Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.17 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Филозофија, Схевенинген, скорпија  (Прочитано 26230 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #15 у: 22.14 ч. 10.12.2006. »

Zodijački znak je vlastito ime, a Pravopis nema prava ikome da određuje kako će se zvati. Ljudi mu nadenuše ime Škorpija, kao kada bih ja (iz neznanja) svog sina nazvao Filosof i svi bi morali tako da ga zovu.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #16 у: 22.42 ч. 10.12.2006. »

Цитат
Ljudi mu nadenuše ime Škorpija
Очигледно према називу животиње. Да су животињу звали скорпија и знак би био Скорпија.
« Задњи пут промењено: 22.55 ч. 10.12.2006. од Зоран Ђорђевић » Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #17 у: 23.06 ч. 10.12.2006. »

Ne shvatam šta tačno hoćete da kažete. Zodijački znak jeste dobio ime po životinji, ali to što se tako zove nam govori samo da je onaj ko ga je krstio govorio škorpija, a ne skorpija (a odatle ne možemo izvući nikakve informacije o pravilnosti ovog ili onog naziva za životinju). Kažem, kao kada bih ja, ne znajući da je ispravno reći filozof, detetu dao ime Filosof; to svakako ne utiče na pravopisna pravila.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #18 у: 22.54 ч. 11.12.2006. »

Оно што мене помало буни је то што се и руском каже музыка, физика, гимназия, музей и слично, али философия. Ко се ту нашао паметан, није ми јасно.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #19 у: 18.54 ч. 12.12.2006. »

Verovatno zato što se može tretirati kao složenica, a kod složenica u nekim jezicima postoji tendencija da pojedinačni delovi budu lakše vidljivi pa ne podležu glasovnim promenama. Kao i kod nas u primerima sa pred-, pod-, sub- i slično.
« Задњи пут промењено: 19.04 ч. 12.12.2006. од alcesta » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #20 у: 22.11 ч. 12.12.2006. »

Kao i kod nas u primerima sa pred-, pod-, sub- i slično.

Вероватно мислиш на примере као што су ПРЕТпостављен, ПОТписати, СУПтропски? Cheesy Не, код нас тога нема, фонетски правопис се доследно примењује у оквирима једне речи (осим неких изузетака, као што су, рецимо, страна имена или одступање од једначења по звучности Д испред С и Ш). Мада, није ти толико лоша та теорија о сложеницама. Могуће је...
« Задњи пут промењено: 21.56 ч. 13.12.2006. од Ђорђе Божовић » Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #21 у: 22.26 ч. 12.12.2006. »

Na izuzetke i mislim, recimo kad reč iza prefiksa počinje sa s, t, p, i slično, a naš jezik je bio samo jedan od primera. Wink U italijanskom, recimo, ovo je pravilo, samo što se sprovodi u izgovoru više nego u pisanju.
Сачувана
Мирна
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 159


« Одговор #22 у: 09.04 ч. 13.12.2006. »

У мојим „Недоумицама“ (1987) Клајн каже да је исправно „Филозофија“ и да нису оправдани облици „философ“ и „философија“ примљени из руског.
А за облик „шема“ каже да је обичнији него схема.

Шема нам је сигурно дошла из немачког пошто Немци „сх“ аутоматски изговарају као „ш“. А можда нам је и „фило-Зофија“ дошла оданде, јер Немци „с“ на почетку речи изговарају као „з“.

Али све је то одавно прихваћемо у српском, вероватно још у 19. веку и нема разлога да то сад мењамо. Ја сам за промену само кад је реч очигледно рогобатна, погрешна, или тешка за употребу.
Сачувана

Језик је дом бића. (Хајдегер)
Данијела
сарадник
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 51


« Одговор #23 у: 14.15 ч. 27.12.2006. »

Imam školsko izdanje Pravopisa iz 2005. i tu piše:

škorpija (ne nego skorpija, osim u spec. značenjima, npr. kao astrol. znak); škorpion (oružje).

Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #24 у: 14.33 ч. 27.12.2006. »

Bilo bi lepo da se jednom odluče, umesto što menjaju varijante u svakom drugom izdanju. Sad
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #25 у: 15.56 ч. 27.12.2006. »

Што се тиче поменутог Схевенингена и холандског изговора, за похвалу је што је сместа усвојено "Јап де Хоп Схефер" - очито су се извештачи потрудили да чују и како се име изговара, а не само да наслепо тумаче писмени облик.

Иначе, имају Холанђани и меко ш (попут пољског ś), али га пишу sj.

Ово са скорпијама и шкорпијама врло ме чуди. Можда би ваљало на једном месту покупити све те референце из разних издања (могу ли се форумаши организовати да то ураде?) и послати их Клајну као рецензенту новог правописа да на то питање обрати пажњу. Не знам какво ће стање бити за 50 година (можда ће "протеривање" шкорпије успети), али засад ми је незамисливо да људи одједном почну сматрати тај облик погрешним.
« Задњи пут промењено: 16.02 ч. 27.12.2006. од Фаренхајт » Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #26 у: 20.05 ч. 27.12.2006. »

Reference:

Pravopis iz 2002, naučno-univerzitetsko izdanje:
škorpija (ne nego skorpija, osim u spec. značenjima, npr. kao astrol. znak); škorpion (oružje)

Pravopis iz 2003, školsko izdanje:
škorpija i skorpija; u spec. značenjima, npr. kao astrol. znak samo Škorpija; škorpion (oružje)

Pravopis iz 2005, školsko izdanje:
škorpija (ne nego skorpija, osim u spec. značenjima, npr. kao astrol. znak); škorpion (oružje).
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #27 у: 21.51 ч. 27.12.2006. »

Ни у једној књизи из биологије нећете наћи ''скорпију''.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #28 у: 22.10 ч. 27.12.2006. »

Uprkos svom ranijem izričitom stavu, pošto smo u međuvremenu videli da ni pravopisci ne znaju šta hoće, sad kažem kako možemo mirne duše prihvatiti i škorpiju (ravnopravno sa skorpijom), bar dok se oni ne dogovore sami sa sobom.

S druge strane, želim da napomenem kako je ova rasprava upravo i počela oko toga što su neki „filosofi“ tvrdili kako treba reći filosofija a ne filozofija, pa smo se brzo složili (jesmo li?) kako bi trebalo da se filozofi bave filozofijom, a da jezik ostave stručnjacima za jezik. Iz istih razloga ne mogu prihvatiti knjige iz biologije kao argument.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #29 у: 23.30 ч. 27.12.2006. »

Цитат
Iz istih razloga ne mogu prihvatiti knjige iz biologije kao argument.

Претпостављам да и те књиге неко лекторише пре штампања. Вероватно се консултују са биолозима и питају их како се дотична зверка зове у тој науци. На то сам мислио када сам уџбенике наводио као, условно речено, аргумент.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!