Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.26 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 5  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Бора Ђорђевић: Погледај дом свој, анђеле  (Прочитано 86184 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #15 у: 19.00 ч. 02.04.2008. »

Ко год био, потребан нам је тај Анђео чувар!

Onda ti i ja tumacimo razlicito reci pesme. Ja ih tumacim kao prebacivanje tom andjelu kakav je svet napravio... Zato sam i videla u tom "andjelu" u stvari coveka. Takva stetocina nikom ne treba...
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #16 у: 19.59 ч. 02.04.2008. »

Не могу да одговорим не залазећи у политичке теме, што заиста не желим помињати на овом форуму. Рећи ћу да видим у песми апел Анђелу, да се коначно смилује и сиђе са Неба, не би ли исправио неправду која влада на сваком кораку — уствари се људи морају коренито променити да би до тога дошло (притом не верујем да ћу овакво стање ствари доживети).

Призивају црне мисли речи ове песме и погађају тачно у мету.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #17 у: 20.54 ч. 02.04.2008. »

Не могу да одговорим не залазећи у политичке теме, што заиста не желим помињати на овом форуму. Рећи ћу да видим у песми апел Анђелу, да се коначно смилује и сиђе са Неба, не би ли исправио неправду која влада на сваком кораку — уствари се људи морају коренито променити да би до тога дошло (притом не верујем да ћу овакво стање ствари доживети).

Призивају црне мисли речи ове песме и погађају тачно у мету.

Хм, може и тако... Него, кад се прича о Бори, политика се не може избећи. А и сама песма је подстакнута дешавањима из деведесетих...
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #18 у: 00.23 ч. 03.04.2008. »

Него, кад се прича о Бори, политика се не може избећи. А и сама песма је подстакнута дешавањима из деведесетих...

Управо тако. А о томе заиста не желим овде. Никако није место.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #19 у: 09.50 ч. 03.04.2008. »

Него, кад се прича о Бори, политика се не може избећи. А и сама песма је подстакнута дешавањима из деведесетих...

Управо тако. А о томе заиста не желим овде. Никако није место.
Postujem odluku, mada, ne mora svaka diskusija o politici da bude neprijatna. Sve zavisi od sagovornika... Wink
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #20 у: 11.09 ч. 03.04.2008. »

Цитат
А и сама песма је подстакнута дешавањима из деведесетих.

Албум "Истина", на којем се налази песма "Погледај дом, свој анђеле", објављен је 1985. тако да горња констатација једноставно не стоји. Grin А постоји и истоимени роман Томаса Вулфа ("најлирскији амерички роман") по ком је песма и добила назив.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #21 у: 11.13 ч. 03.04.2008. »

Ja sam gledala spot devedesetih, tako da sam mislila da je pesma nastala devedesetih. Greska Smiley

Inace, nisam neki veliki Borin fan, tako da mi se moze oprostiti... Wink
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #22 у: 11.24 ч. 03.04.2008. »

Кад смо већ код Боре Чорбе, мени лично "Добро јутро" је његова најбоља песма. Елегична, сетна, а животна.

Dobro jutro

Svanulo je iznad crkve Svetog Marka
čistači u žutom ulice su prali
kući su se vukli
parovi iz parka
šta smo mogli mi smo
jedno drugom dali

Dobro jutro

Otresaš sa suknje lišće i prašinu
stružem s pantalona ostatke od blata
polako i sigurno bežiš u tišinu
čekaju te dole taksisti kod JAT-a

Dobro jutro

Cele noći ti si forsirala konjak
jutro kvari sinoć započete veze
zorom si me šutnula
ko poslednji dronjak
ja sam ti uz piće
došao ko meze

Dok veselo cvrkuću ptičice sa grana
sakrivaš rukama razmazano lice
u ustima vučem trulež od duvana
u daljini laju džukci lutalice

Dobro jutro

Cele noći ti si forsirala konjak
jutro kvari sinoć započete veze
zorom si me šutnula
ko poslednji dronjak
Ja sam ti uz piće
došao ko meze
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #23 у: 10.25 ч. 05.07.2009. »

Цитат
на мене је убедљиво највећи утисак оставио Бора Чорба са Погледај дом свој, анђеле...

Рекао бих да је Добро јутро много боља песма. Cool
De gustibus.. Cheesy
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #24 у: 10.34 ч. 05.07.2009. »

Рекао бих да је Добро јутро много боља песма. Cool

Slažem se da je bolja od „Pogledaj dom svoj, anđele“ (anđeo, mač, prokleti, ubogi, stado, bagra, bog, istina, dušmani... Shocked), ali je opet i ova podosta seksistička... Zašto se podrazumeva da on kao muškarac može, a njoj prebacuje to što je cele noći pila? Zaboga, bila s njim i otišla, i ostavila ga, i odmah ne valja... Cheesy

Ma, Bora Čorba je Bora Čorba, ne može kod njega nešto da ne fali, čak i u pesmi. Roll Eyes Ali, de gustibus... Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #25 у: 11.16 ч. 05.07.2009. »

Мени од Боре једино се допадају Анђели (и мислим да све те велике речи имају своју функцију у песми, душмани поготову, и да је цела песма једна велика иронија, чак бих рекла сарказам на све оно што нам се тад дешавало), али се слажем да је Бора мало више сексиста и због тога ми се друге песме и не допадају толико, заправо, не допадају ми се уопште. Више ми лежи ЕКВ или Дугме...
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #26 у: 11.22 ч. 05.07.2009. »

Hm, ne znam, nisam je nikada posmatrao u ironičnom kontekstu, a ne znam i da li mogu. „Seti se krstaških ratova“ i „seti se preklanih vratova“, a znajući Boru Čorbu, dakako, isuviše jasno daje do znanja ko su ti dušmani, a ko anđeli, i ko se protiv koga bori i zašto, a to je nešto najodvratnije moguće što pesnik može sebi da priušti. Undecided
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #27 у: 11.32 ч. 05.07.2009. »

Добро јутро је мој фаворит првенствено због атмосфере и због мноштва животних детаља вешто укомпонованих у једну причу. А стих "целе ноћи ти си форсирала коњак" сам схватио управо тако: она је форсирала коњак, али, богуми, и он. Не мислите ваљда да је она љуштила коњак, а он је заљубљено посматрао и пио бозу? Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #28 у: 11.35 ч. 05.07.2009. »

Хм, ја песму разумем као пребацивање том анђелу што није мало боље гледао свој дом и дозволио је и крсташке ратове и преклане вратове, који не припадају ником посебно већ једноставно људском бићу као врсти. Анђео је дозволио да се деси и "чемер и смрт и јад" зарад неких глупих идеја (из једне друге: за идеале гину будале; у споту се приказују снимци из 2. св. рата, хирошима и други ужаси које је створио сам човек), душмане схватам као саме људе, који су по природи аутодеструктивни, тј. анђелу се пребацује што је подстицао ту страну људске природе (због неких идеала који обично иду уз анђела а то су вера и нација). Не видим ни у анђелу нити у било ком другом појму који се помиње у тој песми неку конкретну нацију, неку конкретну веру. Видим жал над људским родом као таквим.
« Задњи пут промењено: 11.37 ч. 05.07.2009. од Brunichild » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #29 у: 11.51 ч. 05.07.2009. »

Delijo, slažem se, životni detalji su fenomenalno uvučeni u tu pesmu. Ali on samo njoj prebacuje što je forsirala konjak, a sebe nigde ne pominje. (Jer on valjda može, i to je normalno, a ona je pak neka amazonka i opajdara. Smiley)

Bruni, ne znam zaista, kažem ti kako ja tumačim tu pesmu — prvo poziva anđela, skreće mu pažnju na rasulo, jad, čemer i bedu (i to na „dom svoj“, što je valjda simbol domovine i nacije čiji je anđeo-ratnik zaštitnik), i traži da ovaj to ispravi, i to tako što ga opominje da se seti krstaških ratova i preklanih vratova, te da uzme mač i pobije dušmane, pa kada dođe bogu na istinu, u duši da oseti mir. Hm...
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 5  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!