Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
03.40 ч. 18.06.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [Све]
  Штампај  
Аутор Тема: Предлог  (Прочитано 16109 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900

« у: 01.42 ч. 24.11.2014. »

Неочекујући било какав одговор или благонаклоност, предлажем да се одстрани латинична опција на овом сајту.

Данас сам обишао пар књижара, и призором који ме је затекао је у мени изазвао гађење. Од натписа на књижарама, до самих књига, за чије издавање је утрошен велики новац - на све стране, само латиница. Изузев шачицу државних и црквених институција, и Прометеј, који још држе до српске културе, ћирилица је сасвим потиснута. Ово није никаква новина, али је нешто што у мени увек изазива ново гађење. Сама чињеница да нам је употреба те исте ћирилице била забрањивана од стране непријатеља, на више наврата, би у нормалном народу изазвала одбојност према самом помену употребе другог писма. Али не, ми нисмо нормалан народ - ми смо Срби, светски шампиони у издаји свог рода.

Зато сам одлучио да будем екстремиста и бојкотујем све производе, од новина и књига, до хлеба и лекова, који не користе ћирилицу. Радије ћу користити страни производ, него домаћи, произведен од стране обездушених бедника. Такви су очито већина у овом нашем народу, али то не значи да им се морамо повиновати.
« Задњи пут промењено: 01.49 ч. 24.11.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.940

« Одговор #1 у: 03.15 ч. 24.11.2014. »

> предлажем да се одстрани латинична опција на овом сајту.

Као што си рекао, латиница на сајту је опција. Примарно се употребљава ћирилица.
Сачувана

s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #2 у: 04.58 ч. 24.11.2014. »

Што је за похвалу. Иако сам то написао услед моментарног напада гнева, и није реч о критици самог форума, ипак мислим да смо прешли тачку до које је био прихватљив и одржив равноправан третман обеју писама. Свака употреба латинице, таман и уз примарну употребу ћирилице, представља уступак оној другој страни, која уз своју искључиву и неуставну, да не помињем неморалну, употребу латиничног писма, не оставља места чак ни за секундарну употребу ћирилице. Приче о 'примарној' употреби ћирилице су празне, и своде се на мало више од искључивe употребе ћириличног наслова, или неке сличне ситнице. Ћирилица је у нашем друштву, не примарно, већ секундардно, допунско, опционално писмо. Ван званичних и верских институција, и шачице издавача, ако се ишта штампа ћирилицом, онда се мора штампати и латинична верзија, док је сасвим прихватљиво да се одштампа само латинична. Али има изузетака, разуме се, када је ћирилица од користи при заради новца: чисто латинични Курир је видео за сходно да употреби ћирилицу у рекламама о специјалним додацима за Никољдан. Успели су да пронађу нешто љигавије од активне маргинализације ћирилице (за пасивну никога не оптужујем, јер је то последица историјских околности и наших колективних наслеђених мана).

Зато, мислим да је једини одговор реципрочна маргинализација и потпуна нетрпељивост према употреби латинице. Када купујете хлеб, захвалите се на понуђеном 'hlebu' и затражите 'хлеб', реците 'не хвала' 'Vukanu' и 'Laguni', па прошетајте до најближе 'књижаре'. Зашто? Неки већ знају зашто, и опиру се овом злу у складу са својим могућностима. Осталима не вреди говорити, јер смо очито људи са непремостивим разликама. Да ли је то затварање у себе, стварање раздора итд.? Вероватно, али овако се више не може. Одбијам да мирно трпим ову тиранију намерне маргинализације и српског немара, па нека ме гледа попреко коме се гледа попреко.

П.С. Приметићете да никада нисам нападао појединце по питању њихове личне употребе латинице. Верујем да неће бити потребе за потезањем аргумента о слободи избора, нити узвратним аргументом о одговорности и непостојању 'слободног избора' у условима друштвене хипнозе.
« Задњи пут промењено: 05.18 ч. 24.11.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић

« Одговор #3 у: 11.49 ч. 24.11.2014. »

На форуму и нема опције да се изабере латиница, не што је таква политика него је техничка компликација.
Сачувана

s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #4 у: 11.52 ч. 24.11.2014. »

Извињавам се. Претпоставио сам да је то ефекат који се постиже променом опције на почетној страници (речник).
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Iris-Amor
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Iris Tahirovic
Струка: ekonomista
Поруке: 31

Stay positive.

« Одговор #5 у: 13.25 ч. 16.12.2014. »

Ne slažem se sa Vama. Koristim latinicu uvijek, izabrala sam to pismo i to treba da se poštuje.
Сачувана
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #6 у: 14.24 ч. 16.12.2014. »

То што сте Ви 'изабрала то писмо' није никакав аргумент, па не видим на основу чега се то Ви са било чиме не слажете. Такође, цитирам:

П.С. Приметићете да никада нисам нападао појединце по питању њихове личне употребе латинице. Верујем да неће бити потребе за потезањем аргумента о слободи избора, нити узвратним аргументом о одговорности и непостојању 'слободног избора' у условима друштвене хипнозе.

Питање заштите националне културе није ствар личног избора, већ личне и колективне одговорности.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
MasaMalinovski
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374

« Одговор #7 у: 00.04 ч. 18.12.2014. »

i odgovornost je stvar izbora. bez mogucnosti izbora nema odgovornosti Smiley
a kako se shvata ta odgovornost je necija licna stvar i po mom misljenju je nepristojno i nametljivo to dovoditi u pitanje.

ocigledno (da se pretpostaviti) nasa iris to drugacije shvata a ti si pohrlio da joj spocitas sto ona ne udovoljava bas tvom standardu odgovornosti sto ne izgleda preterano konsekventno.

osim toga ovaj sajt nije u obavezi da bude u sluzbi zastite nacionalne kulture. ovo je privatan sajt i njegova namena i nacela ce biti u skladu stim kako vlasnik odluci, a na forumskom delu, kako forumska zajednica odluci (to bi valjda bio neki demokratski princip), tako da bi u resavanju i predlaganju takvih stvari koje se ticu celog foruma valjalo ipak malo vise saslusati oponente a malo manje postavljati imperative.
Сачувана
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #8 у: 04.05 ч. 18.12.2014. »

"Похрлио" сам зато што је дотична поистоветила свој лични избор са заузимањем неког става, који би требао претходити њеном избору, и извукла неоснован закључак да оно што сам ја изнео представља непоштовање њеног извора или ускраћивање њеног права на тај избор. Њен избор употребе латинице није никакав контраргумент, па не видим око чега се то она не слаже. Ако дотична сматра да заштита националне културе није њена одговорност - под претпоставком да уопште делимо исту културу -, позивајући се на један други систем вредности, онда можемо говорити о неслагању.

Одговорност свакако захтева постојање могућности избора, али она није искључиво детерминисана самим избором, нити престаје да постоји кад изаберете пут недоговрности. Таква трула логика може важити само у систему у коме је све релатизовано и обезвредњено. Ако вам се такав систем допада, можете изабрати да живите унутар њега, и да одговорност сведете на ниво личних избора и прохтева. За оне који то не желе, одговорност ће остати нешто више, а заједни са тим и став да сви требају бити у служби заштита националне културе, мира и свега што је добро.

И успостављање демократског принципа је постављање одређеног императива, зар не? Слажем се да би опонентне треба саслушати; препоручујем вам да то и учините.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић

« Одговор #9 у: 09.24 ч. 18.12.2014. »

Izbor pisma je stvar ličnog izbora.

Ako bi smo govodili o nametanju to može samo na institucionalnom nivou. Od institucija imamo pravo da nam se obraća ćiriličnim pismom. Od drugih ljudi, ne.
Сачувана

Iris-Amor
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Iris Tahirovic

Stay positive.

« Одговор #10 у: 11.47 ч. 18.12.2014. »

S.Z. , ne dijelimo istu kulturu.
Na ovom forumu sam jer zelim da spoznam sva pravila srpskog jezika a ne da bi se izborila za nesto sto uopste smisla nema.
Сачувана
MasaMalinovski
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374

« Одговор #11 у: 15.05 ч. 18.12.2014. »

"Похрлио" сам зато што је дотична поистоветила свој лични избор са заузимањем неког става, који би требао претходити њеном избору, и извукла неоснован закључак да оно што сам ја изнео представља непоштовање њеног извора или ускраћивање њеног права на тај избор. Њен избор употребе латинице није никакав контраргумент, па не видим око чега се то она не слаже. Ако дотична сматра да заштита националне културе није њена одговорност - под претпоставком да уопште делимо исту културу -, позивајући се на један други систем вредности, онда можемо говорити о неслагању.

Одговорност свакако захтева постојање могућности избора, али она није искључиво детерминисана самим избором, нити престаје да постоји кад изаберете пут недоговрности. Таква трула логика може важити само у систему у коме је све релатизовано и обезвредњено. Ако вам се такав систем допада, можете изабрати да живите унутар њега, и да одговорност сведете на ниво личних избора и прохтева. За оне који то не желе, одговорност ће остати нешто више, а заједни са тим и став да сви требају бити у служби заштита националне културе, мира и свега што је добро.

И успостављање демократског принципа је постављање одређеног императива, зар не? Слажем се да би опонентне треба саслушати; препоручујем вам да то и учините.

istina je da sam relativista, ali ne poricem da moze postojati odgovornost, samo postavljam pitanje gde ona vazi.
to sto ti dozivljavas odgovornoscu za nekog sa nekog drugog je samo tvoja preferencija a ne i njegova odgovornost - osim ako se nije svojevoljno obavezalo odredjenim principom. to je ta sloboda izbora, mogucnost pristanka - nasi clanovi su pristali jedino na pravila foruma, ne na ne znam sta.
jedino sto odudara od ovoga su moral i pravo na sta se ne moze ne-pristati bez odredjene sankcije.
pitanje morala moze da ima veze s ocuvanjem nacionalne kulture, ali biti nekakav apsolutista tu je pogresno (meni izgleda u najmanju ruku naivno). tu nema jasnih odgovora i ne moze se pretpostavljati da svi misle slicno da bi ih se moglo onda teretiti da su neodgovorni.

po tvome bi druga strana trebalo da polazi od premise da je hteti pisati latinicom na forumu nesto pogresno, a da se onda opravda "drugom kulturom", drugacijim svetonazorom itd.
jedino da je ovaj forum "posvecen ocuvanju nacionalne kulture i da to podrazumeva koriscenje iskljucivo cirilice" (te da tako nesto pise u, recimo, pravilniku) bi se opravdanje moglo primeniti, inace nema osnova da se trazi.

znaci, da si predlozio da se uvede tako shvaceno nacelo ocuvanja nacionalne kulture na forumu vokabular.org onda bi mogli da pricamo o uvodjenju te vrste odgovornosti koju zagovaras - to bi bila ta tema gde bi filozofiranje o odgovornosti u opstijem smislu imalo neke veze.
ali ti si samo predlozio ukidanje latinicne opcije i bilo kakvi argumenti tu ne igraju neku ulogu - najprikladnije je da se svako izjasni da li zeli ili ne zeli da se ukine opcija, odnosno glasanje.
Сачувана
Iris-Amor
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Iris Tahirovic

Stay positive.

« Одговор #12 у: 20.45 ч. 18.12.2014. »

Ja sam za latinicu.
Ako se kojim slucajem ‘ukine‘, forum necu posecivati jer je latinica moje pismo.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић

« Одговор #13 у: 22.27 ч. 18.12.2014. »

Onda tvoj jezik nije srpski?
Сачувана

Iris-Amor
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Iris Tahirovic

Stay positive.

« Одговор #14 у: 13.28 ч. 19.12.2014. »

To nije bitno.
Сачувана
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #15 у: 21.50 ч. 19.12.2014. »

Ja sam za latinicu.
Ako se kojim slucajem ‘ukine‘, forum necu posecivati jer je latinica moje pismo.

Очито нисте у целини прочитали претходне коментаре. Као што је Пеђа већ претходно споменуо, форум је доступан у искључиво ћириличног верзији. Ваш лични избор писма није била предмет дискусије, па је ваше помињање истог помало нелогично и мимо контекста, али без обзира; нема разлога за бригу. Забрана личне употребе латиничног писма би представљала крајње некарактеристичан потез за нас Србе.

To nije bitno.

Није баш да није, јер они који српски језик не сматрају својим (негирају његово постојање или томе слично), немају исто морално право на изјашњавање по питањима која се односе на њега. У томе не делим Србе и припаднике националних мањина, већ говорнике српског, и оне који се не осећају као такви.

Izbor pisma je stvar ličnog izbora.

Мисли да је јасно да нисам доводио у питање нечије право на лични избор, нити нападао било кога због њихове употребе латинице.

S.Z. , ne dijelimo istu kulturu.
Na ovom forumu sam jer zelim da spoznam sva pravila srpskog jezika a ne da bi se izborila za nesto sto uopste smisla nema.

Овај наш језички простор је поприлично специфичан. Кад неко учи страни језик, обично се сматра за природно да тај језик прихвати онаквим какав јесте, јер у противном ради на стварању неког трећег језика. Такође, пристојност захтева да се тај странац, свестан да нема иста права као матерњи говорник, уздржава од потеза који могу потенцијално нанети штету том  језику, исто као што бисмо се при посети туђе куће уздржави од самоиницираног премештања њиховог намештаја. Изношењем неповезане чињенице о вашем личном избору латинице у одговору на мој коментар по питању употребе ћирилице на општом нивоу, ви сте прешли границу пристојности и дали себи за право да премештате наш намештај.
« Задњи пут промењено: 23.52 ч. 19.12.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #16 у: 23.13 ч. 19.12.2014. »

istina je da sam relativista, ali ne poricem da moze postojati odgovornost, samo postavljam pitanje gde ona vazi.
to sto ti dozivljavas odgovornoscu za nekog sa nekog drugog je samo tvoja preferencija a ne i njegova odgovornost - osim ako se nije svojevoljno obavezalo odredjenim principom. to je ta sloboda izbora, mogucnost pristanka - nasi clanovi su pristali jedino na pravila foruma, ne na ne znam sta.
jedino sto odudara od ovoga su moral i pravo na sta se ne moze ne-pristati bez odredjene sankcije.
pitanje morala moze da ima veze s ocuvanjem nacionalne kulture, ali biti nekakav apsolutista tu je pogresno (meni izgleda u najmanju ruku naivno). tu nema jasnih odgovora i ne moze se pretpostavljati da svi misle slicno da bi ih se moglo onda teretiti da su neodgovorni.

po tvome bi druga strana trebalo da polazi od premise da je hteti pisati latinicom na forumu nesto pogresno, a da se onda opravda "drugom kulturom", drugacijim svetonazorom itd.
jedino da je ovaj forum "posvecen ocuvanju nacionalne kulture i da to podrazumeva koriscenje iskljucivo cirilice" (te da tako nesto pise u, recimo, pravilniku) bi se opravdanje moglo primeniti, inace nema osnova da se trazi.

znaci, da si predlozio da se uvede tako shvaceno nacelo ocuvanja nacionalne kulture na forumu vokabular.org onda bi mogli da pricamo o uvodjenju te vrste odgovornosti koju zagovaras - to bi bila ta tema gde bi filozofiranje o odgovornosti u opstijem smislu imalo neke veze.
ali ti si samo predlozio ukidanje latinicne opcije i bilo kakvi argumenti tu ne igraju neku ulogu - najprikladnije je da se svako izjasni da li zeli ili ne zeli da se ukine opcija, odnosno glasanje.

Маса, стварно. Чланови смо овог истог форума већ неко време па би ваљда требало да се мало боље познајемо. Пола овог одговора се своди на погрешан закључак да сам ја критиковао нечији лични избор. Мој првобитни одговор Ирис није имао никакве везе за њеном деклерацијом о избору латинице, већ тим што сам њен коментар доживео као нелогичан и сасвим неповезан са оним што сам рекао.  Да је она изнела нешто против моје тврдње о одговорности, као што си ти сам овде учинио, не би било повода за даљу дискусију. Али оно што је мени засметало је коментар који се може свести на, 'користим латиницу, и зато се не слажем', што је за мене нелогично.

Што се тиче саме одговорности, она се може поделити на две врсте. Нижу, релативизовану одговорност, у виду поштовања резултата гласања чланова форума по питању правила форума, и један виши концепт одговорности, који стоји иза тога што се ми уопште обазиремо на сама правила форума и резултате гласања. Зашто да поштујем правила форума, (говорим ово у контектсу дискусије и не позивам на непоштовање правила форума), зашто да уважим резултате гласања и само право једног демократског система - система владавине воље већине - да ме нечим обавеже? Зато што постоје одређене више одговорности, неке више вредности и 'виша мерила' (овде не говорим конкретно о Богу - за вернике би на врху те хирјарархије свакако био Он, док други могу имати и имају другачија схватања), одређен извор из кога ове ниже одговорности црпе свој ауторитет, која су изнад ових релативних концепата одговорности, и који ме обавезују да се понашам на одређен начин, да се уклапам у друштво на одређен начин, или бар да имам одређен приступ људима и свету око себе. На пример, обавезани смо да будемо пристојнк, али сам начин изражавања пристојности је релативан и зависан од друштвеног контекста у коме се налазимо.
Ја сматрам да је и заштита националне култура, у изворном значењу и лишена било каквих негативних конотација коју та фраза може имати на нашим просторима, у рангу тих виших одговорности, али не и једина таква одговорност, што некога ко 'штити своје' на рачун туђег никако не чини добрим човеком.

Ти имаш другачија убеђења по овом питању, што је сасвим у реду, али ја њих не делим, и из мојих лични схватања моје одговорности, осећам потребу да говорим и учиним оно што могу у сврху заштите ћирилице. Не патим од илузија и не мислим да је мој допринос велики - можда га и нема -, али радим оно што могу.

Додао бих и да нисам имао за циљ да те омаловажим својом критиком релативистичког погледа на свет. Сматрам да човек треба бити или врло глуп, или изузетно јак, да би се могао лако помирити са виђењем света унутар кога не постоји ништа апсолутно, никаква референтна тачка или неки појам више силе. Ти свакако ниси глуп.

(Српски ми није довољно добар за вођење ове врсте дискусије па те молим да завршимо овде) 
« Задњи пут промењено: 23.24 ч. 19.12.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић

« Одговор #17 у: 01.13 ч. 20.12.2014. »

Па битно је, с обзиром да је ћирилица основно писмо српског језика, а ово је форум о српском језику па се знање ћирилице подразумева.
Сачувана

Iris-Amor
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Iris Tahirovic

Stay positive.

« Одговор #18 у: 15.52 ч. 20.12.2014. »

Sve i da jeste bitno, necu odgovoriti.
Сачувана
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #19 у: 18.35 ч. 20.12.2014. »

Sve i da jeste bitno, necu odgovoriti.

Нико није ни тражио да одговорите. Једноставно смо указивали на неоснованост тврње да није битно у овом контексту.
« Задњи пут промењено: 19.14 ч. 20.12.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Iris-Amor
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Iris Tahirovic

Stay positive.

« Одговор #20 у: 00.49 ч. 21.12.2014. »

Super.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [Све]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!