Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.51 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 8 9 [10]
  Штампај  
Аутор Тема: Psovke i ružne reči u srpskom jeziku  (Прочитано 248349 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #135 у: 18.53 ч. 22.08.2010. »

Скоро чух израз:
— Ма то је курац на бицикли!  Grin

Имате ли идеју шта би то требало да значи?
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
charmed94
Гост
« Одговор #136 у: 19.29 ч. 22.08.2010. »

Углавном се односи на особу. Нисам одавно чуо тај израз, па заборавих шта би требало да значи, али према Вукајлији је то следеће:

Синоним за особу која нема апсолутно никакав утицај на затечену ситуацију или нема ниједну, нама у датом тренутку потребну, позитивну особину.
Цитат
Ма он је курац на бициклу.

Може значити и потпуно неважну ствар.
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #137 у: 20.25 ч. 22.08.2010. »

Да, претпостављао сам да је тако нешто. Не сетих се Вукајлије.
Хвала.
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #138 у: 09.47 ч. 23.08.2010. »

У мом крају се то често користи, управо у том значењу: тај је нико и ништа.
Сачувана
Ketika
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
škola
Име и презиме:

Струка: profesor srpskog jezika i književnosti
Поруке: 23



« Одговор #139 у: 17.14 ч. 23.08.2010. »

Analiza diskursa bavi se delom i psovkama.  Njima se bavila i o njima pisala profesorka Svenka Savić. One imaju svojevrsnu funkciju u jeziku, nisu slučajne. Koristimo ih npr. da bi smo iskazali bliskost, prijateljstvo: "Pa gde si j...te", kada se zaklinjemo: "J...mamu, ako nije bio som kapitalac", kada iskazujemo žalost i tugu zbog neke situacije: "A krivo mi u p.... materinu"... Wink
Сачувана
(: Mark :)
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 69


« Одговор #140 у: 13.50 ч. 24.08.2010. »

Може ли ми неко објаснити како је настала синтагма: пи**ин дим . То сам чуо у пролазу од неког човека и нисам знао шта значи, а на Вукајлији сам прочитао значење и слатко се исмејао.
Сачувана
lapd
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
ФИЛУМ
Име и презиме:

Струка: дипломирани филолог - англиста
Поруке: 99



« Одговор #141 у: 13.52 ч. 24.08.2010. »

Синоним је ку*чева прашина! Smiley Не знам за етимологију, али стално је користим.
Сачувана
CIGA
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
natural
Име и презиме:
stojkovic miodrag
Струка: radnik
Поруке: 2


« Одговор #142 у: 15.44 ч. 28.02.2013. »

Pozdrav ,
Moj pokojni deda imao je dosta tih psovki,a jednu posebno izdvajam i rado je se prisecam:IDI U OCIN.
Naizgled nista uvredljivo,a u obicnom razgovoru neupadljivo. Medjutim,nas narod he he he.
Koliko sam ja uspeo da shvatim kasnije psovka je daleko ostrija od recimo,IDI U PICKU MATERINU,jer te ta psovka vremenski izmesta samo jedan evolutivni korak nazad dok, IDI U OCIN (citaj IDI U OCEV KURAC) ima nameru oterati sto dalje u proslost. Takodje se moze reci da  dolazi do uporedjivanja sagovornika sa spermatozoidom.
Ukoliko neko ima slican primer psovke iz nekog drugog jezika molim ga da mi javi.
Izvinjavam se na svim pravopisnim greskama.
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #143 у: 17.03 ч. 25.02.2014. »

Цитат
Цитат
Гуза..гузица..Зар је гузица диминутив?
У персијском језику гуз такође значи гузица..

Ne bih rekla da je guzica deminutiv. Više mi liči na osnovnu (neutralnu) reč. Od koje onda docnije nastaje deminutiv guza.

Uostalom, nastavak na -ica nije neuobičajen za osnovni oblik, i druge, nešto "finije" reči za taj stražnji deo tela se završavaju na -ica: stražnjica, zadnjica...

Znači, išlo bi guzica (osnovni oblik) → guza (deminutiv) → (i ovde bih recimo napravila augmentativ) guzičina a može i guzina, guzetina

Možda malo zbunjuje što je osnovni oblik duži od deminutiva, ali ne bih rekla ni da je to neki problem. Npr. od majka je deminutiv tj. hipokoristik mama.

Radi se samo o tome da ovde osnovni oblik (kao uostalom i reč dupe za isti deo tela, mada u stvari ipak manje od guzice, moram da priznam) ima negativno/ pežorativno značenje u svakodnevnoj upotrebi.

Ovo po običaju lupetam i nagađam.  Smiley
Nemam nikakav dokaz u knjigama.  Cheesy
« Задњи пут промењено: 17.06 ч. 25.02.2014. од Ena » Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #144 у: 19.07 ч. 25.02.2014. »

Ena, mislim da su nastavci -(i)ca, -ce ipak nastavci za deminutiv.
Devojci-ca.
Curi-ca.
Ma-ca.
Peri-ca.
Mari-ca.
Rodi-ca.
Sun-ce.
Per-ce.
Ok-ce.
Itd

Mislim da je osnovna rec u tvom primeru bila 'guz','guzovi', a ne 'guzica'.
 
Guzica je verovatno bio diminutiv koji je vremenom postao pejorativ i izgubio diminutivni naboj (ljudi su tu rec prestali shvatati kao umanjenje, ublazavanje, tepanje), pa je tu ulogu dobila rec 'guza'.
Doduse, drugim diminutivnim nastavkom: a. (Mar-a, Laz-a, kok-a, ...)
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #145 у: 22.43 ч. 25.02.2014. »

Jesu nastavci - ica, -ce nastavci za deminutiv.

Ali nisu sve reči koje se završavaju na -ica deminutivi. Navela sam primere sa zadnjica i stražnjica. Pa, recimo: slonica. Slonica nije mali slon, već ženski slon. Postoje osnovne reči koje se završavaju na -ica. Takođe je nastavak -ica jedan od standardnih nastavaka za dobijanje ženskog roda: prijatelj - prijateljica, piljar - piljarica, lav - lavica ...

naramenica
prepelica
brojanica
začkoljica
propusnica
biletarnica
propalica
pijanica / pijanac (ovo je dublet, zar ne?)
svađalica
nogavica
kockarnica
prečica
spavaonica
(Ove reči ne bih nazvala deminutivima, ili bar ne deminutivima u uobičajenom smislu.)


Цитат
Mislim da je osnovna rec u tvom primeru bila 'guz','guzovi', a ne 'guzica'.
 
Guzica je verovatno bio diminutiv koji je vremenom postao pejorativ i izgubio diminutivni naboj (ljudi su tu rec prestali shvatati kao umanjenje, ublazavanje, tepanje), pa je tu ulogu dobila rec 'guza'.

Može da bude, naravno.

Ali zar ne bi moglo da bude da je osnovna reč guzica (recimo od osnove guz kojoj je dodat ženski sufiks -ica)? Ovo, recimo po ugledu na stražnj-ica, zadnj-ica. A da je onda guza deminutiv od guzice (iako bi doduše kao legitimniji deminutiv izgledao oblik guzičica). Meni ovo uopšte nije neverovatno. Smiley  Sam osnovni oblik je u isto vreme zadržao svoju negativnu obojenost, koja je još i pojačana naročitom upotrebom, jer se, kao što je poznato, izraz koristi i u opisu ljudske karakterne osobine, odn. kad nekog hoćemo da negativno okarakterišemo.

Uostalom, može se pogledati u rečnik, koji ja međutim, nemam, pa prepuštam to tebi. Smiley (U Pravopisnom rečniku nije navedeno ništa na ovu temu.) Meni je čudno zašto se onda reč "guz" ne bi zadržala u svom osnovnom obliku. Dok "guzovi" (za obe polovine) postoji. Ili, recimo, postoje desni i levi guz. Cheesy

Za celinu, doduše, postoji i reč "tur".


 
« Задњи пут промењено: 23.01 ч. 25.02.2014. од Ena » Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #146 у: 13.35 ч. 26.02.2014. »

Ipak bih rekao da je poreklo zenskih imenica izvedenih nastavkom -ica - diminutivno.
Druga je stvar sto se danas to tako ne dozivljava. (Zackoljica jeste diminutiv)

U slovenskoj mitologiji je postojao  vrhovni bozanski par: Vil i Vila: Div i Diva. (Ovo je period pre 'Slovenskog panteona' - Peruna, Svaroga, Vesne itd)
Dakle, zenska je varijanta imena bila dobijena nastavkom -a.
Dakle, nije Vil - Vilica / Div-Divica.

Mislim da je sustina ove veze diminutiv/zenski rod imenice - u cinjenici da je u prirodi zenska varijanta obicno manja u odnosu na musku.
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #147 у: 18.51 ч. 26.02.2014. »

Цитат
Ipak bih rekao da je poreklo zenskih imenica izvedenih nastavkom -ica - diminutivno.
Druga je stvar sto se danas to tako ne dozivljava. (Zackoljica jeste diminutiv)

Slažem se kad je reč o poreklu, tj. da je poreklo ženskih imenica sa nastavkom -ica deminutivno. U prilog tome bi išla i činjenica da kada bismo pokušali da napravimo deminutiv od imenica koje se završavaju na -ica, to baš i ne bi išlo glatko. Može jedino sa nastavkom - ičica.

Ali kad ostavimo poreklo po strani, danas čitavu ovu grupu imenica (to jest onih koje nisu pravi deminutivni parovi kao pčela - pčelica,
karta - kartica, knjiga - knjižica itd.) doživljavamo kao osnovne odn. one jesu osnovne u tom smislu da se u tom obliku danas poimaju kao neutralne. Dodatno, nisu sve današnje imenice na -ica izvedene od muških osnova (npr. propusnica, razglednica ... one bi bile izvedene od glagola).

Pade mi na pamet, postoji čak jedna grupa imenica na -ica koje (bar meni) po poreklu liče na skraćenice, ne na deminutive. Mislim na gramatičke pojmove: imenica (imenska reč), složenica (složena reč), rečenica (nešto sastavljeno od niza reči/ zapravo ovde bi pre poreklo bilo od glagola reći) itd. Jedino, možda ukoliko se i sam proces skraćenja/sažimanja reči (više reči u jednu) doživljava kao umanjenje, što uopšte nije daleko od istine, kad bolje razmislim. Cheesy

Цитат
Mislim da je sustina ove veze diminutiv/zenski rod imenice - u cinjenici da je u prirodi zenska varijanta obicno manja u odnosu na musku.

Slažem se i s ovim.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #148 у: 19.19 ч. 26.02.2014. »

Цитат
Pade mi na pamet, postoji čak jedna grupa imenica na -ica koje (bar meni) po poreklu liče na skraćenice, ne na deminutive. Mislim na gramatičke pojmove: imenica (imenska reč), složenica (složena reč), rečenica (nešto sastavljeno od niza reči/ zapravo ovde bi pre poreklo bilo od glagola reći) itd.

U stvari pre će biti da su i ove imenice izvedene od glagola.

Možda je samo imenica izvedena od imenice. Zapravo, i za to se pitam.  Huh

ime → ime(n)ica, ali može i
imen(ovati) (gl.) → imenovan → imenica

Nemam pojma zaista, došla sam do tog zaključka.  Cheesy
Bolje da na vreme prestanem da nagađam.
« Задњи пут промењено: 19.24 ч. 26.02.2014. од Ena » Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
prozraka
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
prozraka
Име и презиме:

Струка: vss, umetnik,  knjizevnik,  novinar,  istraživač
Поруке: 26


« Одговор #149 у: 09.09 ч. 28.02.2016. »

<mod: uklonjen offtopic>

Psovke i ružne reči  pečalbara iz vlasotinačkog kraja:

Jebem li ga, kvo rabotiš. Ću ga jebem da rabotim. jebi si sojke, pa si gle rabotu. Držmi ga s’g dok možeš.Nabijem ti ga majke. idi u pičku materiju. Idi u pičku majčinu. Koj kurac gledaš. Namojega ću te ukačim.Će mi ga skršiš. Ujani mi ga. Nesi malečak,će ga poneseš na grbinu. U dupe te jebem. Jebi ga, pogreši.Na kurac te ukačim. Će gu otresem ko Panta šljivu. Načukam ti ga. Čupav, dlakav, toj ti je takav bratac.  Natrti se pa će ga i održiš. Omrsi se. Pičkarina u dva čina.  Prava si pička. Idi u krac. Kurac..... 

Pičko jedna. U pičku te jebem. Razmrkala se ko dviska ovca. Razbukarila se ko svinja.raybucal se ko vepar. Mrka ovce ko ovan. Vole jedan. Kravo jedna. ovco jedna. konju jedan. Gadan si ko kuče. Razbucala se ko selska kučka. Ćurane jedan. Ćurko jedna. Gadan ko sapun. Duni mi u šupeljku.  Načukam ti ga. Pojeba ga. Zajeba se .  Zajebancija. Zevzalo.  Zajebant. Nema akal u glavu. Aknem ti ga. Apneš mi ga. Ako samo nemoj jako, će prdenš. Prdneš mi na mojega. Prdenje u čabar. Ala prdneš mi na mojega. Ala ukačiš se na mojega.Sve moj do mojega.Na mojega se ukačiš. Bicmanu jedan. Besna kobila. Brljiva ovca. Baje, samo baje a ništa neraboti.Bivolu jedan. Sivonjo jedan. Rogonjo jedan. Ovnu jedan. P’škaš ko tvor. Smrdiš ko tvor. Bađavžijo jedan. Govno jedno. Gomnjar. Gadu jedan. Gadurija. Gadurija-prdneš mu na kurac.Pravi si bik. Gnjido jedna. Gedžo jedan. 


Jebem te u duvku. Dupest, dobar za jebanje. Dupesta arna za kecanje.Nek se natrti pa će vidi kakav sam jebač. Natrti se pa će ga osetiš. Spregni se da ti uđe moj. Trtonjo. Bitanga. Banzov. Dignuo mi se kakve li si sreće. Eeoo uz mojega. Eeo eve ti ga moj. Ebem li ga. Vurda babo. Vickast ko pička. Vuna kićo. Dole, dole još ,po dole gde je selo zaseljeno. Upalila se pa vuca. Kakvi kompiri oćeš od mene. Kure jedno. Otišao sve na onoj  rabotu. Golema mu alatka. Otiš’l sve na kurac. Kurata sreća. Jajca mi ispucaše od tebe. Načukam ti ga sve do jajca. Moj me zabole. Jebo te Bog. Jebo onaj što te napravi. Jebi ga. I toj me zabole. Moja me zabole. Zagorela. Zagorel. spičkal sve. Jebem ti sve po spisku. Detence ti jebem u pičku. Ovam se obrni majke ti ga nabijem. Kude gledaš ćoršo jedan. Krvavu ti majku jebem. Šonjo jedan. Šašav. Šišano prase po livadu pase, verga ga  mami s gomna ga rani. Golčo jedan će vidiš kad porasteš. Some jedan. u dobra ribetina. kakva pička, prste da poližeš. Pičketina nema šta. Smrdljo jedan. Smrdlja jedna. Cvikaš kurvo kad te dasa jebe. Cvikaš. cvikaš...


Mrtav ne prdi. Mrdi malo da svršim. Prsti da poližeš, kakava pičketina.
Pijanico jedna. Pijandura. LJuška se ko da je pijan. Će mož da ga poneseš. Drpneš mi ga. Obesil ga. Ona ne na koleno, pa  drž nedaj. Pljuni pa zalepi. sinidaru jedan. Žutajke jedna. Pošutela si ko ženka. Prava su ševrljuga.Poješ ko svraka. Peva ko u bure. Peva ko u kacu. Malečko dupe ima. Piska ko  pile. Pliske jedna. Tek se ispililo a oće onoj  da proba. Strugotina. Aljavotina. Sramotičina. Prava si strinka. Pod vutaru crno a na glavo belo. Grne jedno. Ćuskija. Keruša. Ima golemu matovilku. Matovilka. Malko da ga plaknem. Kuj jede burek taj neje čovek. Čovečuljak. Gagrica. Skrčava mlogo.Guzata. DŽibro jedna. Đubre jedno. Nepregorelo đubre. Mečke te gazile. Majmunu jedan. Blaiš ko ovca.

 Gledaš ko tele u šarena vrata. Rikaš ko vol. Besnba ko  besna lisica. Besuljo jedna. Bučko jedna. Glavonja. Glavurda. Baničar.
Stoko jedna.  Slnjavko. Tikvanu jedan. Smokljo jedan. Čarapanu jedan. Ženski petko. Ženskaroš. Kavgadžija. Ljubiš me u dupe. Cuni me u  dupe. Cenjkaroš. Lažov. Laje ko kuče. Priča ko navijen. Praven ko sas tucan kamen. Jeban sa svih strana. DŽukela. Budala. Bicman. Drndav. Vandžirala. Kurjaci te izeli. Teteke ti ga načukam. Prdi li ti majka sas tatka u krevet. Tetku đu  ti omaknem. Teka će ti plati za sve. Majku ti šašavu jebem. Sekirče. Glup ko tranakop-budak. Glup ko točak. Kecanje. Kecanija. Jebačina. Kecnem ti ga.  Ideš ko muva bez glavu. Ruke ti otpale. Razokonjo. Kozo jedna. Jarcu jedan. Glibav. Gubav. Sprdačina.
 17.novembar 2007.godine  Vlasotince
                                                          Zabeležio: Miroslav Mladenović, lokalni etnolog

Мирославе,  да ли у твом крају за нос или за: нос,  горњи усну и уста,  кажу њ'к или њук (њок)?
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 8 9 [10]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!