Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.20 ч. 20.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: инјекција или ињекција  (Прочитано 41149 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #15 у: 13.48 ч. 19.08.2009. »

Ја сам претражио по Речнику МС речи које садрже ове спорне групе. Ево их:

-ДЖ- (то су у ствари префиксали са над-, од-, под-, пред-): наджив(ј)ети, надживљавати, надживљавање, надживсти-надживем (покр.), наджети (наджњем и наджањем), наджњевати, наджњевање, наджиравати (покр.), надждрелни, наджупник, оджденем (покр. презент од одгнати), оджелети/оджељети, оджвалити (коња), оджалити, одживети, одживљавати, поджарити, поджаривати, подждр(иј)елни, поджелудњача, поджети (поджњем и поджањем), поджећи, поджигати, поджизати, поджилни, поджупан, поджупанија, поджупанов, поджупанство, поджепље, преджелудник, преджетвени, предживот.

-НЈ-: панјелинизам, Танјуг, Танјугов, инјекција, инјекциони, инјунктив, конјунктив, конјугација, конјугирати, конјугирање, конјунктура, конјунктурист, конјугативан [фали конјункција, конјунктивитис].


Ја не могу чудом да се начудим како ти програми за пресловљавање не знају изузетке. Изузеци се могу набројати на прсте, тако да је уграђивање препознавања изузетака у програм за пресловљавање сасвим прост задатак.

Изузеци су — конјункција, конјугација, конјуктивитис, конјунктура, инјекција, надживети, Танјуг.

Заправо, приликом пресловљавања латинице у ћирилицу програм треба само да примети:

1. речи које почињу на injek, пресловљавају се у инјек, па стандардно. Треба само проверити почетак речи, па су обухваћени и сви падежи и бројеви речи инјекција, као и придев инјективно са свим својим променама.

2. речи које почињу на konju- и имају још неко слово пресловљавају се у конју- (овде је обавезан и тај захтев да има још неко слово, да је дужина речи бар шест слова, јер сама реч konju представља именицу коњ у неком од падежа — датив, локатив, вокатив).

3. речи које почињу на nadživ.

4. речи које почињу на tanjug.

И то је изгледа све! Па просто не могу да се начудим кад видим да аутори програма за пресловљавање пропуштају да уграде тако просту контролу.

Изгледа да ове четири тачке не решавају проблем (шта радити с инјунктивом и нашим речима као коњух, коњушница..., или тек са овима са -дж-?). Најбоље би, стога, било да се у списку изузетака нађу све горе наведене речи, заједно са својим флективним облицима. Опет, и то није ништа у поређењу са милионима облика осталих речи које наш језик има.
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #16 у: 13.56 ч. 19.08.2009. »

Ima dosta izuzetaka sa dž, kada se prefiksi pod-, nad- i pred- od- nađu ispred osnove na Ž: župan, živeti, žariti, žaliti... Istini za volju, smislenih kombinacija ovog tipa nema mnogo, ali pretpostavljam da je moguće reći da se neki otkivak predžari ili odžari.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #17 у: 15.03 ч. 19.08.2009. »

Изгледа да ове четири тачке не решавају проблем (шта радити с инјунктивом и нашим речима као коњух, коњушница..., или тек са овима са -дж-?). Најбоље би, стога, било да се у списку изузетака нађу све горе наведене речи, заједно са својим флективним облицима. Опет, и то није ништа у поређењу са милионима облика осталих речи које наш језик има.

Фала!

Ипак мислим да нема разлога да се баш све речи наводе посебно. Ајде да покушам да решим додатне проблеме.

Погледајмо прво речи са „нј“.

-НЈ-: панјелинизам, Танјуг, Танјугов, инјекција, инјекциони, инјунктив, конјунктив, конјугација, конјугирати, конјугирање, конјунктура, конјунктурист, конјугативан [фали конјункција, конјунктивитис].

Тачку 2 ћу изменити на следећи начин:

2. ако реч почиње на konju- и има још неко слово, дакле дужина је бар шест слова и ако шесто слово није h или š, пресловљава се у конју.

Мислим да је сада решен проблем свих речи на конју, зар не? Колико видим, нема тих „нј“ речи које почињу на конјух или конјуш, а коњушница и коњух су изузети.

Тачка 1 и даље решава све речи које почињу на инјек. Додаћу сад још две тачке, због инјунктива и панјелинизма:

5. Ако реч почиње на injunkt-, пресловљава се у инјункт-

6. Ако реч почиње на panjeliniz, пресловљава се у панјелиниз-.

Сада је изгледа решено све што си нашао са „нј“.

Са „дж“ речима ће, признајем, бити теже.

-ДЖ- (то су у ствари префиксали са над-, од-, под-, пред-): наджив(ј)ети, надживљавати, надживљавање, надживсти-надживем (покр.),

Ово је решено, она моја трећа тачка остаје непромењена.

наджети (наджњем и наджањем), наджњевати, наджњевање, наджиравати (покр.), надждрелни, наджупник, оджденем (покр. презент од одгнати), оджелети/оджељети, оджвалити (коња), оджалити, одживети, одживљавати, поджарити, поджаривати, подждр(иј)елни, поджелудњача, поджети (поджњем и поджањем), поджећи, поджигати, поджизати, поджилни, поджупан, поджупанија, поджупанов, поджупанство, поджепље, преджелудник, преджетвени, предживот.

Додајем:

7. „nadžet-“ пресловљавамо у „наджет“
8. „nadžnj-“ иде у „наджњ-“
9. „nadžanj-“ у „наджањ-“
10. „nadždrel-“...
11. „nadžup-“...

...

И тако дефинишемо још неколико тачака.
Приметимо да нпр. за „оджалити“ треба контролисати и „odžal-“ где следеће слово није „ј“ и посебно „оджаљ-“ (због трпног придева оджаљен), краће „оджа-“ не бисмо смели да употребимо због оџака, али ипак нема потребе да се наводе правила за све облике посебно, ту су довољна та два, а обично је једно довољно, а често једно правило покрива и више речи.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #18 у: 16.27 ч. 19.08.2009. »

Тачку 2 ћу изменити на следећи начин:

2. ако реч почиње на konju- и има још неко слово, дакле дужина је бар шест слова и ако шесто слово није h или š, пресловљава се у конју.

Мислим да је сада решен проблем свих речи на конју, зар не? Колико видим, нема тих „нј“ речи које почињу на конјух или конјуш, а коњушница и коњух су изузети.

Погледах у РСАНУ, имаш и: коњу(в)ар, коњувача, коњуји, коњура, коњурина, коњусина. Треба онда изузети и: а, в, ј, р, с.

За примере са -дж- само добро треба водити рачуна да нека реч не садржи на том месту -џ-.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #19 у: 16.28 ч. 19.08.2009. »

И, да, ову тему свакако треба преместити у Правопис.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #20 у: 16.11 ч. 23.08.2009. »

Ево, написао сам у јави програмчић који би требало да поштује ово о чему смо писали. На овој адреси се отвара у браузеру: http://www.preslovljavanje.000space.com.
 
Волео бих да тестирате мало горње речи. Да ли има још таквих речи? Да ли програм греши негде? Да ли постоји нека реч која грешком упада у изузетке? Молим, тестирајте!
Сачувана
durdubak
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 129


« Одговор #21 у: 23.54 ч. 27.08.2009. »

Zaboravili ste grupu DJ, ja sam viđao i ta preslovljavanja. Na primer, podjarmiti bude pođarmiti, da ne kažem baš pođebavati. Smiley Verovatno tu ima još grupa, nisu samo NJ i DŽ. Smiley
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #22 у: 00.00 ч. 28.08.2009. »

Цитат
Ја сам претражио по Речнику МС речи које садрже ове спорне групе

 Шта, то си радио пешице?
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #23 у: 10.05 ч. 28.08.2009. »

Zaboravili ste grupu DJ, ja sam viđao i ta preslovljavanja. Na primer, podjarmiti bude pođarmiti, da ne kažem baš pođebavati. Smiley Verovatno tu ima još grupa, nisu samo NJ i DŽ. Smiley

Ne, naravno da nismo zaboravili. Na svu sreću digraf „dj“ kao zamena za „đ“ je proteran iz standardnog pravopisa. Za razliku od „lj“, „nj“ i „dž“, postoji mnogo reči koje sadrže ta slova (djevojka, nadjačati, odjahati, odjednom, odjebati, podjarmljivanje, podjebavanje itd.). Uključivanje tog digrafa u program zahtevalo bi pretragu cele baze reči koje sadrže slovo đ, pa bi se preslovljavanje vršilo samo u slučaju da se data reč pronađe (ili bi baza sadržala sve reči koje sadrže „dj“, pa bi se preslovljavanje u „đ“ vršilo kad se reč ne pronađe). Čak i to ne bi bilo sasvim okej, jer ne možemo razlikovati npr. reči djevojka i đevojka.

Dakle, linija manjeg otpora mi nalaže da poštujem pravopis i prihvatam samo korektno napisano latinično slovo „đ“.

Naravno, može se otići i dalje s tim, pa napraviti bazu svih reči sa slovima „ć“, „č“, „ž“ i „š“, te dati programu u zadatak i da ošišanu latinicu prepoznaje. Problem opet ne bi bio rešen za reči poput „šišanje“ i „sisanje“, „štene“ i „stene“, „oči“ i „oci“, ...

Ja bih se za sada zadržao ipak na skromnijim ambicijama, pa diskutujemo samo o preslovljavanju regularno napisanih reči.
Сачувана
durdubak
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 129


« Одговор #24 у: 13.14 ч. 28.08.2009. »

Sve si u pravu, Vučenoviću. Naravno da ta grupa nije pravilna, ali je, nažalost, česta, te sam zato i rekao da sam viđao takvo preslovljavanje. U svakom slučaju, probao sam program i meni je okej. Smiley
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #25 у: 13.57 ч. 28.08.2009. »

Цитат
Ја сам претражио по Речнику МС речи које садрже ове спорне групе
Шта, то си радио пешице?

Ма нееее, наравно. Електронски, у ПДФ-у.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #26 у: 15.54 ч. 28.08.2009. »

Sve si u pravu, Vučenoviću. Naravno da ta grupa nije pravilna, ali je, nažalost, česta, te sam zato i rekao da sam viđao takvo preslovljavanje.

Па да, јасно. Зато би нам уствари баш требао такав програм, програм који би и „dj“ условно пресловљавао у „ђ“.
Честа је нажалост и „ошишана“ латиница, те би права ствар био тек програм који би паметно пресловљавао латинично „c“ у „ц“, „ч“, или „ћ“.

Ја само кажем да је то, бар за сада, превелики залогај за мене. Нека утеха ми је то што то бар није правилно па, бирајући линију мањег отпора, строго се држим правописа. Wink

U svakom slučaju, probao sam program i meni je okej. Smiley

Изгледа да је океј. Још само да га научим да ради са ошишаном латиницом... Где би му био крај. Cheesy
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #27 у: 15.12 ч. 29.08.2009. »

Шта имате за пређело? Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!