Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.54 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Wackernagelovo pravilo | Вакернагелово правило  (Прочитано 26905 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #15 у: 14.17 ч. 04.08.2010. »

Зашто би било неправилно: Моје је пиво сувише хладно.
Сачувана
Aleph
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218



« Одговор #16 у: 14.19 ч. 04.08.2010. »

Зашто би било неправилно: Моје је пиво сувише хладно.

Pravilno je.
Сачувана
Aleph
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218



« Одговор #17 у: 14.24 ч. 04.08.2010. »

Nisu pravilni.  Oni izričito navode Predsednik je Republike kao nepravilan.  To samo nekad neki jezikoslovci iz Srbije koriste kao (bezvezan) argument protiv njih.  Svaka njihova gramatika i savetnik to smatraju nepravilnim.

Međutim, kod njih jest(e) pravilno reći Marko je Tajčević…, ali je to stilski obeleženo i arhaično. 

Имаш ли коју референцу? Ја погледах у њиховој главној граматици (Барић и др.) и пише

Ja pričam o imenima gradova, ustanova, titluama… Njih nije pravilno razdvajati. Gde vidiš da to piše u Bariću? Da se može titula razdvojiti enklitikom?

Је ли ово грешка?

Jeste. Smiley


Ови твоји ставови немају превише (није погрешно рећи ни: никаквог) упоришта у лингвистици. Ако ти тако верујеш и мислиш, нико ти не брани. Не можеш тврдити где енклитике смеју да стоје зато што си ти „увежбао” своје језичко осећање, ни да прописујеш шта је природно а шта не. Људи које сам цитирао своје су животе [овако, јелда, не ваља?] посветили науци и истраживању и требају ти поприлично снажни аргументи да би то њихово оповргао. (Ово ти све саветујем не само као саговорник, него и као уредник овог потфорума: тврди само оно што можеш да докажеш.)

Valja. Svoj život nije ustanova, država, grad, titula. Pazi šta pišem.

Ja bih pre ovo okrenuo prema tebi pa tebi rekao da ti možeš da veruješ da je pravilno, iako nije. U biranom jeziku nije. To što je on otišao dođavola, druga je stvar.

Ne ispravljam ja krive Drine, znam ja da je nemoguće 6 miliona ljudi uveriti da greše. Dopušteno je biti u zabludi. Smiley
Сачувана
Aleph
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218



« Одговор #18 у: 14.25 ч. 04.08.2010. »

Ali ne valja jelda i potforum.
Сачувана
Aleph
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218



« Одговор #19 у: 14.26 ч. 04.08.2010. »

Srpski je valjda izgubio Wackernagelovo pravilo na isti način na koji i razliku između krsta i križa, nule i ništice, pravilne upotrebe konstrukcije da + prezent, hleba i kruha.
Сачувана
Luče
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: Profesor fizičke kulture
Поруке: 152



« Одговор #20 у: 14.35 ч. 04.08.2010. »

Зашто би било неправилно: Моје је пиво сувише хладно.

Trebalo je da kažeš: "Moje se pivo prehladilo" Smiley
Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #21 у: 15.01 ч. 04.08.2010. »

О енклитикама:
Ако си мислио само на раздвајање устаљених целина, требало је то изричито да кажеш. Све време уопштено говориш о позицији енклитика и препоручујеш „Marko Marković rođen je”, иако је једнако добро „Marko Marković је rođen”.
Мој цитирани текст говори о раздвајању имена и презимена. (Барић је, иначе, женско: Еугенија.) Али ја не видех ниједну твоју референцу где се то побија. Молио бих да то најхитније набавиш да ако хоћеш да наставимо расправу. Овако нема смисла.

О ароганцији:
Појавио си се данас, о твојој језичкој стручности не знамо ништа, тврдиш ствари које су у супротности са званичним приручницима, нашим и хрватским, а не дајеш никакву литературу да то потврдиш. (Ја сам се позвао на већ две-три књиге.)
О твојој надмености доста говори и порука „Ali ne valja jelda i potforum”. Да си прочитао макар једну од неколико расправа на овом форуму о тим речима или макар завирио у Правопис, не би исправљао несумњиве облике.
Такво понашање није продуктивно. Ја теби морам, нажалост, да узвратим истом мером — ароганцијом — да не би читаоци помислили да су твоји ставови званични, поткрепљени и исправни. Да си расправу почео мирнијим тоном – као да о томе размишљаш, а не да си већ просудио па сад ми имамо част да чујемо твоје мишљење — сигурно не бих морао на овај начин да одговарам.



Сачувана
Aleph
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218



« Одговор #22 у: 16.57 ч. 04.08.2010. »

Imaš koliko hoćeš (Težak–Babić, Maretić, Brabec–Hraste–Živković, Silićeva...). Pobio sam tvoju tezu, jer (mislim da je ovo peti put da kažem): ne razbijaju se imena gradova, država, titule i imena ustanova. Smiley Mijo, Marija, Eugenija i ostali uopšte me ne demantuju, ne znam odakle ti nešto takvo. Oni nigde nisu rekli: Razbijte ime ustanove. Imena mogu da se razbiju, ali IHJJ kaže da je to stilski obilježeno. Ostalo ne može. Pošalji im mejl pa ih pitaj ako ne veruješ. Stvarno mi ne bi padalo na pamet da lupetam gluposti i spamujem, samo iznosim pravila.

Potforum i jelda ne valjaju. Smiley Šta da ti radim. Iako Pižurica i kompanija kažu da može jelda. Nisam ja arogantan, ne znam zašto se buniš. Ja kažem: Može svako kako hoće, ali to ne znači da je to pravilno. To je sve. Smiley
Сачувана
bolo
Гост
« Одговор #23 у: 19.36 ч. 04.08.2010. »

Zanima me: postoji li jedna jedina gramatika srpskog koja decidirano, odlučno navodi primer Milan Milošević je rođen kao nepravilan? Dakle, gotovo svaka navodi da enklitika (naslonjenica) dolazi nakon naglašene reči, ali to očito nije dovoljno jer se pravilo do te mere krši da će možda postati — deo norme?!

A primer je "nepravilan" zato što? Pošto je u svakom slučaju i u tom primeru enklitika naslonjena na naglašenu reč.
Сачувана
(: Mark :)
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 69


« Одговор #24 у: 22.18 ч. 04.08.2010. »

Oprostite, ako nisam u pravu, ali tako mi je pisalo u udžbeniku...

Verovatno u Stevanovićevoj gramatici, ne znam zašto zbunjuje ljude i uvodi nered u jezik izmišljanjem stavova da određeni glagol nema infinitiv, i to tamo gde reda itekako ima.

I nemoj se izvinjavati. Wink

Video sam u gramatici za srednu školu od Stanojčića i Popovića( poznatijoj kao žuta grmatika Smiley ) .
Сачувана
Aleph
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218



« Одговор #25 у: 12.53 ч. 05.08.2010. »

Video sam u gramatici za srednu školu od Stanojčića i Popovića( poznatijoj kao žuta grmatika Smiley ) .

To je ta! Smiley Promašio sam prezime!
Сачувана
Aleph
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218



« Одговор #26 у: 12.55 ч. 05.08.2010. »

A primer je "nepravilan" zato što? Pošto je u svakom slučaju i u tom primeru enklitika naslonjena na naglašenu reč.

Nije baš, jer je ljudi u govoru naglase. I to prilično. Pošto može samo na pijaci i kao vremenski veznik (Odmorili smo se odmah pošto smo stigli), inače je budući da. Wink Ali — ne obraćaj pažnju, nije bitno.

A moram da se nasmejem da je i ovo u Antipravilima.  Grin Ne verujem... I to pored traženog i jasno navedenog popisa literature! Ahahahahaha!
« Задњи пут промењено: 12.58 ч. 05.08.2010. од Aleph » Сачувана
bolo
Гост
« Одговор #27 у: 02.34 ч. 07.08.2010. »

Nije baš, jer je ljudi u govoru naglase. I to prilično. Pošto može samo na pijaci i kao vremenski veznik (Odmorili smo se odmah pošto smo stigli), inače je budući da.

Prvo, ne mislim da ljudi naglase u normalnom govoru, nego jedino u čitanju, a drugo, ako i naglase, onda je to pravilo koje više nije pravilo i onda ga i nema mnogo smisla više kao takvo održavati. Ali nije tako, raspored klitika je kod nas sasvim strogo utvrđen i ne treba nikakva gramatika da ga utvrđuje više od toga. Ono što je jedino istina za neformalni kolokvijalni stil jeste da se enklitika može naći na samom početku upitne rečenice, tipa "si normalan?" ili "ste stigli?", ali takva su odstupanja prisutna i u drugim jezicima, nismo ništa mi posebno iskasapili Vakarnagela.

"Pošto" je veznik koji znači "since" i laže svako ko kaže drugačije. Cheesy
Сачувана
Aleph
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218



« Одговор #28 у: 13.47 ч. 29.08.2010. »

Ne bih baš rekao da pošto znači since (gde nađe engleski, umesto da reč definiraš kao što se to čini u jednojezičnim rečnicima?!), ali i zablude su legitimne. Smiley
Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #29 у: 14.16 ч. 29.08.2010. »

РМС:

Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!