Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.04 ч. 26.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Упутство или упуство  (Прочитано 21260 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
agvozden
сарадник
гост
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
Б92, Бгсветионик...
Име и презиме:
Александар Гвозден
Струка: информатичар
Поруке: 7


WWW
« у: 14.01 ч. 22.10.2009. »

На интернету, и животу уопште, се све више користи УПУТСТВО, а у старим текстовима сам налазио УПУСТВО.

Моја дилема је шта се користи, постављао сам то питање на неким форумима и људи су ми одговарали, али без икаквог образложења.  Одговори су били на начин коме се шта више свиђа.

Е, па мене интересује стручно објашњење, шта је правилно (или "правилније"). . .
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #1 у: 14.28 ч. 22.10.2009. »

Koliko znam, pravilno je jedino i isključivo uputstvo.

Pričam napamet, neka neko proveri u knjizi, ali mi je to oduvek bilo belodano.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #2 у: 14.39 ч. 22.10.2009. »

Pazi, ako kažeš, "u starim knjigama", postoji još jedan takav fazon, a to je ubacivanje J između I i nastavka SKI, pa tako u "starim knjigama" imamo istoriski umesto istorijski, vizantiski umesto vizantijski itd. Za to znam sigurno da je bilo ispravno pre izdavanja pravopisa iz 1960. koji je onda promenio tu praksu. Sad, da li je isti slučaj i sa uputstvom, ne znam.
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #3 у: 14.41 ч. 22.10.2009. »

Osnova je "uput" a nastavak je "-stvo", pa se dobije "uputstvo". Suglasnička grupa "-tstv-" se ne smatra teškom za izgovor, pa u njoj nikad ne dolazi do gubljenja samoglasnika. Uporedi "bratstvo", "bogatstvo", "piratstvo", pa i "srodstvo", "sredstvo".

"Upustvo" je nepravilno, i nema nijednog razloga da se toleriše...  i čisto sumLJam da je ikad bilo pravilno.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #4 у: 15.01 ч. 22.10.2009. »

На интернету, и животу уопште, се све више користи УПУТСТВО, а у старим текстовима сам налазио УПУСТВО.

Naravno, upuTstvo i braTstvo i slično, a ne upustvo ili brastvo. Moramo zadržati T, jer se reč isuviše izobličuje bez njega — to je običaj koji datira još od Vuka i samih početaka standardizacije našeg jezika na (morfo)fonološkom principu; što znači da ti stariji tekstovi u kojima piše upustvo ni u svoje vreme nisu baš bili po pravopisu.

Evo, čak i najstariji od pravopisa koje posedujem, Belićev pravopis iz 1950. (drugo izdanje), navodi „ùputstvo (nepr. upustvo)“, i to ovako obrazlaže (ovaj jedan pasus iz Belićeva pravopisa, čini mi se, prepisujem na forum peti put Cheesy):

„Od ovoga pravila dopušta se, još od Vuka, samo jedno otstupanje. Kada se u pridevima pred nastavkom ski ili u imenicama pred nastavkom stvo nahodi d ili t, onda se oni ne menjaju, dakle dski i dstvo, tski i tstvo: grad — gradski, gospodin — gospodstvo, Beograd — beogradski, brat — bratski — bratstvo i sl.“

Naravno, ne obzirimo se na to što Belić piše otstupanje, jer je tako bilo propisano u njegovo vreme (tj. on sâm je tako bio propisao), a danas svakako pišemo odstupanje; kao i na to što on tada još uvek terminološki ne razlikuje nastavke od sufiksa.

Suglasnička grupa "-tstv-" se ne smatra teškom za izgovor, pa u njoj nikad ne dolazi do gubljenja samoglasnika.

Grupa -tstv- jeste vrlo teška (ako ne i nemoguća) za izgovor, i takvo pisanje nije fonetsko! Često ćemo je u govoru uprostiti do -’stvo ili čak samo -’s’vo, dakle i te kako će u njozi doći do gubljenja suglasnika; ali zadržavamo sve suglasnike tu u pisanju zbog očuvanja značenja i omogućavanja razumevanja i prepoznavanja pisane reči. To je, dakle, razlog zbog čega još od Vuka pišemo -tstvo-, iako zasigurno ne izgovaramo tako.
Сачувана
agvozden
сарадник
гост
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
Б92, Бгсветионик...
Име и презиме:
Александар Гвозден
Струка: информатичар
Поруке: 7


WWW
« Одговор #5 у: 02.37 ч. 24.10.2009. »

Hvala ljudi. . .
Na internetu inace nigde ne mozete naci gramatiku srpskog jezika, retko ko se time i bavi. . .
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #6 у: 08.06 ч. 24.10.2009. »

Kako nigde, čemu onda služi Vokabular? Smiley
Сачувана

agvozden
сарадник
гост
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
Б92, Бгсветионик...
Име и презиме:
Александар Гвозден
Струка: информатичар
Поруке: 7


WWW
« Одговор #7 у: 14.43 ч. 24.10.2009. »

Dakle, podrzavam projekat, ali ne videh da ima gramatike - pregled pravila, pogotovo jezicke promene///
Zaborave se neke stvari godinama (inace sam znao skoro sva pravila), pa bih ponekad da se potsetim i ne bih bas da kopam po knjigama kada imam internet. . .
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #8 у: 14.57 ч. 24.10.2009. »

Dakle, podrzavam projekat, ali ne videh da ima gramatike - pregled pravila, pogotovo jezicke promene///
Zaborave se neke stvari godinama (inace sam znao skoro sva pravila), pa bih ponekad da se potsetim i ne bih bas da kopam po knjigama kada imam internet. . .

Ima, ali nije sve gotovo. To je Vokabularov projekat koji funkcionise po dobrovoljnom principu. Poceli smo da ga popunjavamo vodeci se Pravopisom i drugim priznatim merodavnim lingvistickim prirucnicima, ali nikako da se dovrsi... Nadamo se da cemo jednog dana imati komplet zavrsen i Pravopis i Gramatiku. Nedoumice su deo koji u principu nikad nije dovrsen i mogu mu se stalno dodavati nove odrednice na osnovu pitanja koja se pojavljuju ovde na Vokabularu...

EDIT: Imas linkove gore odmah ispod tvojih podataka, crnim masnim slovima, pise Vesti: Srpski recnik - Vokabular — Pravopis — Gramantika — Vokativ — Nedoumice...
« Задњи пут промењено: 15.13 ч. 24.10.2009. од Brunichild » Сачувана
charmed94
Гост
« Одговор #9 у: 14.38 ч. 25.10.2009. »

Цитирано: Brunichild link=topic=4433.  msg45050#msg45050 date=1256215189
Pazi, ako kažeš, "u starim knjigama", postoji još jedan takav fazon, a to je ubacivanje J između I i nastavka SKI, pa tako u "starim knjigama" imamo istoriski umesto istorijski, vizantiski umesto vizantijski itd.   Za to znam sigurno da je bilo ispravno pre izdavanja pravopisa iz 1960.   koji je onda promenio tu praksu.   Sad, da li je isti slučaj i sa uputstvom, ne znam. 
Evo, kad već pominješ nastavak -ski, odnosno -čki i -ški, da li isto važi malo slovo za reči koje na kraju imaju nastavak -ska?
Evo, učim ja danas srpski i naiđem na indoevropsku porodicu jezika.   Tu smo podelili na grupe, kao što su:
-slovenska grupa
-romanska grupa
-germanska grupa
.  .  . 

Sada me zanima, da li se ove rečenice pišu malim ili velikim početnim slovom?
Po mojoj logici bi trebalo malim, pošto mi jednostavno zvuči suludo da reči sa nastavcima -ski pišemo malim, a reči sa nastavcima -ska ne. 
Isto važi i za -ška i -čka. 
Hvala unapred!
Сачувана
charmed94
Гост
« Одговор #10 у: 14.41 ч. 25.10.2009. »

Takođe, da li je pravilno indoevropska ili indo-evropska porodica?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #11 у: 19.09 ч. 25.10.2009. »

Pridevi na ski, čki, ški idu malim slovom, dakle slovenska, romanska germanska grupa jezika. Indoevropski ide zajedno, bez crtice.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!