Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.00 ч. 16.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: riječi koje možeš osjetiti  (Прочитано 20709 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
мргудина
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Владо Р.С.
Струка:
Поруке: 15


"Znati mnogo stvari ne znači biti mudar." Heraklit


« у: 13.23 ч. 03.11.2009. »

Neke riječi se zaista mogu osjetiti. 

Davno sam o tome čitao u, čini mi se, "Znakovi pored puta" od I.  Andrića.  Ako griješim, praštajte.  U sjećanju mi je ostala riječ "lahoriti" i objašnjenje koje je pisac dao. 

A meni na um i čula padaju riječi: žuboriti, ozariti, . . .  .  Uglavnom su to glagoli za koje se pitam kako su nastali i da li su stariji od imenica: žubor, zora, obazarje, obzorje, . . .  ?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 13.50 ч. 03.11.2009. »

Ја ћу мало напамет, а нека ме неко исправи: многи глаголи настали су ономатопејом или опонашањем звукова природе: жуборити, шуштати, пуцати, праскати, трескати, клокотати и сл., и мислим да су старији од, јелте, изведених именица жубор, шуштање, пуцањ, прасак, тресак, клокот итд.
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #2 у: 13.56 ч. 03.11.2009. »

 Grin He, he, ima i mnogo drugih glagola (i oni su iz prirode) nastalih onomatopejom, manje poetskih. Imam u vidu fiziologiju čoveka, one nužne radnje ...
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Miki
Гост
« Одговор #3 у: 14.14 ч. 03.11.2009. »

Хтедох да се ограничим на опонашање звукова природе, а не на опонашање звукова зова природе. Grin Cheesy
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #4 у: 14.21 ч. 03.11.2009. »

I zov prirode je priroda.  Wink
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Miki
Гост
« Одговор #5 у: 18.06 ч. 03.11.2009. »

Добро, де. И зов природе може бити прасак, па чак и пуцањ... Shocked или, пак, само шуштање из доњег дела леђа, за шта имамо и лепше речи. Такође, то је оно што жене „не раде“, „само“ мушкарци. А ако говоримо о другим мање поетским, ономатопејом насталим речима, и за малу нужду можемо некада рећи како жубори или клокоће при судару са воденим огледалом сифона. Свима нам је познат тај (мило)звук. Мушкарци обично вежбају произвођење истога са различитих удаљености, понајвише у младости, док жене, нажалост, нису физиолошки предодређене за постизање рекорда у овој дисциплини у категорији раздаљине, невезано за старосну доб. Cry Бах, опет полна неравноправност на делу. Embarrassed

Поетично, зар не?
« Задњи пут промењено: 18.15 ч. 03.11.2009. од Мирослав » Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #6 у: 18.29 ч. 03.11.2009. »

невезано за старосну доб.
Поетично, зар не?
За ову тему је офф, али питам. Зашто доб, ако је именица доба средњег рода (у српском). У последње време ово све чешће чујем. По слободој процени у 75% случајева.Не знам да ли сте и ви то запазили.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #7 у: 19.12 ч. 03.11.2009. »

То је питање за неког другог, пошто се ја не бавим постотком заступљености неке речи у српском, одн. хрватском, нити одмеравањем чија је то реч (нпр. разина је „хрватска“, ниво је „српска“ — позајмљена преко француског). Ако те речи има у РМС, онда је то довољно да је могу слободно употребити. То ме подсети на скорашњи догађај када у разговору употребих реч изведба мислећи на завршну обраду неког уређаја, а саговорник се прену па рече Зар то није „хрватска“ реч? Но, ајде: доб има као примарно значење године живота, старости, докле је ово тек треће значење речи доба, како каже РМС. Ваљда људи желе да разграниче употребу неке речи на одређене ситуације. Не падају ми на памет сада други примери, али сигуран сам да их има.

П. С. Могли бисмо ову расправу наставити на новој теми, а овде да се задржимо на важећем предмету разговора.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #8 у: 20.59 ч. 03.11.2009. »

П. С. Могли бисмо ову расправу наставити на новој теми, а овде да се задржимо на важећем предмету разговора.

Нисам ни мислио да се настАвљамо. Само запажам да се све чешће користи доб уместо доба. У доби од... и слично, у значењу године старости. Већ смо негде то помињљали, не треба више.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #9 у: 21.14 ч. 03.11.2009. »

Цитат
Такође, то је оно што жене „не раде“, „само“ мушкарци.
Te koje to kazu, lazu i to bezocno.... Cheesy

Цитат
А ако говоримо о другим мање поетским, ономатопејом насталим речима, и за малу нужду можемо некада рећи како жубори или клокоће при судару са воденим огледалом сифона.
A ima i izraza za tu radnju koji se koriste samo za određene vrste životinja. Npr. krava šolobrće... Ima onaj vic kad Lala uđe u ženski WC pa čuje neko žuborenje, te se odvaži da pita: Ko to šiški piški? Kad ono Sosa se javi: Ta ja sam Lalo, tvoja Sosa. A Lala, razočaran odogovara: Ah, to ti, Soso, šolobrćeš...  Grin

Цитат
Мушкарци обично вежбају произвођење истога са различитих удаљености, понајвише у младости, док жене, нажалост, нису физиолошки предодређене за постизање рекорда у овој дисциплини у категорији раздаљине, невезано за старосну доб.

Ili, pak, svoj takmičarski duh vole da ogledaju u nekim manje apsurdnim takmičenjima...  Cheesy
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #10 у: 21.58 ч. 03.11.2009. »

Цитат
Мушкарци обично вежбају произвођење истога са различитих удаљености, понајвише у младости, док жене, нажалост, нису физиолошки предодређене за постизање рекорда у овој дисциплини у категорији раздаљине, невезано за старосну доб.

Ili, pak, svoj takmičarski duh vole da ogledaju u nekim manje apsurdnim takmičenjima...  Cheesy

Што је описано у Саут парку, у деветој епизоди једанаесте сезоне... Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #11 у: 22.02 ч. 03.11.2009. »

Цитат
Мушкарци обично вежбају произвођење истога са различитих удаљености, понајвише у младости, док жене, нажалост, нису физиолошки предодређене за постизање рекорда у овој дисциплини у категорији раздаљине, невезано за старосну доб.

Ili, pak, svoj takmičarski duh vole da ogledaju u nekim manje apsurdnim takmičenjima...  Cheesy

Што је описано у Саут парку, у деветој епизоди једанаесте сезоне... Grin

Eh, sad i ti, nije u redu. Ja ne gledam Saut park....
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #12 у: 22.43 ч. 03.11.2009. »

Паде ми на памет једна реч која би се уклопила у ову тему.  Знате ли шта је брботка? То је направа коју праве винари. Током врења у бурету се развијају гасови који стварају притисак. Он треба да се одуши, али тако да ваздух не уђе у буре. Зато се направи посебан чеп кроз који пролази савијена цевчица чији је други крај уроњен у посуду са водом. Мехурићи гаса који излазе из бурета брбоћу у том суду, вода спречава улазак ваздуха, а притисак у бурету се стално изједначава са атмосферским.
« Задњи пут промењено: 22.46 ч. 03.11.2009. од Зоран Ђорђевић » Сачувана
Обрен Старовић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Обрен Старовић
Струка: рачунарство и аутоматика
Поруке: 102


« Одговор #13 у: 02.12 ч. 17.05.2010. »

Цитат
Мушкарци обично вежбају произвођење истога са различитих удаљености, понајвише у младости, док жене, нажалост, нису физиолошки предодређене за постизање рекорда у овој дисциплини у категорији раздаљине, невезано за старосну доб.

Ili, pak, svoj takmičarski duh vole da ogledaju u nekim manje apsurdnim takmičenjima...  Cheesy

Што је описано у Саут парку, у деветој епизоди једанаесте сезоне... Grin
Ја сам гледао све епизоде Саут Парка, (зар не треба са оба велика почетна слова пошто се цртани зове по насељу?) редом од прве до последње на Интернету, али не могу да се сетим о чему причаш. Како је могуће да знаш о којој се тачно епизоди ради?

Знам да постоји песма коју је написао неки познати наш песник у којој уопште нема речи него само слова склопљених тако да лепо звуче. Не могу сад да се сетим ко је то написао и како се зове песма, али питаћу маму, она се вероватно сећа пошто се њој баш свидела.
Сачувана

Иде Црвенкапица шумом.  Наиђе неписмени вук и каже:
-Шта то носиш баци?
И Црвенкапа баци. . . . .
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #14 у: 02.33 ч. 17.05.2010. »

Možda Momčilo Nastasijević, on se voleo igrati jezikom? Ili Vinaver, i on je s vremena na vreme slično tako pisao (ali obično u parodijama).

Bio je i jedan pesnik u 19. veku koji se zvao Đorđe Marković Koder i koji je maltene samo takve pesme i pisao, nerazumljive, nejezične, „zaumne“, ali on nije toliko poznat. Smiley Savremenici i književna kritika su mislili da je lud, što možda i jeste bio (bio je oduševljen jezicima i jezikom Cheesy), i da su njegove pesme, tako nerazumljive, bezvredne. Skerlić o njegovoj jedinoj objavljenoj zbirci pesama kaže: „najluđa knjiga srpskog romantizma“ i niječe joj ikakvu književnu vrednost. Kasnije je tek njegov opus ipak bio malo više zapažen i dosta pozitivnije vrednovan.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!