Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.20 ч. 28.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3 ... 11
  Штампај  
Аутор Тема: Ћирилица  (Прочитано 73599 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
ArionNS
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Nenad Jovicevic
Струка: novinar
Поруке: 1


« у: 08.45 ч. 25.11.2009. »

Имам утисак да се у последње време ћирилица враћа међу Србе.  Ово не треба гледати као шовинизам али, једноставно не видим мотив да би и други писали ћирилицом иако мислим да је изузетно лепо писмо.  Ипак, српска ћирилица је српско писмо и драго ми је да се полако враћа у живот.  Пре свега, мој је утисак, због ангажовања Друштва за одбрану ћирилице али и, колико-толико, буђења здраве националне свести. 
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 18.42 ч. 25.11.2009. »

Ја имам утисак да се теби привиђа. Новинар си: колико дневних новина излази на ћирилици? О часописима, недељницима, годишњацима и сл. да и не говоримо.

Узгред, добро нам дошао на форум! Smiley
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #2 у: 20.17 ч. 25.11.2009. »

О часописима, недељницима, годишњацима и сл. да и не говоримо.
Узгред, добро нам дошао на форум! Smiley

Ни о називима фирми, продавница, кафића, натписима на камионимаи осталим возилима, ни...
Придружујем се добродошлици.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #3 у: 22.04 ч. 25.11.2009. »

Ja mislim da ćirilica, ako se nekim slabim trzajima i vraća među narod, vraća se ideološki.

Inače mislim da latinica sve više i sve brže odnosi primat — prosto u svakom dvoazbučju mora jedno pismo u praksi odneti makar i malenu prevagu; i danas je to latinica, i to ne s malom nego sa znatnom prednošću.

Zašto je latinica odnela prevagu? Pa jednostavno ona ima više praktičnih prednosti u odnosu na ćirilicu — ekonomičnija je, univerzalnija je, tehnologija ju podržava više nego ćirilicu, za koju se treba dodatno pomučiti (što je vrlo bitan faktor), itd.

I od mene dobro došao. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #4 у: 00.32 ч. 26.11.2009. »

Djole, ne otvaraj jos jednu konzervu crva, imamo vec par otvorenih, crvi se razmilese po celome Vokabularu.... Cheesy
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #5 у: 00.53 ч. 26.11.2009. »

Каква бре сад „конзерва црва“?! Зар то није калк енглеског to open a can of worms? Нисам никад чуо да тако неко каже у нас. Имамо израза колико хоћеш да покријемо значења овог енглеског: рак-рана, доливати уље на ватру, сипати со на рану, стати некоме на муку, стати некоме на жуљ...

П. С. На другој теми већ неколико пута рече „wanna be istoričar“. Ваљда је то „историчар у покушају“?
« Задњи пут промењено: 01.01 ч. 26.11.2009. од Мирослав » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #6 у: 01.15 ч. 26.11.2009. »

Па ја то намерно... Smiley Као кад ономад рекох да не бијемо више мртвога коња... Wink
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #7 у: 01.19 ч. 26.11.2009. »

Аха, онда добро. Smiley
Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #8 у: 09.29 ч. 26.11.2009. »

Имам утисак да се у последње време ћирилица враћа међу Србе...

Па, добро!

Госин Јовићевићу, да ли би сте барем приближно могли на изнесете на основу којих чињеница сте дошли до свог закључка?
Сачувана

Како треба или никако!
МаРко
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Филолог србиста
Поруке: 14



« Одговор #9 у: 00.40 ч. 18.01.2010. »

Само ћу вам дати овај линк и један мали цитатТЧИЋ (плеонашчић :))) ) и  то је то од мене на ову тему.
hxxp: www. novosti. rs/code/navigate. php?Id=4&status=jedna&vest=150715&title_add=Tiho%20umiranje%20%C4%87irilice&kword_add=cirilica,%20cirilicno%20pismo

,,UNESKO
KADA je UNESKO u pitanju, latinicu, toliko popularnu u Srbiji, ova svetska organizacija je okarakterisala kao hrvatsko pismo, što znači da bi jednog dana, sva dela napisana na latinici, mogla da se okarakterišu kao hrvatska kulturna baština.  Za srpsko pismo, UNESKO jedino priznaje srpsku ćirilicu. "

Ми смо једини народ у Европи који се свесно одриче својих правих вредности и квалитета, којима би се (да их имају) други народи поносили!!!!!
Сачувана

АаБбВвГгДдЂђЕеЖжЗзИиЈјКкЛлЉљМмНнЊњОоПпРрСсТтЋћУуФфХхЦцЧчЏџШш
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #10 у: 00.48 ч. 18.01.2010. »

Баш ме занима на основу чега је то Унеско закључио.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #11 у: 02.23 ч. 18.01.2010. »

Баш ме занима на основу чега је то Унеско закључио.

Па Хрвати мало ке*ају о геноциду пред међународним установама, мало промовишу свој језик, мало лобирају, мало певају Данке Дојчланд, мало се увлаче Аустријанцима (мада ни ове нико ништа не пита) и тако је Унеско закључио. Врло лако могу и Аустријанци и Швајцарци да прогласе аустријски, одн. швајцарски језик за званични, али би то значило да се одричу великог дела културног наслеђа створеног на немачком језику. Хрвати су у сличној ситуацији у повољнијој позицији били кад се бејаху одлучили да ће изабрати: имали су да бирају и једно од два писма којима се може бележити тај „западно-јужнословенски дијасустав“, а они су увек били прозападно настројени певајући већ поменуту песмицу... Уф, како ово написах, испадосмо ми Срби жртве, али смо добрим делом и сами криви, јер хромост у реаговању и апсолутни аматеризам у вођењу спољне политике док се пучанству баца прашина у очи како „само што нисмо“ примљени у ЕЗ довеле су до тога да Унеско није вероватно ни чуо другу страну (нашу), па што веле: ако ћуте, сигурно је истина.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #12 у: 10.57 ч. 18.01.2010. »

Heh, kao što rekoh na tamo onoj temi gde smo otišli van teme — pa ne bih rekla da je za to kriva samo "hromost u reagovanju". Reaguju Srbi kad je pismo u pitanju i te kako. Šteta što su to samo oni koji latinicu pljuju kao gajevicu i hrvatsko pismo, koji na sva zvona objavljuju da je ćirilica jedino sr(P)sko pismo. Opet ću reći isto što rekoh i u onoj temi: pa šta si onda očekivo od jednog Amera koji do juče nije ni znao da Srbi i Hrvati u stvari nisu Rusi?
Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #13 у: 10.32 ч. 19.01.2010. »

Баш ме занима на основу чега је то Унеско закључио.

Не знам само по ком основу ти можеш да оспориш оову чињеницу?

Гајева латиница није смишљена за Србе нити је подесна за употребу у српском језику.

Сачувана

Како треба или никако!
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #14 у: 11.23 ч. 19.01.2010. »

Баш ме занима на основу чега је то Унеско закључио.

Не знам само по ком основу ти можеш да оспориш оову чињеницу?

Гајева латиница није смишљена за Србе нити је подесна за употребу у српском језику.


A, je l? A po kom osnovu ti tako nešto tvdiš? Šta to što napišeš ćirilicom ne možeš napisati latinicom? I da li to znači da ako je neka knjiga štampana latinicom, da je njen autor obavezno hrvatski pisac? Pa ako je tako, ima gomila pisaca koji su štampani i na jednom i na drugom pismu. Šta ćemo onda? Kome ćemo da pripišemo Krležu, ako imamo njegova dela štampana i ćirilicom i latinicom? Zar ne vidiš veličinu te budalaštine?
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3 ... 11
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!