Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.41 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 ... 10
  Штампај  
Аутор Тема: Psovke i ružne reči u srpskom jeziku  (Прочитано 248379 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #15 у: 15.46 ч. 22.12.2006. »

Pre ekgo vremna sam bas hteo da pokrenem temu da prodiskutujemo o "jebi ga" i "jebiga", posto su to dva razlicita izraza, sa razlictim znacenjem Smiley

U čemu se razlikuju?
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #16 у: 15.48 ч. 22.12.2006. »

- jebi ga znaci vrsiti odredjenu seksualnu radnju

- jebiga je izraz koji oznacava negodovanje zbog necega

Razlikuju se i u znacenju i u izgovoru i u pisanju.
Сачувана

Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #17 у: 15.49 ч. 22.12.2006. »

- jebi ga znaci vrsiti odredjenu seksualnu radnju

- jebiga je izraz koji oznacava negodovanje zbog necega

Razlikuju se i u znacenju i u izgovoru i u pisanju.


Aha... Nisam znala da može da se piše i zajedno.. Zanimljivo. Znači oni moji primeri su loše napisani, trebalo bi sve da bude napisano zajedno...
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #18 у: 17.25 ч. 22.12.2006. »

Ne bih rekao da ce se pravopis sloziti sa mnom, ali je to fakat tako u svakodnevnom govoru Smiley
Сачувана

Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #19 у: 17.26 ч. 22.12.2006. »

A kad smo kod te radnje, iam jos jedan ziraz "jebem li ga" koji deluje neispravno, posto se ne koristi u upitnom znacenju.
Сачувана

Miloš Stanić
сарадник
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 207


« Одговор #20 у: 19.39 ч. 22.12.2006. »

Пало ми је нешто на памет, али се наравно не могу заклети да је то тачно. Можда је посреди "пичка ти JE материна", у смислу: "пичка коју јебеш припада твојој мајци", илити на енглеском "you motherfucker" Smiley

Mislim da je ovo vrlo suvisla pretpostavka. I zaista ima logike. Svaka čast za logiciranje.
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #21 у: 20.44 ч. 22.12.2006. »

A kad smo kod te radnje, iam jos jedan ziraz "jebem li ga" koji deluje neispravno, posto se ne koristi u upitnom znacenju.


Ali je intonacija uvek uzlazna, tj. upitna, i onaj koji slusa zakljucuje bez grske da hoces da kazes da nisi u nesto siguran...

Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #22 у: 10.39 ч. 23.12.2006. »

- jebi ga znaci vrsiti odredjenu seksualnu radnju

- jebiga je izraz koji oznacava negodovanje zbog necega

Razlikuju se i u znacenju i u izgovoru i u pisanju.


Бојим се да ниси баш на добром трагу. Употреба МОЖЕ бити различита, али првонаведену употребу не могу замислити ван групног секса у коме се практикују и односи међу мушкарцима, па особа Икс (мушког или женског пола) једном мушкарцу наређује да појебе другог мушкарца (уза сву част женама, без артифицијелних додатака жена то не би могла извести). Дакле, ситуација у којој би "јеби га" било дословно схваћено прилично је ретка (иако не и незамислива), стога не мислим да има реалне потребе спајати те две речи како би се "нагласило" колоквијално коришћење.

(Разлику у ИЗГОВОРУ збиља не могу да констатујем, ни поред најбоље воље. У оба случаја имаћемо краткоузлазни на е.)

Сем тога, ако ТО спајамо, онда бисмо морали спајати и "јеботе", "јебежга/јебешга", "једиговна" (јер кад то кажемо "успут", никоме не сервирамо тањир с излучевинама), "јебисе" итд. итд.

Што нас доводи до "јеботе", које се све чешће и чешће пише спојено, али по мом мишљењу без чврстог оправдања. Спојеним писањем само се "зорно" приказује БЕОГРАДСКИ изговор, где су сва три вокала кратка, а акценат мутиран од краткосилазног у краткоузлазни (често и уз ох-толико-чувено-и-карикирано београдско "ачење/ечење", па то покаткад звучи већ као jæbote Smiley). Међутим, губљење дужина (иначе позната појава у [бео]градском говору) никад ни у ком случају није било разлог за прописивање спојеног писања. Ја се и даље држим правописне норме, па стављам "јебô те".
« Задњи пут промењено: 13.19 ч. 23.12.2006. од Фаренхајт » Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #23 у: 13.32 ч. 23.12.2006. »

Пало ми је нешто на памет, али се наравно не могу заклети да је то тачно. Можда је посреди "пичка ти JE материна", у смислу: "пичка коју јебеш припада твојој мајци", илити на енглеском "you motherfucker" Smiley

Mislim da je ovo vrlo suvisla pretpostavka. I zaista ima logike. Svaka čast za logiciranje.

Хвала Smiley А на тој линији досетих се и још нечега. Реченица се може тумачити и као "пичка ти (дабогда била) материна", што ће рећи "јебô матер свооооооооо-ју!" Smiley (ко се сећа Топ листе надреалиста, знаће о чему говорим Smiley )
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #24 у: 15.27 ч. 23.12.2006. »

Зар није парадоксално то што за лепе ствари користимо ''ружне'' речи?
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #25 у: 15.35 ч. 23.12.2006. »

Зар није парадоксално то што за лепе ствари користимо ''ружне'' речи?

Ne bih baš rekla da je to tako. Ono što Vi smatrate lepom stvari (sex), može da bude u određenom kontekstu veoma ružna stvar. Sistematsko silovanje kao vrsta kazne ili odmazde u skoroj prošlosti naših prostora je pokazalo svu ružnoću koju jedan seksualni čin, po prirodi inače nešto lepo, može da ima.
Psovke su reči koje obično imaju za cilj da uvrede suprotnu stranu, tako da se u njima obično nalaze u seksualnim odnosima osobe koje po prirodi stvari ne bi trebalo da budu - majke i sinovi, očevi i kćerke, deca, a tu su i psovke koje uključuju životinje, u najčešćem slučaju, pse, itd. U psovci, seks ima samo jedan cilj - da uvredi, da obeščasti, da ponizi.

Kad govorite o seksu kao o nečem lepom, sigurno ne koristite ružne reči. Ili da?
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #26 у: 15.43 ч. 23.12.2006. »

С опроштењем, добар стојим за тврдњу да ВРЛО МАЛО ко у својој сексуалној пракси користи речи "вагина, пенис, гениталије, тестиси" итд. Наравно, те ће се речи редовно користити у неком сексолошком тексту у штампаном или електронском медију, али ће чак и у тренуцима највеће заљубљености и страсти највећи део нас ипак употребити мало сочније староставне српске речи Smiley можда ту и тамо ублажене кад је о женским гениталијама реч, рецимо "маца, цупи, риб(иц)а", али за мушке гениталије ипак немамо богзна какав асортиман "еуфемизама" Smiley

Што ће рећи да Наташа гађа у мету - поента псовке није у сексу као таквом него у (зло)употреби секса, заснованој на чврсто етаблираним табуима. Али исто тако, речи "пичка" и "курац", између осталих, могу, ЗАВИСНО ОД КОНТЕКСТА, СИТУАЦИЈЕ И ХТЕЊА, бити како потпуно увредљиве тако и потпуно узбудљиве.
« Задњи пут промењено: 15.48 ч. 23.12.2006. од Фаренхајт » Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #27 у: 16.02 ч. 23.12.2006. »

Ma slažem se ja sa tobom, barem donekle Grin.
Međutim, nisam mislila na to šta kažeš dok si u samom činu, već dok pričaš o tome, na primer, sa prijateljima. Barem ja ne koristim baš mnogo "kurac" i "pička" kad razgovaram o seksu sa nekim, već mu nađem neke lepše nazive, ili jednostavno samo insinuiram na određeni seksualni organ. Zapravo, meni lično, NI U KAKVOM kontekstu te dve reči ne mogu biti uzbudljive, ali to je stvar ličnog ukusa, naravno.

S druge strane, ono što sam napisala, isključivo se odnosilo na sam čin, nisam mislila na baš sve ružne reči koje koristimo. Osim toga, tako sam razumela Zorana - nešto lepo u njegovoj rečenici, shvatila sam kao seks po sebi, a ne kao delove tela koji u njemu učestvuju.  Grin Grin Grin

Ima tu još jedna stvar, koju moram da  priznam. Meni lično, srpske ružne reči su IZUZETNO ružne, i stvarno ih ne izgovaram u normalnom razgovoru, već kao što sam rekla, insinuiram. Korsitim ih isključivo samo kad psujem.

To mi se, međutim, ne dešava u tolikoj meri kad govorim španski. Možda je u pitanju jednostavno svest "izvornog govornika" Wink, međutim, mogu mirne duše reći da španski govorim maltene kao svoj maternji jezik (razmišljam, sanjam, svađam se, volim, plačem, ljutim se na španskom), tako da u stvari, ne znam o čemu se radi. Jednostavno je tako.Smiley
« Задњи пут промењено: 17.22 ч. 23.12.2006. од natasha2000 » Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #28 у: 17.03 ч. 23.12.2006. »

Потпуно сте у праву, био сам заборавио да додам Смешка.
« Задњи пут промењено: 17.04 ч. 23.12.2006. од Зоран Ђорђевић » Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #29 у: 17.13 ч. 23.12.2006. »

Ima tu još jedna stvar, koju moram da  priznam. Meni lično, srpske ružne reči su IZUZETNO ružne... Kositim ih isključivo u slučaju kad opsujem.

To mi se međutim, ne dešava u tolikoj meri kad govorim španski.

Кад се већ дотакосмо тога: "кита" је најопштија именица која се применила и на мушки полни орган, због облика и положаја. А како ли се уопште дошло до тога да "ђока" постане израз за мушки полни орган? Или "стојко"? Зашто баш ТА мушка имена, а не нпр. "паја", "жика" или "мика"? Smiley

ДОДАТАК: "Стојко" схватих како послах поруку - зато што стоји Smiley (ако му је све потаман) Smiley
« Задњи пут промењено: 17.16 ч. 23.12.2006. од Фаренхајт » Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 ... 10
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!