Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.28 ч. 12.11.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Знаци навода  (Прочитано 27807 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
lapd
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
ФИЛУМ
Име и презиме:

Струка: дипломирани филолог - англиста
Поруке: 98

« у: 18.07 ч. 14.08.2010. »

Занима ме да ли се у српском језику знаци навода могу налазити оба горе (" ") као што је то случај нпр.  у енглеском? Ја лично мислим да не могу, али сам на мали милион места видео овакво навођење тако да морам да питам.    :)
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688

« Одговор #1 у: 18.26 ч. 14.08.2010. »

Не могу. Имаш ове могућности:
1. „…”
2. „…“
3. »…« (изнимно)
4. ’…’ (у посебним случајевима)
Сачувана
lapd
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
ФИЛУМ
Име и презиме:

Струка: дипломирани филолог - англиста
Поруке: 98

« Одговор #2 у: 22.09 ч. 14.08.2010. »

Хвала, то сам и прочитао у правопису, али рек'о да проверим.  :-)
Е да, негде сам начуо да то где су наводници има везе са писмом, да ли је ћирилица или латиница?
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #3 у: 23.10 ч. 14.08.2010. »

Ја не знам за то.
Сачувана
Ketika
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
škola
Име и презиме:

Струка: profesor srpskog jezika i književnosti
Поруке: 23

« Одговор #4 у: 06.19 ч. 15.08.2010. »

Po pravilu, navodnici počinju onim donjim, a završavaju gornjim.  Problem je u tome što u kucanju uvek koristim gornje, jer one druge ne nalazim na svojoj tastaturi (uključena mi je srpska latinica).
Umesto navodnika može da se upotrebi i crta, da označi početak i kraj direktnog govora u dijalozima (Klajn).
Сачувана
Prekobrojna
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 202

« Одговор #5 у: 07.40 ч. 15.08.2010. »

Čini mi se da će gornji navodnici morati biti normirani, jer je prilično teško ubacivati donje (sem u MS Wordu, a ni to ne ide brzo). Mislim da bi isti slučaj mogao biti i sa skraćivanjem reči kao na k'o (i sl. reči), baš zbog toga što traženje odgovarajućeg slova sa cirkumfleksom u simbolima usporava kucanje. Mislim na neku svakodnevnu, nebitnu prepisku, četove i sl.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #6 у: 08.16 ч. 15.08.2010. »

Али у свакодневној преписци не мора се користити стандардни језик, па стога ни правила Правописа нису обавезна. Не верујем да ће се правопис мењати у том правцу.

А и није толико тешко убацити наводнике, в. ово: http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=1556.msg13256#msg13256.

Problem je u tome što u kucanju uvek koristim gornje, jer one druge ne nalazim na svojoj tastaturi (uključena mi je srpska latinica).

Ни ти горњи, нажалост, нису прави наводници. Уп. разлику:
"…" „…“ (Verdana)
"…" „…“ (Times New Roman)
Сачувана
Luče
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Profesor fizičke kulture
Поруке: 152

« Одговор #7 у: 10.11 ч. 15.08.2010. »

Da, Džo, baš ovo sam htela da te pitam noćas kad sam videla tvoj prethodni post — nije li u našem jeziku ispravna jedino ova varijanta zatvaranja navoda, gornjim navodnicima koji se pišu na gore (poslednja varijanta u tvom poslednjem postu)?
Naravno, u zavisnosti od fonta biće i navodnici, ali kad ih pišemo rukom, učili su nas da ih pišemo ovako. Je l' postoji pravilo kako se pišu gornji navodnici, ili je bitno samo da stoje gore?

Uh, ala sam zamrsila, valjda ćeš razumeti šta je pitanje Embarrassed
« Задњи пут промењено: 13.33 ч. 15.08.2010. од Ja » Сачувана
Ketika
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
škola
Име и презиме:

Струка: profesor srpskog jezika i književnosti
Поруке: 23

« Одговор #8 у: 10.21 ч. 15.08.2010. »

Slažem se sa tobom, Joe, (sad se nasmejah tvom imenu u duhu srpskog jezika, ha, ha. . . ), ne dolazi u obzir da se menja norma zbog tastature (uslovno rečeno).  Uočavam i razliku između izgleda pravih i nepravih navodnika.  Čini mi se da ću i dalje koristiti gornje navodnike u prepisci putem kompjutera, dok se ozbiljnije ne pozabavim ponuđenim hxxp: www. vokabular. org/forum/index. php?topic=1556. msg13256#msg13256.
Kod pripreme zadataka za utvrđivanje gradiva služim se ćiriličnom grafijom, ostaje mi da tu proverim kako stoji stvar sa navodnicima.  U svakom slučaju ostaje mi da se u buduće / ubuduće (iako pravopis daje prednost odvojenom pisanju), izvinim zbog izgleda navodnika, pogotovo učenicima ukazati na problem! :)
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #9 у: 14.11 ч. 15.08.2010. »

Kod pripreme zadataka za utvrđivanje gradiva služim se ćiriličnom grafijom, ostaje mi da tu proverim kako stoji stvar sa navodnicima.  U svakom slučaju ostaje mi da se u buduće / ubuduće (iako pravopis daje prednost odvojenom pisanju), izvinim zbog izgleda navodnika, pogotovo učenicima ukazati na problem! Smiley

Не разумем најбоље: зар писмо има везе с типом наводника?
(Правопис дозвољава једино убудуће.)

Da, Džo, baš ovo sam htela da te pitam noćas kad sam videla tvoj prethodni post — nije li u našem jeziku ispravna jedino ova varijanta zatvaranja navoda, gornjim navodnicima koji se pišu na gore (poslednja varijanta u tvom poslednjem postu)?
Naravno, u zavisnosti od fonta biće i navodnici, ali kad ih pišemo rukom, učili su nas da ih pišemo ovako. Je l' postoji pravilo kako se pišu gornji navodnici, ili je bitno samo da stoje gore?

У штампаном (и електронском) тексту има две варијанте горњих наводника: “ и ” (у тајмсу: “ ”).

У ручном писању је бесмислено уводити такву дистинкцију, јер нико ни зарез не пише са задебљалом тачком и лучићем, већ или само лучић или само цртицу. Исто важи и за наводнике. (Тако, уосталом, и сва писана слова не пишемо како стоји у буквару, са свим квакама и кривинама, већ то упростимо онолико колико нам треба да бисмо писали брзо.)
Сачувана
Prekobrojna
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #10 у: 15.40 ч. 15.08.2010. »

... А и није толико тешко убацити наводнике, в. ово: http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=1556.msg13256#msg13256...

Savršeno! Idem odmah da instališem. Jednom sam na ovom forumu videla uputstvo da se ode na neku temu, iskopira potreban simbol i da se tako upotrebi. Naravno, nisam to uradila nijednom, činilo mi se prekomplikovanim Smiley
Сачувана
Aleph
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218

« Одговор #11 у: 11.00 ч. 16.08.2010. »

Zašto se ova tema zove Znaci navoda umesto npr. Navodnici? Smiley

Jelena, nemoj očekivati takvo prilagođavanje od pravopisne norme. Neće se dogoditi. Navnodnike je prelako otkucati. Symbols u Wordu najteži je način — lakše je pomoću tipke Alt. Smiley

Ja nisam u Pravopisu pročitao da »« mogu samo iznimno — sasvim su legitimni i mislim da ih pravopisci zovu tipografske varijante. U tom smislu, “” su tipografske (a ne neprave ili sl.) varijante ‘gornjih’ navodnika. Pogledati u opisu Unicodeovih znakova kako se zovu. Smiley
Сачувана
Aleph
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218

« Одговор #12 у: 11.01 ч. 16.08.2010. »

I da: navodnike smo maznuli od Nemaca.

Isto kao što smo č od Čehâ i ć od Poljakâ. Smiley
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #13 у: 11.43 ч. 16.08.2010. »

Ja nisam u Pravopisu pročitao da »« mogu samo iznimno — sasvim su legitimni i mislim da ih pravopisci zovu tipografske varijante. U tom smislu, “” su tipografske (a ne neprave ili sl.) varijante ‘gornjih’ navodnika. Pogledati u opisu Unicodeovih znakova kako se zovu. Smiley

Зову их „графичке варијације”.

Изнимно је моја слободна формулација (нигде нисам ни рекао да цитирам Правопис), а заснована је на речима из Правописа: „у пракси нешто ређи” и на моме читалачком и типографском искуству — угласти наводници просто се не користе.

Ако ћеш исправљати другога, читај га пажљиво. Ја нисам рекао да су “ и ” неправе варијанте (чак нисам употребио реч неправи, него нису прави наводници), већ сам то рекао за "…", што се у Правопису као варијанта и не помиње.

Полунаводници којима си окружио реч горњих, ако ћемо у детаље, исто нису добри. Правопис за полунаводнике даје знаке једнаке ресичастом апострофу (тј. подигнутом зарезу): ’…’ ’…’, а не ‘…’ ‘…’.
Сачувана
Prekobrojna
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #14 у: 12.13 ч. 16.08.2010. »

... Jelena, nemoj očekivati takvo prilagođavanje od pravopisne norme. Neće se dogoditi. Navnodnike je prelako otkucati. Symbols u Wordu najteži je način — lakše je pomoću tipke Alt. Smiley ...

Ne bih se mogla nazvati naprednim korisnikom, pa mi ovo s Altom nije baš najjasnije, ustvari, ne funkcioniše na mom kompjuteru, pa ne znam da li ja grešim ili nešto nije dobro instalisano. Pokušala sam i preko kodova koje dobijem u Character mapu, ali mi ne polazi za rukom da unesem tražene simbole čak ni u Wordu.

Joe, nisam uspela da instališem one tastature za koje si juče dao link. Prijavljuje mi neke reške, doduše na makedonskom, ali sam shvatila da je greška u pitanju.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!