Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.45 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [Све]
  Штампај  
Аутор Тема: Ženidba devojaka, udaja momaka, i sl.  (Прочитано 15542 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« у: 02.54 ч. 09.04.2010. »

Јој, то жењење девојака ми не помињите. Sad Само да неко једном не преломи и озваничи такву употребу као стандардну.






>>Mod:Izdvojeno odavde.<<
« Задњи пут промењено: 18.49 ч. 09.04.2010. од Бруни » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #1 у: 09.21 ч. 09.04.2010. »

Stvarno? Ja to nisam primetila. Možda su devojke useljive, a momci nisu, pa se samim tim momci udaju, a devojke žene. Cheesy

Moze biti... Smiley Vise nista nije kao sto je bilo u stara vremena... Cheesy:D:D
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #2 у: 10.43 ч. 09.04.2010. »

Женити се, наћи себи жену тј. супругу... Може и жена да се жени, само не мушкарцем. Smiley

А мушкарац може женидбом и да се „уда“, и тога има сваки дан. Smiley
Сачувана
DM
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 70


« Одговор #3 у: 12.27 ч. 09.04.2010. »

 Lips Sealed Lips Sealed

Stavila sam dva flastera na usta i sela na ruke da ne napišem nešto što ne treba.  Grin
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #4 у: 14.14 ч. 09.04.2010. »

Јој, то жењење девојака ми не помињите. Sad Само да неко једном не преломи и озваничи такву употребу као стандардну.
Ja se bojim da će to toliko da se proširi da neće biti drugog izbora. Mada, ako se ozvaniči biće pravilno, pa nećemo imati oko čega da kukamo više. Cheesy
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #5 у: 17.26 ч. 09.04.2010. »

Има једна песма, тамбурашка, почиње „Где то, кажу, има лепих сека / Хоће бáба да жени менека?“ Један наш из емиграције није могао чудом да се начуди овом стиху јер га је прво разумео да баба хоће да се уда за унука, а потом, пошто је овде у стиху баба отац, да отац хоће да се ожени сином.

Lips Sealed Lips Sealed

Stavila sam dva flastera na usta i sela na ruke da ne napišem nešto što ne treba.  Grin

Неки пример мушке удаје? Smiley

Израз „призетко“ из источне Србије је доста познат. Изненадио сам се кад сам чуо да у западној Босни призетка зову уљез. Grin
« Задњи пут промењено: 17.30 ч. 09.04.2010. од Belopoljanski » Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #6 у: 17.41 ч. 09.04.2010. »

Израз „призетко“ из источне Србије је доста познат. Изненадио сам се кад сам чуо да у западној Босни призетка зову уљез. Grin

Да, ја сам чуо у и. Србији да таквог човека зову перифрастично „зет у кући“.  Smiley
Сачувана
magila
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Branislav Martinović
Струка:
Поруке: 78



« Одговор #7 у: 18.04 ч. 09.04.2010. »

" Аој Јело, пост ти твој,
 чуј шта вели бабо мој:
да идемо да те доведемо."
Моја омиљена.
Сачувана

Са Рузвела се дописујем са такве речи, ко ти са твоји цигани у Пожаревац!
Љуба Мољац
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #8 у: 18.29 ч. 09.04.2010. »

Израз „призетко“ из источне Србије је доста познат. Изненадио сам се кад сам чуо да у западној Босни призетка зову уљез. Grin

Да, ја сам чуо у и. Србији да таквог човека зову перифрастично „зет у кући“.  Smiley

Овде код мене за таквог не кажу ни призетко, ни домазет, него "на миразу". Миливоје је на миразу. Дошао на мираз.
Сачувана
DM
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 70


« Одговор #9 у: 22.30 ч. 09.04.2010. »

Simpatično zvuči ovo "prizetko".  Cheesy Ja sam čula samo da se neko "udao", ako je došao da živi kod žene, odnosno sa njenim roditeljima.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #10 у: 08.07 ч. 11.04.2010. »

Чује се и глагол призетити се. Wink Smiley
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #11 у: 18.59 ч. 16.04.2010. »

I meni smeta česta upotreba oženiti = uzeti sebi za ženu, kao u On je nju oženio. Valjda je pravilan glagol povratni oženiti se nekom ženom.

Koliko znam oženiti (bez se) je na mestu kada je u pitanju starinsko oženio je (otac) sina (nekom ženom).

Ne znam samo da li je tema o ovome ili nečemu drugom. Roll Eyes  Da mi nije nešto promaklo ?
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #12 у: 21.44 ч. 16.04.2010. »

Jeste, baš je o tome tema. Lepo je čitati te opet. Smiley
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #13 у: 21.45 ч. 16.04.2010. »

Има ли удаја везе са глаголом давати? У време настајања ове речи, након брака је млада напуштала кућу својих родитеља и одлазила у дом и породицу младожење, често и у далеки крај. Она је браком мењала дом, средину, посао и начин живота, зато је њеним уласком у браком дат акценат на њен одлазак. Највећа (и једина) промена у животу младожење је та што у свом дому има новог члана, жену са којом је у браку.
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #14 у: 21.37 ч. 17.04.2010. »

Jeste, baš je o tome tema. Lepo je čitati te opet. Smiley

 Smiley Nemoj, molim te, pocrveneću...

Ali mogu da najavim duže odsustvo sa foruma, jer čekamo bebu Smiley, devojčicu (u devetom sam mesecu) ...
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #15 у: 21.55 ч. 17.04.2010. »

Jeste, baš je o tome tema. Lepo je čitati te opet. Smiley

 Smiley Nemoj, molim te, pocrveneću...

Ali mogu da najavim duže odsustvo sa foruma, jer čekamo bebu Smiley, devojčicu (u devetom sam mesecu) ...

Само на време крените у породилиште.  Smiley
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #16 у: 22.09 ч. 17.04.2010. »

Divno! Čestitam! Smiley
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #17 у: 22.34 ч. 17.04.2010. »

Само на време крените у породилиште.  Smiley

Да не буде као на филму: http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=4205.0  Smiley
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #18 у: 08.28 ч. 18.04.2010. »

И ја од срца честитам! Smiley
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #19 у: 10.56 ч. 18.04.2010. »

Ali mogu da najavim duže odsustvo sa foruma, jer čekamo bebu Smiley, devojčicu (u devetom sam mesecu) ...

   А, и ти си подлегла епидемији! У последње време ко шта ради, жене се порађају! Кума ми пре пар дана родила кумче, школске другарице увелико шетају клинце, овде по крају поносни очеви и још поносније бабе и деде возају колица, а по факултету су трудне скоро све млађе од 35 Smiley. Баш је то лепо.

   Ајд, држи се! А ускоро да оснујемо форумски вртић Smiley.
   А како се мала зове?
« Задњи пут промењено: 10.58 ч. 18.04.2010. од Соња » Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #20 у: 18.18 ч. 18.04.2010. »

Hvala svima, baš ste divni ! Smiley

А како се мала зове?

 Undecided Hm, još se ne zna, nismo se odlučili... Meni je ranije oduvek bilo jasno da će mi se devojčica zvati Milica, ali ispalo je da imamo rođenu bratanicu (dete jedinog brata mog supruga) Milicu, pa nam je malo bezveze. Žensko ime kandidat br. 2 je Danica, ali takođe imamo u porodici (vrlo) novorođenu Danicu, staru svega oko nedelju dana (to je dete sestre od tetke po očevoj liniji mog muža). Uz to obe devojčice imaju prezime koje će imati i naša (za bratanicu je jasno; a spomenuta sestra od tetke se igrom slučaja udala za čoveka koji nosi devojačko prezime njene majke što je opet = prezimenu mog muža), i nekako sam počela da se u duši (ako tako može da se kaže) odvajam od ovih imena. Povrh toga neka imena koja se meni sviđaju (mahom česta kod Rusa: Olga, Maša, Vera ...) ne sviđaju se toliko mom suprugu, i moraju da otpadnu iz tog razloga.

Onda smo skinuli sa interneta spisak ženskih imena i zaokruživali ona koja nam se sviđaju oboma. Po tom osnovu dolaze u obzir: Branka, Dubravka i Maja, ali ja sam još uvek zbunjena i neodlučna... još se nisam oporavila od Milice i Danice Cheesy.

Jedini princip do kojeg oboje držimo je da detencetu nećemo dati neko danas pomodno ime Wink, a ne želimo da bude ni isuviše ektravagantno pošto se to obično graniči sa smešnim, kao ni previše starinsko ... pa eto tako, nadam se da ćemo se prelomiti u zadnji čas kako to obično biva, i odlučiti se za ono pravo.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #21 у: 18.40 ч. 18.04.2010. »

Само на време крените у породилиште.  Smiley

Да не буде као на филму: http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=4205.0  Smiley

 Smiley Valjda neće, pošto sam prvorotka (od prvih kontrakcija do porođaja ide sporije kod nas negoli kod drugorotki).

Pohađala sam i školicu za trudnice, pa garantujem prisebnost čak i u slučaju porođaja u kolima... Cheesy
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #22 у: 18.48 ч. 18.04.2010. »

   Хм, не знам шта да ти кажем. Јес' компликовано!
   Моје се кумче зове Софија (од почетка), а још једно женско дете за које знам а да се недавно родило зове се Јана (другарице су углавном родиле синове).
   Мог' да погледам списак студената кад сутра одем на факс, можда ће тамо да искрсне нешто симпатично Smiley.
   Мила? Невена? Вања је мало неодређено (знам двоје који се зову Вања и презивају исто). Маша је опет сувише руско. ...
« Задњи пут промењено: 18.52 ч. 18.04.2010. од Соња » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #23 у: 20.23 ч. 18.04.2010. »

Meni se sviđa ime Divna. Nije ni mnogo arhaično.

Čestitke i od mene! Smiley
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #24 у: 20.31 ч. 18.04.2010. »

     Јес, има тих придевских имена Smiley. Моја се једна васпитачица зове Љупка. Тако и изгледа. И свих 30 година касније Wink.

Smiley Valjda neće, pošto sam prvorotka (od prvih kontrakcija do porođaja ide sporije kod nas negoli kod drugorotki).
   Пази, од три другарице за које знам како је ишло, две су се порааааађале (не морам још и ја да те застрашујем бројевима сати који се помињу), али трећа је то некако брзо и безболно извела ("Докторе, 'оће ли то?" "Које? Па, готово је!", отприлике).
« Задњи пут промењено: 20.35 ч. 18.04.2010. од Соња » Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [Све]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!