Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.15 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Мајца или мајица?  (Прочитано 7562 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Pomaze_Bog
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Иван Недић
Струка: православни богослов; преводилац
Поруке: 28


« у: 11.48 ч. 26.05.2011. »

Преовлађујућа варијанта је "мајица". Међутим, преовлађујућа изговорна варијанта је "мајца" (са дугосилазним на првом "а"), осим у Београду, где је "мајица" (са дугоузлазним првим "а", као деминутив од "маја"). Штавише, среће се и варијанта "маја", ваљда као избегавање деминутивности - ако је реч, уопште, таквог порекла.
Истог корена и сличног значења је руска реч "майка" ("мајка", са дугосилазним на првом "а").
Руски етимолози је изводе од назива месеца маја (http://www.classes.ru/all-russian/russian-dictionary-Vasmer-term-7304.htm).
Сачувана
Ognitiv
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Ognjen
Струка: Grafički dizajn
Поруке: 57


« Одговор #1 у: 20.32 ч. 26.05.2011. »

I ja bih po osećaju pisao majca, ali me je, još kao malog, ovo pitanje mučilo pa sam tada utuvio sebi u glavu da se piše sa “i”. 
“Maja” je žargonski izraz i vrlo je rasprostranjen među mladima u celoj Srbiji.  I sam se njime koristim i, štaviše, u komunikaciji sa ljudima do 30 god.  starosti taj izraz čujem u 80% slučajeva.  Ova “statistika” je proizvoljna naravno :D Ali kapirate poentu.
Сачувана
miske50
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
Nebitna
Име и презиме:
Slobodan Mitroivc
Струка: diplomirani inzenjer gradjevine
Поруке: 3


« Одговор #2 у: 14.27 ч. 31.05.2012. »

Kakva, bre, ljudi, majca!? Pa da li se u našim školama još uvek uči srpski jezik Vuka Karadžića? ::)
Сачувана
Danga
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: професор српског језика
Поруке: 205



« Одговор #3 у: 23.53 ч. 31.05.2012. »

Преовлађујућа варијанта је "мајица". Међутим, преовлађујућа изговорна варијанта је "мајца" (са дугосилазним на првом "а"), осим у Београду, где је "мајица" (са дугоузлазним првим "а", као деминутив од "маја"). Штавише, среће се и варијанта "маја", ваљда као избегавање деминутивности - ако је реч, уопште, таквог порекла.
Истог корена и сличног значења је руска реч "майка" ("мајка", са дугосилазним на првом "а").
Руски етимолози је изводе од назива месеца маја (http://www.classes.ru/all-russian/russian-dictionary-Vasmer-term-7304.htm).
Не видим и не разумем откуд уопште ова дилема? Мајица је једино исправно...И како то да наглашавате да је акценат на првом А, ваљда знате да у српском језику акценат не може бити на последњем слогу...Не видим у чему је проблем? Милојица, Радојица,....а не Милојца, Радојца,...Huh?? Да ли је тешко изговорити И после Ј??? Овај свет је у рецесији, а језик иде ка регресији....
Сачувана
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #4 у: 07.46 ч. 23.04.2013. »

nema deminutivno znacenje nego -ica ovde sluzi gradjenju imenice zenskog roda kao kod pajalica i kopacica
rec dolazi od italijanskog maja a pravilno se akcentuje kratkosilazno, kaze klajn.  ja celog zivota govorim dugosilazno (kao majka) ali kratkosilazno mi je sasvim neproblematicno za "svariti".  dugosilazno nisam nikad cuo u niti u bg niti bilo gde drugde i ne svidja mi se.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!