Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.16 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 16
  Штампај  
Аутор Тема: Предлог о видео курсу  (Прочитано 103116 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #60 у: 23.28 ч. 19.06.2009. »

Pa pošto je jednotomnik uglavnom prepisan iz šestotomnika, podrazumevala sam da tako i tamo stoji, ali trenutno mi nešto gnjavi Acrobat pa mi se ne mili da otvaram pdf. Sad
A meni se ne čini da je upotreba reči snajperista prevaziđena, naprotiv. Mislim da je najsigurnije izbaciti taj deo iz kursa. Smiley
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #61 у: 23.39 ч. 19.06.2009. »

A meni se ne čini da je upotreba reči snajperista prevaziđena, naprotiv.

Htio sam reći da je cijeli taj Klajnov stav u SJP i RJN možda prevaziđen (snajper umjesto snajperista, snajperska puška ili snajperka umjesto snajper). Treba razjasniti normu.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #62 у: 23.47 ч. 19.06.2009. »

Pa Klajn se sam ispravio u Tvorbi reči, kako reče Darko. A šta bismo uzeli kao izvor za normu ako ne rečnik? (Mada razume se daleko od toga da je RMS bez grešaka.)
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #63 у: 01.55 ч. 20.06.2009. »

правилно:ПРВИ ПУТ 
неправилно:по први пут

Ni ovo nije tačno. Neki lingvisti su pokušavali da zabrane taj oblik, ali danas preovladava stav da nisu dali zadovoljavajuće obrazloženje.
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #64 у: 09.10 ч. 20.06.2009. »

Pa Klajn se sam ispravio u Tvorbi reči, kako reče Darko. A šta bismo uzeli kao izvor za normu ako ne rečnik? (Mada razume se daleko od toga da je RMS bez grešaka.)

Jasno je da na osnovu svih navedenih izvora teško možemo zabraniti upotrebu riječi snajper u značenju puške ili snajperistu, ali me zanima kako se danas gleda na snajper u značenju strijelca — ako više i nije jedino pravilno, je li i dalje bolje koristiti snajper ili je sada možda bolje koristiti snajperista, dok je za pušku bolje reći snajper? U Rečniku novijih anglicizama je snajper samo puška, dok je strijelac snajperista — treba li onda smatrati da je sada tako jedino pravilno, a ne samo bolje?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #65 у: 11.17 ч. 20.06.2009. »

Kasno Marko na Kosovo stiže... Grin Pa sve to ste mogli reći PRE nego što je Silvi napravila video....
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #66 у: 11.26 ч. 20.06.2009. »

Ali makar ne deremo istu kozu.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #67 у: 11.41 ч. 20.06.2009. »

Ali makar ne deremo istu kozu.
Pa dobro.... Cheesy Može Silvi to i da popravi pa da video bude bolji nego što je sada...
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #68 у: 13.21 ч. 20.06.2009. »

Pa ja sam rekla šta sam imala čim sam videla. Smiley
Jasno je da na osnovu svih navedenih izvora teško možemo zabraniti upotrebu riječi snajper u značenju puške ili snajperistu, ali me zanima kako se danas gleda na snajper u značenju strijelca — ako više i nije jedino pravilno, je li i dalje bolje koristiti snajper ili je sada možda bolje koristiti snajperista, dok je za pušku bolje reći snajper? U Rečniku novijih anglicizama je snajper samo puška, dok je strijelac snajperista — treba li onda smatrati da je sada tako jedino pravilno, a ne samo bolje?
Mislim da teško da se za ovo može propisati išta radikalnije od "bolje nego". Kad već i u novom RMS tako stoji, onda su obe varijante makar prihvatljive. A i ako je jedna bolja, mislim da to ne opravdava uvršćivanje u spisak pravilno/nepravilno.
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #69 у: 14.02 ч. 20.06.2009. »

Ne sviđa mi se što u spisku vidim samo pravilno i nepravilno. Nisam provjeravao sve navedene primjere, ali ako i jesu isključivo crno-bijeli, treba među njih dodati i one za koje važe druge nijanse, kao što su bolje nego, ravnopravnost i sl. Takođe treba objasniti da mnoge varijante postoje zbog razlika u ličnim izrazima pisaca, na šta se Pravopis neprestano poziva, a tada nije uvijek neophodno mijenjati lični izraz samo zato što je jedna varijanta primarna; kao izuzetak vidim npr. tekstove na kojima radi više pisaca s različitim navikama.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #70 у: 17.08 ч. 20.06.2009. »

Ja bih ostavila najjednostavniju varijantu, za početak da se ljudi nauče šta ne može nikako, a na kasnijim stupnjevima se mogu dodavati takve nijanse. Recimo ovo da dođe kao prvi stepen (mada ima naravno mnogo više stvari koje bi u prvi stepen mogle da uđu, pa se može napraviti u više delova) a to sa "bolje nego" da ide na višim stadijumima. Smiley
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #71 у: 19.53 ч. 20.06.2009. »

Čuj, pa ne grupišu se nedoumice tako, već se uzimaju one koje stvarno nastaju u praksi, bez obzira na nijanse. Tako je Klajn birao odrednice za RJN. Gledaocima valjda nije problem razumjeti da nekad može i jedno i drugo, ili da je jedno bolje od drugog, a vrlo je bitno da odmah shvate da jezik nije matematika i ne počnu da ispravljaju svoje prijatelje čiji je lični izraz možda drukčiji.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #72 у: 20.02 ч. 20.06.2009. »

Bojim se da je ljudima upravo popriličan problem da shvate i prvo i drugo i treće, bar na prvu loptu. Pa za to smo nebrojeno primera imali samo ovde na forumu. Wink
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #73 у: 21.56 ч. 20.06.2009. »

Nije to tako komplikovano kada se uzme u obzir da varijante uglavnom postoje zbog različitih navika pisaca, kao što na mnogim mjestima objašnjava Pravopis. Slijedeći taj princip, uzimam bolju varijantu kada mi je po jezičkom osjećanju svejedno; ako nije, onda obavezno onu na koju sam navikao, pa čak i ako je označena kao hrvatska (drugi pisci će se možda odlučiti samo za srpske — ja se pridržavam srpskog standarda samo zato što se zajednički srpskohrvatski, iz kog sam u školi mogao birati šta god mi odgovara, više ne aktualizuje, pa mi je srpski slučajno najbliži govoru, nipošto iz nacionalnih razloga). I kada su varijante ravnopravne, uglavnom znam koja mi više odgovara, ali ako ne znam, onda uzmem bilo koju.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #74 у: 21.56 ч. 20.06.2009. »

Milsim da video kurs nije trebalo objavljivati pre nego sto ga ljudi pogledaju i daju sugestije. ipak je drugacije kada se vidi gotov proizvod u odnosu na tekstualna objasnjenja odavde. Malo se pozurilo sa objavljivanjem, s obzirom da ima dosta ispravki koje sad treba naknadno uneti, ako to jutjub uopste omogucava.

Imam par sugestija:

- mislim da bi bilo bolje da se prvo ispise nepravilan oblik a onda objasnjenje sta je pravilno. S obzirom da je namera da se isprave nepravilnosti, iticanje prvo nepravilnosti bi privuklo vecu paznju.

- dobro bi bilo da se uz tekstualni prikaz daju objasnjenja i glasom, koja cak mogu biti i nesto sira od ispisanog teksta, recimo da sadrzi i primer upotrebe

- Vokabular je pomenut linkovima, ali se iz konteksta ne vidi da je sadrzaj u stvari potekao sa Vokabulara, pa mislim da su ljudi koji su se ipak prilicno potrudili da pomognu blago zakinuti. Ako sam ja dobro razumeo crni_bor je predlozila da sadrzaj video zapisa urede ljudi sa Vokabulara, koji su strucni, a da ce onda uraditi sam video. Medjutim, samo je ona potpisana kao autor.  Ja sam mislio da ce to biti objavljeno pod licencom Vokabulara, t.j. kao jedan od projekata Vokabulara.
« Задњи пут промењено: 21.59 ч. 20.06.2009. од Pedja » Сачувана

Тагови:
Странице: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 16
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!