Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
02.14 ч. 25.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Zarezi; polozaj enklitika  (Прочитано 5115 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
123456
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
...
Име и презиме:
millie wolf
Струка: prof.
Поруке: 36


« у: 15.57 ч. 12.12.2011. »

Postovani ucesnici foruma,

Imam nekoliko pitanja:
 
- da li je potreban zarez u ovim slucajevima kada recenica pocinje mjesnim odredbama?
U obe knjige, ona se najviše izražava detaljnim opisima.   
U prvoj knjizi, skoro cetiri puta manje koriste se citati.
U narednim primjerima, detaljnije se bavimo ovim obrascem.
U nasoj firmi, najprodavaniji proizvod je BMS.

- je li u redu polozaj enklitike SE u ovim primjerima?
Ova Markova ocena najočiglednije se dokazuje sledecim primerima.
Navedene ključne riječi često se dodatno pojacavaju.

- da li je u redu polozaj JE u ovim primjerima? Ili mora JESTE? Ako je ovo pun glagol BITI, da li je to uopste enklitika?
Konkretan cilj je izdvojiti primjere...
Narodna mitologija je važan konstitutivni element...
Borba za pronalaženjem identiteta je jedna od dominantnih tema.

Najljepse unaprijed zahvaljujem...
Сачувана
Danga
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: професор српског језика
Поруке: 205



« Одговор #1 у: 18.02 ч. 24.12.2011. »

1. Поједини скупови речи укључени у реченицу као један њен додатак слични супо смислу и служби зависној реченици, иако немају форму реченице (тј. немају личног глаг.облика). Зато се правила писања зареза и на њих односе као и на зависне реченице. У овим примерима је у питању прилошка одредба за место и зарези су на месту.
2. У питању су повратни глаголи који се иначе и пишу са заменицом за сва лица СЕБЕ или СЕ. У реду је.
3. Нормалније је користити ЈЕ, јер је то краћи облик пом. глагола ЈЕСАМ, а не глагола БИТИ.  Shocked
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #2 у: 21.33 ч. 25.12.2011. »

Ok, samo što su jesam i biti oblici istog glagola. Odnosno isti glagol.
Сачувана
Danga
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: професор српског језика
Поруке: 205



« Одговор #3 у: 22.55 ч. 25.12.2011. »

[
Razumem ja sve što vi kažete, ali ne vidim razlog za takvo ograničavanje upotrebe. Budem je svršeni oblik prezenta, i to nije jedini glagol koji ima različite svršene i nesvršene oblike u tom vremenu. Mislim da može da se koristi gde god se inače koristi prezentski oblik svršenih glagola. Jedna upotreba je u značenju futura II: "Ako budeš tamo..." (kao "ako odeš tamo", "ako uzmeš ovo"... naspram "ako budeš otišao tamo" itd.)

Druga upotreba je pripovedački prezent: "Ja tad otrčim kući, ali ne mognem ući bez ključa, pa svratim do komšija. Tamo mi bude hladno, a ipak ne htednem prebrzo da odem, a i ne smednem da se javim svojima bez tog ključa. Komšije budu ljubazni pa mi ponude neku pitu i ja tu vidim da nema druge i lepo večeram s njima."

Je li ovo stvarno arhaično?
(Jest smednem čudno - ja obično ne reknem / ne rečem tako - ali sam siguran da sam ga nekad našao u rečniku. Svi ovi ostali svršeni oblici su mi potpuno prirodni.)
(U vezi s drugom skorašnjom diskusijom: i vidim i večeram su dvovidni, ali imaju uvek iste oblike prezenta bez obzira na vid.)


Tim istim svršenim prezentom se može u odgovarajućoj konstrukciji opisati i radnja koja se dešava (bolje rečeno: desi) povremeno, s nekom pravilnošću: "Subotom nas mama obično rano probudi i onda sređujemo kuću. Teča dođe poslepodne, popriča s dedom i ruča s nama, a onda se nekad pretvaramo da ne znamo gde je ona njegova omiljena knjiga, pa je tražimo. Naravno, knjiga uvek bude na istoj polici, ali je retko nađemo pre sumraka."

I: "Uvek kad nešto dugo tražim, to nešto bude na poslednjem mestu na koje pogledam."

S druge strane, ovakva upotreba verovatno nije ispravna: "Draga moja, ovo stoji u špajzu, onome je mesto u kuhinji, a ta knjiga bude na ovoj polici." To jest, mogla bi se teoretski odbraniti ("Mešam predikate u kojima prezent vrši različite funkcije! To nije zabranjeno!") ali verovatno nije iskreno motivisana takvom gramatičkom akrobacijom, nego samo traljavom upotrebom glagolskih vremena.

(Da, kajkavci koriste isti taj oblik koji je nama futur II u značenju futura I, i to se odražava i na savremeni zagrebački (štokavski) govor, ali to ne znači da je takva upoteba išta pravilnija u književnom hrvatskom nego u srpskom. Koristi se ponekad i u značenju imperativa, ali to verovatno nije čak ni dobar kajkavski, a kamo li književni hrvatski.)

Bivati će ipak biti drugi glagol, kao viđati i ručavati.
[/quote]

Ispravljam se. Osim — u prezentu s veznikom da koji je dopuna uz modalne glagole (to je onaj prezent koji se može zameniti infinitivom):

„Uvek treba biti oprezan.“ — “Uvek treba da budeš oprezan.“

[/quote]
Помоћни глаголи ЈЕСАМ и БИТИ су два различита глагола са различитим облицима у презенту...јесам, јеси, јесте, ....будем, будеш, буде,....
Сачувана
Алас
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: преводилац
Поруке: 13


« Одговор #4 у: 22.58 ч. 22.01.2012. »

У прве две реченице, зарези су на свом месту, али у оне друге две ти не треба.
Што се тиче ових примерима у вези са енклитикама, мислим да је све у реду.  Једино бих у последњој можда променио ред речи - уместо „је једна“ ставио бих „једна је“, али мислим да ни то није страшно.

То је само моје мишљење.  :)
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!