Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
22.48 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Miladin Šobić  (Прочитано 31245 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Vlado
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: student
Поруке: 36



« Одговор #15 у: 18.16 ч. 04.07.2009. »

Usput, na tom festvalu '76-te osvojio je 2 mjesto, a iza njega je bio Đorđe Balašević sa Suncokretom. .

Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #16 у: 18.19 ч. 04.07.2009. »

Pa ti se djevojčica, zato ti je nepoznat.  Kad porasteš sigurno ćeš čuti:D

Šoba je prvi put nastupio na festivalu "omladina 76", što dalje implicira da je sa singl pjesmom "Daj nam neba" počeo svoju karijeru davne '76-te godine.  Nakon tog festivala neko prepoznaje ono nešto i '80-te godine izdaje LP(long plej, za one koje neznaju:D) ploču koju naziva "Ožiljak".  Jednostavno, harao je po skromnim, a opet tako neprevaziđeno veselim, igrankama ranih 80-ih godina dok mu nije umrla sestra i tada se njegova inspiracija gasi i nestaje sa lica zemlje. .

Usput, djevojčice, da ne bude zabune, ovdje se radi o XX vijeku Kiss

E, pa ja zaista tada JESAM bila devojcica... Cheesy... Pocetkom osemdesetih godina (20. veka Wink) bila sam previse mala da bih isla na kojekakve igranke. A kako to da ga ti znas, a student si (i to u 21. veku)? Ili si jedan od onih vecitih studenata koji nikad ne zavrse faks i zauvek ostanu klinci u dusi? Cheesy
« Задњи пут промењено: 18.23 ч. 04.07.2009. од Brunichild » Сачувана
Vlado
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: student
Поруке: 36



« Одговор #17 у: 18.24 ч. 04.07.2009. »

Ne, ja jesam zakasnio sa fakultetom ali samo jednu godinu i nisam još obnavljao.  Samo me zeza što sam romantičar i yugonostalgičar, a Miladin je extra dobar sa nama takvima, e tu je kvaka Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #18 у: 18.28 ч. 04.07.2009. »

Hahaha. Cheesy Bruni je opasna djevojčica, by the way, nije nimalo naivna.

I Miladin Šobić je pripadao onom rokenrol „talasu“ osamdesetih, ali je bio manje poznat nego neki ostali pevači, pritom je imao i dosta kratku karijeru, od samo nekoliko godina, pa ga zato ne znaš. Inače je, međutim, po mom mišljenju bio značajan. Smiley
Ja sam tada, od domace muzike, slusala Lake pingvine, Film, Pedju d Boja, Idole, Elektricni orgazam i td... Nekako mi nkad nisu isli ti sladunjavi kantautori samo sa gitarama i mikrofonom, poput Balasevica ...
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #19 у: 18.32 ч. 04.07.2009. »

Nisu ni meni nešto naročito išli sladunjavi kantautori, i meni više prija tvrđi zvuk, ali smatram da je Šobić značajan, jer je na trenutke bolji pesnik nego većina drugih — njegovi stihovi su jako dobri. Ali ni ta glazba nije loša, on majstorski rukuje gitarom. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #20 у: 18.41 ч. 04.07.2009. »

Nisu ni meni nešto naročito išli sladunjavi kantautori, i meni više prija tvrđi zvuk, ali smatram da je Šobić značajan, jer je na trenutke bolji pesnik nego većina drugih — njegovi stihovi su jako dobri. Ali ni ta glazba nije loša, on majstorski rukuje gitarom. Smiley


Verujem, ali meni je sve to bilo strahovito dosadno... Pogotovu ono kad na moru raspale pored vatre sa gitarom pa sve po toj djidji midji patetici ... I onda im za sve krivo more... Cheesy Behu i neki crni leptiri sto su leteli na lampu pa sprzili krila, ne secam se vise, al kad god sam vidjala da se sprema takav prizor, bezala sam glavom bez obzira...

Valjda nisam romanticna, sta ti ja znam... A i vise volim prozu, pa tako od svega ima pomalo... Cheesy
« Задњи пут промењено: 18.45 ч. 04.07.2009. од Brunichild » Сачувана
Vlado
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: student
Поруке: 36



« Одговор #21 у: 18.48 ч. 04.07.2009. »

Ne znam..
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #22 у: 18.50 ч. 04.07.2009. »

Ne znam..

Sta ne znas?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #23 у: 18.58 ч. 04.07.2009. »

Verujem, ali meni je sve to bilo strahovito dosadno... Pogotovu ono kad na moru raspale pored vatre sa gitarom pa sve po toj djidji midji patetici ... I onda im za sve krivo more... Cheesy

Ah, more. Smiley Slažem se, to jeste obična patetika, ali je nekada i gušt.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #24 у: 19.24 ч. 04.07.2009. »

Ja mislim da je patetika bezrazložno potcenjena. Šta je u njoj loše samo po sebi? Razume se, nema ničeg goreg od loše patetike, ali ako je dobro spakovana nikad mi nije smetala. Smiley
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #25 у: 19.51 ч. 04.07.2009. »

Цитат
njegovi stihovi su jako dobri.


Ма, хајте, молим вас, госн Божовићу. Cool
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #26 у: 20.59 ч. 04.07.2009. »

Ja mislim da je patetika bezrazložno potcenjena. Šta je u njoj loše samo po sebi? Razume se, nema ničeg goreg od loše patetike, ali ako je dobro spakovana nikad mi nije smetala. Smiley

Pa nemam ja nista protiv patetike, ali meni ne lezi... Cheesy
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #27 у: 21.57 ч. 04.07.2009. »

Цитат
njegovi stihovi su jako dobri.


Ма, хајте, молим вас, госн Божовићу. Cool

Wink

Dosadno mi sâm u stanu,
da slušam ploče i gledam u zrak,
da spremam ispit i vježbam gitaru,
jedem sendvič uz tetrapak.


Prvi i poslednji stih su simetrični osmerci, unutrašnji stihovi su simetrični, lirski deseterci, s tim što u trećem stihu jedan slog pretiče. Strofa uvodi u studentski život i, na samom početku, u osjećaj melanholije, jako veštim postupkom. Takođe je lep i postmodernistički postupak unošenja banalnih svakodnevnih predmeta u delo: „sendvič uz tetrapak“, ploče i gitara, ispit; što uostalom nalaziš i kod Pavića u prozi, a on kao bajagi slovi za nekog ozbiljnog književnika. Smiley

Davimo se među četiri zida,
glupo popodne i ja,
a sve bi mnogo ljepše bilo
kad bi došla Marija.

Marija, Marija,
kad bi došla Marija,
tugu odagnala,
radost bi mi dala, Marija.


Valjan poetski jezik na početku — „daviti se među četiri zida“, „glupo popodne“. Ostalo, ako ćemo realno, i sâm jezik i ovaj refren ravni su Desanki Maksimović („ne, nemoj mi prići“ ili „šta li te to spreči da postaneš pesma“ jednakog su kvaliteta, i spadaju u istu vrstu lagane, sladunjave poezije kao ovo), a i ona slovi za nekakvu poetesu, pa eto. Cheesy

Ne znam koji dan za redom
sâm sebi sve sam manji drug,
izvučem neki osmijeh s ledom,
i vrtim se u krug.


Prva dva stiha, ponovo, simetrični su lirski osmerci, treći je simetrični lirski deseterac, a četvrti je 4 + 2. „Osmijeh s ledom“, jako dobro. „Vrtim se u krug“ pak, jako loše. Smiley

Molim zidara sa novogradnje preko puta
da mi kratko rukom signal dâ
kad stigne gradski autobus —
možda siđe Marija.

Marija, Marija,
kad bi došla Marija,
tugu odagnala,
radost bi mi dala, Marija.


Aktuelizacija pesme u „novogradnji preko puta“, vrlo dobro. Lirski subjekt sebe postavlja u ravan sa zidarom, odličan postupak. Gradski autobus, novogradnja, dakle periferija, vrlo dobro smeštanje pesme u hronotop.

Sve u svemu, nije ništa lošiji od, eto, Desanke Maksimović i sličnih pesnika. Ovoj vrsti „sladunjave“ poezije svakako treba dati mesto kao žanru, i u skladu s time je ocenjivati. Ona jeste, verovatno, manje vredna od poezije modernista, simbolista, od avangarde, od one „tvrđe“ poezije koju kritičari ocenjuju najvišim ocenama, ali u svom žanru, u rangu Desanke Maksimović, nije ništa manje loša od nje i od drugih. Smiley

I muzičari pišu poeziju, kod nas su samo nepravo zapostavljeni i ne smatraju se „pesnicima“, onim sa velikim P. Ali svakako to jesu, i lirika je odvajkada bila deo književnosti i poezije, naravno manje vredna od „snažnije“, kao bajagi „prave“ poezije, ali svakako vredna za kriterije i standarde svoga žanra, i to još od stare Grčke pa sve do Bitlsa iz šezdesetih, Bijelog dugmeta iz sedamdesetih i osamdesetih, Azre iz osamdesetih i Nirvane iz devedesetih, itd. Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #28 у: 22.20 ч. 04.07.2009. »

О, да свакако да и музичари пишу поезију. Од наших музичара, на мене је убедљиво највећи утисак оставио Бора Чорба са Погледај дом свој, анђеле... Е, то кад чујем, срце ми се стегне ко петопарац и очи увек напуне сузама. Мени је то поезија с великим П. А ни Дугме није лоше. Има пар песама које делују на мене на исти начин. Једна од њих је и Југославијо.... Стих "Ко не слуша песму, слушаће олују" је убедљиво најсвеобухватнији сажетак свега оног што се издешавало на екс ју просторима деведесетих година...

ПС:Да не заборавим никако и Милана Младеновића — Очи боје меда и још по која...




>>поправила непревазиђену брљу! Хвала Дарко!<<
<< Још једна брља, фала Мики!>>
« Задњи пут промењено: 23.37 ч. 04.07.2009. од Brunichild » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #29 у: 22.33 ч. 04.07.2009. »

O, da, Milan Mladenović, svakako! Smiley

I Džoni Štulić, neprevaziđen. Wink
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!