Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
10.16 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Moći/ smeti  (Прочитано 7137 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
(: Mark :)
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 69


« у: 00.01 ч. 25.07.2010. »

Da li glagol moći može biti sinonim za glagol smeti? Npr. da li je isto "Smem li ići u šetnju?" i "Mogu li ići u šetnju?" ? Ja smatram da jeste, ali nastavnica srpskog kad je neko pita da li može otići do toaleta odgovori kako ne zna da li je on u stanju da ode do istog. Pretpostavljam da greši( ja njoj retko šta verujem sem onog što nadjem u udžbeniku jer ne može baš da se pohvali prosečnim znanjem srpskog jednog profesora srpskog jezika  Smiley ) ali želim da čujem vaše mišljenje.
Сачувана
RecklessLife
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Radoš Todorović
Струка:
Поруке: 97



« Одговор #1 у: 02.07 ч. 25.07.2010. »

Po mom misljenju sve to zavisi od konteksta recenice.

Kao sto mnogi ljudi misle da je na primer "po meni" nepravilno u odnosu na: "prema/po mom misljenju", tako mislim da i ovde, ljudi koji ispravljaju za ovakve stvari samo na neki nacin zele da impresioniraju ostale, i da "dokazu" kako oni znaju bolje, jer im je srpski jezik struka.

Evo i zasto tako mislim:

Ja mogu da idem u Beograd. - Mislim da je sve u redu sa ovom recenicom.

Smem li pozajmiti tvoju olovku? - Takodje, i sa ovom.

Dakle, kao sto vidis, mislim da je u pitanju samo obican kontekst...

Ako gresim, neka me neko ispravi. Samo zelim da pomognem, i iznesem svoje misljenje.  Smiley
Сачувана

Cry guitar, cry. . .
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #2 у: 18.12 ч. 25.07.2010. »

Питање за одлазак у тоалет треба формулисати у: Дозволите да...
« Задњи пут промењено: 19.39 ч. 25.07.2010. од Зоран Ђорђевић » Сачувана
(: Mark :)
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 69


« Одговор #3 у: 09.08 ч. 26.07.2010. »

Питање за одлазак у тоалет треба формулисати у: Дозволите да...

Toga se ranije nisam setio. Smiley
Сачувана
bolo
Гост
« Одговор #4 у: 02.43 ч. 27.07.2010. »

RMS kaže ovako:

Цитат
моћи, могу, мoжеш (3. л. мн. през. мoгу; за предбудућу радњу: мoгнем, заст. могаднем, мoгбудем; импф. мoгах; аор. мoгох, 2. и 3. л. може и мoже; прил. сад. мoгући; прил. пр. мoгав(ши); р. прид. мoгао, мoбгла, мoгло) несврш. 1. а. имати моћи, снаге, способности, услова, увјета за извршење нечега; бити у стању учинити нешто: ~ радити, ~ говорити, ~ расуђивати, ~ примати посете. 6. кад је реч о могућности да се нешто издржи, о способности да се нешто поднесе. — Не може се више. Станк. Нас двојица не можемо више заједно. Мат. 2. а. имати елемената, основа, оправдања за нешто. — Још ове зиме се можете надати конзулу. Андр. И. Реците какве вијести могу донијети . . . дјечаку? Крањч. Стј. 6. кад се истиче да за нешто има прилике, да нечега има, да нешто бива. — На Жељину . . . можеш видети стогодишње дрвеће мало што веће од човечјег боја. Панч. 3. а. кад се наговештава нека могућност или вероватноћа. — Могли бисте, голубане, под земљицу и прије прољећа. Мих. Може с крова камен пасти. Змај. б. кад се неки број, количина мера одређују отприлике, као приближна претпоставка. — Могло јој је бити нешто више од четрдесет година. Кум. 4. а. кад је реч од опуштености или исправности нечега; смети, имати одобрење: не можете ући! зар то може тако? — Зар се можемо дизати против својих учитеља и богова? Крањч. С. б. кад се допушта, узима у обзир нешто о чему се неће водити рачуна, што нема важности. — Може она говорити шта хоће. Скерл. 5. бити употребљив, прихватљив, одговарати некој намени, потреби. — Ловили [су] и фоке . . . чије се месо . . . може јести. Петр. М. 6. за изрицање предлога, сугестије, блаже заповести или става, савета (oбично ироничког). — Заиста мислим да би ти могао живље прионути уз посао. Креш. Мароканци могу да се сакрију пред њима. Јонке. 7. (уз глаголе мислити, представити и сл., понекад плеонастично) кад се истиче или тражи од саговорника разумевапе, јасно замишљање ситуације о КОЈОЈ се говори. — Лијепо је изгледао надзорникЈ могу мислити. Крањч. Стј.
Изр. бити не може сигурно, зацело, заиста. — Чупаћу се ја с овом мојом бабом, бит' не може. Вукић.; колико (што) игда (икад, игде) може из све снаге; највише што се може; може биги в. можда; може му (јој итд.) бити, може му (јој итд.) се тако хоће и тако има бити; допуштено му (Јој) је, пролази му (Јој итд.), омогућено му (јој итд.) је; можеш ли? како се држиш, имаш ли снаге; како те служи здравље? — Јеси ли ти, Муса? . . . Можеш ли? Станк.; не може бити боље, што бити може изерсно, одлично, савршено. — Кума Илију је поштовао што бити може. Лаз. Л.; не може ми ништа, шта ми може и сл. не прети ми од њега никаква опасност, не бојим га се; не може (се) на ино, (куд, никуд, никамо) мора (се); не ~ гледати (некога) не трпети, не подносшпи, мрзети; не ~ се нагледати некога, нечега уживати у лепоти кога или чега; волети; од (с) мањега није могао (нпр. поћи, учинити и сл.) могао је (поћи, учинити). — Од мањега није могла, нег' је своју дјецу послушала. НПХ. ~ се (одрично) живети у непријатељству. — Од давнина се не може с нашом кућом. Коч.
« Задњи пут промењено: 02.48 ч. 27.07.2010. од bolo » Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #5 у: 20.04 ч. 29.11.2010. »

zanimljiv je prelaz u gami znacenja:

moci/smeti
smeti/usuditi se
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!