Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
16.09 ч. 20.02.2020. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Велико слово у математици и утицај смајлија на граматику  (Прочитано 1006 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
електроничар
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и програмирање
Поруке: 4

« у: 01.58 ч. 01.09.2014. »

Поздрав за чланове форума,

Интересује ме како се исправно пишу математички појмови који садрже имена аутора, нпр.  Дарбуова сума, Риманов интеграл (други назив за одређени интеграл).  Ти појмови не представљају једну конкретну суму или интеграл него одређени скуп сума, тј.  одређен тип интеграла.  То неће утицати на резултат испита који полажем  Grin , али бих ипак волео да знам.

Нисам успео да пронађем на интернету, одговарајућа литература ми није доступна, па због тога постављам питање.

Још бих да питам да ли је почело, односно да дам предлог за започињање стандардизације при коришћењу смајлија при дигиталној писаној комуникацији.  Конкретно ме интересовало како утичу на интерпункције око себе у реченици.  Да ли је дозвољено изоставити интерпункције када лоше утичу на изглед смајлија (смејуљака,смешка?) и слично.

Захваљујем се унапред,
Поздрав из рачунског центра ЕТФа у три уноћ
Сачувана
Часлав Илић
језикословац
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: машинац
Поруке: 474

« Одговор #1 у: 12.50 ч. 01.09.2014. »

Цитирано: електроничар
Интересује ме како се исправно пишу математички појмови који садрже имена аутора, нпр. Дарбуова сума, Риманов интеграл (други назив за одређени интеграл). Ти појмови не представљају једну конкретну суму или интеграл него одређени скуп сума, тј. одређен тип интеграла. [...]

Ти примери се пишу тако како си навео. Тачка 74 Правописа: „Ако се уз општу именицу употреби присвојни придев од властитог имена на -ов/-ев и -ин, назив стручног или симболичког карактера не губи карактер властитог имена и пише се великим словом: [...] Еустахијева труба, [...] Рендгенов апарат, [...] Панчићева оморика, [...]“.

Постоје још два, ређа типа оваквих израза:

Један је онај где је име човека уместо као присвојни употребљено као описни придев (-ски, нпр. еуклидски простор), и тада се пише малим словом. Ово по истој тачки Правописа (као и тачки 69).

Други је кад име човека само по себи означава неку општу именицу, нпр. јакобијан, лапласијан. Правопис ово не помиње директно, али ми је једино логично да се пишу малим словом; такође по угледу на тачку 71 Правописа (називи артикала, производа, итд), где даје примере даглас, тупољев, рендген.
Сачувана
MasaMalinovski
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374

« Одговор #2 у: 14.12 ч. 01.09.2014. »

sto se tice smajlija - neobicno pitanje.
sajber-sleng je antipravopis i ne moze se pomiriti s njim; treba se odluciti za jedno ili drugo. npr ako bi jedan pisac odlucio da ubaci smajli u dijalogu, estetski bi bilo najbolje da taj dijalog izgleda kao internet cet, a to znaci osisana latinica bez velikih slova i znakova interpunkcije
ako bi hteo da ubaci smajli u neupravnom govoru, to ne bi bas islo, mislim da je najbolje jednostavno ostaviti tu ideju po strani Smiley

ovako, u internet komunikaciji nije bitno. po mom osecaju za filing ako ce se koristiti klasicni smajliji, ne bi trebalo postovati pravopis nego bi trebalo postovati sajber-sleng
sa pravopisom jedino moze biti spojiva upotreba emodzija (gifovi ili specijalni simboli) isto iskljucivo u okviru internet komunikacije naravno
Сачувана
електроничар
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и програмирање
Поруке: 4

« Одговор #3 у: 16.34 ч. 02.09.2014. »

Хвала на одговорима.   :)
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!