Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.07 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Шта ће нам остати од језика?  (Прочитано 19313 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #30 у: 22.51 ч. 30.07.2009. »

Valjda nekim novim programima, dodaTcima i ubrzalima sistema i memorije. Grin

Ja sam tako imao jednu memorijsku karticu, ne sećam se kolike zapremine, a onda sam morao kupiti još jednu, kako bih imao više memorije. Znači, tada sam bio nabudžio mekotvorinu, a kada sam svojem računaru pridodao štampač i skener, bio sam nabudžio svoju tvrdotvorinu. Cheesy


Ne, bre, to je nabudzavanje tvrdotvorine... Ta kartica je prilicno vidljiva i tvda..

Softver bi bili programi, operativni sistemi i tako to (ako opet ne gresim)...
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #31 у: 08.59 ч. 31.07.2009. »

Rekao sam da radim u programerskoj firmi, tj. mi pravimo mehkotvorine. Za razliku od "malih" mehkotvorina koje se prodaju "na veliko", rade jednu određenu stvar i kupiš ih ili skineš takve kakve jesu, "velike" mehkotvorine idu za velike kupce, obično preko projektnih tendera, i prilagođavaju se njihovim zahtevima.

Kao što Darko reče, budženje, tj. pojačavanje istih se sastoji od toga da, udovoljavajući željama kupca, na kôd nakalemljuješ dodatke koji pokrivaju te želje, a koje nisi predvideo pri inicijalnom dizajnu. Mic po mic, projekat po projekat, toga se nagomila. Ti dodaci čine kod teškim za održavanje, prouzrokuju bagove, dok se ne kraju cela stvar ne uruši pod sopstvenom težinom. Videti engl. kludge.

Da upotrebim analogiju, znate onaj lepi srpski običaj da se prvo napravi prizemna kuća, pa kad se kupe kola onda se uz nju dobudži garaža, kad se bude pri parama i letnja kuhinja; kad deca poodrastu, nadogradi se i soba s kupatilom na spratu, koju posle deca prošire da bude i iznad garaže, te izbace terasu, itd. itd.

Bruni, ja nisam isprva ni skontao da si ti zapravo pitala šta znači budžiti. Ja tu reč koristim svakodnevno i u više prilika, toliko da je i ne smatram žargonskom...
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!