Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
18.14 ч. 17.11.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Творбена основа и корен речи  (Прочитано 16907 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Footprints
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
Forum
Име и презиме:
Footprints Inthesade
Струка: Student
Поруке: 5

« у: 20.57 ч. 10.06.2013. »

У граматици коју имам све је тако написано да изгледа да су творбена основа и корен речи једно те исто. 
На интернету сам тражила и видела сам да постоји разлика, на примеру: Учитељица
Творбена основа: Учитељ
Корен речи: Уч
Граматичка основа: Учитељиц

Мене занима разлика између корена речи и творбене основе.
Тако теоријски знам да се творбена основа добија одбијањем суфикса, а граматичка одбијањем наставака за облик. 
За корен знам да се не може раставити на мање делове и да повезује речи са другим речима.
У граматици је дат пример КУЋА, и ПЛЕМЕ.
Међутим као што сам рекла, на основу онога што пише, творбена основа и корен се помињу као синоними.
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.105

« Одговор #1 у: 11.21 ч. 08.03.2014. »

Tvorbena osnova i koren reči nisu sinonimi. Pod pojmom tvorbenih osnova podrazumevaju se kako koreni reči, tako i gramatičke osnove reči.

Iz srednjoškolske gramatike:

158. .............

Tvorbeno osnove mogu biti:

a) Koreni reči (korenske morfeme) — delovi reči koji nose leksičko značenje a ne mogu se dalje deliti na manje delove koji bi bili nosioci istog značenja , na primer: pis-a-ti, pis-ali, pis-ac, pis-mo, za-pis; zna u rečima znati, zna-lac, zna-k, po-zna-t; ja; ti; i

b) gramatičke osnove reči — delovi reči koji nastaju odbijanjem nastavaka za oblike, na primer: (kuća) kuće-e > kuć-; (pleme) plemena-a > plemen-; (roditi) rodiš > rodi-.

Gramatičke osnove mnogih reči poklapaju se sa korenom reči (kuć-a, sob-a), a mnogih drugih se ne poklapaju (rodi- u roditi, rodim je gramtička osnova, dok je koren rod-plem- u pleme, plemena je koren, dok je plemen- gramatička osnova).
............................
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900

« Одговор #2 у: 18.39 ч. 08.03.2014. »

То је велика грешка. Не схватам како професионални лингвисти могу направити такве грешке - ово и ја памтим, још из основне, а они су изучавали ове ствари и знатно позније.

То вероватно није издање Завода за уџбенике и наставна средства, јер сам виђао сличне грешке у разноразним 'незваничним' уџбеницима. Један историјски атлас је био препун катастрофалних грешака - на мапи приказане земље столећима пре њиховог постојања, и слично.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!