Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
19.14 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Штампај  
Аутор Тема: Правопис у делу писма  (Прочитано 74748 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #75 у: 16.21 ч. 06.03.2010. »

Са мном не можеш манипулисати.

Заправо, нигде нисам тврдио да се класичном латинском азбуком може означавати волфрам. Ко другачије каже тај клевеће и лаже.
Сачувана

Како треба или никако!
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #76 у: 16.32 ч. 06.03.2010. »

Цитат
У сваком случају, тврдило се (тачније, ТИ си тврдио) да се волфрам означава словом класичног латинског алфабета, док се заправо означава словом новолатинског алфабета и пошто си толико строг и неумољив када су у питању једном изречене тврдње саговорника да не допушташ никакву корекцију или објашњење, мислим да ти то треба стално натрљавати на нос и такав став проглашавати лудошћу века, да неко изјављује како је слово W постојало у класичном латинском алфабету и латинском језику, а није, него је настало вековима касније. Разумеш? Мислим, осим тога што не разумеш да неко може бити стручан у области којој ти не можеш ни да присмрдиш, ваљда је ово јасно јер говоримо о општим стварима које се могу применити свугде.

Какав безобразлук...
Чим их ухватиш у превари, почну да увијају, шире причу до курдских села, и позивају се на стручност.
А ствар је тако елементарно проста да и дете може да схвати.
Српско дете, које у 2. разреду основне школе научи гајевицу, неће имати појма шта значи и како се чита слово W и слово Q, за слово X ће рећи да је то слово х (хлеб), а за Y да је то слово у (уво).
А ја бих препустио и теби и Клајну и Бугарском да своју стручност и науку финансирате сами, па се сами и вртите у круг, а не да господа академици троше паре српских пореских обвезника на пројекте туђег језика и писма.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #77 у: 16.35 ч. 06.03.2010. »

Уместо што вређаш без икаквог разлога (ја никоме овде нисам упутио ниједну личну увреду), и занимаш се за моје дипломе, требало је да ми се најпре захвалиш што сам те упутио у појам службене употребе језика и писма, и показао ти конкретно како се закон крши.

Значи, немаш никакву струку. Не видим зашто је тако тешко то превалити преко језика, када није реч о нечем срамотном. Вероватно се тога стидиш и то кријеш јер као неко без струке, дајеш себи за право да читаш буквицу врхунским стручњацима на пољу њихове, па зато једно обично питање доживљаваш као атак на личност и задирање у приватност. То што те једно такво питање вређа не значи да те вређам ја, то те пецкају остаци твоје савести и морала који ти поручују да радиш нешто ружно и некоректно и кажњавају те осећањем нелагоде и непријатности.

Ниси ти мене, Радашине, ни у шта упутио. За ово моје кратко време које сам провео на овом форуму и читао старије теме, мислим да би могао да понесеш медаљу најнеупућенијег саговорника који је икад овде крочио.

А колики си идиот говори и то што си ово место одабрао да пробуђујеш и обавештаваш људе, укључујеш им мозгове, ламентишеш над трошењем буџетских средстава и „обавештаваш васколико Српство (овде иде велико С)“ (!) Идиотски рат, идиотска стратегија и идиотски приступ. Подсећаш на пропалог члана пропале политичке партије унутар које су те и преостали чланови маргинализовали како би међу собом поделили партијска средства, а ти плачеш за говорницом и одбраном Српства које за тебе и твоје намере уопште не хаје, него те сматра за будалу. Оне приче о дипломама, а за које те нисам ни питао, већ сам те питао за стручност, нећу ни да коментаришем. Веруј ми, Радашине, постоји дебео разлог због којег у овом друштву и овом народу имаш положај, значај и углед који имаш, а он није резултат завера и злих намера, него је природно уређење ствари. Што пре то схватиш, осећаћеш се боље и себе ћеш лакше моћи да поднесеш. А, веруј ми, лакше ће те подносити и други.

А ја бих препустио и теби и Клајну и Бугарском да своју стручност и науку финансирате сами, па се сами и вртите у круг, а не да господа академици троше паре српских пореских обвезника на пројекте туђег језика и писма.

Е, нећемо, братац, него ћемо баш из ТВОГ џепа да финансирамо све оно што треба финансирати, јер се во не пита о избору сена којим ће бити храњен, већ онај коме је у интересу да во буде здрав и добро ухрањен, па макар био бесан и ритао се као ти сада.  Grin

А сад стварно уздравље, обећао сам да се нећу више јављати на овој теми, а већ се четврти пут на њу изнова враћам. На овој „сваштарској“ теми стварно не треба више писати и треба је оставити да потоне. Или је евентуално закључати, ако саговорници склони монолозима и унутрашњим дијалозима буду показали интерес да је подижу или на њој помињу људе који су се са ње удаљили.
« Задњи пут промењено: 16.43 ч. 06.03.2010. од Belopoljanski » Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #78 у: 16.50 ч. 06.03.2010. »

Бељопољански, не знам само докле ћеш ти корачати по овоме форуму пошто сам те већ пријавио администрацији због твог речника - срати, кретен, идиот.

Треба пописати све твоје ИП адресе и трајно ти забранити писање на овоме форуму.
Сачувана

Како треба или никако!
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #79 у: 16.59 ч. 06.03.2010. »

Цитат
Бељопољански, не знам само докле ћеш ти корачати по овоме форуму пошто сам те већ пријавио администрацији због твог речника - срати, кретен, идиот.

Треба пописати све твоје ИП адресе и трајно ти забранити писање на овоме форуму.

Ма пусти га Дарко, он овако највише каже сам о себи, и о својим идејама и ставовима, тј о томе да нити има идеје, ставове ни аргументе, и остаје му само да овде вређа, јер очигледно ни то не сме негде другде, где би био надохват песнице...
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #80 у: 17.07 ч. 06.03.2010. »

П. С.  Grin
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #81 у: 17.15 ч. 06.03.2010. »

Да чујем од вас двојице, Дарко, Радашин, којим језиком и којим писмом да пишем на форумима на којима сам члан, а који се тичу неке друге за мене занимљиве тематике (рачунари, превођење итд.), где има и учесника из свих бивших република који ћириличко писмо не умеју прочитати?

На овом форуму и приватно пишем ћирилицом зато што се активно служим страним језицима које бележим њиховим латиничким писмима, и то је једини разлог. У другим приликама, као што сам горе изнео, пишем српском латиницом.
Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #82 у: 17.18 ч. 06.03.2010. »

1) Ако знаш - пиши на језицима који твоји саговорници разумеју.
Сачувана

Како треба или никако!
Miki
Гост
« Одговор #83 у: 17.44 ч. 06.03.2010. »

1) Знам, али не желим. Желим да говорим својим језиком (српским), јер тамо свако говори својим и сви се разумемо међусобно.

2) ... ?
Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #84 у: 17.45 ч. 06.03.2010. »

Цитат
Да чујем од вас двојице, Дарко, Радашин, којим језиком и којим писмом да пишем на форумима на којима сам члан, а који се тичу неке друге за мене занимљиве тематике (рачунари, превођење итд.), где има и учесника из свих бивших република који ћириличко писмо не умеју прочитати?

Я сарадьуjем са агенцияма и предузетьима у Българии, и увек кад им пишем, и кад нетьу на енглеском, пишем отприлике овако као овде сад. (само ми овде и краткое сајт аутоматски преводи у ј, па не испадне баш веродостојно, не знам зашто се то овде ради, ако се у демократији може одлучити како ће се писати) ййййййййй
Којим ја ово језиком и писмом пишем? Пишем српским језиком, јер бугарски не знам, али знам која слова ћирилице користе, а која не, па је споразумевање лакше.

Ти исто тако, кад тамо пишеш латиницом, пишеш српски, али хрватским абецедним саставом, да би те лакше разумели, јер је језик de facto исти.  
А ако не користиш дијакритике, у уместо đ пишеш дј, онда пишеш слободним стилом, али нпр. нећеш моћи нигде да издаш публикацију на том "правопису"


Цитат
На овом форуму и приватно пишем ћирилицом зато што се активно служим страним језицима које бележим њиховим латиничким писмима, и то је једини разлог. У другим приликама, као што сам горе изнео, пишем српском латиницом.

То што ти зовеш српском латиницом, нажалост је доста присутна обмана. То је хрватски абецедни састав, ни српски правопис ни међународне институције ту латиницу не третирају као српску... То показујем на овој теми...
« Задњи пут промењено: 17.47 ч. 06.03.2010. од Радашин » Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #85 у: 17.53 ч. 06.03.2010. »

1) Знам, али не желим. Желим да говорим својим језиком (српским), јер тамо свако говори својим и сви се разумемо међусобно.

2) ... ?

1) Онда говори својим језиком и бићеш саслушан.

2) Да ми решимо тачку један.
Сачувана

Како треба или никако!
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #86 у: 17.54 ч. 06.03.2010. »

Цитат
Знам, али не желим. Желим да говорим својим језиком (српским), јер тамо свако говори својим и сви се разумемо међусобно.
На једној обуци у једној страној фирми била је осим групе из Србије и група из Хрватске. Неформално смо се дружили и причали с њима, што су наши домаћини приметили, један од наших домаћина је питао на ком се то језику споразумевамо, и да ли говоримо истим језиком.

Колега из Србије је пожурио да потврди да нам је језик исти, међутим, пар њих из Хрватске су учтиво објаснили да се ми добро разумемо, али да они говоре хрватским, а ми српским језиком...
То што се на форуму разумете, то је ок, али ти си начинио уступак и пишеш њиховим писмом да бисте се разумели, јер они наше не познају, или не желе да га знају.
У сваком случају, знати што више језика и писама је предност, али користити туђе писмо за свој језик је глупост....
« Задњи пут промењено: 18.33 ч. 06.03.2010. од Радашин » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #87 у: 02.00 ч. 07.03.2010. »

Дарко, тачка један је решена. Да се не понављам, прочитај моје две пређашње поруке.

Радашине, нисам југоносталгичар, па увек кажем да говорим српским језиком, али се такође не либим да користим и онај корпус речи који је припадао некадашњем српскохрватском, а данас се сматра хрваштинама. Одмеравање речи на кантару „српско“ : „хрваткско“ мене не занима.

Двоазбучност је реалност српског језика, за шта су изнесени небројени докази на овој теми, и то је свима јасно осим шачици људи којој и вас двојица припадате. Проблем је у томе што се језиком служе сви, па се однекуд сматрају позванима да га и уређују према свом нахођењу, а без дубљег познавања саме суштине: дакле, као што се хирургу не би мотао око главе са саветима како да оперише сем ако ниси његов ментор, нити би се пилоту гурао у кабину са саветима како да управља летелицом, осим, наравно, ако га не обучаваш, па се не би мешао ни мени у прорачун статике објекта, изузев у случају да си ми професор на факултету (уз још безброј примера), тако се немој мешати ни језикословцима у струку и покушавати наметати у науци неутемељене ставове. Постоји разина на којој се може разговарати са стручњацима сваке од ових области, али се не може задирати, нарочито не као лаик са висине, у бит материје без довољног знања; а прво напабирчити па онда и систематизовати то знање као лаик доста је тешко. Зато се оканите ћорава посла и јалових расправа на овоме форуму, јер нећете догурати даље од пет-шест страна у две до три теме, у најбољем случају. Овде се језик посматра кроз научну призму и презентује разумљиво свима који потребују одговор на неко језичко питање, јер је у томе и сврха овог форума.

Прочитајте и подробно проучите све аргументе које су изнели учесници на овој теми у корист двоазбучности, јер не верујем да ће се ико од учесника јављати више на овој теми, иако би се ту још штошта могло додати, а тако је првенствено јер обојица наступате агресивно и постављате се патерналистички према другим саговорницима.

Овиме стављам тачку на свако моје даље учешће на овој теми.

Свако добро
Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #88 у: 07.42 ч. 07.03.2010. »

Цитат
Двоазбучност је реалност српског језика, за шта су изнесени небројени докази на овој теми, и то је свима јасно осим шачици људи којој и вас двојица припадате.
Отприлике ту почиње и завршава се свака аргументација вас који тврдите да српски језик има два писма.

"То је реалност", "ето, то је тако", "погледај натписе по улицама"...

По мени то није никакав аргумент, никакав доказ. То је само слегање раменима, мирење са једним стањем које је резултат најпре Александрове, а онда и комунистичке диктатуре и експериментисања у покојној заједничкој држави, добровољно продужавање робовања прескупо плаћеној заблуди, неспособност и препуштање инерцији и стихији (додуше све је то итекако управљано), све у нади да ћемо се после ружног сна пробудити у некој нпр. 1978. години.

Цитат
Овиме стављам тачку на свако моје даље учешће на овој теми.

Не знам зашто велики број саговорника има потребу да по оваквим темама ово напише...
« Задњи пут промењено: 11.28 ч. 07.03.2010. од Радашин » Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #89 у: 13.12 ч. 07.03.2010. »

Belopoljanski, smatraj se zvanično opomenutim zbog vređanja sagovornika.

Ako ne umete da polemišete bez vređanja, onda je bolje da prećutite stvar. Tema se nalazi u svaštari, što sasvim dovoljno govori koliko ozbiljno treba uzeti iznete tvrdnje i ako baš volite da se nagvaždate, nagvaždajte se, ali bez vređanja.
Сачувана

Тагови:
Странице: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!