Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.37 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Stanovnici Baskije  (Прочитано 16531 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
bukuroshe
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
***
Име и презиме:

Струка:
Поруке: 192


« у: 18.02 ч. 20.12.2006. »

  Čitala sam da nije pravilno Baskijci već treba Baski. To mi se čini nelogičnim. Ako možemo za muškarca reći da je Bask, kako se onda zove njegova sunarodnica? Baska? Ili Baskinja? Možda Baskara? A pridjev? Ako nije baskijski, kako drugačije? Baskski?. Ako Englezi nisu Engi, ni Francuzi Franci itd. ne vidim zašto bi nepravilno bilo Baskijci.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #1 у: 18.44 ч. 20.12.2006. »

Ako Englezi nisu Engi, ni Francuzi Franci itd. ne vidim zašto bi nepravilno bilo Baskijci.

Nisu Engi i Franci, ali nisu ni Englezijci i Francuzijci. Prema tome, nema baš nikakvog razloga da dodajemo nastavak -ijac tamo gde ga nema. Reč Bask dolazi od francuskog Basque (a koreni francuske reči se protežu do latinskog Vasco, u množini Vascones, narod za koji se veruje da su preci današnjih Baska); gde je tu -ijac?

Žena Baska je Baskinja, što opet nije ništa neobično, kao što su žene Engleza i Francuza Engleskinje i Francuskinje.

Pridev jeste baskijski, ali samo zato što nema boljeg (trebalo bi, kao što i sama navodiš, baskski, a to je očigledno neprihvatljivo). Ni ovo nije jedinstvena pojava: dva osnovna dijalekta albanskog jezika zovu se gegijski i toskijski, iako su izvedeni od imenica Gega i Toska.
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #2 у: 19.28 ч. 20.12.2006. »

Mislim da znam odakle Sandri ideja da postavi ovo pitanje. Nema ikonice koja izražava stid, da ima stavila bih deset a ne jednu.

Bila sam ubeđena da se kaže Baskijac. Kad malo bolje razmislim, na španskom se kaže vasco, što bi bio Bask, baš kako je to Bojan rekao. Zanimljivo je da je reč u srpskom izvedena iz francuskog a ne iz španskog. Znam da Baska (jesam li ovo dobro rekla???) ima i u Francuskoj, ali ipak je Španija zemlja u kojoj živi znatno veći broj pripadnika ovog naroda. Malo mi para uši ono Baskinja... Al ajd', ako je pravilno, naviknućemo se i na to...

Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #3 у: 23.40 ч. 20.12.2006. »

Cek pa stari naziv za Francuze jeste Franci.
Сачувана

Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #4 у: 23.56 ч. 20.12.2006. »

Nije baš, baš isto. Ja bih rekla da ono što su Vizigoti za Španiju, Sloveni za bilo koju slovensku zemlju, to su Franci za Francusku. U franačko doba nije postojala Francuska, nego Franačka država, na čelu sa Karlom Velikim kao jednim od njenih najvećih kraljeva.
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #5 у: 23.59 ч. 20.12.2006. »

Франци су преци Француза, нису сами Французи. Занимљиво је да је Фрушка гора добила име по Францима. Франак се код нас раније говорило Фруг, па отуд Фрушка гора (планина Франака). Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #6 у: 23.25 ч. 29.09.2007. »

Франци су преци Француза, нису сами Французи. Занимљиво је да је Фрушка гора добила име по Францима. Франак се код нас раније говорило Фруг, па отуд Фрушка гора (планина Франака). Smiley

Franci nisu samo preci Francuza, nego i Nemaca i jednog dela Italijana.
http://sr.wikipedia .org/wiki/%D0%A4%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B8_%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%B8

Poslednji naslov lepo govori:
Zapadna Franacka je postala Francuska
Srednja Franacka je postala Burgundija, tj. danas deo Italije
Istocna Franacka je vremenom postala Nemacka.

Franacka drzava je obuhvatala teritorije danasnje tri drzave - Francuske, dela Italije i dela Nemacke.

PS:Ne znam zasto ne rade nikad linkovi sa Vikipedije Huh. Clanak na koji hocu da ukazem se zove Франачки владари. Na Vikipediji na srpskom.
« Задњи пут промењено: 23.27 ч. 29.09.2007. од Брунхилда » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #7 у: 14.24 ч. 30.09.2007. »

PS:Ne znam zasto ne rade nikad linkovi sa Vikipedije Huh. Clanak na koji hocu da ukazem se zove Франачки владари. Na Vikipediji na srpskom.
Vikipedija ima svoju politiku o spoljnim linkovima koja se uređivačima ovoga sajta čini neprihvatljivom, pa joj oni ovako vraćaju. Cheesy
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #8 у: 15.22 ч. 30.09.2007. »

PS:Ne znam zasto ne rade nikad linkovi sa Vikipedije Huh. Clanak na koji hocu da ukazem se zove Франачки владари. Na Vikipediji na srpskom.
Vikipedija ima svoju politiku o spoljnim linkovima koja se uređivačima ovoga sajta čini neprihvatljivom, pa joj oni ovako vraćaju. Cheesy

Стварно? О чему се ради? (Ако није тајна....Smiley)
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #9 у: 15.27 ч. 30.09.2007. »

Peđa je ovde objašnjavao.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #10 у: 15.36 ч. 30.09.2007. »

Peđa je ovde objašnjavao.

Захваљујем. Сад је много јасније.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!