Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
03.30 ч. 18.06.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Шта учинити?  (Прочитано 9197 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Пера
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Петар Радоничић
Струка:
Поруке: 92

« у: 00.29 ч. 19.10.2013. »

Пеђа,
форум, разумљиво, има своја оправила, која га штите од злоупотреба било које врсте, од увреда, простаклука, псовки... Потпуно се слажем са тим, а свакако и сви други, мада понеки и залутају. Немој одмах да гледаш у мене. Шалим се.

Е, али мислим да је форум потпуно незаштићен од нечег другог: од незнања које жели да се представи као знање, од незналица које свим силама желе да се представе као светски лингвистички стручњаци. А све што "знају" преписали су са Гугла. Кад тамо не нађу шта им треба, разлупетају се и видиш да немају појма. Али остају упорни као крље. Докажеш им да нису у праву, да су у заблуди, али не вреди. Безобразно тврде да саговорник греши, покушавају да маскирају незнање гомилом страних речи набацаних као лопатом и бесмислицама које ни сами не разумеју.

Саговорника повуку за језик, па се са њима упусти у расправу и долази у разна искушења, чак и да их назове медицинским случајевима. Сумњам да би то била погрешна процена.

Не желим никога да вређам, већ само да скренем пажњу на ту појаву. Зато бих волео да на ову тему са тобом разменим мишљења, по могућству приватно, рецимо мејлом.

Да ли правила Форума о овоме нешто предвиђају? На једном сајту такво лажирање знања не допуштају, на другом су такве поједнице просто отресли (искључили), на трећем их сви, али баш сви, потпуно игноришу, нико са њима не размењује ни слово.

Кад ово погледаш, можеш одмах да га скинеш, али бих волео кад бих могао да добијем твој коментар, Можда мејлом.
Сачувана
Thomas OMalley
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 36

« Одговор #1 у: 11.52 ч. 19.10.2013. »

Neka si me nasmijao Pero, hvala ti od srca.
Samo trebao bi da vidiš ti ovo sa plagiranjem, možda Lenjinova familija još ima kopirajt na ovo "Šta da se radi?" Smiley Evo da prepišem sa Gugla što veliš:

Цитат
У књизи Шта да се ради? (рус. Что делат, 1902) Лењин је напао доктрину „економизма“ — руску варијанту британског синдикализма која је раднички покрет поистоветила са покретом радника. Таква формулација није остављала простора за авангардну улогу партије (комунистичке — тада се још звала социјалдемократска), нити за свесно преобликовање друштва према револуционарном обрасцу Марксове и Енгелсове теорије. Лењин је добро уочио да радничка класа не хаје за грандиозне идеје социјалистичких визионара, него је оријентисана пре свега на побољшање животних услова. Или, по фразеологији онога времена: „радничка класа може производити само буржоаску свест“.

Jeste da ti vuče ovo pisanje na partijske pamflete Pero, pa Lenjin ili Staljin, taj je žanr.

Цитат
Докажеш им да нису у праву, да су у заблуди, али не вреди. Безобразно тврде да саговорник греши, покушавају да маскирају незнање гомилом страних речи набацаних као лопатом и бесмислицама које ни сами не разумеју.

Sibir Pero, Sibir je jedino rješenje kad ti kažem, za ove bezobrazne što lažiraju znanje, samo tamo će takvi priznati da su u zabludi, provjereno je to. Propali smo mi kad su demokratiju uveli Peša prijatelju, nije to za nas.
« Задњи пут промењено: 11.56 ч. 19.10.2013. од Thomas OMalley » Сачувана
Пера
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Петар Радоничић
Струка:

« Одговор #2 у: 18.29 ч. 19.10.2013. »

Мачко из високог друштва, две ствари:
1. Вероватно ниси приметио, али пост је насловљен на Пеђу, па не знам зашто трчиш пред руду, јадане
2. Не знам како ни зашто си себе препознао у том посту, али сигурно нечег има
Сачувана
Пера
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Петар Радоничић
Струка:

« Одговор #3 у: 17.26 ч. 20.10.2013. »

Пеееђа,
да ли могу да очекујем одговор?
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.940

« Одговор #4 у: 02.16 ч. 21.10.2013. »

Neznanje se lako razotkriva znanjem. Po pravilu, kad god neko nešto napiše iz neznanja neko drugi ga ispravi.
Сачувана

Пера
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Петар Радоничић
Струка:

« Одговор #5 у: 08.11 ч. 21.10.2013. »

У праву си, Пеђа, али то је помало филозофски став, јер онима који све "знају" и који су "најпаметнији" на свету тешко можеш да објасниш и докажеш било шта. Они никад не признају да нису у праву, настављају паметовање до бесвести и стално измишљају нове "истине". Знаш све ово, пратиш све на форуму. То незнање, разумљиво, не може да утиче на оне који знају, али шта је са онима који посећују форум у нади да ће нешто сазнати, да ће им бити тачно одговорено на неко питање...? Чак и да им кажеш да су медицински случајеви - истог часа би почели да сипају "знање" на медицинске теме.

Сачувана
Danga
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: професор српског језика
Поруке: 205

« Одговор #6 у: 11.34 ч. 21.10.2013. »

Перо, једноставно не треба обраћати пажњу на такве постове, не треба их читати нити коментарисати. "Пси лају, каравани пролазе!" Или се сети оне Ајнштајнове мисли када је рекао: "За две ствари мислим да су бесконачне: свемир и људска глупост. Уствари, за ово прво и нисам баш сигуран!" Поздрав
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.940

« Одговор #7 у: 12.53 ч. 21.10.2013. »

Ako je znanje potkrepljeno kvalitetnim izvorima svako će lako da vidi razliku. Ako je objašnjenje ili ispravka dato kako treba, ne bi trebalo da tu ima mnogo prostora za zabune.

Ne znam kako bi drugačije to moglo da se reši. Jedino što bi moglo imati efekta to je da se neko stručan angažuje da služi kao neprikosnoveni autoritet i da ocenjuje znanje drugih, a to ne bi baš imalo smisla iz više razloga.
Сачувана

Thomas OMalley
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #8 у: 13.33 ч. 21.10.2013. »

Pedja ne znam je li se nekad zapitaš koja je svrha da se baviš održavanjem foruma o jeziku a da nemaš barem osnovno znanje iz neke oblasti jezika, pa da možeš da imaš ideju o tome kako stvari stoje kad su u pitanju tvrdnje koje se iznose na forumu. Pokušavam da shvatim koji je tvoj motiv u svemu tome, i je li ti padne na pamet da je smiješno da ti je za to što se napiše na postovima potreban "kvalitetan izvor" da ti potvrdi je li to ima smisla ili ne. Izvini, ali nekako si tu kao slijepac koji može samo da nagadja o čemu se radi u bilo kojem konkretnom slučaju koji postane sporan zbog nečega. Više mi ima smisla da održavaš forum koji se bolje poklapa sa tvojim interesovanjima pa šta god to bilo, paraglajding ili pecanje ili šta je, ja ne znam, samo znam da to nije jezik.
 Ovako dolaziš u apsurdnu situaciju da imaš forum o jeziku na kojem ljudi koji isto tako nemaju blage veze o jeziku ocjenjuju kvalitet nečije diskusije i još troše prostor na tredovima da cvile kako je bezobrazna mačketina napisala ovo i ono i te stvari, a ti ne možeš da ocijeniš koliko ima smisla u tome na šta se žale.
 To o čemu sa pričao na tredovima na forumu može i da se shvati ako čovjek oće da uči, a može i da se potkrijepi sa objašnjenjima iz relevantnih izvora. Upravo sam razmišljao da uradim to na tredu sa padežima ali zaista mislim da nema smisla pisati kad je pitanje oćeš li ti to izbrisati ili nećeš.
 Priča na ovom tredu i ovakvo obraćanje meni ne izgleda ni zdravo, i nije mi za pristojan forum, a ti sad fino izbriši od svega ovaj moj post kao i onaj prethodni i uživaj, to sa brisanjem postova ti je izgleda bilo lakše uklaviriti nego padeže.

Сачувана
Danga
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #9 у: 00.43 ч. 22.10.2013. »

Ovaj forum treba da bude mesto gde će se voditi ozbiljna rasprava o jeziku, ali rasprava koja je potkrepljena naučnim (priznatim) dokazima. Počevši od:
 1. PMS2010 - Pravopis Matice srpske iz 2010., 2. PMS93 - Pravopis Matice srpske iz 1993., 3. PMSH (ili PMS1960) - Pravopis srpskohrvatskog jezika iz 1960., 4. RMS, ili RMS1, Rečnik srpskog jezika  Matice srpske iz 2007., 5. SANU - Rečnik srpskohrvatskog jezika Srpske akademije nauka i umetnosti, 6. VRSR- Veliki rečnik stranih reči. Klajn/Šipka, 7. PRŠ - Pravopisni rečnik srpskog jezika, Milan Šipka, 8. VUJ - Vujaklijin rečnik stranih reči, 9. RJN - Rečnik jezičkih nedoumica, Klajn, 10. SJP - Srpski jezički priručnik, grupa autora, 11. ŽG - Srednjoškolska gramatika, popularno Žuta gramatika, Stanojčić/Popović, 12. STEVG - Stevanovićeva gramatika, 13. STEVS - Stevanovićeva sintaksa, 14. RMS6 - Rečnik srpskohrvatskog jezika Matice srpske u šest tomova, 15. Rečnik glagola sa gramatičkim i leksičkim dopunama Petrović/Dudić, 16.Turcizmi u našem jeziku - Skaljic.

Predlažem da se uvede to pravilo, da ako neko odgovori na neko pitanje, mora i da pruži adekvatan izvor koji taj odgovor potvrđuje. Sve ostalo su nagađanja i proizvoljna mišljenja pojedinaca. Sa ovim bi se izbegli nesporazumi, a i forumaši bi bili sigurniji u ponuđene odgovore na postavljena pitanja.
_______________________________________________________________________________________________________________
Цитат
Pedja ne znam je li se nekad zapitaš koja je svrha da se baviš održavanjem foruma o jeziku a da nemaš barem osnovno znanje iz neke oblasti jezika
_______________________________________________________________________________________________________________
Цитат
ali nekako si tu kao slijepac koji može samo da nagadja o čemu se radi u bilo kojem konkretnom slučaju
Zbog ovakvih, a bogami i bezazlenijih komentara, na nekim drugim forumima administratori "doživotno" odstranjuju....
Svi oni koji žele da razmišljaju, ćaskaju, nagađaju, podržavaju nešto ili se protive nečemu, naravno da to mogu da rade, ali u potforumu.

Peđa, šta misliš o ovom predlogu? Ovo će umnogome i tebi olakšati posao, jer ćeš imati legitimno pravo da svaki proizvoljan odgovor koji nije argumentovan izvorom, odmah obrišeš.

« Задњи пут промењено: 00.53 ч. 22.10.2013. од Danga » Сачувана
Thomas OMalley
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #10 у: 15.56 ч. 22.10.2013. »

Pedja je programer i ako i ne zna nešto o stvarima jezika nije greda, to je njegova lična stvar oće li se time baviti i koliko će se baviti, to što sam ja rekao se odnosilo na brisanje postova na tvoju inicijativu i to je čitav problem kad je on u pitanju. A ti si profesore već problem, i društveni si problem. Neko je proizveo profesora srpskog jezika koji ne zna oblike glagola biti po vremenima, i posadio te u školu, i ti sad treba da učiš djecu o jeziku a još se mučiš da razumiješ osnovne stvari. To je zaista problem, a dio problema je sigurno i u autorima priručnika koje se naveo. Ilustrovao sam na primjeru dje su ljudi slijedeći uputstva iz takvih priručnika jednoglasno zaključili da je gramatički&pravopisno ispravno reći "Sišla sam na stanicu". Ja mislim da nije problem u tome što su ti ljudi glupi, nego što se iz tih uputstava i ne može drugačije shvatiti jezik nego tako. To bi bila sad priča duga, a i uzaludna kad si ti u pitanju pa onda bolje da ne derem prste bezveze.
.
« Задњи пут промењено: 16.00 ч. 22.10.2013. од Thomas OMalley » Сачувана
Danga
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #11 у: 18.48 ч. 22.10.2013. »

OMali, ti sve ovo shvataš previše lično i to se vidi iz tvojih uvredljivih komentara. Nemam ništa protiv tebe kao čoveka, čak sam se par puta iskreno nasmejao na tvoje opaske. Problem je u tvojoj proizvoljnosti, nedorečenosti, neznanju. Za svaku je pohvalu to što udaraš na visoko, ali trebalo je na vreme da se školuješ i obrazuješ. Neću reći da je sada za to kasno, ali je neuporedivo teže da razumeš ono što si kao mali propustio.
Na literaturi koju sam naveo, počiva savremeni srpski jezik. Sve "pored i mimo" naučnih činjenica je proizvoljnost i neznanje. Uzalud kucaš postove po nekoliko sati i razvlačiš ono što imaš da kažeš jer nećeš otkriti toplu vodu. Što rekoše pametni Latini, Ex nihilo nihil fit.
Ima raznih mesta gde ljudi žele da saslušaju tvoja nagađanja i pretpostavke, ovaj forum ne spada u njih. Nadam se da se nećeš uvrediti, jer ponavljam ponovo, nemam ništa lično protiv tebe.
Сачувана
Thomas OMalley
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #12 у: 19.33 ч. 22.10.2013. »

Ne shvatam lično Danga života mi, a da me umorilo to što na jedan svoj post dobijem tvojih i Perovih petnaest postova u kojima ćete vas dvojica da se takmičite ko će to više da popljuje to jeste.
Ja zaista vjerujem da ti nemaš osnovno znanje o sintaksi jezika, a može biti da sam se prevario, ali onda ga vješto kriješ. Ne doprinosiš ništa kvalitetu foruma tako što ćeš ponavljati do iznemoglosti da su to što ja pričam gluposti i da ja ništa ne znam i te stvari. Fokusiran si na moj lik i djelo umjesto na temu i to je problem. Jedino još o čemu pišeš su naslovi priručnika i pravopisa i te stvari. Reko je Tvrtko reko je Klajn i te stvari. Ako su Tvrtko i Klajn rekli pola stvari što su mi rekli ljudi odje na forumu da su  rekli, onda bolje da ne čitaš ni Tvrtka ni Klajna, ne znam šta drugo da ti kažem. Ja ću se pozvati na jednog engleskog Tvrtka koji je ljudima preporučio da iskoriste papir iz Strunk&Whiteovog priručnika o jeziku kao podlogu u kavezu ako imaju papagaja, čisto da ti kažem da knjige mogu imati i drugačiju upotrebu.
Kad ti znaš kako treba, i imaš informaciju direkt iz pravopisa, što bar jedno slovo ne napišeš na postovima na bilo koju temu na koju sam pisao da ljudima objasniš kako treba, i to će onda zasija kao sunce kad uporede sa ovim mojim lupetanjem. Napiši nešto aman a da nije o meni, i sve što vidiš da je proizvoljnost i neznanje ti citiraš i onda raspali..ovo je proizvoljnost i neznanje zbog ovoga i onoga i čega već. To je sistem koji bi imao smisla, i ja se neću naljutiti ako naučim nešto. Uvijek je dobro vrijeme da se čovjek školuje, to je sigurno. Evo možeš na ovom zadnjem tredu sa padežima koji je razjario Pera, tu imaš da izabereš iz onolikog čuda što sam napisao, valjda ćeš naći neku proizvoljnost ili neznanje.
Ja sam tamo probao da objasnim kako bi trebalo shvatiti razliku izmedju akuzativa i lokativa u frazama lokacije sa predlozima u i na, to je tema, nisam ja, i da pročitam kako ti misliš da treba, i ono sa rekcijom i sve. Do sad si kvalifikacije samo ovakve i onakve, e sad budi konkretan, pa o akuzativu i dativu profesore.
Сачувана
Danga
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #13 у: 19.59 ч. 22.10.2013. »

OMali, nemam ja šta da mislim o temi o kojoj ste danima diskutovali i grdno vreme potrošili. Profesor Mihailo Stevanović je napisao sve o tome, mogao si da otvoriš knjigu i za 20-ak minuta pročitaš sve moguće i nemoguće funkcije padeža, sa predlozima i bez njih. Evo, ako te zanima, pogledaj...(STEVS, akuzativne sintagme s predlozima: na, u, o i po, str.408-420; lokativne sintagme s predlozima: na i u, str.488-503). Tu je sve objašnjeno, dati su primeri, nema potrebe da se bilo šta proizvoljno komentariše.
Сачувана
Thomas OMalley
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #14 у: 20.19 ч. 22.10.2013. »

Mi danima diskutovali i grdno vrijeme potrošili a ti znaš sve kako treba i nećeš da kažeš Smiley Moraš da imaš vidu da dosta ljudi nema STEVSA, uključujući i mene, i da bi mi zaista dobro došlo da pročitam kako je to STEVS objasnio, i da mi ti objasniš dje ono što sam ja napisao nije po STEVSU, ili bar citiraj iz knjige samo, ne moraš da komentarišeš.  Posle čitanja onog treda na onom drugom forumu došao sam do zaključka da je to MINOVIĆ mogao bolje da objasni ako je ono bilo sve što je rekao, ili se tako bar stiče utisak na osnovu onog citiranog dijela.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!