Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
01.52 ч. 25.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3 ... 5
  Штампај  
Аутор Тема: Степени и (остале) мерне јединице  (Прочитано 61036 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
планинарка
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 58


« у: 22.13 ч. 08.04.2009. »

Мада је моје питање правописно, ипак је везано за ову тему.  Занима ме да ли је исправно писати 36 °C са размаком између броја и степена, или не треба остављати размаке?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #1 у: 22.29 ч. 08.04.2009. »

Добро дошла, планинарко. Преместила сам твоје питање у одговарајући форум. Оно је био форум Антиправила, а ти не доводиш у питање неко правило (чему форум Антиправила служи), већ питаш како гласи правило. Дакле, место му је у форуму Правопис, где се сад налази. Smiley

Што се самог питања тиче, ја увек пишем спојено, али сачекај друге који ће ти боље и тачније рећи, јер ја нисам сигурна, можда грешим...
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #2 у: 22.42 ч. 08.04.2009. »

Piše se spojeno. Smiley Dobrodošlica i od mene. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #3 у: 22.45 ч. 08.04.2009. »

А реци ми, Алцеста, где то пише? Убих се преврћући овај Правопис (школски) не могу да нађем...
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #4 у: 22.49 ч. 08.04.2009. »

U t. 143c.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #5 у: 22.58 ч. 08.04.2009. »

U mom izdanju (Priručnik za škole) t. 128. Smiley
Сачувана
планинарка
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 58


« Одговор #6 у: 23.12 ч. 08.04.2009. »

Хвала свима на добродошлици.  Брунхилда, требало је да видиш мој израз кад је одједном нестало питање које сам тек послала  :D

И хвала на одговорима, посебно Стоундару, јер сам се и ја убила листајући Правопис да нађем то правило. 
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #7 у: 23.15 ч. 08.04.2009. »

Mislim da nema svrhe da ja navodim tačke iz mog izdanja Pravopisa pošto je najređe, a svi izgleda imaju ono srednje školsko pa bih samo unela zabunu. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #8 у: 00.24 ч. 09.04.2009. »

Jeste, vala. Nikad se ne bih setila da trazim pod ostali znaci... Smiley

Izvinjavam se zbog prepadanja, planinarko, ali bolje odmah nego kad se rasprava vec razvije... Onda nema sanse vise raspetljati sta gde ide... Cheesy
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #9 у: 21.12 ч. 09.04.2009. »

Izvinjavam se što kvarim zabavu, ali niste dobro odgovorili devojci. Smiley Pravilno je 36 ℃, dakle s razmakom između. Ono što citirate iz Pravopisa odnosi se na znak „stepen“, a ne „stepen Celzijusa“ („°“ naspram „℃“), a ta razlika je eksplicitno razjašnjena pri kraju Klajnovog i Šipkinog rečnika („°“ se piše uz broj, a „℃“ s razmakom, što je ilustrovano i primerima).
« Задњи пут промењено: 23.42 ч. 09.04.2009. од Бојан Башић » Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #10 у: 21.26 ч. 09.04.2009. »

Kod mene stoji ovako:
Цитат
Znak stepena (izdignuto slovo o ili nula), osim što se piše uz brojke da označi ugaoni, geografski ili temperaturni stepen (...danas je u hladu 22º)...
,  i tako dalje, nebitno za ovo u nastavku.
Jeste da nije stavljeno i "C" u primeru, ali opet jasno je da označava i temperaturu. Ili možda ovo pravilo iz Klajna i Šipke važi samo ukoliko imamo i oznaku za Celzijus, a inače ne? Sad sam i ja zbunjena. Sad
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #11 у: 21.29 ч. 09.04.2009. »

Где тачно пише за степене? Ја видим овде на стр. 1638: Ознаке мерних јединица пишу се иза нумеричких вредности у изразима за величину, остављајући размак између нумеричке вредности и ознаке мерне јединице.

Међутим, да ли се ово "величина" односи и на топлоту?

Елем, Бојане, шта би са процентима?
« Задњи пут промењено: 21.41 ч. 09.04.2009. од Brunichild » Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #12 у: 22.17 ч. 09.04.2009. »

Izvinjavam se što kvarim zabavu, ali niste dobro odgovorili devojci. Smiley Pravilno je 36 ℃, dakle s razmakom između. Ono što citirate iz Pravopisa odnosi se na znak „stepen“, a ne „stepen Celzijusa“ („º“ naspram „℃“), a ta razlika je eksplicitno razjašnjena pri kraju Klajnovog i Šipkinog rečnika („º“ se piše uz broj, a „℃“ s razmakom, što je ilustrovano i primerima).

Svaka čast na ovako suptilnom kvarenju zabave. Smiley Istina je da Školsko izdanje navodi samo primjer Danas je 29° u hladu, što se poklapa s tvojim objašnjenjem jer nema slova C; ipak, zar ne bi bilo logično da se u istoj tački pomene i razlika između „°“ i „℃“, kako ne bi došlo do zabune i pisanja 29° C?
Сачувана
планинарка
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 58


« Одговор #13 у: 22.26 ч. 09.04.2009. »

Ха, Бојан пратибрејкер   :D
Мене је збунило што у Правопису није наведен пример са степеном Целзијуса, али не хтедох да вас даље запиткујем, да не би испало како не схватам оно што је свима очигледно.  А Шипкин и Клајнов Речник немам. 
Бојане, иако си увео драмски моменат у забаву, хвала на потпуном објашњењу.  Значи, то ℃ се понаша као, нпр. , m2, или ова аналогија није добра?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #14 у: 22.33 ч. 09.04.2009. »

хехе, треба увек питати и све рашчланити на ситна цревца, само тако се заиста и научи. Ја мислим да ће ипак бити тако како каже Бојан, јер заиста, у К&Ш после имају неки примери невезано за степене, али се у формулама појављују и степени са све Целзијусом, и заиста су написани са белином између броја и степена.
Сачувана
Тагови: merne jedinice merna jedinica pravopis 
Странице: [1] 2 3 ... 5
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!