno i ružno“) može da posluži kao objašnjenje zašto toliko često srećemo napisano bez tačke, ali nikako na osnovu toga ne mogu „izdavači sami da donesu odluku“. Zapravo, izgleda da ipak mogu, ovde gde živimo je očigledno sve moguće.

Pravopis nikako ne može biti savršen, koliko god debelu knjigu ljudi napisali uvek će se naći nešto što nije pokriveno. Ako su izdavači na osnovu nekog tumačenja postojećih pravila zaključili da se piše bez tačke — dobro je, ali voleo bih da me neko prosvetli, jer nikako ne mogu da ustanovim kojim putem se stiže do tog načina pisanja. Potpuno se slažem s Klajnovim tumačenjem, ne zato što je on Klajn već zato što je to potpuno razumno — da li bi iko od tih izdavača napisao prof.dr (bez razmaka)? Ako je odgovor negativan (u šta sam siguran), da li bi iko od njih bio u stanju da mi objasni koja je razlika između tog primera i pisanja inicijala?

Možda će baš zbog estetike u nekom narednom izdanju Pravopisa biti propisano da se inicijali pišu bez razmaka, i to će onda biti pravilno samo zato što je za taj konkretan primer rečeno. Do tada, iako ništa nije eksplicitno rečeno, ne vidim opravdanje za spojeno pisanje.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #7 у: 19.30 ч. 30.10.2006. »

Ja sam i ranije imala taj problem. Novi pravopis ništa o tome ne kaže, ali u navođenju primera pravi razmak između inicijala, iako to nije eksplicitno naglašeno. Pa računam, ako je već u tim primerima razmak, da se podrazumeva da je tako pravilno, iako bih ja po inerciji pre napisala sastavljeno.
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #8 у: 07.29 ч. 31.10.2006. »

Dakle, mada nigde nije naglašeno, možemo smatrati da je pravilno pisati inicijale (ma koliko ih bilo) sa razmakom nakon tačke. Dobro sam razumela?
Ok. Ubuduće se držim tog pravila (ako se uspem naterati). No, ja i dalje ne bih volela da u tekstu vidim Čikovo ime napisano inicijalima.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #9 у: 08.57 ч. 31.10.2006. »

Opšte pravilo je da iza tačke ide razmak. Ako ne postoji izuzetak, onda to pravilo treba primenjivati u svakoj situaciji.
Сачувана

kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #10 у: 21.05 ч. 31.10.2006. »

pa, izuzetaka ima. Jedan pominje i Klajn:
nove ere ili naše ere se piše n.e.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #11 у: 21.31 ч. 31.10.2006. »

Pretpostavljam da gledaš četvrto izdanje rečnika.

Klajn se tu zeznuo. Smiley Zapravo, pitanje je da li se zeznuo Klajn ili neko od ljudi kroz čije je ruke knjiga prošla prilikom priprema za štampu, ali u tom primeru greška postoji — što je ispravljeno u kasnijim izdanjima Rečnika jezičkih nedoumica.

Da se razumemo, ne kažem da izuzetaka nema, ali ako je nešto izuzetak, to je samo zbog toga što je proglašeno izuzetkom. Kad (ako) Pravopis bude proglasio da se inicijali pišu bez razmaka, to ćemo smatrati izuzetkom i pisati bez razmaka, sada nije tako.
Сачувана
Мирна
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 159


« Одговор #12 у: 11.46 ч. 06.11.2006. »


Јесам ли добро схватила да треба да се пише: п. н. е. ?

(чак и са одмакнутим знаком питања)





Сачувана

Језик је дом бића. (Хајдегер)
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #13 у: 14.20 ч. 06.11.2006. »

Bez odmaknutog znaka pitanja, s razmacima između slova.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #14 у: 21.00 ч. 06.11.2006. »

Hm, a po onom pravilu da se ne nagomilavaju znaci interpunkcije, zar ne bi trebalo da iza e. ide samo upitnik (ako je potrebno u rečenici) bez tačke ispred njega, ovako: p. n. e?
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!