Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.57 ч. 28.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Nastanak reči kralj  (Прочитано 46756 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Amarilis
сарадник
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109



« у: 19.15 ч. 12.01.2007. »

Da li ste znali da je srpska imenica KRALJ zapravo nastala od vlastitog imena Karlo (koje se u ovom slucaju odnosi na Karla Velikog), koga su Sloveni mnogo voleli (zbog njegovih osvajacko-oslobodilackih pohoda), pa su stoga upotrebljavali njegovo ime da oznace vojskovodju, vladara i tome slicne ljude. Vremenom se imenica menjala metatezom glasovne grupe *or (takodje postoji i za grupu *ol) i ako pogledate u mnogim slovenskim jezicima (ruski, ceski, slovacki, poljski...) ova imenica slicno zvuci i nastala je istim sistemom.
Volela bih da ako neko zna jos neki zanimljiv i slican primer da se nadoveze Smiley
« Задњи пут промењено: 17.48 ч. 15.01.2007. од Amarilis » Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #1 у: 21.06 ч. 12.01.2007. »

Veoma zanimljivo, nisam to znala. A gde si to pročitala/videla?

Što se tiče drugih primera, bolje je da za svaku reč se otvori posebna tema, radi lakše pretrage.

Svakako, ako neko ima bilo šta da kaže ili doda, prokomentariše na temu poreklo reči "kralj" ovde je svakako dobrodošao. Grin





(Sloveni velikim slovom Wink)
« Задњи пут промењено: 12.48 ч. 13.01.2007. од Maduixa » Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #2 у: 11.48 ч. 13.01.2007. »

Исто тако је и цар настало од латинског цезар...
« Задњи пут промењено: 12.48 ч. 13.01.2007. од Maduixa » Сачувана
Ludwig Van
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 46


« Одговор #3 у: 16.03 ч. 12.02.2007. »

Чуо сам за ту верзију Карл->Краљ. Лепо звучи, само нема логике уопште - ако је позајмљеница, ваљда би требало онда да буде позајмљеница оригиналног назива титуле, а не човека. Такође, Карло није био краљ, него цар, што још више обесмишљава саму идеју.

Колико знам, етимолошки титула краља у германским језицима (кониг, кинг) одговара словенској титули кнеза, а наводно обе воде порекло од корена речи -коњ, и односе се на коњаника. У словенским језицима је дошло до раздвајања ових појмова и усвајања новог термина за титулу краља, док су у германским термини за кнеза постали синоним за -rex.

Читао сам једно мало допадљивије објашњење речи краљ, а то је да је изведено из речи -круна, corona, крунисати и окрунити, а не из личног имена "Карл", које у словенским језицима већ постоји преведено као Карло.
Сачувана
Amarilis
сарадник
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109



« Одговор #4 у: 18.45 ч. 12.02.2007. »

M, definitivno, nista od ovoga nije sto posto provereno, ali cisto da se nadovezem, nisam ni mislila da je Karlo doticni bio kralj, vec da su zbog njegovih "pohoda" Sloveni vremenom, uz metatezu sa duzenjem (kratko A u njegovom imenu dalo je dugo A nakom metateze) dobili danasnju imenicu kralj.
Zapravo, nisam prenela moje zapazanje, vec reci mog profesora, kome, sto se tice istorije srpskog jezika, verujem.
« Задњи пут промењено: 18.47 ч. 12.02.2007. од Amarilis » Сачувана
Ludwig Van
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 46


« Одговор #5 у: 21.09 ч. 12.02.2007. »

Мишљење твог професора није усамљено: ако се не варам, то је управо и званично тумачење речи "краљ" у словенским језицима. Ја га (лично) одбацујем, и нудим тумачење преко речи круна и крунити, јер је то управо карактеристика саме титуле. Дотадашњи словенски владари, кнезови/књазови, нису имали никакав легитимитет од стране хришћанске цркве. Појава краљева везана је са популарношћу традиције крунисања, коју врши црквени поглавар, и којом се владару даје својеврстан "благослов" и легитимитет међу свим осталим хришћанима. Можда би требало испитати природу суфикса -аљ, али овако, на прву лопту, падају ми на памет примери педаљ, ватраљ, Србаљ, диваљ и наставци за занимање у женском роду -аљ+ка.

Такође и испитати појаву првих краљева код Словена са временским раздобљем у којем је живео Карло Велики, који није носио титулу краља, као и то да ли су његова ратовања са Словенима била баш толиког маха, да се његово име толико проширило као опште име за човека са круном на глави. Речи круна и краљ су превише сличне и у превеликој међусобној вези да би се она игнорисала зарад сличности са Карловим именом. На крају крајева, ипак Словени нису били некакви примитивни афрички урођеници да направе овакву, усудио бих се рећи, глупу асоцијацију.
Сачувана
dudank
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 38


« Одговор #6 у: 21.54 ч. 12.02.2007. »

Два неутрална прилога расправи:

- круна није наша реч; некада је то био венац. Препознатљив је и дан-данас у изразу "невестински венац" (круна која се при црквеном обреду ставља млади - и младожењи - на главу), у глаголу "овенчати" (Стефан Првовенчани) итд.

- колико год да је тумачење Карл - краљ "климаво", треба имати у виду да у нашим средњовековним текстовима фигурира изговор "Карољ". (Ето љ на крају.)

Наравно да ово не потврђује теорију Карл/краљ, али није нимало немогуће да су, по свој прилици, речи "круна" и "крунисање" ушле у наш језик после "краља", у ком случају и та друга теорија пада у воду. Даље, појам краља и цара је за новодосељене народе дуго био врло апстрактан, те поистовећење није немогуће. (Упоредите преводе Библије... Књига о царевима или Књига о краљевима? Цар Давид или краљ Давид? При чему традиција царева/краљева у црквеним књигама не почиње од Вука, већ је само наслеђена из хиљадугодишњег језика цркве и његове терминологије, а ова се опет заснива на појмовном фонду старих Словена. Уосталом, за појам краља нису знали ни Турци, па су посудили реч од Бугара - крал). Даље, многе су туђице по усвајању добиле наше наставке, па наставак "аљ"  такође не доказује да је реч краљ наша. Уколико пак јесте словенска, остаје нејасан корен с нултим превојем (кр) - који је, ако упоредимо с руским "король", вероватно настао од "кор-" (евентуално "кар-") - а шта би тачно значио корен "кор-" ("кар-"), то је нејасно.
« Задњи пут промењено: 03.00 ч. 14.02.2007. од dudank » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #7 у: 22.27 ч. 12.02.2007. »

Уколико пак јесте словенска, остаје нејасан корен с нултим превојем (кр) - који је, ако упоредимо с руским "король", вероватно настао од "кор-" (евентуално "кар-") - а шта би тачно значио корен "кор-" ("кар-"), то је нејасно.
Е, то ме подсети на јако занимљиво тумачење настанка и историје презимена Богољуба Карића, које је он сам својевремено дао. Онда док је тврдио и то да је он, наиме, директни потомак светог Саве... Али директни. Roll Eyes
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #8 у: 22.46 ч. 12.02.2007. »

Хм... ако је Боги директан Савин потомак, а презиме је добио већ знамо како, то онда указује на то да је и Сава имао основа да добије исто презиме по истом критерујуму. Зар се онда у жаргон не би могло, поред "ђока", увести и "растко"? Wink
Сачувана
Ludwig Van
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 46


« Одговор #9 у: 00.11 ч. 13.02.2007. »

Паде ми на памет и титула "каран", али то на страну.

Није нагласак на томе да је реч круна, corona, словенска, већ на могућности да је реч краљ изведена из ње, а не из имена Карло. Не тврдим ништа, можда заиста и јесте изведена из Карло, само ме интересује на чему се та теза заснива, осим по звучној сличности, јер је читава логичка позадина крајње климава, или барем тако делује. А сама реч круна је, колико знам, латинског порекла, то је већ и речено. Можда и општа индоевропска, небитно, нагласак је на идеји да је из те речи изведено име титуле, а не из личног имена Карла Великог.
Сачувана
dudank
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 38


« Одговор #10 у: 01.38 ч. 13.02.2007. »

Реч је само о томе да реч круна, по свему судећи, улази у наш језик после речи краљ... имамо најпре краља који носи венац, па тек потом круну. А нема много логике да старија реч буде изведена из новије. Код Руса се и даље користи реч "венец". Сем тога, тешко је објаснити извођење речи "краљ" из речи "круна" јер не знамо куда се и како у том случају губи "н" и остали гласови. Уколико је тачно да је постојао заједнички индоевропски корен и за круну и за краља, тек треба установити шта је значио - бар ја не успевам да га нађем. Но ако је латинска корона настала од грче речи "короне" која означава алку, беочуг... онда вероватно можемо да отпишемо и заједнички индоевропски корен у круни. Колико год да теорија о Карлу звучи лабаво (а ја ниједној теорији не верујем док није бар извесна), имајмо на уму Квислинга и квислинге... и још многе сличне случајеве.
« Задњи пут промењено: 00.08 ч. 14.02.2007. од dudank » Сачувана
Ludwig Van
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 46


« Одговор #11 у: 16.37 ч. 13.02.2007. »

Но ако је латинска корона настала од грче речи "короне" која означава алку, беочуг... онда вероватно можемо да отпишемо и заједнички индоевропски корен у круни.

Алка, беочуг... Може ли се онда "корона" довести у везу са круг?

Цитат
Колико год да теорија о Карлу звучи лабаво (а ја ниједној теорији не верујем док није бар извесна), имајмо на уму Квислинга и квислинге... и још многе сличне случајеве.

Мислим да поређење са квислинзима не стоји, јер се ради о речи која је плански промовисана у том значењу, путем масовних медија, а опет се за њу зна да се ради само о синониму за реч "издајник" или "колаборатор", као што се, у поетском смислу, говори и о "Обилићима" и "Бранковићима".

Ко су први крунисани словенски краљеви, и када се јављају? И кад се код Словена јавља име, или превод имена, Карло, и због чега оно у словенским језицима не гласи Краљ, него Карло?* (И даље недостаје један опис историјског и културног контекста под којим би већ издиференцирани Јужни, Западни и Источни Словени лично има цара Карла схватили као титулу, а не име  - да ли то значи да је цар Карло био познат само под именом - Карл=Краљ?)

*Извињавам се, сметнуо сам с ума друге словенске језике који га преводе као Карол или Карел, све сам се нешто везао исључиво за српски.
« Задњи пут промењено: 16.41 ч. 13.02.2007. од Ludwig Van » Сачувана
Бојан Башић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #12 у: 18.10 ч. 13.02.2007. »

Алка, беочуг... Може ли се онда "корона" довести у везу са круг?

Teško. Pre će biti da potiče od starogermanskog hring (od čega je, eto zanimljivosti, poteklo i englesko ring).
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #13 у: 00.07 ч. 14.02.2007. »

Ко су први крунисани словенски краљеви, и када се јављају? И кад се код Словена јавља име, или превод имена, Карло, и због чега оно у словенским језицима не гласи Краљ, него Карло?* (И даље недостаје један опис историјског и културног контекста под којим би већ издиференцирани Јужни, Западни и Источни Словени лично има цара Карла схватили као титулу, а не име  - да ли то значи да је цар Карло био познат само под именом - Карл=Краљ?)

*Извињавам се, сметнуо сам с ума друге словенске језике који га преводе као Карол или Карел, све сам се нешто везао исључиво за српски.
Погледај опет шта пише неколико порука изнад - Словени су Карла звали Карољ. Отуд и руско король и наше краљ. Верујем да је облик "Карло" тек много касније дошао у наш језик (савременом транскрипцијом), па се применио и на тога Карла. Други (католички) Словени, који су ово име имали у својем именару (за разлику од нас православних), из Кароља извели су своје облике Карол, Карел и сл.
Сачувана
Amarilis
сарадник
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109



« Одговор #14 у: 00.37 ч. 14.02.2007. »

Mozes da posmatras prostom analogijom:
ako je od *vorna metatezom sa duzenjem nastalo vrana, zasto ne bi od Karlo istim postupkom nastalo kralj?
isto *melko>mleko, *golva>glava, *gord>grad...
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!