Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.33 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3 ... 6
  Штампај  
Аутор Тема: Поштапалице - колико их и како користите?  (Прочитано 45959 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« у: 08.51 ч. 15.12.2006. »

Јутрос у превозу, у гужви, једна средњошколка је стајала поред мене и причала са другарицом. У скоро свакој реченици је користила реч разумеш. А на послу имамо колегу који реченицу не почиње без речи значи.
Користите ли овакве или сличне поштапалице: овај, онај, мислим, ааааа, итд.?
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #1 у: 11.38 ч. 19.12.2006. »

To je tako ružno!  Grin
Ne mogu da garantujem da baš NIKAD ne koristim, ali se svojski trudim da ih ne koristim, jer mislim da je užasno ružno čuti nekoga ko na svaki pet i po reči doda, znači, ovaj, onaj, znaš, mis'im, itd...
Ako mi se i desi, onda je to u momentu kad sam zbunjena i ne znam šta da kažem, ili sam pod velikim pritiskom ili kad sam nervozna... Znam, bilo bi mi bolje da ćutim, ali šta ću... Cheesy
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #2 у: 11.22 ч. 20.12.2006. »

Pretpostavljam da ih je moj govor pun, ali ih sama ne primećujem. Zapravo, pun je kad je takvo okruženje. Držim s eonoga ako ih ne možeš pobediti... Popela sam se ljudima na vrh glave sa ispravkama i skretanjem sa teme zbog grešaka u govoru, pa sad primenjujem ovu drugu taktiku - grešim koliko i drugi oko mene, nekada i mnogo više, pa pre primete koliko je to ružno.
KAd sam bila klinka sličan sistem je primenila jedna moja poznanica i tek zahvaljujući njoj sam uočila svoje poštapalice i greške. Upalilo je i baš se trudim da ih izbacim.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #3 у: 21.39 ч. 20.12.2006. »

Честа поштапалица је ''да вам кажем''. Не значи баш ништа, а чује се на сваком кораку. Чак и код оних којима то не би смело ни да се омакне.
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #4 у: 10.40 ч. 21.12.2006. »

ja sam jedno vreme koristila "iskreno da ti kažem" ili samo "iskreno"... Potpuno idiotski, kao da je samo taj deo iskren, a ostalo sam izmislila. Više to ne radim.
Сачувана
bubica83
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
BajicA
Поруке: 12


« Одговор #5 у: 20.23 ч. 04.04.2007. »

Ружна навика која се тешко искорењава, а брзо преузима од других! И толико пара уши, бар мени, да не могу да се концентришем на оно што нека особа прича! Могу да захвалим мами што ме је одвикла од тих поштапалица (конкретно оне типичне-значи), тако што ми је рекла да јој кажем било шта али без поштапалице...Наравно, остала сам нема, нисам могла да зуцнем...смешно! Али, никад се више нису вратиле Smiley Но, најсмешнија је била једна моја другарица која је баш дуго у свакој другој реченици користила поштапалицу (ако се може тако назвати): `Јој, животе животићу у бунарче скочићу!`!? Замислите само колико је времена потребно да каже само шта је јутрос радила...
Сачувана
Totovic
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1


« Одговор #6 у: 17.30 ч. 05.05.2007. »

Hm, lično nikada nisam bio opsesivno obuzet korišćenjem poštapalica (čak ni u osnovnoj i gimnazijskim danima pri čuvenim odgovaranjima za ocenu, radije sam ćutao neg' lupao Smiley), ali uvek sam lako zapažao taj fenomen kod drugih. Ne mogu da kažem da mi nešto posebno smeta, premda para pomalo uši, više mi je to kojekakva natrposečno dražesna pojava, ali naravno, to prestaje da bude kada time osoba prezasiti govor preko svake mere.


Najčešće sam sretao ove primere:

"(Kako) se zove" - vrlo čest primer
"Znači" - favorit broj jedan, u školi sam brojao izvesnim osobama upotrebljivanje, i izlazilo je to, bogami, ponekad i do 40-50 puta, okvirno, u vremenskom opsegu od sedam-osam minuta pričanja Smiley
"Apsolutno" - nije baš poštapalica u klasičnom smislu, ali često funkcioniše na sličan način
"Ekstra" - ove reči-poštapalice, koju verujem mnogi ovde sreću u neformalnim okolnostima, se osobito ježim
"Ova(aaaa)j" - i naravno "ovaj" Wink
« Задњи пут промењено: 17.35 ч. 05.05.2007. од Totovic » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #7 у: 21.28 ч. 11.05.2007. »

То ме подсети на један фазон. Smiley Знате ли која је ужичка упитна речца од осам слова? Ко 'но то би? (Наравно, све је једна акценатска целина, па се изговара уједно, у томе је и фазон.)
Сачувана
sale
гост

Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Saša Milanović
Струка:
Поруке: 6


Eto malo ja ponekad, manje više iznenada...


« Одговор #8 у: 16.06 ч. 16.05.2007. »

ja sam jedno vreme koristila "iskreno da ti kažem" ili samo "iskreno"... Potpuno idiotski, kao da je samo taj deo iskren, a ostalo sam izmislila. Više to ne radim.
Ufff, i ja sam tek skoro primetio da to isto koristim. Zapravo kolega me pitao "Šta? Znači ovo što si dosad pričao nije bilo iskreno?"
Sad baš pazim da mi se to ne ponovi, ali, kao što bubica83 reče, teško se odvikava. Moj matori je omao dobru poslovicu za to:
Navika je jedna muka, odvika su dve.

@Ђорђе Божовић: a kako ono beše sa užičanima "Ene!"?
Сачувана

Yesterday it worked
Today it is not working
Windows is like that
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #9 у: 16.47 ч. 16.05.2007. »

@Ђорђе Божовић: a kako ono beše sa užičanima "Ene!"?
Сећам се напора своје учитељице да нас одвикне од неких локализама (које је, иначе, и она сама у свакој прилици користила; тим пре су њени напори били већи Roll Eyes). Као да су посебни часови језика били потребни за то, или какав курс: "лако и брзо од ужичког до књижевног"... Smiley Човек се изненади кад схвати колико је овај дијалекат заправо различит - на први поглед то се уопште не чини.


"Онај ћаплави Лазовић", каже мој отац за неког Рожањца. Питам га шта значи "ћаплав". "То ти је кад је неком потиљак као спљоштен."

Жао ми је што не могу да користим татине локализме. Врло су прецизни. Не постоји никакав овдашњи локализам с тим значењем. Или неки еквивалент у речнику стандардног српског језика. Ако бих и дала значење у фусноти, нема ефекта, јер какву слику може изазвати та реч код неког ко није из златиборског села Рожанства или из оних крајева. Слика мора бити као муња, а објашњење у фусноти више није слика већ пропратни текст.

(Милица Мићић-Димовска)
Сачувана
sale
гост

Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Saša Milanović
Струка:
Поруке: 6


Eto malo ja ponekad, manje više iznenada...


« Одговор #10 у: 08.51 ч. 18.05.2007. »

E sad imam jedno pitanje na koje me oduvek kopka i mislim da je ovo idealna tema za to:

Bre

Koliko ga koristite? Kako je nastalo? Kako lingvističari gledaju na to? Koje je pravo značenje? Gde se najviše koristi?
Сачувана

Yesterday it worked
Today it is not working
Windows is like that
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #11 у: 18.04 ч. 18.05.2007. »

Ima o tome već reči na forumu, prošvrljaj malo, sve ćeš saznati.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #12 у: 21.09 ч. 18.05.2007. »

Својевремено сам питао каква је разлика између пословице и изреке. Онда су ми објашњавали и објашњавали док на крају нисам схватио. Сада питам како би се дефинисала разлика између поштапалице и узречице.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #13 у: 21.33 ч. 18.05.2007. »

Узречица може бити нека пословица или изрека коју неко често свесно понавља не би ли саговорнику ставио до знања тај свој мото - као некакав додатак причи. Ако неко прича неку своју догодовштину може на крају додати изреку није мука један дан него довијека и ако је често употребљава кад год препричава своје "муке", онда је то његова узречица.

Поштапалице могу бити углавном несвесне и оне нису никакво гесло као узречице, него обичне речи или реченице којима се једноставно претрпава говор. Оне могу да служе за скретање пажње саговорнику, али њихово претерано коришћење није добро. Примера је досад на овој страници било довољно. Smiley
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #14 у: 21.49 ч. 18.05.2007. »

Шта је ''јеби га''? Требало би да је поштапалица.
« Задњи пут промењено: 21.51 ч. 18.05.2007. од Зоран Ђорђевић » Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3 ... 6
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!