Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.40 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Predmet  (Прочитано 8292 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
govor
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 25


« у: 23.00 ч. 06.05.2014. »

Kod imenice "predmet" je jasno da se sastoji iz dva dela od kojih je prvi deo "pred" prefiks, a "met" je osnova reci, međutim, iz mog ugla gledanja, ova kombinacija nema neke međusobne povezanosti koju je, najverovatnije, nekada davno imala u, mozda, nekim drugim okolnostima.

Ako bismo od ove reci izuzeli prefiks "pred", ostatak reci "met" bi imao neke bliskosti sa pojmom "meta" (cilj), odnosno, meta i predmet su, u mnogome, jedan drugom srodni pojmovi, s tim sto mi nije jasno zasto je upotrebljen pomenuti prefiks.
Pitam se koji je pojam od koga stariji ukoliko je ova moja pretpostavka tacna.

Druga teza bi mogla biti ta da osnova reci "met" ima veze sa glagolom "metnuti".  U ovom slucaju, prefiks "pred" sasvim skladno ide uz glagol "metnuti" (na-o-raz/metati), kao, na primer, glagol "predlagati", ali, opet, ni taj glagol "predmetati" koji je, ako zamislimo, postojao u proslosti, meni ne ide uz imenicu "predmet". . .

Ne znam koja je od ovih teorija verovatnija Huh
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #1 у: 23.31 ч. 06.05.2014. »

'Мет' је од 'метнути'. Значи 'предмет' ('предметнуто'), је оно што је стављено испред нас, тј., ствар којој посвећујемо пажњу, или предмет наше пажње. Не знам даље од тога, пошто све зависи од тога колико је ова реч стара, али сумљам да је настала скраћивање споја 'пред + метнути', пошто имамо и друге речи са овим 'мет', попут 'намет'. Значи, ради се о својеврсној основи која је некада коришћена при творби речи. Тешко је прецизно оценити како се то све одвијало, али стучњаци вероватно имају неке своје научно поткрепљене теорије.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
govor
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 25


« Одговор #2 у: 23.45 ч. 06.05.2014. »

Hvala, na odgovoru.  Rekao bih da ima logike u tvojoj teoriji jer, zaista, iz nekog aspekta, predmet je ono sto je metnuto pred nama Grin
Сачувана
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #3 у: 18.57 ч. 07.05.2014. »

mislim da nije stara rec u pitanju posto izgleda kao doslovni prevod reci objekat. ob - pred, iacere - baciti
Сачувана
govor
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 25


« Одговор #4 у: 09.14 ч. 09.05.2014. »

Da, izgleda da nije stara rec, vec je sklepana po ugledu na latinski.  Inace, i kod drugih Slovena glasi identicno. 
Drugi strani naziv za predmet je i "subject", a znaci "ono sto je baceno ispod".  Moze se reci i da su njegova znacenja, tipa, "biti u podređenom polozaju" i sl.  a to znacenje se uklapa sa pojmom "predmet".  Prema svemu ovome, moglo bi se reći da je "predmet", u bukvalnom znacenju, nesto sto trpi radnju kao sto je: paznja, divljenje, interesovanje, pa bi mu dobro pristajao naziv "trpilac"  Grin
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #5 у: 12.24 ч. 09.05.2014. »

Не мислим да је примерено рећи да је реч 'склепана'. По чему је то 'предмет' склепана реч, а 'objectum' и 'subjectus', који су доректни преводи грчких оригинала, нису? Обе речи су првобитно биле филозофски термини, а у савременом значењу се појављују знатно касније.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
govor
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 25


« Одговор #6 у: 14.49 ч. 09.05.2014. »

U redu, rec "sklepana" sam mozda neoprezno napisao, ali se ovde ne radi o uzdizanju latinskog jezika, nego o tome da rec "predmet", ipak, verovatno nije stara rec kako sam napisao na pocetku teme, vec je kasnije osmisljena kombinacijom prefiksa i glagola koji su upotrebljeni u latinskom jeziku za građenje reci koja ima isto znacenje kao i nasa rec "predmet".  Dakle, sebe sam ispravljao u prethodnom tekstu, a ako hoces, evo, recicu i da je 'objectum' sklepana rec, ne kazem da nije.
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #7 у: 16.21 ч. 09.05.2014. »

Створена по узору на реч страног порекла, а не склепана. На исти начин су стваране речи у безброј језика, па не видим по чему се моку окарактерисати као 'склепане'.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
govor
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 25


« Одговор #8 у: 18.42 ч. 09.05.2014. »

Rec "sklepati" u osnovi ima negativno znacenje (na brzinu napraviti. . . ), slazem se, ali se neretko (kako sam primetio) koristi kada se radi o osmisljavanju reci, pa mi zbog toga ne izgleda kao podrugljiva rec za tu sferu.  Sve u svemu, nije mi bila namera da se izrazim podrugljivo.
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #9 у: 21.56 ч. 09.05.2014. »

Извињавам се, нисам требао да вас нападам и да јесте реч користили у подругљивом значењу. Имао сам напоран дан који ми се одразио на расположење.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
govor
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 25


« Одговор #10 у: 22.19 ч. 09.05.2014. »

Nema problema, samo smo malo diskutovali.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!