Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
19.37 ч. 14.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Нулти  (Прочитано 3977 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« у: 03.07 ч. 07.01.2010. »

Какав је став лингвистике по питању регуларности овог придева? Нулти степен, нулти поделак, нулта деценија, „Нулта тачка“ (превод наслова романа Towards zero Агате Кристи), нулте године...

Колико знам, математички је бесмислен јер нула није природан број, а редни бројеви могу бити само природни. Не знам како ствари стоје у језику. Ја се трудим да тај придев не користим, сад ми баш паде на памет јер сам га прочитао у јучерашњем Блицу.
« Задњи пут промењено: 14.45 ч. 24.03.2010. од J o e » Сачувана
ArsLonga
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 320



« Одговор #1 у: 09.21 ч. 07.01.2010. »

To pomalo liči na onu našu čuvenu "pozitivnu nulu". Dakle, na nuli se, nemaš ništa u džepu, ali, ipak, nikome ništa ne duguješ.  Cool

Čini se da si u pravu, "nulta tačka" je, valjda "polazna pozicija". Pošto se nikako ne može krenuti ni od čega (osim onih koji su u životu krenuli "od nule" i, na kraju, stekli ogromno bogatstvo, sve "sa svojih deset prstiju"), tada bi se sintagma "nulta tačka" mogla upotrebiti samo za nastanak univerzuma (to, naravno, ukoliko je univerzum uistinu "porođen" iz ništavila).

Opet, s druge strane, "nulti" se često koristi u smislu "početka", tako da ta reč tada nije direktno vezana za "nulu" i "ništa". Moglo bi se reći da u običnom razgovoru nekakva "duboka filosofija" (slična Parmenidovom ex nihilo nihil fit) ne pomaže puno, jer je svakodnevni govor pun prenesenih značenja.
« Задњи пут промењено: 09.25 ч. 07.01.2010. од ArsLonga » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #2 у: 10.03 ч. 07.01.2010. »

Шестотомник: „ну̏лтӣ, -а̄, -о̄ 1. редни број према броју 0; основни, почетни: ~ члан (каквог низа), ~ вредност. 2. који се односи на нулу, који показује нулу: ~ тачка, ~ степен.“

То је довољна референца о валидности овог придева у нашем језику, надам се.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #3 у: 15.42 ч. 07.01.2010. »

Шестотомник: „ну̏лтӣ, -а̄, -о̄ 1. редни број према броју 0; основни, почетни: ~ члан (каквог низа), ~ вредност. 2. који се односи на нулу, који показује нулу: ~ тачка, ~ степен.“

То је довољна референца о валидности овог придева у нашем језику, надам се.


Хм, хвала. Више него довољна.  Undecided

Да ли, као лаик, уопште имам право да се буним против бесмислености овог придева? Редни бројеви су математички појам, сама реч „нула“ пре математичког рачуна у народу није ни постојала, а „нултог“ редног броја нема, тако нешто не постоји. Ако грешим, волео бих да ми неко објасни, пошто смисленост и потребу оваквог „редног броја“ заиста не разумем.  Huh
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #4 у: 16.08 ч. 07.01.2010. »

Цитат
Да ли, као лаик, уопште имам право да се буним против бесмислености овог придева?

Imaš. Ali ovde.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!