Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.30 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Prezime Rikalo  (Прочитано 3018 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
lavandablue
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
Home
Име и презиме:
Ina
Струка: profesor informatike
Поруке: 155



« у: 13.51 ч. 17.03.2014. »

Moji poznanici se prezivaju tako, pa me zanima, odakle potiče to prezime (čula sam nezvanično i neprovereno od nekih ljudi da to prezime potiče iz Like), i da li njegovo značenje može imati veze sa sledećim:

Jedan gajdaš je u jednoj televizijskoj emisiji objašnjavao osnovne delove gajdi, i između ostalog jedan njihov deo se zove 'rikalo'.

E sad, ja sam radoznala, ima li to prezime veze sa tim delom gajdi, ili je izvedeno od glagola 'rikati'?

Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #1 у: 14.35 ч. 17.03.2014. »

Знам да то презиме постоји на подручју Требиња, које је познато по овим јединственијим презименима. Иначе, презимена тог типа, која имају могуће погрдно значење, су типична за подручја која су била под Аустроугарском владавином, где је постојала званична политика одстрањивања наставка '-ић' при регистрацији имена, замене српских презимена неким увредљивим надимцима, и мађаризације презимена - доста српских презимена је мађаризовано, што је делом одговорно за скоро нестанак самосвесних Срба на простору те земље, у којој их је некада било доста.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!