Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
03.40 ч. 10.12.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: LAT: efficitur spiritus noster hierarchicus  (Прочитано 1341 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Срећко Петровић
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Срећко Петровић
Струка:
Поруке: 387

« у: 17.42 ч. 07.04.2009. »

Ovo je fraza preuzeta od Bonaventure, zapadnog srednjevekovnog (ili: srednjovekovnog?) mistika, uzeta iz jednog njegovog dela ( http://la.wikisource. org/wiki/Itinerarium_mentis_in_deum, CAPUT IV, 4). Može li neko da prevede ovu frazu, za koju sam našao da otprilike znači "duh je naš sačinjen/načinjen jerarhijski"?

Imam još par pitanja - može li naslov ovog dela, Itinerarium mentis ad deum, da se prevede kao "put/putovanje/ushođenje uma (ka) Bogu", ja sam tako nešto sklopio.

I zna li neko šta znači fraza "principalis affectio", koja dolazi valjda iz srednjevekovne sholastike, za koju sam našao da otprilike označava neko prvobitno, iskonsko stanje uma? Unapred hvala.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 22.48 ч. 08.04.2009. »

Швапски ми много боље лежи, те се ослањах на немачко-латински речник:

Itinerarium mentis ad deum = „Путовање ума ка богу“.
Principalis affectio = ’исконско стање’ (ума, ако се на то односи principalis affectio).
Еfficitur spiritus noster hierarchicus = ’наш дух је начињен хијерархијским (по старешинству)’.

Био си, дакле, у праву за сва три, сем ако се неко ко говори латински не сложи са нама...

П. С. „Средњовековни“ треба. Средње- као први део сложенице означава количину, па се онда може сменити рецимо префиксом високо- или ниско-, за исказивање количине: средњепродуктиван, високопродуктиван, нископродуктиван.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!