Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.33 ч. 28.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Prevod sa engleskog, sleng  (Прочитано 29136 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Miki
Гост
« Одговор #15 у: 00.37 ч. 13.05.2010. »

Snobl?

Cheesy Маестрално! Мирко за преЦедника!
Сачувана
mirkoandjic
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Мирко Анђић
Струка: Програматор
Поруке: 61



« Одговор #16 у: 00.51 ч. 13.05.2010. »

Snobl?

Cheesy Маестрално! Мирко за преЦедника!

Хвала, Мирославе. Ето, свеже испечено за друштво са форума Smiley
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #17 у: 09.34 ч. 13.05.2010. »

Miroslave, ovo tvoje "klonirane" mi nekako najnormalnije zvuči, jer ovi momci (uglavnom su muškog roda) zaista liče jedan na drugog. Medjutim, ako tako zovete klinke koje se oblače kao pevaljke, onda to nije to. I one liče jedna na drugu, ali ovi momci su poslovni ljudi kojima su statusni simboli na prvom mestu.

Не знам, мени се допала твоја идеја да преведеш као „џибер“. Не знам да ли одговара тим енглеским певцима у потпуности, али у овом нашем друштву у транзицији можда и немамо исту такву појаву, него само џибере.

@Мирко: Снобл.  Cheesy
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #18 у: 09.41 ч. 13.05.2010. »

Nije to džiber. Nisu to ovi naši novokomponovani skorojevići, već su to uglavnom ljudi koji su obrazovani i koji su porodično kroz generacije bogati. Nisu oni Del boj i Rodni, nego neko ko se rodio bogat i koji je zbog toga uobražen. To bi bila inače i definicija snoba, manje više. 
Сачувана
DM
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 70


« Одговор #19 у: 11.02 ч. 13.05.2010. »

Sinoć sam ostala bez Interneta iz čista mira. Sad

Mirko  Cheesy

Nisam najsigurnija da li su ti ljudi uopšte bogati kroz generacije ili su samo mladi, obrazovani i željni statusa. Nekako ih zamišljam kao snobove, ali mi ta reč ne zvuči dovoljno podsmešljivo, jer na nekim mestima, voditelj tri puta izgovara tu reč, a publika se smeje. Podseća me na Grlom u jagode, kada Miki Rubiroza izgovara ono "Čombe", pa kad Čombetu to zasmeta, on namerno izgovara još tri puta, da bi ga još malo nervirao.  Cheesy

Neću više da vas gnjavim, hvala vam svima. Smiley
Сачувана
DM
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 70


« Одговор #20 у: 12.16 ч. 13.05.2010. »

Taman pomislim da sam blizu, pa se pojavi nešto novo. Poznanica iz Londona mi je skrenula pažnju na ovo:

The term Cockney has both geographical and linguistic associations. Geographically and culturally, it often refers to working class Londoners, particularly those in the East End. Linguistically, it refers to the form of English spoken by this group.
http://en.wikipedia .org/wiki/Cockney


ali to definitivno nisu oni. Na ruskom sam pronašla ovo:

Кокни (англ. cockney) —
пренебрежительно-насмешливое прозвище уроженца Лондона из средних и низших слоев населения;
один из самых известных типов лондонского просторечия, на котором говорят представители низших социальных слоёв населения Лондона.

ali mi smeta što piše da su i iz nižih slojeva društva.

Na kraju sam pronašla ovaj članak koji mi se mnogo dopao, u pitanju je japi, pa bih da ga podelim sa vama:

http://www.vreme.com/arhiva_html/522/16.html
 Cheesy




Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #21 у: 12.25 ч. 13.05.2010. »

DM, jedno je cock, a sasvim drugo  cockney. Del boj priča koknijem, to je sleng najnižih društvenih slojeva koji vrlo često ni sami Englezi ne razumeju. Po onom što si ti objasnila ja nekako ne bih rekla da ti tvoji momci imaju bilo kakve veze sa koknijem i onima koji pričaju kokni.

Ne moraju snobovi biti obavezno kroz generacije bogati. Samo sam htela reći da ipak nemaju veze sa onim što mi nazivamo džiber (a što je Belopoljanski predložio).

Na kraju, ja ipak mislim da bi možda bilo najbolje da ih nazoveš kikirezima. Osim toga, reč ti pruža mogućnost igre reči, npr. kiki, kiki, kikiriiii, kikirez ako imaš npr. ponavljanje, cock, cock, cock... (ukoliko neko imitira pevca)... Ne znam, vidi ti...
Сачувана
DM
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 70


« Одговор #22 у: 13.03 ч. 13.05.2010. »

Odmah sam odblacila koknije, a nisam se setila Del boja. Smiley

Kikirezi su ok u smislu ponavljanja, ali su loši kad treba od njih da napravimo kikirezometar. Cheesy Postoji i predlog bumbar. Hvala još jednom. Smiley
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #23 у: 13.17 ч. 13.05.2010. »

Nije to džiber. Nisu to ovi naši novokomponovani skorojevići, već su to uglavnom ljudi koji su obrazovani i koji su porodično kroz generacije bogati. Nisu oni Del boj i Rodni, nego neko ko se rodio bogat i koji je zbog toga uobražen. To bi bila inače i definicija snoba, manje više. 

Дал ће бити. Реч сноб потиче од sine nobilitate, без племићког порекла. То су новопечени, новокомпоновани богаташи који би по сваку цену да се домогну високог друштва. У Америци то још и може, али у Енглеској тешко.
Сачувана
Обрен Старовић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Обрен Старовић
Струка: рачунарство и аутоматика
Поруке: 102


« Одговор #24 у: 13.24 ч. 13.05.2010. »

Nije to džiber. Nisu to ovi naši novokomponovani skorojevići, već su to uglavnom ljudi koji su obrazovani i koji su porodično kroz generacije bogati. Nisu oni Del boj i Rodni, nego neko ko se rodio bogat i koji je zbog toga uobražen. To bi bila inače i definicija snoba, manje više. 
На енглеске универзитете су у почетку смели да иду само племићи. Људи без племства су могли да буду само неки помоћници. Њих су звали snab. Ако сам добро запамтио то на шкотском, ваљда, значи момак помоћник. Када је дозвољено свима да иду на универзитет било је у напомени за оне без племства латински израз sine nobilis што значи управо то, без племства. То је скраћивано као s.nob. Тако је, под утицајем ранијег израза snab за њих почињало да се говори snob. Пошто су они покушавали да се што боље уклопе у високо друштво, понашали су се управо онако како ми данас подразумевамо да се понашају снобови.
То сам прочитао у књизи ,,Приче о речима" Милана Шипке.
Е сад сам видео да ме претече Зоран.
Сачувана

Иде Црвенкапица шумом.  Наиђе неписмени вук и каже:
-Шта то носиш баци?
И Црвенкапа баци. . . . .
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #25 у: 15.26 ч. 13.05.2010. »

Dobro, de. Cheesy

Međutim, ove naše novokomponovane nikako ne možemo nazvati snobovima. Oni su prosto rečeno džiberi. Snob barem pokušava da izgleda učeno i kulturno, ovi novokomponovani se uopšte ne trude...
Сачувана
DM
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 70


« Одговор #26 у: 15.47 ч. 13.05.2010. »

Eto, ipak dođosmo do džibera.  Grin Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #27 у: 15.53 ч. 13.05.2010. »

Al' niiisu to džiberi... Cheesy Džiberi su oni koji se neukusno oblače i neukusno ponašaju, to su ti naši novokomponovani, koji čak ni ne pokušavaju da se uklope u "visoko društvo". Snobovi i te kako vode računa o odeći, o izražavanju, pretvaraju se da su obrazovani, nipodaštavaju navodno niže od sebe, ali to je sve samo površinski, of kors.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #28 у: 15.57 ч. 13.05.2010. »

Nisam najsigurnija da li su ti ljudi uopšte bogati kroz generacije ili su samo mladi, obrazovani i željni statusa. Nekako ih zamišljam kao snobove, ali mi ta reč ne zvuči dovoljno podsmešljivo

Pa pobogu, Mirko nam je zaista dao najgenijalniji prevod! Smiley Snobl — pa fantastično je. Sasvim je razumljivo, a u tom genijalnom potezu kontaminacije "snoba" i "noblesa" nosi i tačnu denotaciju i uz to podsmešljivu konotaciju koje ti trebaju. Zašto ne upotrebiš tu reč? Smiley
Сачувана
mirkoandjic
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Мирко Анђић
Струка: Програматор
Поруке: 61



« Одговор #29 у: 16.05 ч. 13.05.2010. »

DM,

Ако не изглда да постоји наш израз којим се означава иста група људи, што смо вероватно потврдили, онда имаш слободу да сама смислиш одговарајућу израз. Он не мора чак ни да буде једна реч, под условом да је ефектан.

Кикирез је сјајан назив, нажалост слабо коришћен тудеј, али погађа у центар, Једина му је мана што кикирезометар звучи отегнуто, па за метрику мораш пронаћи неку другу реч, која недвосмислено асоцира не петлове, перје, или стил поменуте групе.

Снобл, сноблометар је ефектно и озбиљан кандидат, али не погађа баш усриду, јер не наглашава једнак изглед, што је једна од главних карактеристика из твог описа.

Клонови, клонометар је веома ефектно. Можда је још боље ићи на данас мање учестао термин штанц. Штанц, наштанцовани, наштанц, штанцерај, штанцометар, неодољиво подсећа на покретну траку. Smiley

Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!