Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
18.52 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Правила доброг изговора - ортоепија  (Прочитано 34498 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #30 у: 14.49 ч. 29.12.2006. »

Хвала, Бојане Smiley
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #31 у: 23.57 ч. 27.02.2009. »

Е,ово је најгори топик коју сам икада прочитала!Најгори је за глувонеме или наглуве које неће моћи да савладају ако тежите свим ситницама у изговору.Испашћете смешни у њиховим очима,њихов закон је да се комуникација важно успе а не са тим правилима у изговору,као да возите лево и десно!Није ми намера да вас увредим нити вас поставим ниско,али овај топик делује "необично".
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Miki
Гост
« Одговор #32 у: 00.53 ч. 28.02.2009. »

Е,ово је најгори топик коју сам икада прочитала!Најгори је за глувонеме или наглуве које неће моћи да савладају ако тежите свим ситницама у изговору.Испашћете смешни у њиховим очима,њихов закон је да се комуникација важно успе а не са тим правилима у изговору,као да возите лево и десно!Није ми намера да вас увредим нити вас поставим ниско,али овај топик делује "необично".

Мени такође није намера да увредим, али ово је најглупљи одговор на теми. Ни далтонисти не разликују боје, па то не значи да сад све треба пребојити у боје које они разликују. Нико нормалан се неће смејати глувонемом човеку, већ ће бити задовољан да чује и види како се он труди да говори, иако то овај чини првенствено ради себе, јер тако себи олакшава комуникацију, па онда и ради других.

И кад говоримо страни језик тежићемо да изговарамо гласове на начин на који то чине изворни говорници. То се подразумева под ортоепијом, јер сваки језик има дефинисана правила за изговор гласова иако се они графички исто представљају; а не хвалисање или шта год друго ти подразумевала под њоме, црни_боре.
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #33 у: 18.23 ч. 28.02.2009. »




Е,ово је најгори топик коју сам икада прочитала!Најгори је за глувонеме или наглуве које неће моћи да савладају ако тежите свим ситницама у изговору.Испашћете смешни у њиховим очима,њихов закон је да се комуникација важно успе а не са тим правилима у изговору,као да возите лево и десно!Није ми намера да вас увредим нити вас поставим ниско,али овај топик делује "необично".

Мени такође није намера да увредим, али ово је најглупљи одговор на теми. Ни далтонисти не разликују боје, па то не значи да сад све треба пребојити у боје које они разликују. Нико нормалан се неће смејати глувонемом човеку, већ ће бити задовољан да чује и види како се он труди да говори, иако то овај чини првенствено ради себе, јер тако себи олакшава комуникацију, па онда и ради других.

И кад говоримо страни језик тежићемо да изговарамо гласове на начин на који то чине изворни говорници. То се подразумева под ортоепијом, јер сваки језик има дефинисана правила за изговор гласова иако се они графички исто представљају; а не хвалисање или шта год друго ти подразумевала под њоме, црни_боре.



Мирославе,једна ствар,за онога који чује нормално је да тежи правилном акценту и негује уметност акцентовања то је оно за глувонеме "немогућа мисија".Никада неће моћи да савлада такав акценат како захтева Правопис или околина,утиче на њихову психу и идентитет,тако да никад не доживљава као "домаћина" у својој земљи.Велики је напор да схвати улогу слова "ћ","ђ","џ","ч","ж","к","г","њ","љ","р","ф","х","ц",поготово кад су најтежи слогови кад треба да ломе језик и праве реченицу,па дужина самогласника....па отуд неартикуларни гласови,што их околина гледа са подсмехом и удаљавају.Нормалних је јако,јако ретко,на жалост и не би могло се поредити са далтонистима како ви називате.Још да знате ово да је за вас Вук Караџић узвишен човек или просветитељ због књижевног језика и стандарда,па зато га презиру.Да ли знате да глуви не признају српски као матерњи?Исто би то било кад се ви нађете у њиховом окружењу и затечени сте њиховим знаковним језиком који има такође своју уметност изражавања.Због чега наглуви и глувонеми се муче да се прилагоде вама,а у исто време су на удару подсмеха кад исто чујући могу да их прихвате и учествују у вербалним дискусијама,па како то очекујете да будете задовољни што је неко проговорио од муке?

Мада,овај форум је посвећен писменостима и неговању културе језика,али то није за њих па логично је да српским језиком не сматра матерњим.

Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Bojan
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271



« Одговор #34 у: 18.56 ч. 28.02.2009. »

По ком основу је то што говориш уопште битно за ово о чему се говори у овој теми, овдје се говори о томе како треба да се говори, не може се узимати сад група људи који имају недостатак какав имају глухонијеме особе и због ње не знам из ког разлога не расправљати о овоме о чему се овдје говори... Нико ни не захтијева од глухих особа да користе акценте, огромна ствар је то што они науче да говоре са било каквим акцентима, али због тога не треба занемарити оно о чему треба да воде рачуна особе које имају слух...

Ти твоји коментари дјелују као неко прозивање, а ако ти немаш шта да кажеш у овој теми везано за саму тему, онда и немој... ако те мучи неки проблем као што је овај, а који није везан за тему увијек можеш да отвориш нову тему о томе шта те интересује, и вјерујем да нико неће имати проблем да подијели своје мишљење у истој...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #35 у: 19.04 ч. 28.02.2009. »

A sto ti uopste pominjes gluve i neme? Da li ih je iko pominjao u ovoj temi? I kakve veze imaju oni sa ortoepijom? Naravno da se nece ocekivati od njih da razumeju i pokusaju da slede pravila akcentovanja, sto Bojan rece, pa za njih je uspeh i samo da nauce da se sporazumevaju na bilo koji nacin, ali to svakako ne znaci da se ne sme o akcentovanju razgovarati, POGOTOVU ako se radi o jednom forumu koji pretenduje da neguje srpski jezik u svim njegovim oblicima. Mislim, apsolutno ne kapiram komentar koji si ostavila niti zasto uopste u ovoj temi pominjes gluve i neme kad zaista nemaju veze s istom niti ih je bilo ko pominjao. Takodje mi nije jasan taj prebacivacki ton kojim nastupas.

Ako bi da diskutujes o jeziku gluvonemih o problemima na koje nailaze i kako ih resavaju, nema potrebe ovo da radis, vec slobodno otvori novu temu, sigurno ce biti ljudi koji bi podelili svoje misli s tobom na tu temu.
« Задњи пут промењено: 19.19 ч. 28.02.2009. од Brunichild » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #36 у: 19.08 ч. 28.02.2009. »

Ја заиста не разумем о чему ти причаш. Па ни неми не могу да користе телефон, ни хендикепирани не могу да играју фудбал, ни слепи не могу да возе ауто — то су људи са посебним потребама. Ако је глувима највећа брига да правилно акцентују речи, онда и могу разумети о чему причаш. Нису глуви у већини, па да се треба одрећи лепог изговора, нити су слепи у већини па се треба одрећи аутомобила, нити су неми у већини па су телефони сувишни. Друго, језик је такав какав је, развијао се вековима, није настао за један дан. Кажеш да се глувонеми прилагођавају нама — човек је друштвено биће и као такав тежи да се уклопи у заједницу, да не искаче превише. Разумем да је на њима велики притисак, али има људи који разумеју оне са посебним потребама, и они се све више уклапају у друштво.

Ортоепија је нешто сасвим треће и нема много везе са глувима и немима. Глас R постоји и у српској латиници, и у немачком, и у француском, и у енглеском језику и у многима другима, али се различито изговара, иако се исто записује и то нас на овој теми занима: правила доброг изговора речи у српскоме језику.
« Задњи пут промењено: 19.37 ч. 28.02.2009. од Мирослав » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #37 у: 21.32 ч. 28.02.2009. »

Svaki jezik ima svoju fonetsku normu — sistem pravila izgovora koji je jezička kategorija, deo samog jezika „kao takvog“; i o tome je normalno na jednome „jezičarskom“ forumu govoriti. Što ima ljudi sa nedostacima, ne znači da se trebaju svi odreći ortoepije. Gadim se na sebe što moram ovo da kažem, ali zato što ima ljudi gluvonemih, zaista ne znači da treba i svi drugi da ćutimo.

Crni bore, stvarno mašiš poantu i stvaraš bespotrebnu raspravu.

I ja imam slepilo za neke nijanse crvene i zelene, pa ne tražim da se zbog mene i drugih daltonista one izopšte iz ovog sveta. Čak nosim i odeću tih boja, u inat svome hromozomskom nedostatku. Wink
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #38 у: 21.36 ч. 28.02.2009. »

Stara dobra priča o "diskriminaciji većine" i "besu manjine"...
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #39 у: 21.47 ч. 28.02.2009. »

Pa nije ta stara priča. Glas manjine treba se uvek čuti makar „većina“ i bila „diskriminisana“, ali ovde je to sasvim promašeno.

Kako odbaciti mogućnost razgovora o akcentima i glasovima sa gramatičkoga stanovišta, zato što postoje neki ljudi koji ih usled nečega ne mogu pravilno artikulisati?
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #40 у: 21.55 ч. 28.02.2009. »

Ne, problem je što zastupnik te manjine besno nastupa sa stanovišta "kako mi uopšte i smemo da govorimo o pravilnom izgovoru kad postoje siroti gluvonemi kojima hoćemo još i to da natovarimo na vrat". Zato jeste "bes manjine", tj. kontradiskriminacija.

Shodno tome, među slobodnim temama nadalje je zabranjeno svako pominjanje sportova, pošto postoje pojedinci koji zbog telesnih ograničenja ne mogu da se bave nekim sportovima ili baš nijednim, pa da ih sirote ne "bodemo".
« Задњи пут промењено: 21.59 ч. 28.02.2009. од Нескафица » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #41 у: 22.00 ч. 28.02.2009. »

Naravno, a ja sam pomislio da iz nekog razloga aludiraš na odgovore druge, „većinske“ strane; jer većina kod nas uvek nekako kao bajagi ispadne ni kriva ni dužna „diskriminisana“ kad god se začuju „besne manjine“. (Najbolje bi, je li, bilo da ih uopšte nema. Wink) Ali to ovde nije slučaj, to je ovde sasvim promašeno — upravo kontradiskriminacija.
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #42 у: 14.14 ч. 02.03.2009. »

Извињавам се свима,нисам хтела да некога увредим,само сам скренула ту пажњу,али изгледа да није на правом месту.Да бих отворила нов топик дискусија би била веома сложена,у том случају,замолила бих модератора или администратора да обрише ове постове везане са наглувима и глувонемима.
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Тагови:
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!