Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
10.21 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Две збирне именице на Е  (Прочитано 17428 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #15 у: 04.51 ч. 23.12.2013. »

Да ли је још ико приметио да се употреба речи 'прасе' данас проширила и на друге узрасте свиња. Чак се наилази и на неправилан облик једнине, 'прасић', изведен из множине 'прасићи'.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #16 у: 14.27 ч. 23.12.2013. »

Uf. Neka me ispravi neko ako sam pogresio, ali meni se cini da imenica 'prasić' postoji. To je analogno oblicima 'telić', 'paščić/psić' ili 'konjić'.
A to bi znacilo da je 'prasići' mnozina od 'prasić' a ne od 'prase'. Oblik prase onda nema uobicajenu mnozinu, vec samo zbirnu imenicu 'prasad".
Jos motam po glavi i druge oblike:
Prasac - prasci.
Prašče - praščad.(takodje zbirna)
Praščić - praščići.
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #17 у: 15.33 ч. 23.12.2013. »

Влад, и ја мислим да именица 'прасић' постоји, али сам коментар изнад базирао на ономе што сам нашао у речнику (nemareklama), по коме је 'прасићи' множина речи 'прасе', уз збирну именицу 'прасад'. Колико је тај речник тачан, не знам, али мени је ово новина (зато сам у претпоследњем коментару помињао 'лист' као пример са обе множине, мислећи да 'прасе' има само збирну именицу). Једина множина именице 'прасе', за коју ја знам, јесте та збирна именица. А не слажем се ни са тврдњом речника да 'прасе' искључиво означава 'младо свињче'. И сама дефиниција је проблематична, јер сумњам да постоји неко старо свињче - 'свињче' је ваљда и само означава младу свињу, па чему онда то додатно наглашавање да је свињче младо?
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!