Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.58 ч. 28.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Pij i piji...  (Прочитано 12163 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
sLaYeR
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Marko Paunovic
Струка: Ucenik
Поруке: 8


« у: 16.16 ч. 02.07.2011. »

Pa, kao sto naslov kaze, zanima me sta je pravilno/pravilnije, kada se sta upotrebljava, i kako, posto sam skoro procitao recenicu: "Idi piji nesto", dok je po meni logicnije reci: "Idi pij nesto", pa ne bi bilo lose da neko odgovori. . . :)
Сачувана
sLaYeR
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Marko Paunovic
Струка: Ucenik
Поруке: 8


« Одговор #1 у: 22.05 ч. 04.07.2011. »

Niko ne zna? :p
Сачувана
Индијанац Џоунс
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 72


Tatanka, tatanka!


« Одговор #2 у: 02.25 ч. 05.07.2011. »

Ne postoji riječ 'piji'...
Сачувана

Skr. je skr. za skr.
VPF
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Vladimir Filipović
Поруке: 194


« Одговор #3 у: 11.32 ч. 07.07.2011. »

Svakako pij, brij, bij, krij, mij, vij, lij. Ijekavski i sij, grij, smij, razumij, htij, uspij.

Veća nedoumica su možda broji, boji, doji, goji, znoji, gnoji, roji naspram broj, boj itd. Ako me sećanje ne vara, ćitap i tu insistira na obliku -j, ali u svakodnevnom jeziku je ukorenjen dubletizam. Čak glagole bojiti i bojati se obično razlikujemo u razgovornom imperativu.
Сачувана
sLaYeR
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Marko Paunovic
Струка: Ucenik
Поруке: 8


« Одговор #4 у: 00.32 ч. 08.07.2011. »

Hvala na odgovorima, samo mi treba i jos neki da kazem "dokaz", posto se raspravljam u vezi ovoga, i nikako nemam ni jedan "cvrst" dokaz, iako tvrdim da je pij. . . :p
Сачувана
VPF
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Vladimir Filipović
Поруке: 194


« Одговор #5 у: 18.49 ч. 09.07.2011. »

Pre svega, da neko govori "piji", to mi je sasvim razumljivo, iako neočekivano. Al da se neko raspravlja, i ubeđuje te da je baš "piji" ispravno a "pij" neispravno, to mi malo izlazi iz okvira normalnih razgovora. Uzmi bilo koju knjigu Andrićevu, Stankovićevu, Crnjanskog, bilo kojeg poznatog pisca, pokaži mu tamo kako se reč koristi. Ili traži da on tebi nađe jednu jedinu knjigu gde piše "piji". (Kažeš ti si pročitao negde "idi piji nešto"? Gde?)

Evo iz Selimovićeve Tvrđave:
- Pij! - pružio sam mu bardak, da ga smirim.



Možda će ti neko naći citat u nekom savremenom priručniku ili rečniku. "Piji" je toliko neobično da i ne očekujem da ga izričito izdvajaju kao pogrešno, ali bih očekivao neku napomenu kao "pij, ne pi" što bi svakako isključivalo mogućnost "piji".

Ja takve pravopisne knjige za definitivnu potvrdu sad pri ruci nemam, ali mi pravi društvo verni Savremeni srpskohrvatski jezik I (M. Stevanović, 1964.) koji je odlična knjiga uprkos starosti, i kaže u tački 349:

"Imperativ se gradi od osnove prezenta, upravo od 3. l. množ. prezenta kad se od ovoga oblika odbaci njegov završetak..."

"Glas j je nastavak za oblik imperativa kod glagola koji se u 3. l. mn. prezenta završavaju na ju ili je, a u obliku od koga se imperativ gradi neposredno prethodni slog je kratak..."

Naš glagol u 3. l. mn. prezenta glasi piju s kratkim i, tako da potpada u tu kategoriju. Samo kad bi piju imalo dugo i, imperativ bi bio "piji" (i to s dugim i).

(Ovakva formulacija pravila jest zaobilazna, moglo bi se to i neposrednije izraziti, ali to nije bitno za ovu temu.)
Сачувана
sLaYeR
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Marko Paunovic
Струка: Ucenik
Поруке: 8


« Одговор #6 у: 17.41 ч. 10.07.2011. »

Hvala. . . :)
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!