Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
12.32 ч. 20.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: ЕНГ:Slow food  (Прочитано 21016 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Урош
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 102


« у: 22.20 ч. 15.03.2009. »

Не трагам за простим преводом ове синтагме, већ бих хтео да дођемо до решења које би осликало суштину појма, а не суштину самих речи. Па да бисмо лакше дошли до најбољег решења, молио бих вас да ову тему развијамо на следећи начин:
1. напишите све синонима речи храна и јело, једење, обедовање које знате
2. напишите све синониме придева споро, а који би били примерени да стоје уз именице као што је обедовање и сл.
3. и наравно, све преводе читаве синтагме који вам падају на памет
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 22.44 ч. 15.03.2009. »

1. Папање, мрнџање, њупање, цапање, кркање, хасање, ждерање, ручавање, клопање, клопа...
2. лагано, полако, умерено, полакачко, полагано...
3. лагани крканлук Grin, умерени цап Grin, спора клопа Grin, полакачки хас Grin, полагано њупање...

Ето, ја гласам за „спору клопу“! Grin
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #2 у: 23.01 ч. 15.03.2009. »

Lagana ishrana? Šta je u stvari „slow food“ — suprotno od „fast food“?
Сачувана
Урош
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 102


« Одговор #3 у: 23.09 ч. 15.03.2009. »

Да, "slow food" је супротност од "брзе хране", тј. од самог концепта. Обедовање које није "с ногу", код кога је дужина припреме небитна, храна се конзумира полако са циљем да се у њој ужива не нужно и да се њоме наједе до максимума. Дакле приступ исхрани не као задовољењу егзистенцијалне потребе уз краткотрајно задовољство које пре свега потиче од напуњеног стомака, него као извору уживања. Постоји и прави покрет под тим називом који има своје огранке у многим земљама и он има додатну димензију да фаворизује локалну кухињу и традиционалне прехрамбене производе врхунског квалитета, који су органски, еколошки, природни итд. Међутим, са друге стране не треба помешати са здравом храном, јер овде акценат није на томе, него на укусу. Нпр. било би ОК јести укусну сланину, традиционално сушену и димљену, од свиње која је узгајана без концентрата и хормона, на кукурузу, воћу итд. без обзира што та сланина и даље није здрава нити има мало калорија.

Хвала на прилозима Мирославе, добри су! Једино што би мени требало нешто мало мање жаргонски.
« Задњи пут промењено: 23.13 ч. 15.03.2009. од Урош » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #4 у: 23.18 ч. 15.03.2009. »

Hmmm, gurmanluk... To volim. Smiley

Ja, kao osvjedočeni gurman, imam jednu svoju filozofiju od koje ne odstupam, a za koju držim da je jako bitna — svaki obrok mora se sastojati najmanje iz tri jela, inače nije valjan obrok.

Tu sam valjade povukao na svoga pradeda — on je mogao pojesti čitavo jagnje za ručak, a opet je bio visok i sasvim mršav, kao i ja. To je valjda nekakav genetski metabolizam nas Dinaraca. Wink
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #5 у: 23.31 ч. 15.03.2009. »

Клопа натенане! Smiley (Ис)Храна натенане.
« Задњи пут промењено: 23.34 ч. 15.03.2009. од Мирослав » Сачувана
Урош
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 102


« Одговор #6 у: 23.58 ч. 15.03.2009. »

Уууу, то натенане обавезно улази у сам врх избора, макар као придев. И што је најбоље, сада ме заголицало порекло речи, ето нове теме... Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #7 у: 00.11 ч. 16.03.2009. »

Али... Па тај начин једења и хране већ постоји.. Ђорђе је већ рекао: гурманлук. Онај који једе на тај начин и ужива у храни је гурман. Зашто тражити другу реч кад већ постоји сасвим ок реч?
Сачувана
Урош
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 102


« Одговор #8 у: 01.24 ч. 16.03.2009. »

Πа није то баш исто. Гурман, илити српски сладокусац не искључује нпр. ождеравање код Локија, у Степином вајату, у Duff-у. Друго, ако вас није мрзело да прочитате оно горе што написах, гурман нити мора споро да једе, нити да инсистира на аутохтоности хране и природном процесу њене производње. Гурман просто воли да клопа зачињено, уксуно. Да би вам било јасније ево објашњења на енглеском:

Our philosophy

We believe that everyone has a fundamental right to pleasure and consequently the responsibility to protect the heritage of food, tradition and culture that make this pleasure possible. Our movement is founded upon this concept of eco-gastronomy – a recognition of the strong connections between plate and planet.

Slow Food is good, clean and fair food. We believe that the food we eat should taste good; that it should be produced in a clean way that does not harm the environment, animal welfare or our health; and that food producers should receive fair compensation for their work.

Slow Food is a non-profit, eco-gastronomic member-supported organization that was founded in 1989 to counteract fast food and fast life, the disappearance of local food traditions and people’s dwindling interest in the food they eat, where it comes from, how it tastes and how our food choices affect the rest of the world.
Today, we have over 80,000 members all over the world.

Сложићете се да је глупо да се то зове "спора храна" на српском, а гурманлук је неадекватно јер је прешироко. Пратилац "slow food" филозофије јесте гурман, али није сваки гурман slowfooder. Smiley
« Задњи пут промењено: 01.28 ч. 16.03.2009. од Урош » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #9 у: 02.01 ч. 16.03.2009. »

Pa onda ja opet predlažem „laganu ishranu“, ako baš ne želiš da transkribuješ, mada me i to odveć podseća na nekakvu dijetu.

Možda „polagana ishrana“, premda i to meni opet zvuči sadistički, kao da ti neko daje hleb i vodu na kašičicu. Cheesy

A nešto poput „nebrza hrana“, e da ipak napravimo, čini mi se, nužnu za razumevanje značenja asocijaciju na „fast food“?
Сачувана
Урош
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 102


« Одговор #10 у: 02.57 ч. 16.03.2009. »

Проблем је у томе што кад имаш стомачни вирус, лекар ти каже једи "лагану храну"... Мени је пало на памет да би то могло да се преведе кроз неки термин као што је обедовање, али да прецизније значи, обедовати, јести полако, натенане, лежерно, с уживањем. Има ли једна реч која то значи? Мени се некако чини да можда и има, само не могу да се сетим. Рецимо као густирати само што је то и за јело и за пиће.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #11 у: 08.18 ч. 16.03.2009. »

Цитат
Πа није то баш исто. Гурман, илити српски сладокусац не искључује нпр. ождеравање код Локија, у Степином вајату, у Duff-у. Друго, ако вас није мрзело да прочитате оно горе што написах, гурман нити мора споро да једе, нити да инсистира на аутохтоности хране и природном процесу њене производње. Гурман просто воли да клопа зачињено, уксуно.

Veoma gresis. Gurman nikako nije onaj koji se ozderava ili brzo jede. Gurman je onaj koji pre svega voli da jede, ali kvalitetno i da pre svega uziva u svakom zalogaju, polako i natenane. Onaj koji se ozderava kod Lokija svakako nije gurman nego obicni zderonja. I da, procitala sam vrlo pazljivo sta ste napisali, i na osnovu toga sam dala svoj komentar. Gurman ne voli da jede zacinjeno, vec lepo spremljeno jelo. Gurman ne postoji samo u Srbiji i nije neka srpska izmisljotina, vec su ga izmislili najveci svetski sladokusci i kuvari.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #12 у: 09.35 ч. 16.03.2009. »

Eto, pre nego sto sam izasla iz kuce, proverila sam u Klajnu i Sipki rec gurman. Prvo znacenje je covek koji uziva u hrani, drugo znacenje je izbirljiv, prefinjen covek (ako se dobro secam). To nema ama bas nikakve veze sa ozderavanjem kod Lokija. Srpsko prezderavanje svakako se ne moze nazvati pravim gurmanlukom. Za gurmana je bitan ukus i kvalitet, ne kvantintet progutane hrane...
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #13 у: 09.48 ч. 16.03.2009. »

A nešto poput „nebrza hrana“, e da ipak napravimo, čini mi se, nužnu za razumevanje značenja asocijaciju na „fast food“?

Да, „небрза храна“ је дефинитивно најбољи предлог. Преноси се веза коју fast food и slow food имају на енглеском и у наш језик, а не може се помешати ни са једним другим изразом на српском, нити звучи жаргонски.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #14 у: 10.11 ч. 16.03.2009. »

Ако већ мора да се смишља ново име, како вам се чини гушт храна?
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!