Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
02.09 ч. 18.11.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Мешање -љ- и -њ-  (Прочитано 14974 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900

« Одговор #15 у: 07.38 ч. 24.01.2014. »

Јао >_< Аутокоректор ми спаја 'не би', па видим да у доста мојих порука има грешака типа 'неби било'.. Не знам сва правила правописа, али толико стварно знам. Да не мислите да ам скроз неписмен.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.105

« Одговор #16 у: 08.46 ч. 24.01.2014. »

Mislim da si onoliko nepismen koliko sam ja nekulturna i nevaspitana.  Wink
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #17 у: 09.24 ч. 24.01.2014. »

Опет кажем: Ена - светска, а наша.

Шала настрану, да ли неко зна каква правила важе у нашем језику по питању употребе различитих врста цртица и црта? Ема неколико различитих дужина, а на тастатурама је само једна - иако и у енглеском има разлике у употреби (а кад не маре ни за енглески, још мање маре за наш језик).

Унапред хвала
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.105

« Одговор #18 у: 10.15 ч. 24.01.2014. »

Iz školskog Pravopisa, o upotrebi crtice (ili crte), ima čitavo poglavlje pod nazivom Spojeno i odvojeno pisanje reči, stavovi 41 do 64.

U poglavlju Interpunkcija, o upotrebi crte u stavovima 117 do 121, a o upotrebi crtice 137138. (Ova mi crta ode malo više dole)

Predugo je da bi se sve prekucavalo, a uverena sam da ne može da se (u značajnijoj meri) skrati.

Ali, ne znam, možda i o ovome već ima na forumu, ili možda može da se skine s interneta. Smiley

OK. Vidim i znam da se, kada je u pitanju primena engleske tastature na srpsku crtu, to praktično rešava time što se stavi
razmak-crtica-razmak. Znači razmak-crtica-razmak može se iskoristiti kao dostupnije rešenje kada nam je potrebna crta.
« Задњи пут промењено: 10.33 ч. 24.01.2014. од Ena » Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #19 у: 12.48 ч. 24.01.2014. »

Нисам добро поставио питање. Знам да постоје правила, већ ме је занимало да ли се могу сажети правила о томе где иде црта, а где цртица.

У енглеском се, на пример, 'hyphen' (-) користи за раздвајање речи (east-west), префиксе и суфиксе. 'Figure dash' (‒) се користи за раздвајање цифара у телефонским бројевима. 'En dash' (–) за издвајање делова реченице ('the soldiers – some of them seriously wounded – carried on fighting'), распон (40–50,; за ово може и 'hyphen'), спајање и указивање повезаности ('EU–US coalition', 'the final score was 18–14'). 'Em dash' (—) се корист да означи недовршену реченицу у дијалогу, као и када помињете извор ('цитат — извор'). Има ту још употреба и правила, наравно.

Ја обично једноставно користим ' - ' (са размацима?) за издвајање делова реченице, а '-' за нешто попут 'политичко-економски'.
« Задњи пут промењено: 18.18 ч. 24.01.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.943

« Одговор #20 у: 16.34 ч. 24.01.2014. »

http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=312.0
Сачувана

s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #21 у: 18.16 ч. 24.01.2014. »

Хвала Пеђа! Значи, ми користимо само две врсте царта - црту и цртицу. Битно је да је црта дужа, али изгледа да нема конкретних правила о томе која од дужих црта је она о којој Правопис говори. Мислим да је 'ен' црта најбоља опција, јер је 'ем' црта помало предугачка за нешто попут 'чланови закона 34–35'. Мени изгледа мало пренаглашено са 'ем' цртом: '34—35'.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!