Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.03 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Akcentološka literatura i predavanja iz Akcentologije na Filološkom  (Прочитано 8833 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Aleph
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218



« у: 13.08 ч. 05.08.2010. »

Možete li mi predložiti neku literaturu iz akcentologije srpskoga jezika i uz naziv knjige navesti može li se nabaviti u nekoj knjižari ili samo u bibliotekama? Kao što su npr. knjige Muzika riječi i Pravogovor Milorada Telebaka (ne znam odnosi li se njegova Govorimo srpski na istu oblast ili pokriva li je barem delom) i Osnovi akcentologije srpskohrvatskog jezika Asima Pece.

Tu je i Prozodija reči i rečenice u srpskohrvatskom jeziku Pavla Ivića, ali ne znam je li ona deo knjige O srpskohrvatskim akcentima (ili obratno) ili su to dva zasebna dela?

Što se predavanjâ tiče, zanima me je li neko bio na predavanjima Jelice Jokanović-Mihajlov, video sam u jednoj temi da ih je neko preporučio?

Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #1 у: 13.38 ч. 05.08.2010. »

Осим тога што си навео (Пецо и Ивић су главни), не треба пропустити Стевановићеву Књигу о акценту књижевног језика, са скупљеним његовим чланцима, као ни одговарајућа поглавља у Савременом српскохрватском језику (само се треба чувати штампарских грешака — има их сила!). (Књига може да се купи у Заводу, мислим да сам скоро видео неки преостали примерак у Косовској.) Сјајни су и Основи млађе новоштокавске акцентуације Б. Николића (старо издање САНУ). Ивићеве су две књиге које си навео доста корисне у експерименталној фонетици (говори о фонетској природи акцената, не о системима), њих можеш купити у Новом Саду (издавач је Издавачка књижарница Зорана Стојановића), мада има и по књижарама у Београду (рецимо, у Белићу). Но, основ свих ових књига су Даничићеви Акценти (синтетичко издање 1925). Ако те интересује историјска акцентологија, крени од Пеце, а више можеш наћи у Белићевим Акценатским студијама (Изабрана дела II, Завод).

Хрвати имају доста развијенију акцентологију. Пре неку годину су објавили Нагласак у хрватскоме књижевном језику, што је у ствари акценатски речник са правилима у уводу. Солидно је урађена, мада је њихова акц. норма понешто другачија. Телебакове књиге нисам читао, али ако је судити по његовим осталим нормативистичким активностима, нисам пропустио много.

Наравно, за крај остају сви живи речници. Препоручујем Једнотомник (акцентовао га је М. Николић, сјајни познавалац акцената) — пошто је најновији. У РСАНУ има доста дублета, тако и у РМС, некад и нереалних. Бежати од Шипкиних речника.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #2 у: 13.41 ч. 05.08.2010. »

Не могу да се накајем што пре две-три године нисам на бувљаку купио предратну књигу Богдана Поповића о акцентима (нисам тачно запамтио наслов). Можда има у некој антикварници, али сам ја ретко у Београду.
Сачувана
Aleph
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218



« Одговор #3 у: 14.25 ч. 05.08.2010. »

J o e, budući da su neke od tih knjiga možda malo starije, misliš da ih neću naći u Zavodovoj knjižari ili Beliću? Dakle, ostaju mi biblioteke, pretpostavljam?

Kada si već spomenuo Hrvate, možda bi mogao i njihove da preporučiš? Kako uglavnom nabavljaš njihova izdanja?
Сачувана
Aleph
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218



« Одговор #4 у: 14.30 ч. 05.08.2010. »

Не могу да се накајем што пре две-три године нисам на бувљаку купио предратну књигу Богдана Поповића о акцентима (нисам тачно запамтио наслов). Можда има у некој антикварници, али сам ја ретко у Београду.

Neko će se valjda setiti. Smiley

Možda je sada prilika da pitam, da sad ne otvaram zasebnu temu: je li izašao novi Matičin pravopis? To preuređeno izdanje onog iz 2003. godine?
Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #5 у: 15.46 ч. 05.08.2010. »

J o e, budući da su neke od tih knjiga možda malo starije, misliš da ih neću naći u Zavodovoj knjižari ili Beliću? Dakle, ostaju mi biblioteke, pretpostavljam?

Kada si već spomenuo Hrvate, možda bi mogao i njihove da preporučiš? Kako uglavnom nabavljaš njihova izdanja?

Нисам их ни ја сасвим давно купио. Стевановића, мислим, има у Заводу — и Белића, свакако — Ивића би требало да има у Белићу.

Код Хрвата је, колико се сећам, ова сад главна. Настала је у едицији Велика хрватска граматика. Остало су углавном чланци по часописима, тешко доступни. Доста је писао И. Зоричић, С. Вукушић, па и Бабић...
Обично ухватим неког од рођака да ми донесе из Хрватске, али мислим да може и да се наручи преко издавача (Накладни завод Глобус), имају свој сајт.
Сачувана
Mallrat18
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Жења Зинченко
Струка: Фонетичар
Поруке: 20


« Одговор #6 у: 19.29 ч. 02.08.2013. »

Joe, занимају ме 2 књиге које си споменуо горе: Стевановићева Књига о акценту и Основи акцентуације Николића.  Како оне изгледају? Мислим, рекао си нешто за Нагласак у хрватскоме књижевном језику, који имам, и то је баш сјајна књига.  Јесу ли ове 3 књиге ишта сличне? Хтео бих једног дана да напишем нешто о српској акцентуацији али мало ми је глупо да користим Рјечник Караџића и Акценте Даничића, поготово у наше доба.  Да ли постоји нешто слично Нагласку у хрватскоме књижевном језику, само да је у српском а да није старо 100 година? Хвала унапред!
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!