Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
10.29 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Гласање
Питање: Да ли подржавате идеје Љ. Т. Грујића?
Да - 2 (25%)
Да, уз извесне корекције - 0 (0%)
Не - 2 (25%)
Борим се против његових идеја - 4 (50%)
Немам став - 0 (0%)
Укупно гласова: 7

Странице: 1 [2] 3 4 ... 15
  Штампај  
Аутор Тема: Све језичке иницијативе Љубомира ГРУЈИЋА  (Прочитано 124120 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #15 у: 12.53 ч. 03.03.2010. »

Да не буде забуне, ја нисам ни тврдио да Бугари и Мађари пишу свој језик како им се ћефне. У твом исказу уочавам нешто што само потврђује моје досадашње ставове.

На овој теми се још нигде нисам изјаснио да не желим да поштујем норме матерњег језика. Немој да подмећеш!

Немам примедбу што моје писаније називаш говнима, али имам примедбу то што фалсификујеш моје исказе.
« Задњи пут промењено: 12.59 ч. 03.03.2010. од Дарко Бабић » Сачувана

Како треба или никако!
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #16 у: 12.55 ч. 03.03.2010. »

Хронолошки преглед преписке госин Грујића са државом Србијом.


Писање наших имена и презимена у пасошу тако да се очува њихов изговор у иностранству
2009_10_15LTG_MUPcir
http://www.scribd.com/full/27725465?access_key=key-1tva2ea72nue9t1zihzc

Одговор начелника управе Зорице Лончар-Касалице 21. 10. 2009.
http://forum.vidovdan.org/download/file.php?id=1669


Писање наших имена и презимена у пасошу у складу с Уставом и Законом
2009_10_27LTG_MUPcir
http://www.scribd.com/full/27725844?access_key=key-zrf680r8szdk7vqmh1o

Молба да се очувају наша имена и презимена њиховим адкеватним писањем у пасошу
2009_11_09LTG_MC
http://www.scribd.com/full/27727395?access_key=key-y287fq7zmwtkvppcoa9

Одговор начелника управе Зорице Лончар-Касалице 17. 11. 2009.
http://forum.vidovdan.org/download/file.php?id=1670


Оцена уставности Члана 26, став 1 Закона о путним исправама.
2010_03_01LTG_US_Pasos
http://www.scribd.com/full/27726308?access_key=key-2073fumjqyderuf0ia85

+++

Колико је мени познато Љ.Т.Г. је једини Србин којем у пасошу име није исписано на Гајевој латиници.

Погледајте: http://picasaweb.google.com/lh/photo/6PYNts5Hy1jVbl9gaqLISg?feat=directlink

Додатак: Љ. Грујић је својевољно одлучио да обелодани слику свога пасоша.
« Задњи пут промењено: 13.00 ч. 03.03.2010. од Дарко Бабић » Сачувана

Како треба или никако!
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #17 у: 13.13 ч. 03.03.2010. »

Ууу, ово ми делује као поодмакао почетак дивне, дуге и потпуно бесмислене (заправо бесциљне, ако се изузме на психу позитивно дејство истресања по непознатим људима) расправе, какву нисмо на форуму имали... једно две недеље Smiley.
 Kiss
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #18 у: 18.39 ч. 03.03.2010. »

Eto šta se dešava kad se mašinci mešaju u lingvistiku. Prvo su uskočili u istoriju, a sad hoće da kroje i lingvističku kapu.

Цитат
Додатак: Само око Устава да се разјаснимо. Тај исти члан 10. Устава који ти омаловажаваш, али га мораш поштовати, је на референдуму подржало 3.521.724 грађана Србије. Оних који су били става као ти, односно против, је било једнако или мање од 97.497.

A izvini, a šta je sa onih skoro 4 miliona koji nisu izašli? Srbija, koliko je meni poznato, ima nekih osam miliona stanovnika. Dakle, ti koji su podržali, ne čine ni polovinu.

BTW, ne vidim zašto bismo mi pisali naša imena po engleskom u NAŠIM pasošima, kad ih Englezi ne pišu po našem (niti bilo kom drugom jeziku) u svojima, niti to radi bilo koja nacija koja inače ima latinično pismo, bez obzira na postojanje nekih karakterističnih slova kojih ima samo u tom jeziku. Ja ne videh još da Francuz koji se zove Françoise u pasošu ima i Francis, a pogotovu ne Fransoa. Niti videh da neki Španac Iñaki u svom pasošu izgubi to Ñ. Pa kad Francuzi i Španci koriste svoje Ç i svoje Ñ i boli ih uvo kako će ko da pročita, onda ne vidim zašto bi se Srbi odrekli svojih kukica i kvakica u svojim pasošima.

A kad ti dokument izdaje neko u inostranstvu, niko ti neće praviti problem ako se te crtice uklone i tvoje ime nije identično onom u pasošu. Pa ceo svet zna da ako je dokument izdat u npr. Engleskoj, mala je verovatnoća da ti ime bude napisano baš onako kako treba kao što ti stoji u lk tvoje zemlje.

« Задњи пут промењено: 18.46 ч. 03.03.2010. од Бруни » Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #19 у: 18.43 ч. 03.03.2010. »

A izvini, a šta je sa onih skoro 4 miliona koji nisu izašli? Srbija, koliko je meni poznato, ima nekih osam miliona stanovnika.

7 и по милиона. Одбиј од тога око 1.300.000 малолетних, мање-више.
Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #20 у: 18.47 ч. 03.03.2010. »

@Бруни

Имаш ли ти каквих аргумената којим би оспорила моје право на матерњи језик?

Ти што нису изашли на гласање или нису имали право гласа или нису имали дефинисан став. Више од пола, тачније 53,04% држављана Србије са правом гласа је подржало Устав у целини.
Сачувана

Како треба или никако!
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #21 у: 18.48 ч. 03.03.2010. »

A izvini, a šta je sa onih skoro 4 miliona koji nisu izašli? Srbija, koliko je meni poznato, ima nekih osam miliona stanovnika.

7 и по милиона. Одбиј од тога око 1.300.000 малолетних, мање-више.
Jest vala. To nas je nekad s Crnogorcima bilo osam miliona... Bez obzira, brojka onih koji su glasali za nije toliko impresivna da bi je nekom nabijao na nos kao apsolutnu većinu.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #22 у: 18.49 ч. 03.03.2010. »

Имаш ли ти каквих аргумената којим би оспорила моје право на матерњи језик?

Hm... Pardon, ali ne razumem ko ti je uskraćivao to pravo? I odakle ti uopšte ta ideja da sam ja to negde rekla?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #23 у: 18.53 ч. 03.03.2010. »

Ако сам те добро разумео ти мени не би забранио да ми се у пасош уносе лични подаци на српском и енглеском!?

Дарко / Darco
Бабић / Babich

Руски пасош http://lh6.ggpht.com/_BPL_oFVHHi4/SpvXbnuQKYI/AAAAAAAAAP4/XgXAqqN1JeE/passport.jpg

Je li, da li ti je ta Zinaida dala dozvolu da ovako javno i na internetu širiš njene lične podatke?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #24 у: 18.54 ч. 03.03.2010. »

Ah, da. Još nešto. Zašto pišeš sr(p)ski tako za zagradama?
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #25 у: 19.02 ч. 03.03.2010. »

Jest vala. To nas je nekad s Crnogorcima bilo osam miliona... Bez obzira, brojka onih koji su glasali za nije toliko impresivna da bi je nekom nabijao na nos kao apsolutnu većinu.

Већина јесте била апслутна. Колико је „намакнута“ нерегуларностима, то ће се тек у будућности причати. Бесмислено је једино наглашавати неку посебну свест и знање о тексту устава просечног гласача који је под медијским притиском изашао и гласао „за“, као да се налазимо у телевизијском дуелу, па да је потребно подилазити бирачима.

Пошто смо на Сваштари... Гласало се два дана. Након првог дана је излазност била толико мала да су реалне прогнозе биле да до истека времена гласања неће изаћи ни 50%, па су кренуле емотивне уцене преко свих канала како ћемо изгубити Косово ако се устав не изгласа, како нећемо ући у ЕУ, лансиране су чак и измишљене приче како албанска влада на Косову организује централно славље у Приштини у случају да референдум не успе (већ у понедељак је демантовано као лаж), чак су и лидери свих странака успели да намоле и болесног патријарха који никад у животу није изашао на гласање, да гласа за устав. А у вечерњим сатима се гласало и без докумената, чак и у туђе име.

Сад ће неко рећи, ако је било неправилно, иди па пријави неправилност или ћути. А у питању је јавна тајна коју свако ко је био на биралиштима или има пријатеље међу контролорима зна. На ју-тјубу је био и снимак мобилним телефоном жене која гласа без личних докумената. Слична ситуација као и са Милошевићем и СПС-ом када су им пре 1998. године победу доносиле стотине хиљада гласова из чистих албанских средина са КиМ, што такође нико није могао да докаже, јер се у та места није могло ући, а камоли да се пошаљу контролори.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #26 у: 19.03 ч. 03.03.2010. »

Neobično je to na kakvu vrstu teme jednostavno ne mogu da oćutim, čak i kada kažem da neću više govoriti. Smiley

Posve je zanimljiv taj fenomen, što su uglavnom mašinci i elektrotehničari ti u kojima se redovito pobuđuju patriotske ideje, koji sprovode jezičke inicijative, koji bi da reformišu istoriografiju i da razdrmaju ono tzv. „nacionalno biće“. Ne znam zašto je to tako, ali redovno se mašinci i elektronci nalaze pozvanima da se bave sociološkim i lingvističkim problemima — još od Pupina, koji piše autobiografiju koja nije autobiografija nego istorija razvitka njegovog patriotizma, preko onoga Deretića sa valjevske Serbone, do današnjih informatičara koji prevode programe sa engleskog, a koji ne razlikuju prevođenje od etimologisanja, i misle da prevođenje na srpski znači traženje rečî slovenskih korena i za ono što se lasno može posuditi, ili za što sasvim normalna posuđenica već postoji.

Šta li ima u toj matematici i fizici što u čovjeku probudi patriotizam, a pomuti razum, nikako mi nije jasno. Tongue Ovaj profesor Grujić, za nekoga ko se laća jezičkih inicijativa (i ko, molim lijepo, nosi tolikačke plakete i počasti, da ne zaboravimo Roll Eyes), prilično je nepismen. Što je tužno. Cheesy


Potpisujem svako slovo koje je Đorđe ovde napisao. Diskurs prof. dr Grujića je toliko tipičan da postaje dosadan. Još jedan sr(В)ski patriota. Već viđeno miliJon puta... Cheesy

Едит: хех, зезнула сам скрипт..
« Задњи пут промењено: 19.18 ч. 03.03.2010. од Бруни » Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #27 у: 19.03 ч. 03.03.2010. »

Цитат
BTW, ne vidim zašto bismo mi pisali naša imena po engleskom u NAŠIM pasošima, kad ih Englezi ne pišu po našem (niti bilo kom drugom jeziku) u svojima, niti to radi bilo koja nacija koja inače ima latinično pismo, bez obzira na postojanje nekih karakterističnih slova kojih ima samo u tom jeziku. Ja ne videh još da Francuz koji se zove Françoise u pasošu ima i Francis, a pogotovu ne Fransoa. Niti videh da neki Španac Iñaki u svom pasošu izgubi to Ñ. Pa kad Francuzi i Španci koriste svoje Ç i svoje Ñ i boli ih uvo kako će ko da pročita, onda ne vidim zašto bi se Srbi odrekli svojih kukica i kvakica u svojim pasošima.

A kad ti dokument izdaje neko u inostranstvu, niko ti neće praviti problem ako se te crtice uklone i tvoje ime nije identično onom u pasošu. Pa ceo svet zna da ako je dokument izdat u npr. Engleskoj, mala je verovatnoća da ti ime bude napisano baš onako kako treba kao što ti stoji u lk tvoje zemlje.

Пасош је на енглеском језику и добро је да буде попуњен по енглеским правилима. Твоје чуђење је у рангу аналогије: "Не знам зашто би пасоше штампали на енглеском језику када ни Енглези немају штампане пасоше на српском језику".

Ја не припадам нацији која има ћириличко писмо!

Французи имају пасош на француском језику и нормално  је да га попуне подацима на француском.

Шпански пасош је штампан и са шпанским писмом па је ред да се са тим истим писмом  и попуни.
Сачувана

Како треба или никако!
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #28 у: 19.05 ч. 03.03.2010. »

Ти што нису изашли на гласање или нису имали право гласа или нису имали дефинисан став. Више од пола, тачније 53,04% држављана Србије са правом гласа је подржало Устав у целини.
Aha... Nešto sam sklonija da verujem Belopoljanskom... Njegova priča izgleda dosta realnije...

Jest vala. To nas je nekad s Crnogorcima bilo osam miliona... Bez obzira, brojka onih koji su glasali za nije toliko impresivna da bi je nekom nabijao na nos kao apsolutnu većinu.

Већина јесте била апслутна. Колико је „намакнута“ нерегуларностима, то ће се тек у будућности причати. Бесмислено је једино наглашавати неку посебну свест и знање о тексту устава просечног гласача који је под медијским притиском изашао и гласао „за“, као да се налазимо у телевизијском дуелу, па да је потребно подилазити бирачима.

Пошто смо на Сваштари... Гласало се два дана. Након првог дана је излазност била толико мала да су реалне прогнозе биле да до истека времена гласања неће изаћи ни 50%, па су кренуле емотивне уцене преко свих канала како ћемо изгубити Косово ако се устав не изгласа, како нећемо ући у ЕУ, лансиране су чак и измишљене приче како албанска влада на Косову организује централно славље у Приштини у случају да референдум не успе (већ у понедељак је демантовано као лаж), чак су и лидери свих странака успели да намоле и болесног патријарха који никад у животу није изашао на гласање, да гласа за устав. А у вечерњим сатима се гласало и без докумената, чак и у туђе име.

Сад ће неко рећи, ако је било неправилно, иди па пријави неправилност или ћути. А у питању је јавна тајна коју свако ко је био на биралиштима или има пријатеље међу контролорима зна. На ју-тјубу је био и снимак мобилним телефоном жене која гласа без личних докумената. Слична ситуација као и са Милошевићем и СПС-ом када су им пре 1998. године победу доносиле стотине хиљада гласова из чистих албанских средина са КиМ, што такође нико није могао да докаже, јер се у та места није могло ући, а камоли да се пошаљу контролори.

Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #29 у: 19.07 ч. 03.03.2010. »

Potpisujem svako slovo koje je Đorđe ovde napisao. Diskurs prof. dr Grujića je toliko tipičan da postaje dosadan. Još jedan sr(P)ski patriota. Već viđeno miliJon puta... Cheesy

Баш тако! Прочитати плави правугаоник http://www.jezik.rs.sr/
Сачувана

Како треба или никако!
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 ... 15
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!