Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.37 ч. 28.11.2014. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Imena preduzeca...  (Прочитано 5994 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
nensi
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Nevena
Поруке: 22

« у: 17.35 ч. 23.04.2009. »

Molim vas da mi odgovorite, posto uvek ima nedoumica i rasprava, kako se u pisanom tekstu menjaju po padezima imena preduzeca, koja se pisu velikim slovima?
Da li zvanicna imena ostaju zapisana velikim slovima ili mogu da se menjaju sa znacima navoda po padezima?
Na primer: ZASTAVA AUTOMOBILI i ZASTAVA KAMIONI? Italijanski FIAT?
Unapred hvala!
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 21.41 ч. 23.04.2009. »

Добродошла. Мислим да „Застава“ нема потребе писати великим словима, јер то није скраћеница, док ФИАТ јесте. У споју Застава аутомобили/камиони склањамо (мењамо по падежима) само другу реч: ном. Застава аутомобили/камиони, ген. Застава аутомобила/камиона, дат. Застава аутомобилима/камионима, акуз. Застава аутомобиле/камионе, вок. Застава аутомобили/камиони, инстр. Застава аутомобилима/камионима, лок. Застава аутомобилима/камионима. ФИАТ можемо писати као верзалну скраћеницу и додавати падежне наставке са цртицом, па склањати овако: ФИАТ, ФИАТ-а, ФИАТ-у, ФИАТ-е, ФИАТ-ом, ФИАТ-у, или прилагођено писати као Фијат, па додавати падежне наставке: Фијат, Фијата, Фијату, Фијат, Фијате, Фијатом, Фијату.
Сачувана
nensi
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Nevena

« Одговор #2 у: 08.28 ч. 24.04.2009. »

Hvala, Miroslave, tako sam i mislila. 
Jos jedna nedoumica: zvanican naziv se zaista pise velikim slovima.  Da li mozemo u nekom pisanom tekstu koristiti mala slova? Da li je pravilnije ostati na nazivu FIAT velikim slovima ili priladjenom Fijat?
Jos jednom, hvala na saradnji.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #3 у: 20.22 ч. 24.04.2009. »

FIAT samo izuzetno, i samo u latiničkom tekstu. Inače, i obavezno ako je tekst ćirilički, samo Fijat (odnosno Фијат).
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #4 у: 20.37 ч. 24.04.2009. »

Уз напомену да се једино име фабрике пише с великим почетним словом, док се марка возила записује малим: „фијат пунто“, „фијат стило“, „застава 101“, „застава 128“ итд. (може и без наводника).
Сачувана
nensi
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Nevena

« Одговор #5 у: 11.47 ч. 26.04.2009. »

Hvala! Ali, ostala mi je nedoumica.  Ako je zvanicno ime preduzeca napisano velikim slovima - ZASTAVA AUTOMOBILI, mozemo li ga preformulisati i pisati u tekstu malim? Sa znacima navoda, naravno.
Neki insistiraju da se navodi ime kako je pravno regulisano. . .
Hvala, jos jednom!
Сачувана
Stoundar
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973

« Одговор #6 у: 12.16 ч. 26.04.2009. »

Možeš pisati „Zastava automobili“, Zastava automobili, pa čak i Zastava automobili (ako je jasno o čemu se radi i bez posebnog markiranja), ali da sam na tvom mjestu, prvo bih provjerio imate li neki pravilnik po kom se nazivi fabrika moraju izdvajati iz ostalog teksta velikim slovima (ZASTAVA AUTOMOBILI), ili je to samo nečiji manir kojeg se ne moraš pridržavati.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993

« Одговор #7 у: 12.17 ч. 26.04.2009. »

Мислиш као "Застава аутомобили"? Па може, наравно. Може и Застава аутомобили, ако сам добро разумела да баш тако гласи име предузећа.
Фирмописцу и фирми нико не брани да ради естетике не поштује правопис. Тако на ЈДП-у пише (или је писало до реновирања) Југословенско Драмско Позориште иако је правописно тачно Југословенско драмско позориште. Тако и ЗАСТАВА АУТОМОБИЛИ, што представља, рекла бих, некакав лого фирме, може бити написано тако, али у званичном документу се, мислим, ипак треба определити за једну од оне две прве могућности.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић

« Одговор #8 у: 12.18 ч. 26.04.2009. »

Ха, претече ме, Стоундар! Smiley Опет та брзина.  Grin
Сачувана
nensi
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Nevena

« Одговор #9 у: 12.21 ч. 26.04.2009. »

Jasno.  Mnogi se danas prave pametni. . .  I onda ti drze predavanja. . .  A ako ne znaju, treba da pitaju i provere. . .   Meni bodu oci ta velika slova u tekstu. 
Hvala, jos jednom svima!
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић

« Одговор #10 у: 12.37 ч. 26.04.2009. »

pa čak i Zastava automobili (ako je jasno o čemu se radi i bez posebnog markiranja)

И ја сам то написала, па потом избрисала, јер ми се чини да би се онда могло схватити као аутомобили Заставе, а не као име посебног предузећа које се зове Застава аутомобили. Можда кад бисмо испред написали неку реч попут "предузеће"?
Сачувана
Stoundar
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973

« Одговор #11 у: 12.54 ч. 26.04.2009. »

I ja sam na to pomislio, ali sam ipak dodao i tu pravopisnu mogućnost jer ne znam kako izgleda kontekst. Svakako je sigurnije i jednostavnije uvijek markirati to ime, a vjerovatno je poželjna i jednoobraznost (šta ako je u jednom slučaju jasno a u drugom nije?)
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић

« Одговор #12 у: 13.03 ч. 26.04.2009. »

Да. Разумели смо се и сложили. Све остало је питање договора корисника ради једнообразности.
Сачувана
nensi
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Nevena

« Одговор #13 у: 19.02 ч. 26.04.2009. »

Jos jednom, hvala.  Nije bas pozeljno stalno pisati preduzece. . .  Ako se pise velikim slovima, kao logo, onda ne menjamo po padezima, zar ne? I ja sam za varijantu mala slova i znaci navoda, ali pravnici insistiraju na velikim slovima - zvanicnom nazivu. 
U svakom slucaju, hvala.  Nije greska kako god okrenes.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић

« Одговор #14 у: 19.46 ч. 26.04.2009. »

Ово је већ други пут да постављаш питање да ли се, кад је великим словима, не мења кроз падеже. Не разумем, одакле потиче та претпоставка. Можда не разумем питање.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!