Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
18.09 ч. 17.11.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Veliko slovo....  (Прочитано 11616 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900

« Одговор #15 у: 14.35 ч. 12.08.2014. »

Почетно велико слово прве речи, генерално говорећи, осим ако има неког разлога да се и друге речи пишу великим словом (на пример, ако су властите). Кад ми Правопис буде при руци, сумираћу овде правила. Тренутно сам у путу, а Правопис нисам понео.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Jezicar
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 21

« Одговор #16 у: 23.20 ч. 20.09.2014. »

Почетно велико слово прве речи, генерално говорећи, осим ако има неког разлога да се и друге речи пишу великим словом (на пример, ако су властите). Кад ми Правопис буде при руци, сумираћу овде правила. Тренутно сам у путу, а Правопис нисам понео.

Je li ti pri ruci skoro bio?
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.105

« Одговор #17 у: 11.08 ч. 21.09.2014. »

Pošto sam nabavila novi Pravopis, odgovoriću ti dok se s.z. ne javi i ne sumira pravila.

Iz Pravopisa 2013.

56. Velikim početnim slovom prve reči pišu se nazivi administrativnih jedinica, istorijskih i savremenih, druge reči samo ako su same po sebi vlastita imena.

a. Beogradski pašaluk, Valjevska nahija, Crmnička nahija, Nahija Zvornik, Sandžak Srem, Sirinićka župa, Župa Brskovo, Donja Saksonija, Vojna krajina, Savska banovina itd.

Koiliko vidim, u odnosu na raniji pravopis, glavna razlika je u tome što se prema novom pravopisu imeničko-imenički oblici naziva admin. jedinica, pišu sa oba velika slova, tj. i prva opšta imenica se piše velikim slovom: Sandžak Srem, Župa Brskovo, dok se ranije pisalo sandžak Srem, župa Brskovo. Pravila o pisanju pridevsko-imeničkih oblika teritorijalnih jedinica nisu se promenila (piše se i dalje: Beogradski pašaluk, Valjevska nahija, Crmnička nahija itd.)

Međutim, vredi napomenuti (tačka 50g, i što takođe nisam znala dosad) da se višečlana geografska područja sa rečima krajina, zagora, zagorje, podgorina, kotari pišu velikim slovom i kada su na drugom mestu u pridevsko-imeničkim nazivima geografskih područja: Negotinska Krajina, Kninska Krajina, Dalmatinska Zagora, uz objašnjenje da su one izgubile opšte tj. istorijsko terminološko značenje i s obzirom da mogu i najčešće ove krajeve označavaju (i) kada stoje samostalno kao Krajina, Zagorje, veliko slovo se prenosi i kada su deo višečlanog imena izvan početne pozicije. Otprilike tako nekakako.

Vojna krajina je ostala se malim k verovatno zato što je (samo) istorijski pojam.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
MasaMalinovski
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374

« Одговор #18 у: 22.20 ч. 21.09.2014. »

uf prekomplikovano. valjalo bi taj pravopis malo pojednostaviti.
Сачувана
Masha13
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: prevodilac
Поруке: 177

« Одговор #19 у: 14.00 ч. 23.09.2014. »

odnosi se na prvobitno pitanje

sve se pise malim slovom  Smiley

samoobjasnjavajuce  Wink
Сачувана
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #20 у: 03.24 ч. 11.11.2014. »

Извињавам се, нисам био у прилици да одговорим. Укратко, као што је већ констатовано, правописна правила нашег језика су напросто несавладива, услед покушаја наших лингвиста да обухвате све и свашта, немавши довољно петље да једном за свагда избаце непотребно, направе рез да прошлошћу (где неопходно) и створе конкретна, концизна и јасна правила. Али дотични настављају да месе ону немогућу погачу.

Једноставно, није ми јасно како је могуће бити писмен на српском језику. Ја лично заиста покушавам, колико могу, али се не могу похвалити неким знатнијим резултатима. А зашто је тако? Па, погледајмо у каквом стању нам је језик. Заборавимо медије и политику. Шта су постигле наше научне институције? Немамо јасан правопис, наш најприступачнији речник, иначе први једнотомни речник српског језика од оног Вуковог, који смо добили тек пре пар година, кошта четвртину једне просечне плате - заборавите приче о просечној плати од три стотине евра, јер већина једва заради и двеста. Ко то може приуштити, кад неретко целе породице живе од једне плате? Зар је било немогуће направити једну мању верзију, за основне потребе? Скоро је Прометеј издао капитално дело двотомног енглеско-српског речника. Одлично, али како нам могу бити приоритет речници страних језика или страних речи и израза, кад немамо лако употребив речних сопственог језика? И зашто нам правопис није доступан у електронском формату? У ком веку живимо? Зар је прихватљиво да целокупан терет пада на појединце? Зашто немамо честит речник српског језика на интернету? Хрвати, Македонци и Бугари имају. По чему смо то ми мање (финансијски?) способни за овакав подухват? Јасно је да нисмо. Реч је о неопростивом немару целокупног друштва, а понајвише оних најодговорнијих, као и одсуству воље.
« Задњи пут промењено: 03.29 ч. 11.11.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
MasaMalinovski
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374

« Одговор #21 у: 19.28 ч. 11.11.2014. »

slazem se potpuno. cak ni ne treba puno, nego neke stvari koje ocigledno izgledaju nerazjasnjeno i pomalo cak blentavo da se razjasne.
hocu reci, to sto ce na kraju izgledati kao pojednostavljivanje bi nastalo kroz proces koji uopste ne bi morao da bude kontra jezike nauke, a u korist prakticnosti, nego jedan sveobuhvatno konstruktivan i smislen proces.
Сачувана
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #22 у: 20.28 ч. 11.11.2014. »

Апсолутно. Проблем је што су наши стручњаци претерано носталгични, на један нездрав начин, и настоје на одржавању система унутар кога се узима за кључно остављање простора Правопису из 1960. као и другом супружнику из нашег бишег језичког брака, иако је тај други супружник већ одавно отишао својим путем. И јас сам носталгичан и поприлично конзервативан, волим што нисмо ускогруди и настојимо на одржању (из разлога који немају пуно везе са вредновањем традиције, што би био једини валидан разлог) континуитета са прошлошћу, али јасно је да тренутно стање није задовољавајуће. Ја не заговарам никакве револуције - насилне и драстичне промене сматрам неопрезним и тиме неморалним -, нити су оне потребне, јер је могуће побољшати ствари без стварања било каквог драстичнијег дисконтинуитета са прошлошћу.

Ако за то нема воље (разуме се да није исто доносити нови правопис 1960. и 2014.), бар дигитализујмо постојећи правопис и речник (чак и најмањи) и представимо их на један приступачан, практичан и атрактиван начин. Лак приступ тој информацији би знатно умањио ефекат недостатака постојећег правописа, што потврђују случајеви језика који су мање стандардизовани од српског, али њихови говорници располажу бољим ресурсима. Овакав пројекат не само да би био од значаја за нашу културу, већ и целокупно друштво, јер би коначно указао на то да је некоме стало. Народ који се навикне на сивило, стагнацију и пропадање - а бојим се да се ми навикавамо на такво стање ствари - нема будућност.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!