Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.46 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: срећна нова година!!!  (Прочитано 38642 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #15 у: 23.22 ч. 02.01.2007. »

To je ceo citat iz Pravopisnog rečnika, a u glavnom tekstu stoji samo da se nazivi praznika pišu velikim slovom. U petom izdanju RJN-a nema Nove godine.

Logike ima i "srećna nova godina", pošto ako već želim "srećnu novu 2007. godinu", zar je zbilja potrebno stavljati redni broj? Ne želim "srećnu novu 2010. godinu" tri godine unapred, niti pak nadoknađujem propust za novu 2006. godinu Smiley

Kvaka je u tome što svi drugi praznici imaju zasebno ime, koje drugoga značenja nema, dok je "nova/Nova godina" jedina s osobinom da označava i čitavu godinu i jedan dan. Stoga se "srećna nova godina" ne može smatrati pogrešnim.
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #16 у: 20.13 ч. 09.01.2007. »

А шта је са изразом:
Срећна српска Нова година или
Срећна Српска нова година?

(Иако је сам назив српска дискутабилан - коме смета нека стави јулијанска, свеједно)
« Задњи пут промењено: 20.16 ч. 09.01.2007. од Дарко Новаковић » Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #17 у: 21.37 ч. 09.01.2007. »

Важније од свега је да нам стварно буде срећна.  Једино то може да нас спасе.Smiley
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #18 у: 01.47 ч. 10.01.2007. »

Ја бих ставио "српска Нова година", по узору на "православна Нова година" или "јулијанска Нова година" (нема логике да се "православна" или "јулијанска" пише великим словом, као што се придев не пише великим словом ни у "јеврејска Нова година" или "муслиманска/исламска Нова година").
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #19 у: 08.59 ч. 10.01.2007. »

Naučena sam od malena na to Nova, nova i nikada mi nije predstavljalo problem razlučiti dva. Zapravo se strogo držim Nove u poslovnim čestitkama (dobro, u većini poslovnih) i nove u privatnim Cheesy Zloća sam, šta ću.
A od ovog pravoslavna i srpska dobijam lagane ospice. Stari kalendar nije bio pravoslavan, a još manje je bio srpski, pa kad čujem srpska Nova godina zaista ne znam šta da mislim. No, nije ni bitno.
Srećna nova godina svima. Dve hiljade i sedma. Da ne bude zabune. Onu narednu ćemo za dvanaest meseci.
Сачувана
aa_aca
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 3


« Одговор #20 у: 13.13 ч. 04.01.2013. »

Свима честитам Нову 2013.  годину и желим све најбоље у новој 2013.  години.   Cool
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!