Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
19.17 ч. 19.09.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 3 [4] 5  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Harry Potter - bajka za decu ili ne?  (Прочитано 49661 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
alcesta
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865

« Одговор #45 у: 21.34 ч. 10.01.2007. »

Ja sam prvo pomislila da sam ušla na pogrešnu temu. Kuku meni što pomenuh Roulingovu po prezimenu! Odsad najbolje da više i ne transkribujem imena. Grin

Inače, neko je pitao šta su horkruksi, na to nema smislenog odgovora dok ne pročitaš 6. knjigu pošto reč ne postoji izvan HP konteksta.
Сачувана
Maduixa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014

« Одговор #46 у: 21.37 ч. 10.01.2007. »

Inače, neko je pitao šta su horkruksi, na to nema smislenog odgovora dok ne pročitaš 6. knjigu pošto reč ne postoji izvan HP konteksta.
Ja sam pitala. Znači, to je neki  Roulingin neologizam:)

Samo, ne znam da li ću ga prepoznati... Jer na engleskom isto tako?
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
alcesta
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #47 у: 21.39 ч. 10.01.2007. »

Jao, neko ga je napisao u originalu na početku teme, pogledaću... ja sam čitala samo prevod pa ne znam kako se tačno piše..
Evo našla, sam, Maja kaže da je horcrux(es).
Сачувана
Maduixa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #48 у: 21.43 ч. 10.01.2007. »

Jao, neko ga je napisao u originalu na početku teme, pogledaću... ja sam čitala samo prevod pa ne znam kako se tačno piše..
Evo našla, sam, Maja kaže da je horcrux(es).
A kako se izgovara? Ja ću da gledam film, i hvala bogu da će biti DVD, jer ovi ovde sve sinhronizuju...

/horkruks/?

SVE četvoro, drugarice, SVE četvoro Smiley
Pazi, stvarno. Proverila sam u Klajnovom RJN i u pravu si. Piše: sve troje.  Ja sam mislila da se to sve a ne svo odnosi samo na srednji rod, npr. vreme. Sve vreme a ne svo vreme.
« Задњи пут промењено: 21.48 ч. 10.01.2007. од Maduixa » Сачувана

alcesta
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #49 у: 21.48 ч. 10.01.2007. »

Pa nećeš skoro videti taj film u svakom slučaju, ko zna kad će početi snimanje. Kod nas je transkribovano horkruks, pretpostavljam da će i na španskom biti tako ako im nije preteško za izgovor.
Što se tiče reči četvoro, pa i to je srednji rod. Wink
Сачувана
Maduixa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #50 у: 21.53 ч. 10.01.2007. »

Pa nećeš skoro videti taj film u svakom slučaju, ko zna kad će početi snimanje. Kod nas je transkribovano horkruks, pretpostavljam da će i na španskom biti tako ako im nije preteško za izgovor.

Pa zar se ta reč pojavljuje tek u šestom delu? Huh Ja sam iz vaše priče shvatila da je reč od ranije...

A što se Španaca tiče, biće zabavno čuti njihovu verziju... Za njih je izgovoriti više od dva suglasnika zajedno (i ne bilo koja!!!) gotovo ¡misión imposible! Grin Grin Grin Imam ovde jednog druga koji se preziva Hadžihasanović. Kad vide prezime ili ga čuju, i ne trude se da ga izgovore... Jednostavno ga svi zovu dečko sa čudnim prezimenom. Grin

A što se tiče četvoro, ja sam mislila na mene, Farenhajta, Bojana i g. Tvrtka. A čini mi se da nam je svima pol veoma dobro izdefinisan...

(Šalim se. Shvatam. Nisam mešanu množinu shvatala kao srednji rod.)
« Задњи пут промењено: 21.55 ч. 10.01.2007. од Maduixa » Сачувана

Бојан Башић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611

« Одговор #51 у: 21.57 ч. 10.01.2007. »

Za njih je izgovoriti više od dva suglasnika zajedno (i ne bilo koja!!!) gotovo ¡misión imposible! Grin Grin Grin Imam ovde jednog druga koji se preziva Hadžihasanović.

А где се тачно у презимену Хаџихасановић појављују два сугласника један до другог? Smiley
Сачувана
Maduixa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #52 у: 22.03 ч. 10.01.2007. »

Baš nigde, ali čik neka ti ga izgovore!  Grin Grin Grin

Ok, primer ne potkrepljuje tvrdnju, ali to je samo zato što mi misli idu brže nego prsti po tastaturi... Međutim, sama kombinacija slova/glasova je malo nemoguća za njih.

Snežana je esmesana i to u najboljem slučaju ako uspeju da izgovore. A i ime prezime dragog nam g. Prćića Tvrtka jedostavno bi samo propratili nepoverljivim smeškom i odmahnuli rukom.  Wink
« Задњи пут промењено: 22.41 ч. 10.01.2007. од Maduixa » Сачувана

Фаренхајт
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 803

« Одговор #53 у: 22.45 ч. 10.01.2007. »

Ako im napišeš Jachijasanovich, možda bi se i snašli Smiley A Prćić bi verovatno ispao Eprechich Smiley
Сачувана
Maduixa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #54 у: 22.56 ч. 10.01.2007. »

Ako im napišeš Jachijasanovich, možda bi se i snašli Smiley A Prćić bi verovatno ispao Eprechich Smiley
Ma nema šanse. Grin
Već sam probala. Mrka kapa.
Сачувана

kontra
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521

« Одговор #55 у: 09.05 ч. 11.01.2007. »

e, vala sam se iznenadila i razrogačila oči kad videh četiri strane... a onda otvorih i pogledah šta se na te četiri može pronaći Cheesy
Gde zaluta Hariša?

PS: nije horkruks neologizam, no u stvarnom svetu nema potrebe za takvim rečima, pojave tog tipa ne postoje. Roulingova je neki naziv prosto morala da izmisli.
PPS: ja ubeđujem ljude da je Snejp pozitivac od samog početka. Fantastično je razrađen lik da bi bio nebitan, isključivo zao (mada i ta varijanta može dobro da se opiše) i poluodređen kakvim pokušava da ga predstavi u prvih par, a pogotovo u šestoj knjizi.
PPPS: pročitaj knjige. Jesu nešto obimnije, ali nimalo zahtevne. Neće ti trebati više od dva-tri dana za svaku. Guta se i klizi Wink
Сачувана
Amarilis
сарадник
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109

« Одговор #56 у: 16.13 ч. 11.01.2007. »

Ali bukvalno se klizi kroz knjige! JA sam imala fazon dok sam citala da kad me mama zove da rucam ja kazem "Evo samo da zavrsim jos ovo poglavlje" i onda procitam jos narednih 5 dok ona ne ispizdi! Lagane su knjige i prosto te odvuku u taj svet maste i svega ostalog! Ja ih preporucujem svima, mada mnogi imaju averziju prema istim, sto po meni ne bi trebalo! Bajki nikad dosta!

U sestom delu je xxxxxxxx morao da umre (mislim, morao je kad-tad) jer se kroz sve delove primecuje da osobe koje su mu bliske i koje imaju ulogu pomagaca moraju da budu 'odstranjene', sem naravno Rona i Hermione.
Takodje se nadovezujem na to da je Snejp zapravo pozitivan lik i da je definitivno najbolje razradjen. Jednom prilikom sam procitala da ce u poslednjoj knjizi na kraju biti mrtve 3 osobe. Sta mislite, koje? I sta ce se desiti sa malim Melfojem?

A sto se tice filmova, po meni je poslednji najbolje odradjen, iako fale neki delovi iz knjige. Jednostavno je valjda tehnologija napredovala... Smiley
« Задњи пут промењено: 16.32 ч. 11.01.2007. од Amarilis » Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #57 у: 16.26 ч. 11.01.2007. »

Amarilis, ovo je bio strašan spojler za nekoga ko namerava da pročita knjige, ili makar još nije pročitao šestu. Sad Dosad nismo konkretno pominjali događaje.
« Задњи пут промењено: 16.33 ч. 11.01.2007. од alcesta » Сачувана
Amarilis
сарадник
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Milena XXX

« Одговор #58 у: 16.33 ч. 11.01.2007. »

Jel bolje ovako?! Mislim ako i ti editujes tvoj post Smiley
Сачувана
Amarilis
сарадник
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Milena XXX

« Одговор #59 у: 16.36 ч. 11.01.2007. »

U svakom slucaju na sve i jednom HP sajtu se spominju takve i mnoge druge stvari...
npr. mugglenet.com
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 3 [4] 5  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!