Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.43 ч. 23.08.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 3 4 [Све]
  Штампај  
Аутор Тема: Угасити или искључити?  (Прочитано 27428 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
ivangrozni
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
kg
Име и презиме:

Поруке: 73

« у: 00.53 ч. 03.04.2010. »

Поздрав свима! Шта је правилно? Искључити светло или угасити свтло?  И да ли се сме рећи Угаси светло? И за шта се користи угасити, а зашта искључити?  Шта се то искључује, а шта гаси?
« Задњи пут промењено: 20.00 ч. 06.04.2010. од J o e » Сачувана
Suomalainen
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Student srpskog jezika i književnosti
Поруке: 258

« Одговор #1 у: 23.07 ч. 04.04.2010. »

Nisam siguran, ali rekao bih da su oba pravilna.  Evo zašto tako mislim:

Ugasiti (recimo sveću) znači lišiti je plamena, zgasti je, lišiti je sposobnosti koju poseduje, opkoliti i prigušiti. . .

Isključiti znači izvući is struje, lišiti struje, lišiti napajanja. . .  Svetlo, samo po sebi, ne može se lišiti napajanja ni struje, ali može sijalica.  Iako mi, dakle, ne lišavamo struje direktno svetlo, ono je u ovom slučaju tesno povezano sa sijalicom koja ga proizvodi, pa mislim da se to može posmatrati kao metonimija (trop).
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688

« Одговор #2 у: 23.54 ч. 04.04.2010. »

Да, на добром си трагу, само што није у питању метонимија, него метафора. Сијалица се искључује као што се свећа/светлост гаси, те отуд тај пренос имена.
И, наравно, реч није ограничена само на једно значење: угасити се онда може и свећа и сијалица и, даље, компјутер (јер и он има мини-сијалице, које светле); само што се та секундарна значења помало осећају као неформална и не могу се користити у званичнијем регистру.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 821

« Одговор #3 у: 23.56 ч. 04.04.2010. »

Рекао бих да би прецизно било угасити светло или искључити сијалицу, лампу, осветљење, бандеру и сл. Светлост се гаси, а електрични уређаји се искључују. Овде се ради о повезаним стварима, јер је у питању електрични уређај са прекидачем који се може искључити, а који емитује светлост која се искључивањем прекидача гаси.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #4 у: 23.57 ч. 04.04.2010. »

Џо, да ли се и глагол упалити може односити на светлост?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #5 у: 00.03 ч. 05.04.2010. »

Gasi se ono što gori, a isključuje ono što je uključeno. Međutim, ne možemo uvek tako jasno razgraničavati stvari, vrlo je obično reći za svetlo da se gasi i pali, kao i TV, radio i drugi električni aparati. S druge strane, sveću, vatru, šibicu, cigaretu, možeš samo upaliti ili ugasiti, nikako isključiti ili uključiti. Uključivanje i isključivanje podrazumeva električnu energiju, ali je paljenje/gašenje ne isključuje, mada i uključivanje/isključivanje ima još značenja osim paljenja i gašenja električnih aparata i sijalica. Jedan sam primer upravo sad upotrebila — uključiti i isključiti kao ubrojati ili izdvojiti...
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #6 у: 00.06 ч. 05.04.2010. »

Бруни је лепо објаснила. Само, није упутно говорити шта је шире а шта уже, пошто и укључити/искључити и упалити/угасити имају више од једног значења (разнородних), па се не може одређивати шта је подскуп чега.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #7 у: 00.16 ч. 05.04.2010. »

Бруни је лепо објаснила. Само, није упутно говорити шта је шире а шта уже, пошто и укључити/искључити и упалити/угасити имају више од једног значења (разнородних), па се не може одређивати шта је подскуп чега.

Ja nisam ni određivala nikakve podskupove. Takođe sam naglasila u svojoj drugoj rečenici da se ne može praviti jasna granica između ove dve reči, a takođe sam navela da postoje i druga značenja osim onih koja se ovde traže.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #8 у: 00.19 ч. 05.04.2010. »

Могуће је да сам се збунио. Једва на очи гледам. Проверићу ујутро шта је писац хтео да каже.  Wink
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #9 у: 00.24 ч. 05.04.2010. »

РМС наводи да се угасити може и светлост или жеђ, зато сам и питао за упалити.

Ево, сад проверавам, пише да упалити значи и „учинити да нешто светли“, дакле, не мора нужно и да гори. Чак се и наводи пример „упалити сијалицу“. Има значење и „пустити у рад, активирати“ и наводи се пример паљења мотора. Значи, мора бити исправно и упалити телевизор или компјутер.

Дакле, @ИванГрозни, може се угасити светло, угасити сијалица, искључити сијалица и искључити светло. Ово последње ако се под светлом подразумева електрично осветљење или расвета.
« Задњи пут промењено: 00.28 ч. 05.04.2010. од Belopoljanski » Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #10 у: 00.32 ч. 05.04.2010. »

Pa ne mora samo da svetli. Žeđ ne svetli, a ni strast, koje se takođe može upaliti ili ugasiti, koja može i da se rasplamsa i da tinja Wink

Čak se i čovek može upaliti... Sećam se da je moja baka govorila da se "sva upalila" kad bi joj bila vrućina od hodanja po suncu...
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #11 у: 01.09 ч. 05.04.2010. »

Да, то су та различита значења која си поменула и то сам малочас баш гледао у РМС.

Мене чуди да ми је до вечерас остало у свести да је неправилно рећи упалити телевизор или упалити компјутер због сталних поштапалица и у средњој и на факултету од стране професора да се ватра пали, а рачунар укључује. Зато сам и мислио да је неправилно „угасити сијалицу“, већ да се може угасити једино светло сијалице њеним искључивањем, а оно испаде сасвим правилно.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #12 у: 01.36 ч. 05.04.2010. »

hehe, to je ipak malo prebukvalno shvatanje, ali, nisu to jedine reči koje su neki tamo profesori proglasili neispravnim... Isto je i sa zadnji u smislu poslednji (ja se sećam, zadnji su točkovi na kolima, a ti si poslednji u redu), puno i mnogo (puna može biti čaša, a mnogo voliš nekog, mnogo ga pozdravljaš itd.), i ima tu još dosta toga, pričali smo o tome na forumu na više mesta, ali sad mi baš ništa više ne pada na pamet...
Сачувана
Bata
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Nenad Ognjenovic
Струка: dipl.menadzer
Поруке: 3

« Одговор #13 у: 00.39 ч. 31.01.2011. »

znaci ukljuciti,pokrenuti je podskup upaliti,jer automobil ili kompjuter se moze ukljuciti,pokrenuti,a mogu i upaliti,dok se sveca i vatra mogu samo upaliti.
Сачувана
самоникли
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 133

« Одговор #14 у: 08.09 ч. 31.01.2011. »

znaci ukljuciti,pokrenuti je podskup upaliti,jer automobil ili kompjuter se moze ukljuciti,pokrenuti,a mogu i upaliti,dok se sveca i vatra mogu samo upaliti.

Не значи. Ниси узео у обзир да, по твојој необичној логици (и још необичнијем правопису), може бити и да је упалити подскуп покренути:

значи упалити је подскуп укључити,покренути,јер аутомобил или компјутер се може упалити,а могу и укључити,покренути,док се процес и група могу само укључити, покренути.

Надаље, укључити и покренути не могу се овдје увијек наизмјенично користити: електричну гитару може се само укључити. Не може је се покренути јер нема самостално покретних дијелова, а како на њој нема свјетала, а некада чак ни дугмета за "паљење", не може је се ни упалити. Чак и када има "дугме за паљење" (ако бисмо тако могли назвати њен потенциометар са оn/off почетном позицијом), то што је оно одврнуто даље од off не значи да ће гитара "бити у функцији", јер осим што је "упаљена" дугметом, мора претходно бити и укључена (на појачало преко кабла).
« Задњи пут промењено: 08.56 ч. 31.01.2011. од самоникли » Сачувана
самоникли
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 133

« Одговор #15 у: 08.33 ч. 31.01.2011. »

Čak se i čovek može upaliti... Sećam se da je moja baka govorila da se "sva upalila" kad bi joj bila vrućina od hodanja po suncu...

Ех, али то би био примјер за повратне глаголе, а мислим да они ипак не припадају овдје. Не могу упалити човјека, без обзира што се може човјек упалити.
Сачувана
Bata
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Nenad Ognjenovic
Струка: dipl.menadzer
Поруке: 3

« Одговор #16 у: 13.39 ч. 31.01.2011. »

Da zakljucimo:Upaliti i ugasiti su stariji nazivi,dok su ukljuciti i iskljuciti mladji,obzirom da su se pojavili sa prvim aparatima,a to je pocetak 20. veka. Neka je i kraj 19. tog(ne znam kad je prvi upaljac stigao u Srbiju)
A i za upaljac se ne koristi 'ukljuciti',vec pripaliti,kao i za kafu 'pristaviti'.
Ima reci koje uopste ne koriste ni glagol ukljuciti ni upaliti.
Dakle upaliti i ugasiti je starije u pojavnom smislu i zato su nasi stari sa pojavom aparata palili i gasili sve zivo sa tim novim 'sokocalima',i zato ima siru upotrebu,pa koristi siri skup reci,a ukljucivati koristi manji skup,a to se zove podskup u logici.
Сачувана
posetilac
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 15

« Одговор #17 у: 01.25 ч. 28.05.2014. »

Ovde je u startu najveća greška korišćenje reči svetlo.
Da krenemo od početka i da prvo definišemo pojam "svetlo"?
Šta je u stvari "svetlo"?
Suprotno od "mračno" ili "mrak".

Mođemo li isključiti mrak, ugasiti mrak, ukinuti mrak?
Ne možemo.

E pa isto tako ne možemo ni ugasiti ni isključiti svetlo.

Možemo isključiti sijalicu, jer je uključena.
Možem ugasiti sveću, jer je upaljena.

Na svetlo ne možemo nikako uticati.
Možemo samo delimično uticati na SVETLOST koj se nalazi u našoj okolini, tako što ćemo je pojačati ili smanjiti, ali ni nju ne možemo ukinuti.
Kada isključite sijalicu, nestaće svetlost koju daje ta sijalica, ali će i dalje ostati svetlost koja dolazi kroz prozor, na primer iz susedne zgrade ili od meseca na nebu.

Dakle ispravno je reći:
- Isključi sijalicu.
- Ugasi sveću
- Utiči na svetlost u mojoj okolini.

Sve ostalo je neispravno.
Ovde je v
Сачувана

Ja sam estradni radnik - asfaltiram autoputeve.
posetilac
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #18 у: 02.48 ч. 28.05.2014. »

Цитирано: Belopoljanski link=topic=5273.  msg53294#msg53294 date=1270422571
Да, то су та различита значења која си поменула и то сам малочас баш гледао у РМС. 

Мене чуди да ми је до вечерас остало у свести да је неправилно рећи упалити телевизор или упалити компјутер због сталних поштапалица и у средњој и на факултету од стране професора да се ватра пали, а рачунар укључује.   Зато сам и мислио да је неправилно „угасити сијалицу“, већ да се може угасити једино светло сијалице њеним искључивањем, а оно испаде сасвим правилно. 

Na žalost uopšte nije pravilno.   Profesori su te lepo učili. 
Samo što su pismeni ljudi nekada bili u većini, a danas su u manjini. 

Evo jednog primera šta se dešava kada neispravne termine prihvatimo kao ispravne. 
 www. youtube. com/watch?v=N93MthYQrl8
Duhovito ali i poučno. 

Zbog "paljenja televizora" čoveku je umalo izgorela kuća. 

Postoji priča o Kralju kojeg su pitali šta da rade sa nekim zatvorenikom, da li da ga ubiju ili pomiluju. 
Od kralja je stigla poruka u kojoj je pisalo "Ubiti ga ne, pomilovati ga!"
Zatvorenika su ubili jer onaj ko je čitao tu poruku nije bio dovoljno pismen i nije obratio pažnju na zarez iza reči ne. 

Pravopis je stvoren da bi smo mogli što lakše i preciznije da komuniciramo i sa što manje zabuna. 

Ali zbog naše lenjosti da ga naučimo, mi uvodimo razne  termine i koristimo ih tamo gde im nije mesto. 
Ako tako nastavimo pravopis će izgubiti svaki smisao i postaće nepotreban. 
Сачувана

s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900

« Одговор #19 у: 04.04 ч. 28.05.2014. »

Посетилац, када бисмо из језика избацили све хомониме и двојне изразе, језик би постао осакаћен.

'Све̑тло' је оно што није што је светло и блиставо, а 'свѐтло' је светлост, електрично осветљење, и има и одређена друга значења. Стога је оно што сте изнели неповезано с тамом, јер се заснива на погрешној констатацији да 'свѐтло' не значи и 'електрично осветљење', што свакако значи.

Поред очигледног значења које се односи на паљење о гашење ватре, 'упалити' и 'угасити' свакако имају и значења које се поклапају са терминима 'укључити' и 'искључити'. Ту нема никакве дилеме. То да ли би било повољније да се у значењу које се односи на електричне уређаје употребљава искључиво други пар, није повезано са чињеницом да је први пар речи у употреби, и да је био у употреби пре настанка другог пара. Значи, нема истине у тврдњи да први пар речи није исправно употребљавати под овим значењима. Можемо из практичних разлога рећи да се треба дати предност другом пару, али никако да није исправно речи 'упалити телевизор'.
« Задњи пут промењено: 04.07 ч. 28.05.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
VladKrvoglad
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.101

« Одговор #20 у: 11.16 ч. 28.05.2014. »

Pitanje za Posetioca:
Ako sijalica ne gori ("pa se ne moze ugasiti"), kako oznaciti 'pregorelu sijalicu (ako nije gorela, nije mogla ni pregoreti?). Mozda 'presijala'?
Da li je pregoreli kompjuter ili televizor 'preukljucen'? Mozda 'preiskljucen'?
Hmmm. Iz-KLJUC-iti, ukljuciti...?
Vrata se otvaraju kljucem, a televizor, sijalica ili kompjuter bas i nisu opskrbljeni nekom kljucaonicom...?

Salu na stranu.  Poenta je u tome sto jezik izrazava ne samo racionalna shvatanja i odnose, vec i ona emotivna, dozivljajna, asocijativne vrednosti, kao i iracionalne zakljucke bazirane na osecajima.

Jednom nastao i shvacen odnos se prenosi na novonastale situacije. Najcesce putem asocijacije, ali i skracenim opisom neke osobine prepoznate u novoj situaciji:

Svetiljka na gas se bukvalno palila. Pritom, svetlost joj zatreperi i postavljanjem staklenog cilindra - zasija deset puta jace.
Pronadjena struja. ("STRUJA"Huh)
Sijalica prilikom paljenja takodje zasija - u svom staklenom vakuumu.
Glagol paliti prenosi nam dozivljaj koji je analogan u obe situacije.

Posetioce, evo sad za tebe mesto da objasnis zasto bi glagol 'ukljuciti' (sijalicu) bio pravilniji po znacenju? Zasto je za tebe 'kljuc-sijalica' povezanije sa nastankom vestackog svetla?

(Po mom racunu, ova je etimologija bar dvaput udaljenija od 'vatra-svetlost-sijalica'!)

Сачувана
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #21 у: 11.31 ч. 28.05.2014. »

Слажем се Владе. Језик не мора подлегати захтевима оне врсте логике која више одговара у сферама математике или науке. У језику, један и један могу, али не морају бити два. Језик има своју логику, али је она исувише суптилна и органска да би се подвргавала овој математичкој логици, којој свакако није место у друштвеној сфери.

Нити је 'укључити' правилније по значењу, нити има основа за тврдњу да 'упалити' не одговара овој употреби, таман да 'укључити' и јесте подобнији термин, што свакако није.
« Задњи пут промењено: 11.34 ч. 28.05.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
lavandablue
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
Home
Име и презиме:
Ina
Струка: profesor informatike
Поруке: 155

« Одговор #22 у: 17.06 ч. 28.05.2014. »

Kako god, i šta god vi ovde smatrali da je ispravno ili ne, i da može "i ovako i onako", ja ću uvek govoriti: "uključi/isključi svetlo" (pritom misleći na električno osvetljenje, a ne na svetlo od sveće), ili "uključi/isključi televizor/kompjuter...", a ne: "upali/ugasi svetlo/televizor/kompjuter/frižider/šporet/rernu-na struju..."

Sa druge strane, ako želim nekome da kažem da ugasi sveću, ili vatru u kaminu, to ću mu i reći.

Сачувана
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #23 у: 18.12 ч. 28.05.2014. »

Наравно, то је на вама, и зависи од вашег личног језичког осећаја. Оно што смо хтели да кажемо је да су оба пара исправна у овој употреби, али то не значи да их сви морају користити као такве. Једноставно значи да другима не требају пребацивати да су 'неписмени', само зато што ове речи доживљавају као делимичне синониме (наравно, не можете 'укључити ватру').
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
posetilac
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #24 у: 04.00 ч. 29.05.2014. »

Цитирано: VladKrvoglad link=topic=5273. msg69858#msg69858 date=1401268602
Pitanje za Posetioca:
Ako sijalica ne gori ("pa se ne moze ugasiti"), kako oznaciti 'pregorelu sijalicu (ako nije gorela, nije mogla ni pregoreti?).  Mozda 'presijala'?
Da li je pregoreli kompjuter ili televizor 'preukljucen'? Mozda 'preiskljucen'?
Hmmm.  Iz-KLJUC-iti, ukljuciti. . . ?
Vrata se otvaraju kljucem, a televizor, sijalica ili kompjuter bas i nisu opskrbljeni nekom kljucaonicom. . . ?

Moj odgovor je da ne postoji ni "pregorela sijalica", vec samo ispravna i neispravna sijalica.
Racunar ne moze pregoreti vec se samo moze pokvariti odnosno postati neispravan.

Kada bi isao tom logikom u svakoj reci bi nasao deo neke reci koja nema veze sa njom.
SIJA-LICA, GORE-LA.
Sad ja tebe da pitam kakve veze ima sijalica sa licem ili gorela sa gore?
To sto ti pises mi vise lici na ono sto je na primer Vudu Popaj radio u svojim pesmama, ali to nema mnogo veze sa jezikom.

Ako pogledas sinonime za rec ukljuciti, nigde neces naci nista sto ima veze sa kljucem.
Ako pogledas sinonime za rec upaliti, prvo na sta ces naici je rec vatra.
Ukljuciti znaci pritismuti prekidac i time neki uredjaj dovesti u radno stanje.
Drugo znacenje reci ukljuciti je pridruziti (na primer ukljuciti se u raspravu).
Pa i u ovom slucaju ima smisla, jer uredjaj koji ukljucujemo u stvari pridruzujemo ostalim uredjajima koji su vec prikljuceni na elektricnu mrezu.

Dakle "ukljuciti" je mnogo blize onom za sta se koristi, nego rec upaliti, kojoj je osnovno znacenje pravljenje vatre.
Ne palimo mi vatru u sijalici, vec je samo prikljucujemo na izvor elektricne energije.

Ja sam samo pobornik da iz upotrebe treba izbaciti termine koji su previse dvosmisleni, a upaliti je previse dvosmisleno kada se radi o raznim uredjajima
Ja cu uvek reci "pokreni automobil", a kad mi neko kaze "upali automobil" ja mu odgovorim "daj mi sibicu".

Takodje nikada necu upotrebiti ni rec kompjuter, jer imamo idealan prevod tog uredjaja "racunar".
Uredjaj koji jedino zna da racuna i sve sto radi, radi na bazi tog racunanja.
Za neke stvari nemamo dobar prevod i koristimo engleske nazive, ali u ovom slucaju je nepotrebno da koristimo englesku rec, kad vec imamo nasu.
Kad mi neko kaze kompjuter umesto racunar isto se osecam kado da mi je rekao "imam filing" umesto "imam osecaj".

Odoh ja daleko od teme. . .
Сачувана

posetilac
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #25 у: 04.49 ч. 29.05.2014. »

Цитирано: s. z.  link=topic=5273. msg69857#msg69857 date=1401242654

То да ли би било повољније да се у значењу које се односи на електричне уређаје употребљава искључиво други пар, није повезано са чињеницом да је први пар речи у употреби, и да је био у употреби пре настанка другог пара.  Значи, нема истине у тврдњи да први пар речи није исправно употребљавати под овим значењима.  Можемо из практичних разлога рећи да се треба дати предност другом пару, али никако да није исправно речи 'упалити телевизор'.

Taj prvi par je bio u uptrebi, ali se iskljucivo koristio za vatru.
Drugi par reci se koristi za pokretanje masina i elektricnih uredjaja.
Ja ne vidim apsolutno nikakvu vezu izmedju vatre i struje.
Dakle termine koji se koriste za jednu stvar, poceli smo da koristimo za drugu stvar koja nema apsolutno nikakve veze sa prvom.

"Upaliti televizor" je ispravno isto onoliko koliko je ispravno "ukljuciti svecu".

Kao sto sveca nema nikakav prekidac kojim bi je ukljucili, tako ni televizor nema nikakav fitilj koji bi mogli zapaliti i naterati ga da gori.

Nije ispravno ni reci "upaliti motor".  Pokretanjem motora mi samo palimo benzin u tom motoru, ali to je samo jedna od stvari koje se desava.  Motor pocinje da radi, osovine i zupcanici se pokrecu, dakle pokrece se stotinu drugih aktivnosti sem tog gorenja benzina.
Uostalom postoje i elektricni automobili, koji ne koriste benzin,pa kod njih nista ne palimo.
Dakle ispravno je je reci  "pokrenuti motor" , a ne "upaliti motor".

Evo na primer jedne danasnje vesti:
"(TENT) u Obrenovcu danas je priključen na sistem blok B1"
Kako bi vam izgledalo da pise:
"(TENT) u Obrenovcu danas je upaljen blok B1"
ili
"(TENT) u Obrenovcu danas je zapaljen blok B1"
Huh
Pismen covek bi pomislio da je tamo izbio veliki pozar.

Pozovite vatrogasce i recite im "upalile su mi se zavese u stanu".
Doci ce da gase pozar.
Pozovite ih i recite im da vam se upalio televizor.
Spustice vam slusalicu misleci da ih zezate, a vama televizor stvarno izazvao pozar.

Da li je ovo dovoljan razlog da shvatimo da je taj termin "upaliti" pogresan?

Сачувана

Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.942

« Одговор #26 у: 08.04 ч. 29.05.2014. »

Iz tumacenja jezika najpre treba izbaciti bukvaliyme i prihvatiti da jejeyik nesto mnogo vise od pukih pravila i da mu magiju daje upravo to sto je prilagodjiv.

Inace, sijalica stvarno gori, samo nema veliki plamen. A kad crkne, upravo najcesce crkne jer pregori vlakno.

Сачувана

s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #27 у: 08.27 ч. 29.05.2014. »

Управо о томе се и ради - о буквализмима. Хвала Пеђа.

А и за то друго сте управу. Влакна сијалице се усијају у присуству високе температуре, и да унутар сијалице има кисеоника, било би и пламена.

Посетилац, опет се враћате истом погрешном приступу. Језик није математика. Језик може бити наизглед нелогичан, а значење речи се не може ограничити на искључиво оно што је буквално. При том, очито не разликујете значење речи 'упалити', 'запалити', 'прикључити', 'укључити' а вероватно ни 'спалити'. Реакција ватрогасаца није мерило исправности језика, али кад смо већ ту, 'упалити' не одговара тој реченици. Завесе се могу само 'запалити'. 'Упалити' има друге конотације. Исто тако, и кућа бива запањена (а не 'упаљена'), итд. Наравно, битно је комуницирати што јасније, па би у конверзацији са ватрогасцима било пожељно изоставити све речи изведене из 'палити', ако код вас нема ватре. Било би још пожељније да се једна хитна служба не омета на дужности.
« Задњи пут промењено: 08.53 ч. 29.05.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
VladKrvoglad
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #28 у: 20.17 ч. 29.05.2014. »

Posetilac, tebi su sijalice 'is-PRAV-ne' ili 'ne-is-PRAV-ne'?

Znaci, sinonimiziranje i implikacija: pravost=linearnost -> ekonomicnost -> delotvornost ->delanje = ispravnost  je tebi sasvim normalno. (Meni jeste!)
Ili mozda preferiras sledecu etimologiju: pravo = dobro, krivo = nije dobro, ispravno = dobro radi, neispravno = ne+dobro radi? (I ovo "pije vodu", ako razumes sta hocu da ti kazem?)

Ali uprkos tome ti nije logicno povezivanje: vatra gori - daje svetlost. Sijalica daje svetlost - zato 'gori'?

Uzgred, govoreci o "jeziku", zasto se ne bunis sto je govorni sistem nazvan po organu u ustima?
Ili  tu ipak prihvatas (ispravnu) logiku da jezik sudeluje (izmedju ostalih organa poput: usne i nosne duplje, pluca, glasnih zica, mozga, ili cak - posredno -  i usiju!), a u proizvodnji zvukova koji omogucavaju govor?

Ja tebe razumem: besan si sto ljudi nisu u stanju da od pocetka svoje istorije racionalizuju sporazumevanje uvek na isti nacin, uprkos razlici u vremenu, prostoru, okolnostima, licnom dozivljaju novih i starih pojava i dogadjaja, tradiciji, fizickim osobinama (gluvoca, na primer) ili mentalnim mogucnostima, govornim manama - i stoga se onaj jedan jedini jezik (pro)govoren pre toliko i toliko desetina hiljada godina - rasuo na danasnjih toliko i toliko hiljada razlicitih jezika?

Mislim da ti uopste ne razmisljas duboko o jeziku Smiley

« Задњи пут промењено: 20.20 ч. 29.05.2014. од VladKrvoglad » Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #29 у: 20.37 ч. 29.05.2014. »

Uzgred, iako ti je vec Pedja predocio da sijalicno vlakno zaista gori (doduse u skoro vakuumu, te otud gori bar 1000 casova, a ne samo par sekundi) - sto cak i po tvojim kriterijumima cini opravdanim upotrebu glagola "upaliti", ja bih se osvrnuo na ovu tvoju logiku:

Ako pogledas sinonime za rec ukljuciti, nigde neces naci nista sto ima veze sa kljucem.
Ako pogledas sinonime za rec upaliti, prvo na sta ces naici je rec vatra.
Ukljuciti znaci pritismuti prekidac i time neki uredjaj dovesti u radno stanje.
Drugo znacenje reci ukljuciti je pridruziti (na primer ukljuciti se u raspravu).
Pa i u ovom slucaju ima smisla, jer uredjaj koji ukljucujemo u stvari pridruzujemo ostalim uredjajima koji su vec prikljuceni na elektricnu mrezu.

Dakle "ukljuciti" je mnogo blize onom za sta se koristi, nego rec upaliti, kojoj je osnovno znacenje pravljenje vatre.

Ako bi potrazio znacenje reci "kljuc", nasao bi da ono znaci i nesto sto itekako ima veze sa gorenjem: kljucanje.
Prema tome, tvoja 'direktna racionalna veza sa funkcijom aktiviranja-deaktiviranja sijalice/zarulje' je jos indirektnija od upotrebe glagola 'paliti'.

Koristim priliku da ti ukazem koliko je duboko usadjen ovaj mehanizam "asocijativnosti-povezivanja po analogiji-po osobini" itd.

Ta ista rec "kljuc" je i ime jednog grada. Naravno da je moguce da je grad bio 'kljuc odbrane', pa otud 'Kljuc'.
Ali, mnogo je verovatnije da je doticno naselje mnogo starije, te da je nastalo na mestu gde reka 'kljuca'. Pri cemu reka ne kljuca jer je dostigla 100 stepeni celzijusa, vec je naisla na neki 'kazan', te je "uzburkana" (nadam se da razumes da na reci nema 'bure', ali sta da radim, nedostaju mi 'racionalne' reci!?)
Сачувана
posetilac
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #30 у: 21.28 ч. 29.05.2014. »

Vlakna u sijalici se usijaju, zbog visoke temperature koju izaziva elektricna struja koja napaja tu sijalicu.
Ali to sto su usijana i dalje ne znaci da gore.  Velika je razlika izmedju usijanja i vatre.
Osnovna funkcija vatre je da materijale koji gore pretvara iz jedng agregatnog stanja u drugo.  Dakle to je hemijska reakcija, a toplota i svetlost su samo nus-pojave te reakcije.
Dalje, voleo bih da mi neko od vas definise pojmove "upaliti" i "zapaliti" pa da vidim koja je to razlika izmedju ta dva termina.
Ja ne vidim razliku.

Slazem se da jezik nije matematika, ali nije ni stocna pijaca na kojoj ce se izrazavati kako ko pozeli.

Ovaj primer sa vatrogascima sam vam naveo, samo zato sto mi se bar 20 puta desilo da slusam nekog ko pogresno koristi tu  rec "upaliti" i uz jos par lose upotrbljenih reci ja pomislim da prica o nekom pozaru.  Po nekoliko minuta mi treba da iz tog ragovora shvatim da ne prica o pozaru nego o ukljucenju nekog uredjaja.  E sad zamislite, ako ja koji ceo zivot govorim ovaj jezik, ne mogu da se sporazumem sa svojim zemljakom, kako li je tek nekom strancu koji je naucio nas jezik???

U svakom jeziku postoje termini koji su dvosmisleni, ali samo iz razloga sto ne postoje odgovarajuci termini za sve stvari.
Ali ako imate odgovarajuci termin za nesto, a umesto njega koristite neki koji je dvosmislen, onda se to kratko i jasno zove pogresnim.
"Ukljuciti" je sasvim precizan termin, a "upaliti" maksimalno dvosmislen i pogresan.

Inace "u moje vreme" su u skolama organizovana takmicenja "mladih lingvista" (tako su se tada zvala).
Od skolskih, opstinskih, prego regionalnih do republickih.
Na jednom od tih takmicenja stigao sam do republickog i zauzeo 3.  mesto, pa se usudjujem da za sebe kazem da znam ponesto o nasem jeziku.

Ovo sto vi pisete je linija manjeg otpora.
Lakse je za sve tvrditi da je ispravno, nego uciti pismenost.
Ispada da pismeni ljudi treba da postanu nepismeni da bi mogli da se sporazumevaju sa nepismenima?

A da se ne lazemo, polovina danasnje Srbije je blago receno nepismena.
"Prosetajte" malo internetom i citajte razne komentare obicnih ljudi.
Svaki drugi pise "ti bih", "patrijota", "srbski", "pojen", "Nola" (umesto Noleta Djkovica) itd.

kada sam ja isao u skolu, sa takvim neznanjem se nije mogao zavrsiti ni drugi razred osnovne skole, a neki od ovih nepismenih su stigli do fakulteta.
Moja komsinica koja je zavrsila medicinu kaze da radi na "POLU KLINICI".  :)
Mislim da je svaki komentar suvisan.

Nepismeni su na zalost preovladali i polako ali sigurno unistavaju ovaj nas lepi jezik.

Сачувана

VladKrvoglad
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #31 у: 22.12 ч. 29.05.2014. »

Vlakna u sijalici se usijaju, zbog visoke temperature koju izaziva elektricna struja koja napaja tu sijalicu.
Ali to sto su usijana i dalje ne znaci da gore.  Velika je razlika izmedju usijanja i vatre.
Osnovna funkcija vatre je da materijale koji gore pretvara iz jedng agregatnog stanja u drugo.  Dakle to je hemijska reakcija, a toplota i svetlost su samo nus-pojave te reakcije.

Vlakna se u sijalici usijaju, ali takodje i gore: gorenje je oksidacija a totalni vakuum ne postoji. Zbog tog gorenja sijalica na kraju i 'izgori'. Da je vakuum potpun, trajala bi doveka.
Ali, cak i da nije tako, meni je etimologija povezivanja sa svetloscu vatre - sasvim dovoljna.
Ako napustimo takav nacin razmisljanja, izgubicemo, na primer, poeziju. Da li treba da vam objasnjavam koliko je stilskih figura bazirano na ovom mehanizmu?

Dalje, voleo bih da mi neko od vas definise pojmove "upaliti" i "zapaliti" pa da vidim koja je to razlika izmedju ta dva termina.
Ja ne vidim razliku.

Ovo jesu sinonimi. Ja pak ne vidim problem u tome sto se glagol 'upaliti' koristi i za ukljucivanje necega: motora, motorne testere, svetiljke, auta, mozdanih vijuga...
Stavise, veoma mi je zivopisan i izraz 'kresni': svetlo, motorku, auto...cak i zensku! Smiley)))

U svakom jeziku postoje termini koji su dvosmisleni, ali samo iz razloga sto ne postoje odgovarajuci termini za sve stvari.
Ali ako imate odgovarajuci termin za nesto, a umesto njega koristite neki koji je dvosmislen, onda se to kratko i jasno zove pogresnim.
"Ukljuciti" je sasvim precizan termin, a "upaliti" maksimalno dvosmislen i pogresan.

Pa vi koristite 'svoj' izraz - niko vam ne brani. On svakao jeste takodje ispravan. Uzgred, jos mi ne odgovoriste na pitanje, "sta mislite o etimologiji 'vaseg' izraza uKLJUCiti"?

Ovo sto vi pisete je linija manjeg otpora.
Lakse je za sve tvrditi da je ispravno, nego uciti pismenost.
Ispada da pismeni ljudi treba da postanu nepismeni da bi mogli da se sporazumevaju sa nepismenima?

Nepismeni ce uvek postojati. Vecina njih ce i zauvek to ostati.
Problem je sto smo svi mi pomalo nepismeni. Priznajem, i ja - takodje.
Ali i vi koji se busate u svoju pismenost - kada bih vam ukazao koliko ste puta vi pogresili u (ne)upotrebi zareza, shvatili biste (videh negde u jednoj od vasih replika i vase: "Bi ste"!) da se vas primer sa kraljem i pomilovanjem mogao odnositi i na vas - u smislu osobe koje je zatvorenika pogubila zbog nepoznavanja zareza...)
Precesto koristite i kombinaciju da+prezent umesto infinitiva, na primer...

Nepismeni su na zalost preovladali i polako ali sigurno unistavaju ovaj nas lepi jezik.

Slazem se da je 'polUklinika' i slicno - katastrofa.
Pod uslovom da se zena nije zezala? Kao sala je izvanredno! ("DOKTOR U AMERICI RADI U POLIKLINICI, A JA OVDE U POLUKLINICI")
Slazem se i da je sasvim moguce da se neko od studenata medicine zezao na temu polovnosti nasih klinika - gde je sala postala toliko rasprostranjena, ali nakon nekog vremena i nesmesna - da su manje pametni to onda poceli bukvalno shvatati. I uveli u svoj recnik.
To sam par puta sretao i ja na ovom forumu: mlade ljude koji cinican nacin izrazavanja drugih preuzmu za normu. I onda vise ne znaju sta je pravo znacenje...
Ali to su stvari protiv kojih se svi borimo.

Ali osiromasivati jezik svodjenjem na racionalnu funkcionalizaciju - nije resenje.
Treba poceti od sebe. Ja na ovom forumu ucim. Ucim se i pismenosti.
Сачувана
posetilac
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #32 у: 22.27 ч. 29.05.2014. »

Цитирано: Pedja link=topic=5273. msg69877#msg69877 date=1401343472
Iz tumacenja jezika najpre treba izbaciti bukvaliyme i prihvatiti da jejeyik nesto mnogo vise od pukih pravila i da mu magiju daje upravo to sto je prilagodjiv.

Inace, sijalica stvarno gori, samo nema veliki plamen.  A kad crkne, upravo najcesce crkne jer pregori vlakno.

Ostao sam bez teksta!

Sijalica ne gori i nema nikakav plamen ni mali ni veliki.
Zbog malog otpora u vlaknima, a velike jacine struje koja kroz ta vlakna prolazi, sama vlakna se zagrevaju.
Vakum u telu sijalice ne dozvoljava tim vlaknima da se zapale, pa ona ostaju u stanju stalne zagrejanosti.  Svetlost koju proizvodi to zagrejano vlakno nije jaca os svetlosti koju pravi zar cigarete, ali staklo kojim je oblozena sijalica tu svetlost pojacava nekoliko stotina puta.
Nama tu nikakvog ni plamena, ni vatre, ni gorenja.

Samo sta reci za ovo "sijalica crkne"?
Crknuti (krepati, uginuti) moze neka bolesna zivotinja ili drugo zivo bice, a ne sijalica niti bilo koja druga stvar.

Da li je i ovo "crknuti" magija jezika?
To su sve narodni izrazi koji nikako ne mogu biti deo knjizevnog jezika.
Ako cemo svaku rec iz naroda i sa ulice ubacivati u zvanicni jezik i proglasavati je ispravnom, onda nam pravopis ne treba.
Gramatika nam ne treba.  Ucenje jezika u skoli je potpuno nepotrebno i cisto gubljenje vremena.

Svaki dugi stariji covek racunar zove "sokocalo".
Posto jezik ima toliku magiju, evo ja proglasavam rec "sokocalo" kao sasvim ispravan naziv za computer.

Kada sam ja isao u skolu, profesorka jezika je za ovo "upaliti televizor" u nekom sastavu, davala dve ocene manje, a za "crkla sijalica" cistu jedinicu.

Nema na zalost u jeziku nikakve magije, vec naprotiv samo pravila koja su mnogo slozenija i teza od na pimer pravila u matematici.
Prvo i osnovno pravilo u jeziku je da svaka recenica mora biti maksimalno razumljiva i sa sto manje dvosmislenosti.

Kada kazes da ti je crkla sijalica, nepismen covek ce verovatno shvatiti da ti je sijalica prestala da radi.
Na zalost neki pismen covek ce pomisliti da si imao neku zivotinju koja se zvala Sijalica i da je ta zivotinja uginula.

E upravo je to ta dvosmislenost o kojoj vam pricam i koja odredjuje da li je nesto ispravno ili ne.

Na kraju vidim da ste Vi neki moderator na ovom sajtu.
Sajt o Srpskom jeziku uredjuje osoba koja pise "crkla sijalica"?

Mislio sam da je ovo neki ozbiljan sajt, a ne humoristicki forum.
Izvinite na smetnji!

Predlozio bih vam samo da promenite naziv sajta u "Nesrpski jezik".
POZDRAV

Сачувана

VladKrvoglad
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #33 у: 22.46 ч. 29.05.2014. »

Posetioce, imao sam i ja jednom takvu bukvalnu profesorku. Ipak sam uspeo da sacuvam svoje mentalno zdravlje.
Secam sa da je jednom pricala o Ilijadi, i navela primer 'belolakte' Andromahe'.
Prozvala mene da pojasnim malo taj epitet - i ja tu odgovorim: "Zene vladajucih slojeva nisu morale raditi u polju gde sunce opali put zena koje jesu morale raditi. Bogate zene su takodje imale haljine sastavljene od mnogo materijala - dokaz bogatstva. Ali su im iz ovih razloga ruke ostajale umotane i zasticene od sunca, pogotovo unutrasnji delovi laktova."
Umalo keca nisam dobio!
Evo sta je ona navela kao razlog: "Kada se kupamo, cesto zaboravimo da operemo laktove. Andromaha je belolakta jer je oprala laktove!" Smiley)))

Ziv ti nama bio, ako ista shvatis od ovoga sto smo ti pokusali reci! Smiley
Сачувана
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #34 у: 23.05 ч. 29.05.2014. »

Посетиоче, препоручујем вам да оне с којима водите дискусију не третирате за идиоте, јер тиме ускраћујете могућност наставка дискусије, и разговор срозавате на ниво свађе и надметања у тврдоглавости.

Већ вам је јасно показано да том вашем примењивању половичне математичке логике, засноване на вашем произвољном избору 'правог' значења речи - које се не подудара са речничком дефиницијом - нема места у говору о језику. Језик је један сложен, органски систем, исувише комплексан да би био подложен ситничарској логици коју заступате. Ви крајње омаловажавајуће говорите о својим неистомишљеницима као 'непосменима', уверени да поседујете виши разум. Јасно је да у овом случају није тако, јер је систем идеја који заступате крајње прост и недорастао комплексности језика.

Мислим да је битно навести и то не схватате значење израза 'књижевни језик'. Књижевни језик није ни стандардни језик, ни норма. Тиме, није могуће говорити о томе шта треба а шта не треба 'упуштати' у књижевни језик.

Зашто не покушате да одговорите на оно што је Влад рекао? Зашто користите израз 'језик', када је то првобитно био израз за део тела, баш као што је и 'цркнути' значило само 'умрети' (у односу на неку животињу)?

Задужени за стандардни језик, као нормирану целину и основни медијум комуникације у јавној сфери, просвети, науци, медијима и сличном, требјуа да настоје ка стандардизацији, очувању и унапређењу изражајне моћи нашег језика, чувању нашег језичког блага и успостављању услова под којима стандардни језик може да остане медијум комуникације међу што већим бројем људи, раздвојеним временом и простором. То подразумева сложан приступ унутар кога има места и вашим идејама, али никако искључиво таквим идејама, јер би то довело до деволуције и примитивизације језика, као и губитка изражајне моћи. Укратко, радило би се осакаћењу језика ка медијума комуникације и чувању језика из корена традиције чији је део.
« Задњи пут промењено: 23.43 ч. 29.05.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
posetilac
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #35 у: 00.09 ч. 30.05.2014. »

Poceli smo pricu o tome sta je ispravno, a sta nije.
Sa stanovista narodnog ili ulicnog jezika sve je ispravno, ali sa stanovista sluzbenog jezika i pravopisa, odnosno jezika koji se uci u skoli mnogi termini koje koristimo u narodnom jeziku su neispravni.
(Ovo knjizevni jezik je bio moj lapsus).

Rec jezik mozda nije najbolji termin , ali taj termin se koristi od nastanka naseg jezika i do danas nismo nasli ni jedan drugi termin za to sto predstavlja.

"Upaliti sijalicu" ili "crkla sijlica" je nesto sto se koristi samo u narodnom jeziku, nesto sto se koristi jedva pedesetak godina i jos uvek se ne nalazi u sluzbenom jeziku.
Mozda ce se za 100 godina naci u sluzbenom jeziku, i tada ce se smatrati ispravnim.
Ali dok ti termini ne udju u sluzbeni jezik bice neispravni.

Narod je sklon da stalno izmislja neke nove termine. Neki od tih termina postaju opsteprihvaceni, ali ispravnim se smatraju tek kada postani sastavni deo sluzbenog jezika.
Dakle sluzbeni jezik je jedino merilo da li je nesto ispravno ili ne.
Ako nije tako, onda uopste nema potrebe da raspravljamo o tome da li je nesto ispravno ili ne.
Napravimo jednostavnu anketu koliko ljudi koristi neki izraz i odmah znamo da li je ispravan ili ne.
Ja sam tako protumacio sve vase komentare.

Jedan moj kolega sa posla koji tesko pamti reci je ultrazvuk nazvao USB. Sada iz cistog zezanja cela firma umesto ultrazvuk govori to USB.
Zamislite da se sada to prosiri i da pola Srbije pocne tako da prica.
Za 50 godina ce se na nekom ovakvom forumu ozbiljno raspravljati da li je USB ispravan termin za ultrazvuk.
Valjda ste i vi nesto zakljucili iz ovoga?

Na kraju nisam zeleo nikog da vredjam niti potcenjujem, ali stvarno ne mogu da verujem da neko pise "crkla sijalica", a uredjuje forum o Srpskom jeziku.
To meni izgleda kao da slep covek pilotira avionom.
Ponavljam bez ikakve uvrede, ali meni to tako deluje.
Ne znam sta ste vi radili u skoli, kada ni tako jednostavne stvari niste savladali?
Samo mi nemojte reci da je i "crkla sijalica" ispravno, jer idem odmah da pravim peticiju da se skolstvo u Srbiji potpuno ukine.
Zasto bi deca gubila 10-20 godina zivota, kada sve sto nauce - nauce iskljucivo na ulici.

Mozda sam ja pao sa neke druge planete, ali ovde sam ocigledno zalutao.

Сачувана

Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић

« Одговор #36 у: 08.22 ч. 30.05.2014. »

Sijalica ne gori i nema nikakav plamen ni mali ni veliki.
Zbog malog otpora u vlaknima, a velike jacine struje koja kroz ta vlakna prolazi, sama vlakna se zagrevaju.
Vakum u telu sijalice ne dozvoljava tim vlaknima da se zapale, pa ona ostaju u stanju stalne zagrejanosti.  Svetlost koju proizvodi to zagrejano vlakno nije jaca os svetlosti koju pravi zar cigarete, ali staklo kojim je oblozena sijalica tu svetlost pojacava nekoliko stotina puta.
Nama tu nikakvog ni plamena, ni vatre, ni gorenja.

Ja sad nemam dvojbe, ovakvi tvoji stavovi su čista posledica neznanja.

Inače, kad pročitač u novinama da je neki govornik zapalio masu, jel se odmah zgroziš od tog masovnog pokolja?

Сачувана

s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #37 у: 21.47 ч. 30.05.2014. »

Само да знате, стакло око сијалице има само једну функцију, а то је да одржи стање вакума. Такође, светло није могуће 'појачати'. Можете га фокусирати итд., али укупна 'количина' (извините, не знам како се то прaвилано каже на српском.. ваљда кумулативна емисија?) светлости остаје иста.
« Задњи пут промењено: 21.53 ч. 30.05.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
posetilac
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #38 у: 03.52 ч. 31.05.2014. »

Inače, kad pročitač u novinama da je neki govornik zapalio masu, jel se odmah zgroziš od tog masovnog pokolja?

Ne zgrozim se od masovnog pokolja, ali se zgrozim zbog cinjence da neko toliko nepismen radi kao novinar u tim novinama.
Ranije, dok je ova zemlja bila mnogo pismenija, novinari su pisali o "ovacijama okupljenih gradjana", a za "zapaljenu masu" su dobijali momentalni otkaz sa posla.
Pre par dana procitam vest od svega 4 recenice. Vest je o nekom sportisti koji se povredio tako sto je "pao sa bicikle".
Ja mogu da razumem da neki polupismeni seljak kaze u nominativu "bicikla" i pao sa bicikle, ali ne mogu da shvatim da jedan novinar moze da bude toliko nepismen. Ocigledno je da u pitanju nije slucajna greska u kucanju slova, vec cisto neznanje.
To je samo jedan primer, a svaki dan bih vam mogao pronaci po 50 takvih primera novinarske nepismenosti.

Ne tvrdim za sebe da sam  najpismeniji, samo sam rekao da znam ponesto o nasem jeziku.
Normalno da i u mojim komentarima ima pravopisnih gresaka, ali ne trudim se da napisem literarni sastav, vec komentar koji ce drugi moci bez problema da procitaju i razumeju. Pa u startu je greska sto ne koristim nasa slova, vec samo slova engleske abecede.

I najpismeniji ljudi ce napraviti neku pravopisnu gresku. Medjutim velika je razlika u tome kakva ce to greska biti:
da li ce greska biti nesto sto se uci na fakultetu, ili nesto sto se uci u prvom-drugom razredu osnovne skole.
Kada neko napravi gresku iz nekih kompleksnih oblasti pravopisa, ili u zurbi negde izostavi zarez ili veliko slovo, tu nema puno mesta za kritiku.
Medjutim kada neko pravi takve kardinalne greske, koje ne bi smeo da pravi ni u drugom razredu osnvne skole, sta drugo moze covek da mu kaze nego da je nepismen?

Danasnja pismenost u Srbiji je katastrofalna. Nepismeniju smo nego sto smo bili pre 150 godina.
Puno komuniciram sa ljudima i u to sam se uverio. Od 100 ljudi koje upoznam, bar 50 su nepismeni.
Mnogi od njih imaju zavrsene fakultete, ali su i pored toga nepismeni.
Pisu "ti bih", "bijo sam", "malo mi je hvalilo" i sl.
Ono za "polu klinika" nije nikakva sala. Ta zena stvarno misli da se mesto gde ona radi tako zove.
Na ovu vest "pao sa bicikle", javilo se stotinjak ljudi da nesto komentarisu. Ni jedan od njih nije ni primetio tu glupost. Samo jos jedan dokaz koliko smo pismeni. Tek kada sam ja poslao komentar ukazujuci na gresku, neko malo pismeniji je to bicikle promenio u bicikla.

Ako su nam novinari nepismeni, ako je krem ovog drustva nepismen, sta mozemo da ocekujemo od obicnih ljudi?
Samo da budu jos nepismeniji.
Secam se, pre dvadesetak godina kada je uveden parlamentarizam u Srbiji, da su se pojvili neki polupismeni politicari koji su svoje govore zapocinjali sa "Sto se tice toga i toga..."
Ispocetka su se svi smejali toj formulaciji "sto se tice", medjutim danas na to vise niko ne obraca paznju i ta fraza je postala opsteprihvacena.
Evo i ja sam ponekad nesvesno upotrebim tu glupu frazu.

Slazem se da je svaki jezik sklon promenama i da se menja.
Medjutim problem je u tome sto nas jezik uglavnom menjaju nepismeni ljudi.
To je ono sto meni najvise smeta.
Nemam nista protiv uvodjenja novih termina u jezik, ali kada vidim da se neki termini uvode samo zbog naseg neznanja moram da se borim protiv toga.

Nismo mogli da naucimo da elektricni uredjaji rade i da mogu da prestanu da funkcionisu.
Nismo mogli da naucimo da se za uredjaje koristi izraz "pokvariti", a da se za ziva bica koriste izrazi "crknuti", "uginuti", "umreti".
Ta dva razlicita termiina nam pomazu da napravimo razliku izmedju zivih bica i uredjaja.
Posto nismo mogli da naucimo te osnvne stvari, koristicemo pogresne termine i na kraju ih proglasiti ispravnim.

Ako televizor koji se pokvario moze da crkne, onda i pas koji je crkao moze da se pokvari.
Kako bi vama izgledalo da vam ja napisem " pokvario mi se pas"?
E pa isto tako se ja osecam kada procitam "crkao mi televizor".
Nije ovo nikakav bukvalizam vec samo logika koju vi koristite.
Vi sami procenite ko je ovde pismen, a ko nepismen.

Pre 20-30 godina takvi pogresni termini nisu mogli postati ispravni, ali danas mogu, iz prostog razloga sto su danas nepismeni u vecini.
Evo ja mogu da kupim nekoliko TV stanica, desetak novina i da na svakom od tih medija redovno upotrebljavam termin "pokvario mi se pas".
Garantujem vam da ce za 10 godina taj termin postati opsteprihvacen i da ce ga svi najnormalnije koristiti.
Posto je opsteprihvacen, postace i ispravan, zar ne?
Samo mali broj pismenih ljudi nece prhivatiti taj termin, jer ce uvek biti svesni da je taj termin u jezik uvela neka budala.

Zakljucak:
Umesto da jezik unapredjujemo mi ga unazadjujemo i ako ovako nastavimo za 50 godina necemo moci medjusobno da se sporazumevamo, jer ce nam trebati prevodioci sa jezika pismenih na jezik nepismenih i obrnuto.

Сачувана

posetilac
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #39 у: 04.08 ч. 31.05.2014. »

Ja imam veliku "dvojbu" da li mi ovde razgovaramo o srpskom ili o hrvatskom jeziku?

Postovani administratore, o "dvojbi" mozemo razgovarati na sajtu o hrvatskom jeziku.
A na sajtu o srpskom jeziku trebali bi da pricamo o "dvoumljenju".

Mislim da je ovo cisto gubljenje vremena, jer raspravljam o jeziku sa ljudima koji ni sami ne znaju koji jezik koriste.

Moderatoru "crkla sijalica", administrator ima "dvojbu", a sajt se zove "Srpski jezik".

Da li da se smejem ili da placem?

Ipak svaka vama cast, naseo sam na ovaj naslov "Srpski jezik".

Stvarno sam pomislio da je ovo neki ozbiljan lingvisticki sajt, a ne udruzenje sarlatana.

Сачувана

VladKrvoglad
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #40 у: 04.18 ч. 31.05.2014. »

Ja imam veliku "dvojbu" da li mi ovde razgovaramo o srpskom ili o hrvatskom jeziku?

Postovani administratore, o "dvojbi" mozemo razgovarati na sajtu o hrvatskom jeziku.

Mislim da je ovo cisto gubljenje vremena, jer raspravljam o jeziku sa ljudima koji ni sami ne znaju koji jezik koriste.

Moderatoru "crkla sijalica", administrator ima "dvojbu", a sajt se zove "Srpski jezik".

Da li da se smejem ili da placem?

Ipak svaka vama cast, naseo sam na ovaj naslov "Srpski jezik".

Stvarno sam pomislio da je ovo neki ozbiljan lingvisticki sajt, a ne udruzenje sarlatana.

Jeste, Posetioce: mi smo Hrvati i sarlatani jer TI ne smatras tacnim ono na sta si ovde naisao!? Smiley))

Сачувана
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #41 у: 14.40 ч. 31.05.2014. »

Какве глупости, какво трећеразредно резоновање, каква свадљивост, ускогрудост и опседнутост ситницама без разумевања контекста. Ово мора да је О'Мали.

Нећу даље читати ваше коментаре, јер не поседујем неопходан ниво сталожености и отпорности.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић

« Одговор #42 у: 10.36 ч. 04.06.2014. »

Ranije, dok je ova zemlja bila mnogo pismenija, novinari su pisali o "ovacijama okupljenih gradjana", a za "zapaljenu masu" su dobijali momentalni otkaz sa posla.

Podseti me na jednog prijatelja koji ima običaj da kaže, dok ima ovaca biće i ovacija...

Sad sam sasvim siguran da su tvoji stavovi posledica neznanja, jer stvarno treba biti dobro neupućen pa ređe upotrebljavane reči proglašavati hrvatskim samo zato što su tamo više u upotrebi.

Preostalo je još samo da nas ubeđuješ da u imenu sajta treba da stoji 'srbski' umesto 'srpski' i biće sve na svom mestu.

Da se razumemo, tebi niko ne spori da znaš, umeš i govoriš šta god hoćeš i kako hoćeš, pa nemoj ni ti nas ubeđivati da moramo da se služimo jezikom isto kao i ti.

Ali da ti bude lakše, na tvoju inicijativu da ne sramoti više naš lepi jezik, krenuo sam da ugasim forum, ali sam se zapetljao, jer sam shvatio da ne mogu da krenem pošto mi je forum na Internetu i to mogu i ne krećući nigde sa stolice, a onda se setih da ne mogu ni da ga ugasim jer ne gori, pa pomislih da ga isključim ali nisam uspeo da nađem ni ključa ni ključaonice i tako ostade...
« Задњи пут промењено: 10.40 ч. 04.06.2014. од Pedja » Сачувана

s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #43 у: 00.57 ч. 05.06.2014. »

Ali da ti bude lakše, na tvoju inicijativu da ne sramoti više naš lepi jezik, krenuo sam da ugasim forum, ali sam se zapetljao, jer sam shvatio da ne mogu da krenem pošto mi je forum na Internetu i to mogu i ne krećući nigde sa stolice, a onda se setih da ne mogu ni da ga ugasim jer ne gori, pa pomislih da ga isključim ali nisam uspeo da nađem ni ključa ni ključaonice i tako ostade...

Кад га не можете српски (____)ити, нека остане Smiley
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић

« Одговор #44 у: 01.54 ч. 07.06.2014. »

Kasnije sam shvatio da nije mogao ni da ostane jer nije nigde ni krenuo.. ma skomplikovan ovaj nas jezik ako hoces sve da kazes bukvalno...
Сачувана

VladKrvoglad
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #45 у: 16.45 ч. 07.06.2014. »

A zamisli tek da smo poveli neku diskusiju o "mesu jabuke", "srcu stabla", "jagodicama prstiju"...? O "krilima zgrade", "topovskom mesu", "zidnom platnu"...?
Smiley)))
Сачувана
lavandablue
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
Home
Име и презиме:
Ina

« Одговор #46 у: 22.03 ч. 07.06.2014. »

Moj odgovor je da ne postoji ni "pregorela sijalica", vec samo ispravna i neispravna sijalica.
Racunar ne moze pregoreti vec se samo moze pokvariti odnosno postati neispravan.

Takodje nikada necu upotrebiti ni rec kompjuter, jer imamo idealan prevod tog uredjaja "racunar".
Uredjaj koji jedino zna da racuna i sve sto radi, radi na bazi tog racunanja.
Za neke stvari nemamo dobar prevod i koristimo engleske nazive, ali u ovom slucaju je nepotrebno da koristimo englesku rec, kad vec imamo nasu.
Kad mi neko kaze kompjuter umesto racunar isto se osecam kado da mi je rekao "imam filing" umesto "imam osecaj".

Odoh ja daleko od teme. . .

Da, daleko ste otisli od teme i malo ste se rasplinuli.

Najpre, niste u pravu za "gorenje" sijalice, jer klasične sijalice zaista i gore. Žica koja se u njima nalazi se užari, a to je vrsta gorenja. Ali pošto sijalica radi na struju, onda je većini ljudi nekako logično da kažu da se ona uključuje ili isključuje.

Što se tiče kompjutera, apsolutan je apsurd insistirati da iz jezika izbacimo reč kompjuter jer je on po vama "Uredjaj koji jedino zna da racuna i sve sto radi, radi na bazi tog racunanja." - apsolutno netačno.
Kompjuter je mnogo više od uređaja koji zna samo da "računa", jer on nije puki digitron.   

« Задњи пут промењено: 22.10 ч. 07.06.2014. од lavandablue » Сачувана
lavandablue
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
Home
Име и презиме:
Ina

« Одговор #47 у: 22.16 ч. 07.06.2014. »

када бисмо из језика избацили све хомониме и двојне изразе, језик би постао осакаћен.

Poenta ove teme. Tačno.

Osim toga, jezik se konstantno menja, nije fiksna tvorevina, matematička ili hemijska formula nečega pa da se "ne sme" izmeniti, podložan je promenama, evoluira...
Tako je oduvek bilo i biće.
I to ne tvrdim ja, već upravo oni koji su bilo kakvi stručnjaci za bilo koji jezik - filolozi.
Сачувана
MasaMalinovski
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374

« Одговор #48 у: 22.51 ч. 07.06.2014. »

Ako sijalica i kompjuter ne mogu pregoreti, šta moze pregoreti? Svakako ne može drvo pregoreti, ono može samo izgoreti koliko ja znam. Žar moze sagoreti. Papir moze i progoreti. Pile u rerni isto ne moze pregoreti, moze zagoreti.

jel treba da proskribujemo rec pregoreti posto ocigledno nema nikakvu redovnu upotrebu?

edit: vidim sad u recnicima da drvo ipak moze pregoreti i da to znaci...sagoreti, izgoreti, ali ja u zivotu nisam cuo ovo znacenje doticne reci i mislim da je izaslo iz upotrebe.
« Задњи пут промењено: 22.55 ч. 07.06.2014. од MasaMalinovski » Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић

« Одговор #49 у: 01.37 ч. 08.06.2014. »

Uzica ili nit može da pregori. Zato sijalica pregori jer se nakon određenog vremena žarna nit istanji i prekine.
Сачувана

s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #50 у: 02.01 ч. 08.06.2014. »

Наравно. Проблем изнад је био и у томе што је неко везивао горење са пламеном, иако нешто може горети и у одсуству отвореног пламена.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
MasaMalinovski
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:

« Одговор #51 у: 10.22 ч. 08.06.2014. »

zar je bitno to da li zaista nesto gori ili ne, dovoljno je da se ustalio izraz. to nije lingvisticki kriterijum, taj fizikalni supstrat pojave. da smo nekakvi inzenjeri sijalica pa da trazimo najbolji izraz za to onda bi bio kriterijum ali ako pricamo o svakodnevnom jeziku mislim da je smesno da stvarno zamisljamo sta se to desava unutar sijalice kao da je za znanje maternjeg jezika neophodno poznavati funkcionisanje sijalice.
Сачувана
lavandablue
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
Home
Име и презиме:
Ina

« Одговор #52 у: 13.29 ч. 08.06.2014. »

Наравно. Проблем изнад је био и у томе што је неко везивао горење са пламеном, иако нешто може горети и у одсуству отвореног пламена.

pa da, i u celijama naseg tela se desava nekakvo "sagorevanje", i stvarno je sagorevanj eu pitanj u, sam osam ja mal ozaboravila tu biohemiju d abih sad ovde to elaborirala.

Na zdravlje
Сачувана
lavandablue
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
Home
Име и презиме:
Ina

« Одговор #53 у: 13.31 ч. 08.06.2014. »

Angry IZVINJAVAM se Na prEthOdNo nEpRavIlno napisanoj porucI< KompjutEr Mi JE poluDeO> pA nE mogU da je editujEm
Сачувана
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #54 у: 22.25 ч. 08.06.2014. »

zar je bitno to da li zaista nesto gori ili ne, dovoljno je da se ustalio izraz. to nije lingvisticki kriterijum, taj fizikalni supstrat pojave. da smo nekakvi inzenjeri sijalica pa da trazimo najbolji izraz za to onda bi bio kriterijum ali ako pricamo o svakodnevnom jeziku mislim da je smesno da stvarno zamisljamo sta se to desava unutar sijalice kao da je za znanje maternjeg jezika neophodno poznavati funkcionisanje sijalice.

Наравно да није, али покушали смо - Влад и Пеђа далеко боље од мене - да покажемо Посетиоцу да му је аргумент неоснован и из тог угла.

Свакако да је довољно да се усталио израз, осим ако то нарушава комуникацију, или на други начин ствара проблеме и осиромашује језик. Сасвим је небитно чак и да користимо 'давим сијалицу', с тачке гледишта просечног говорника.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
MasaMalinovski
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:

« Одговор #55 у: 23.06 ч. 08.06.2014. »

jasno jasno, samo sam hteo da malo presecem taj sou oko fizike sijalice Cheesy
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 3 4 [Све]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!