Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
02.09 ч. 16.11.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 ... 6
  Штампај  
Аутор Тема: Šta nemate u kućnoj biblioteci...  (Прочитано 48828 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Jovana_NS
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 27

« Одговор #15 у: 13.28 ч. 11.01.2009. »

Дуго времена нисам могао да нађем аутобиографију Михајла Пупина: Са пашњака до научењака.
Прошле седмице сам је купио у једној књижари у Београду.

Тек сам почео да је читам. Изузетно су занимљиви описи појава које је Михајло као дечак примећивао и размишљао о њима. На основу тих најранијих искустава је направио своје најпознатије изуме. Слично виђење провејава и кроз књигу Моји изуми Николе Тесле, па обе ове књиге препоручујем свима без разлике, јер стручне терминологије практично и нема, а ако је и има, сведена је на меру прихватљиву читаоцу коме електротехника и физика није струка.

јао, ја имам ову књигу, добила сам је од школе, и искрено, чекам да је неко прочита и каже ми каква је, па тек онда да се упустим у авантуру ''читање Пупинове биографије''
Сачувана

directed by: Jovana :D
Дарко Новаковић
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049

« Одговор #16 у: 14.00 ч. 11.01.2009. »

Као што рекох горе, сјајна књига. Обавезно прочитај.
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #17 у: 17.08 ч. 11.01.2009. »

Та Пупинова књига би морала да буде обавезна лектира у свим школама.
Сачувана
Jovana_NS
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 27

« Одговор #18 у: 23.35 ч. 11.01.2009. »

Та Пупинова књига би морала да буде обавезна лектира у свим школама.
dosta nam je i ovo...
Сачувана

directed by: Jovana :D
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #19 у: 04.05 ч. 16.03.2009. »

Neverovatno je da Pupinova knjiga "Od pašnjaka do naučenjaka" nije obavezna lektira. To je knjiga iz koje đaci imaju priliku da nauče šta je pravi patriotizam. Da nauče kako (na koji način) treba voleti svoju zemlju.

Ali, zašto misliš da nastava književnosti treba da služi patriotskoj naobrazbi?

(Prvo, mora li se uopšte biti patriota, pa treba li svako da nauči u školi kako da voli svoju zemlju? Je li to važnije naučiti od pisanja i računanja, zaštite životne sredine i prava građana, ili je od toga manje važno, ili je možda jednake važnosti?)

Bilo važno ili ne, trebalo se to naučiti ili ne, svejedno — glavno je pitanje zašto, pobogu, književnost treba da služi tome? Zašto se ne uči šta je „pravi patriotizam“ na času fizike? Ili matematike? Ili slobodoručnog crtanja? Nego na času književnosti?

Književnost je umetnost kao i film, kao i muzika, kao i slikarstvo, kao i vajarstvo, kao i grnčarstvo, kao i crtanje i dizajn. I nauka o književnosti je nauka kao i fizika, kao i matematika, kao i geografija, kao i istorija umetnosti i računarstvo; nije neka budalaština koju je neko od dosade izmislio pa ofrlje progurao u škole na svoju ruku. I sve lektire su tu, u skladu s merilima te umetnosti i principima te nauke, zato što su vredna književna dela, a ne zato što su udžbenici ili priručnici za podučavanje ovoga ili onoga.

„Sa pašnjaka do naučenjaka“ nije književno delo od nekakve vrednosti, i ne postoji razlog zašto bi bilo u književnoj lektiri. To što je „knjiga iz koje đaci imaju priliku da nauče šta je pravi patriotizam“ ne kvalifikuje ju dovoljno da bude u nastavi književnosti, podjednako kao što je ne kvalifikuje da bude u nastavi fizike ili matematike, jer nije niti formula niti jednačina niti integral niti skup — a nije niti vredno književnoumetničko delo.
« Задњи пут промењено: 04.36 ч. 16.03.2009. од Ђорђе Божовић » Сачувана
b.n.
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373

« Одговор #20 у: 15.09 ч. 16.03.2009. »

Мислим да се Ђ.Божовићу једним делом може дати за право. Та књига би можда могла да се чита (или да буде лектира) на настави грађанског васпитања ако није неко дело од нарочите књижевне вредности. Господин Ђорђевић је, међутим, у праву утолико што смо, бар ми из старијих генерација, навикли да часови књижевности служе за моралну подуку сваке врсте а не само за подстицање и развој патриотских осећања, која су, узгред буди речено, свакој земљи и нацији неопходна баш онда кад има најмање времена за гајење истих, па се то онда зато ради унапред и без икаквог стварног и видљивог разлога, због чега се деца често осећају помало измалтретираном али, то је тако и не само код нас. У наше време се књижевношћу надомешћивала и настава историје а мислим да је тако добрим делом и данас.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović

« Одговор #21 у: 15.18 ч. 16.03.2009. »

Tačno je i to da mnoga književnost zaista i služi za moralnu poduku. Ali ja ne smatram vaspitavanje i oblikovanje primerenog građanina rodoljuba moralnom podukom. Ono što je iz književnosti jedina prava poduka, to je razvitak kritičkoga mišljenja.

Takve programe književnosti, koji su nadomešćivali i nastavu nacionalne istorije i služili onome što je naciji potrebno i neophodno (a što je samo po sebi odvratno jer je obična uzurpacija književnosti), sastavljali su uglavnom oni koji su sa književnošću imali slabije, a sa Partijom jače veze.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #22 у: 15.19 ч. 16.03.2009. »

Цитат
„Sa pašnjaka do nauc(enjaka“ nije književno delo od nekakve vrednosti, i ne postoji razlog zašto bi bilo u književnoj lektiri. To što je „knjiga iz koje ?aci imaju priliku da nauc(e šta je pravi patriotizam“ ne kvalifikuje ju dovoljno da bude u nastavi književnosti, podjednako kao što je ne kvalifikuje da bude u nastavi fizike ili matematike, jer nije niti formula niti jednac(ina niti integral niti skup — a nije niti vredno književnoumetnic(ko delo.

За ту књигу је Пупин добио Пулицерову награду.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović

« Одговор #23 у: 15.26 ч. 16.03.2009. »

За ту књигу је Пупин добио Пулицерову награду.

Da, ali ne za književno delo (Pulicerove su nagrade odvojene za različite oblasti), već u kategoriji biografije ili autobiografije, „zapis moj o meni“ što bi rekao Ahmed Nurudin u Meše Selimovića. Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #24 у: 16.17 ч. 16.03.2009. »

Zar Pulicer nije nagrada za novinarstvo?
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #25 у: 20.30 ч. 16.03.2009. »

Ја не знам зашто се петљам уопште у ову тему кад нисам читала књигу о којој је реч али, ето кад сам се већ упетљала да се рескирам још за оволико: ја не верујем да се Пулицерова награда може уопште добити (ма која област била у питању - ако није новинарство у најужем смислу, колико је мени познато, морала би бити публицистика која јесте вид књижевности) за дело које није на одређеном нивоу књижевног квалитета.
@Ђорђе: могло би се доказивати и да је развијање критичког мишљења задатак логике или филозофије или, чак, историје а да је задатак књижевности пре неговање укуса и естетике у изразу, на пример, ако се већ иде толико далеко, ако се тврди да настава књижевности не треба да има никаквих примеса на пољу морала или нечег другог, сличног, што је, ја мислим немогуће јер ви већ малој деци морате објашњавати морал да бисте објаснили Езопове басне или Доситејеве басне или друго томе слично.
« Задњи пут промењено: 20.37 ч. 16.03.2009. од b.n. » Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #26 у: 20.39 ч. 16.03.2009. »

Ево на веб сајту Пулицерове награде лепо каже:

Цитат
The 2009 Pulitzer Prizewinners and Nominated Finalists in all categories (Journalism, Letters, Drama and Music) will be announced on Monday, April 20, 2009 at 3pm eastern time.

Дакле, ипак није само новинарство, већ и друге врсте стваралаштва. Ево овде се виде категорије: новинарство на једну страну, а на другу све ђутуре иду белетристика, драма, историја, биографија (коју је добио Пупин), поезија, музика, и ово генерал нонфикшн, што ја не знам како би се назвало код нас: документаристичка проза, или како већ...? Мада, по наслову, ја бих рекла да је то исто што и историја...
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #27 у: 21.17 ч. 16.03.2009. »

Мој речник каже да је нонфикшн грана књижевности која обухвата дела наративне прозе која се баве мишљењима или тумачењима чињеница и стварности или која их нуде, укључујући биографију, историју и есеј (насупрот фикцији и за разлику од поезије и драме).

Најшира категорија писаних дела, каже се, у коју спада све што није фикција, поезија или драма, укључујући нонфикшн прозу и референтне радове .
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #28 у: 21.37 ч. 16.03.2009. »

Zar se na srpskom isto taj zanr zove fikcija? Ja pomislih da je to beletristika... Sad
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #29 у: 21.52 ч. 16.03.2009. »

Бенсон каже да је фикција књижевно прозно дело одн. стваралаштво. Не каже се код нас фикција, то ја тако преносим без везе из енглеско-енглеског речника.  Cheesy
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 ... 6
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!