Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.50 ч. 23.08.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: (Н)и не морају  (Прочитано 11408 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Belopoljanski
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 821

« у: 00.41 ч. 09.06.2010. »

Мени је феноменално што Миле и Маре ни не морају да стављају те емотиконе да би се назрео контекст... Они просто избијају из сваке поједине речи.

>>Mod:Izdvojeno odavde.<<
« Задњи пут промењено: 01.02 ч. 10.06.2010. од J o e » Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404

« Одговор #1 у: 06.51 ч. 09.06.2010. »

Мени је феноменално што Миле и Маре ни не морају да стављају те емотиконе да би се назрео контекст... Они просто избијају из сваке поједине речи.

Сад мало ја теби да звоцам  Tongue: убеђена сам да не ваља ово "ни не морају". Иде само "и не морају". И можда ти фали ТО испред ШТО (не морају...)? Јавиће се вероватно и неко од озбиљних, па исправити (обоје, ако је потребно).

Иначе се слажем са констатацијом. Слатки су. И даље их замишљам испред задруге/кафане или на пецању, у дебелом 'ладу...
« Задњи пут промењено: 06.59 ч. 09.06.2010. од Соња » Сачувана
Belopoljanski
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #2 у: 10.03 ч. 09.06.2010. »

Сад мало ја теби да звоцам  Tongue: убеђена сам да не ваља ово "ни не морају". Иде само "и не морају". И можда ти фали ТО испред ШТО (не морају...)? Јавиће се вероватно и неко од озбиљних, па исправити (обоје, ако је потребно).

Мислим да та двострука негација („ни“ и „не“) додатно појачава исказ. Спонтано сам то употребио ни не мислећи (ево га опет!), стварно би ме зачудило да је неправилно! За ово „што“ мислим да си у праву и да треба „то што“, сад и мене занима.
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:

« Одговор #3 у: 10.18 ч. 09.06.2010. »

Хм... Видећемо! Можда је већ и поменуто, потражићу. Често је, а мислим да је неправилно.

P. S.
Извини, требало је прво да ти пожелим добро јутро и понудим те кафом, па онда да кренем да зановетам  Lips Sealed.
« Задњи пут промењено: 10.24 ч. 09.06.2010. од Соња » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #4 у: 10.29 ч. 09.06.2010. »

Неправилно је, да ти уштедим муку око претраге: „и не мисливши“, не „ни не мисливши“. Најлакше је запамтити да ни испред не прелази у и.
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:

« Одговор #5 у: 10.36 ч. 09.06.2010. »

Мислим да та двострука негација („ни“ и „не“) додатно појачава исказ. Спонтано сам то употребио ни не мислећи (ево га опет!), стварно би ме зачудило да је неправилно!

Неправилно је, да ти уштедим муку око претраге: „и не мисливши“, не „ни не мисливши“. Најлакше је запамтити да ни испред не прелази у и.

Ето ти! Smiley
Фала, Мики.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #6 у: 11.14 ч. 09.06.2010. »

Може ли нека референца? Због чега такве конструкције пролазе лектуру без проблема?

П. С. Соња:  Tongue

Smiley
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:

« Одговор #7 у: 11.20 ч. 09.06.2010. »

Зато што лектори немају појма Smiley.

У ствари, изгледа да често нема лектора. Знаш да је још одавно овде било разних прича о бројним пропустима разних "исправљача".
« Задњи пут промењено: 11.25 ч. 09.06.2010. од Соња » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #8 у: 12.27 ч. 09.06.2010. »

Може ли нека референца?

Их, како не може?! Рекао Бојан. Cheesy

(Нисам код куће, пишем с другог рачунара, а ту немам литературу. Но, реч је о двострукој негацији. Претражи форум и добићеш потврду из литературе.)
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:

« Одговор #9 у: 12.49 ч. 09.06.2010. »

Може ли нека референца?
Их, како не може?! Рекао Бојан. Cheesy

Понављам се, али нека: ето ти Smiley! Шта ће сироти лектори кад немају Бојана? И Joea и Микија и остале другаре које ми, рецимо, можемо да питамо кад се забунимо. Додуше, треба бити свестан да се имаш око чега забуњивати...
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #10 у: 14.34 ч. 09.06.2010. »

Добро, сад бих се ја расправљао и објашњавао логику таквог израза, али претпостављам да нема сврхе ако је већ установнљено да је неправилно и објашњено због чега. А овде ме интересује тај разлог и његово разумевање. Дуплу негацију имамо и у „није ништа“, „није нико“, па и у „није ни мислио“ (насупрот „ни не мисливши“) тако да то вероватно није једини разлог.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #11 у: 18.30 ч. 09.06.2010. »

TO ispred one odnosne rečenice bi sasvim zgodno leglo jer je gramatički smislenije i pravilnije, ali nije i obavezno, ni bez njega nije nepravilno.
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:

« Одговор #12 у: 19.24 ч. 09.06.2010. »

TO ispred one odnosne rečenice bi sasvim zgodno leglo jer je gramatički smislenije i pravilnije, ali nije i obavezno, ni bez njega nije nepravilno.

Хвала, Ђорђе. Научићу ја понешто, мало по мало Smiley.
     Него, ајд' нам сад, молим те, лепо свима објасни оно са "ни не...". Ја, наравно, немам појма зашто не треба тако - само знам да однекуд знам да не треба  Undecided.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #13 у: 20.02 ч. 09.06.2010. »

Ne znam objašnjenje, valjda je jedna negacija prosto suvišna — niti treba, ne treba, ali zajedno i ne treba, ne znam ali i ne znam, a ne *ni ne. Ne znam zašto u savremenom govornom jeziku to pravilo praktično ni kod koga od nas ne postoji; izvorni dijalekat moga kraja je tu sasvim precizan: ì nēmā a ne *ni nema, i sl.

Objasniće Joe, njemu je norma i najbliža od sviju forumaša. Wink
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #14 у: 20.17 ч. 09.06.2010. »

И по мени је смисленије, кад погледам уназад шта сам написао. Иначе ми је занимљиво како ми се текстови разликују када их састављам и када некоме одговорим у разговорном стилу, онако како бих и рекао. Ону прву реченицу сам управо тако писао.

Ne znam objašnjenje, valjda je jedna negacija prosto suvišna — niti treba, ne treba, ali zajedno i ne treba, ne znam ali i ne znam, a ne *ni ne. Ne znam zašto u savremenom govornom jeziku to pravilo praktično ni kod koga od nas ne postoji; izvorni dijalekat moga kraja je tu sasvim precizan: ì nēmā a ne *ni nema, i sl.

Не знам да ли је правилно, али могу да објасним логику те дупле негације без обзира на то да ли је исправна или не – ради се само о полемичком појачавању негативне тврдње. Као у оном примеру који сам навео, „није ни помислио“. Нешто слично мислим да видим и у твојој реченици „ни код кога од нас не постоји“, која се могла написати и као „код нас не постоји“. Или „никад нисам ни био тамо“, „никад га нисам ни видео“, мада ту нема дупле негације, али се опет убацује оно „ни“ које је у функционалном смислу непотребно. Али да се не бавим интуитивним спекулацијама, боље да сачекамо прави одговор.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!